Orange Is the New Black

• Česko Holky za mřížemi (více)
USA, (2013–2019), 90 h 44 min (Minutáž: 51–93 min)

Tvůrci:

Jenji Kohan

Předloha:

Piper Kerman (kniha)

Taylor Schilling, Laura Prepon, Kate Mulgrew, Uzo Aduba, Danielle Brooks, Natasha Lyonne, Taryn Manning, Nick Sandow, Yael Stone, Vicky Jeudy, Jason Biggs (více)

Série(7) / Epizody(91)

Piper (Taylor Schillingová) je mladá, půvabná, vzdělaná, má chápavého snoubence Larryho (Jason Biggs). Na první pohled se zdá, že v jejím životě všechno klape jako na drátkách. Jenže Piper udělala chybu. Před deseti lety se pokusila převézt přes hranice kufr plný peněz. Byly to špinavé peníze vydělané za ilegální prodej drog a Piper za to teď tvrdě zaplatí. Musí opustit snoubence a nastěhovat se do svého nového domova ve federálním ženském nápravném zařízení. Naštěstí je to věznice jen s minimální ostrahou a 15 měsíců se přece dá vydržet… Nebo ne? Dozorci Samu Healymu (Michael Harney) je křehké Piper líto, a tak jí aspoň občas radí, jak v neznámém světě za mřížemi přežít. Piper se snaží porvat s nepsanými zákony, jak to ve vězení chodí, ale není to vůbec jednoduché. Čeká ji několik šokujících překvapení! Holky za mřížema jsou slavný komediálně-dramatický seriál nominovaný na několik cen Emmy, který vznikl podle knižní autobiografie skutečné Piper Kermanové. V příběhu, který je stejně humorný jako napínavý, se objevuje mnoho zajímavých a originálních postav – takových, jaké na televizní obrazovce většinou chybí. (TV Prima)

Sady1993

Šestá řada v mých očí jako první výrazně zaškobrtla (považuji za hodně špatný nápad pár sérií před koncem vyměnit půlku castu a představit nám nové postavy, které navíc ani ve většině případů příliš nezaujmou), jen abychom se následně dočkali naprosto fantastického zakončení v podobě 7. řady, a to včetně parádní finální epizody. Bombastický seriál, skvělý konec. Scénáristi Hry o trůny mohou jen tiše závidět.... ()

mnx

Je těžké hodnotit jedním komentem toto sedmisériové drama o 91 dílech, kde mnohé z nich byly naprosto vynikající, jiné byly slabší, a některé mě dost štvaly. Hlavní blonďatá postava mi nebyla příliš sympatická, zato mnohé jiné ano, včetně jejich příběhů. A myslím že nebudu sám, kdo do poslední chvíle čekal, jak to dopadne třeba s Taystee, jestli zůstane obětí do nebe volající nespravedlnosti nebo se jí dostane žádaného zadostiučinění, či s bývalým ředitelem, který se v závěru musí potýkat se slepičí kampaní metoo. Není to jen drama, často jsou některé záběry nebo rozhovory tak drsné, že bez velké komediální nadsázky by to snad ani nešlo, ale o tom je vlastně i celý život. Jsem rád, že postavy jsou zobrazeny tak jak jsou, a hlavní manipulativní, falešná a přelétavá postava sloužila jako zrcadlo spisovatelce předlohy nejspíš velmi dobře. Jinak jak tak koukám na komentáře, u mnohých rasistických homofobů vyvolal seriál také velké emoce, a přesto na něj koukali, což je nejspíš taky dobře :-) ()

BlondJames

Pokud se nedíváte od začátku, tak se vůbec nechytáte. Ale něco mě přece jen bavilo a sice, minulost vězeňkyň... musím uznat, že se na to dívá dobře a proto si mě to získalo,i vzpoura nemá chybu. Americké vězení je fajn, to už vím z dokumentů, být bezdomovcem v Americe, tak radši spáchám zločin, abych se mohla mít lépe, než na ulici. Svůj komentář jsem upravovala několikrát, možná každou sérii, než jsem se dopracovala ke konci a sympatizovala se všemi a smekla koneckonců klobouk...Ano,odsoudila jsem to dříve, než mě seriál absolutně pohltil, ale určitě si stojím za tím, že to není nic, na co můžete koukat od poloviny, protože to prostě nemá cenu,takovou, jako když víte, která bije.... Ze začátku jsem dala tři hvězdy,v páté sérii, 4 a ke konci přemýšlím o pětce ..bude mi to chybět... ()

wocicko

Jeden z nejlepších seriálů, co jsem kdy viděla. Herecké výkony, výprava a příběh, který je téměř prostý (americké) naivity. No a má také nesporně výchovný rozměr. ()

fimler

(6.3.23 komplet dokoukáno) 1. Série - 90% - podruhé zhlédnutá 28.1.23, 2. Série - 90%, 3. Série - 90%, 4. Série - 99%, 5. Série: 75% Tak jsem u páté série a poprvé píšu komentář k OITNB. Jestli někdo naříkal nad tím, že 3. série je o ničem, tak netušil, co se na nás v budoucnu chystá. Pátá série není doslova o ničem, to bych i sám sobě házel klacky pod nohy, ale mohla být lepší? Definitivně. V průběhu série mohlo přijít tolik lepších zakončení. Na prvním místě, vzpoura nemusela tématicky obsáhnout jednu celou sérii, úplně v pohodě by vystačila do poloviny a ve zbytku už mohl být nastolen pořádek bez větších následků. Nebo mohla Judy King provést proslov, dojít ke změně a vše se uklidit do pořádku. Nebo mohla Taystee alespoň ke konci přijmout finální nabídku Fig. Cokoliv, ale tvůrci se rozhodli takto. První cca 2-3 díly této série jsou stále na pět hvězd, neměl bych co vytknout, jenomže celý prostředek série (3-10. díl) je extrémně utahaný a velmi se vleče (oceňuji hororově laděný devátý díl). Tvůrci se soustředili na nevýznamné postavy, neustále tu byly nic neříkající flashbacky, které nás nikam neposouvali (nemuseli ukazovat minulost doslova každé z těch vězenkyň) a celkově šla vidět bezradnost scénáristů se někam posunout. Ke konci jsem myslel, že dojde k nějakému většímu vyvrcholení, ale bohužel, směřovalo to přesně tam, kde to skončilo. Přemýšlím, kdyby z tohohle převratu prostě neudělali jen mikro téma, roztáhli ho do třetího dílu páté série a poté by se řešilo něco jiného, zda by to ve výsledku nemělo opravdu pozitivnější dopad na tuto sérii. Už jsem viděl první díl šesté série a zatím předpovídám, že by mi nevadilo poklidné zakončení převratu a tím i konec seriálu. No uvidíme kam se to v té maximálce posune. 6. Série: 74% Tak šestá série dosud nejslabší. Možná by ani nebyl problém se změnou prostředí, ale celkem velký nastal se změnou charakterů. Většina nových charakterů je nevýrazných nebo se o nich nic nedozvíme. Dobré bylo, že flashbacky znovu začaly dávat smysl a prohlubovaly divácké porozumění a sympatie k postavám. Nejvíce mě na celé této sérii mrzí naprostá absence komediálního aspektu. Na seriál jsem se začal koukat jako na můj třetí dlouhý. První jsem zkompletoval Ztracené, poté šel na Hry o trůny a teď zvolil OITNB. A to z důvodu, že jsem po těchto dvou na sledování náročných seriálech chtěl oddechovku v podobě komedie, tudíž mi celkem vadí, jak se to proměnilo. Možná kdybych dopředu neočekával z většiny komedii, byl bych více spokojený. Jinak podobně jako u páté série. První díly bezvadné, prostředek pomalý a poslední 4 díly perfektní. A ve výsledku těžko říct, zda šestá série byla potřebná. Oceňuji další vývoje charakterů, jenom mi přijde, že se s pátou sérií mohli všichni rozloučit v dobrém a místo toho se seriál uměle natáhl. Vidím, že sedmá série je velmi dobře hodnocená. Možná ještě změním názor po zhlédnutí poslední série a řeknu si, že za ten závěr to vše stálo. Uvidíme... // 7. Série - Zakončení OITNB se povedlo, ale ano, čekal jsem více. Myslím si, že to, zda se vám poslední dvě série budou líbit záleží od vašeho pocitu ze série páté. Chtě nechtě, série číslo pět udává směr posledním dvěma.  - Moje nejoblíbenější série je určitě čtvrtá. Stříbrné místo ponese série druhá. O bronz se podělí série první a sedmá a bramboru získá série třetí. Pátá s šestou mi až tolik nesedly, ale stále jsou mírně nadprůměrné. () (méně) (více)

Idoviren

Pět hvězdiček za první řadu, která je bezchybná. Banda vězeňkyň, která má každá jiný komplex, jiný trest, jiný zločin a patří do jiného gangu. Skvělý styl vyprávění, líbí se mi ten nadhled, vtip a celková podoba. Oragne Is the New Black se tímto stává dalším z mých oblíbených seriálů. Možná se kvůli němu nechám zavřít, nebo si najdu holku a nebo se prostě začnu oblíkat jako pomeranč a šroubovák už nikdy nebudu vidět jako šroubovák. ()

lucy.lu

Jelikož u Trávy ke konci pisálkům docházel dech, nabízelo se, že s tímto seriálem to půjde podobně. Po první sérii můžu s čistým svědomím říct, že obavy byly liché. Jenji Kohan vzala podobně kontroverzní příběh a dokázala jím napodobit, ne-li předčit důvtip a atmosféru zmiňované Trávy. Seriál nezačíná zvlášť závratným tempem, naopak pomalu odkrývá jednotlivé kousky celé mozaiky. Nabízí také letmý náhled do osudů většiny postav, které vykresluje s nebývalou lidskostí, což divákovi umožňuje spatřit různorodé a mnohdy nečekané tváře těchto žen. Překvapí poměrně úspěšný výběr obsazení, kde si nejvíc zasluhuje vyzdvihnout "bambi eyes" Taylor Schilling, "the hot one!" Laura Prepon (Alex), která by k pašování drog překecala i papeže, a až neskutečně protivná Taryn Manning (Pennsatucky). Štastnou volbou ale vůbec nebyl prkenný Jason Biggs (Larry), který by měl raději zůstat u herecky/divácky nenáročných komedií. Po dlouhé době osvěžující seriálové překvapení. ()

ButchCB

Během celé první série, po každém díle, jsem přemýšlel jestli dám 4* a nebo 5*, protože se mi silné momenty seriálu střídají se méně silnými. Hlavní hrdinka Chapmann mi z počátku byl servírována neustále, ale v závěru seriálu to již tak intenzivní nebylo. Nicméně se mi líbilo postupné vykreslování ostatních postav seriálu a jejich životní příběh. No a když jsem pokaždé dokoukal díl, již jsem se těšil na ten následující a přesně to samé mám po shlédnutí celé první série, už se těším na druhou, takže tím, že jsem se vlastně stal takovým vězněm seriálu musím říct, že si mě seriál dostal a proto dávám plných 5*. ()

mandella

Naprostá bomba. Jako fakt. Ani už nevím, jak jsem se k tomu dostala, ale už se od toho neodlepím :-) Skvěle napsaný scénář, kvalitně zrežírovaný, korunují ho herecké výkony. Americká kráska Taylor Schilling mě překvapila výrazovým rejstříkem od naivky po zhroucenou osobu, super sexy Laura Prepon využívá svého přirozeného charismatu a vzrušujícího chrapláku, zato Natasha Lyonne zase svou drogovou minulost, aby postavě Nicky dodala pravdivost. Roztomilá Yael Stone, ruská Kate Mulgrew, zubatá Taryn Manning. Nemastný neslaný je Jason Biggs jako Larry, ale za to může spíš scénář, který ho podává jako moulu. Po druhé sérii jsem ještě nadšenější, jen to čekání na třetí je strašně dlouhé. Ale Alex Vause má být prý v každém dílu, jaaaaj! Sex v kapli rulezz ;-) ()

Asrael

Ze začátku mě to hrozně chytlo.. ale moje nadšení se postupem dílů nějak vytrácelo a druhou sérii už jsem vlastně ani nedokoukal.. :-/ ()

ariari

fuu, tak neviem,kde v našom systéme by Kto nabral odvahu a zachytil fungovanie väznice tak poctivo. to je samá podstata dna, a tak ako všade, aj tu sa ukáže kto si za čím stojí, Dozorca je nakazený mocou,iný sa stáva špinou a Amerika je nakazená zas mocou peňazí .Tak , ako to aj v reále predstavuje starý tatko Trump. Staré, čo nechce zmenu a tak si agresiou vynucuje zotrvávanie v starých poriadkoch. Skrátka dno zachytené v malej buziness veznici . A tak, staré musí nutne vyhynúť ako mastodont. Pekne zachytený vzostup aj pád. U nás v Európe by natočenie skončilo klišé treťotriednou fraškou, na toto majú paradoxne šťavu zas Amíci. štvrtá séria 2015 je už dokonalá a má nádych blade in runner :-) jej posledný diel je zážitok ,akoby natáčala dvojica Tarantino - Fincher. ()

SZYslak

Není čas, takže jen "teleskopicky". Myslel jsem, že to bude něco jako Sex ve městě, ábr z vězení. Naštěstí ne. Jednoznačně nejvíce mě zaujal Pablo Schreiber jako dozorce Mendez, naprosto skvělý herecký výkon. (https://www.youtube.com/watch?v=NvbmsN7HIP0). Závěrem: Je to vtipné, místy smutné, zajímavé i napínavé. Pět. ()

silvusaak

Treti rada a porad naramne bavi, cekam co bude dal. Piper jako sova v mlze, nevi ktera bije, moc se mne libi ze to propojuji s minulosti a jeste i s tim co delaji lidi venku. Nevim jestli se to da brat jako realna predloha zenskeho vezeni, ale je to prijemna zmena po Alcatrazu a podobnych, ten humor tomu dava smrnc. Ani mi nevadi osazenstvo z prcicek, sice se nezaprou, ale nijak mi nepreskakujou z jednoho na druhy. Absolutni spicka jsou cernosky z ghetta. Obcas mi prijde ze byt ve vezeni nemusi byt tak hrozny pokud to tam vypada takto, takze bud doslo na slova me mamy ze me z tech filmu jednou zacne kapat na majak nebo proste tvurci zaslouzi klobouk dolu. ()

taibrek

Tento seriál ma baví, páči sa mi to striedanie súčastnosti (väzenie) s minulosťou hlavných postáv(to ako sa tam dostali, alebo utvrdilo ich typický charakter). Tento seriál by som odporučil tím, čo nevedia čo si večer pozrieť, keď v tv bežia dookola tie isté seriály a filmy. Seriál zabaví hláškami, ale aj rozdielnymi návykmi postáv, ktoré sa líšia rasou, náboženstvom či hodnotami k životu. Keď sa táto zmes dostane do väzenia, vznikne super námet na seriál. Jenji Kohan to zase dala v jej typickom štýle (Thanks). ()

Saxos

S01/E01-13. Námět je můj styl, dobré hodnocení a byl jsem natěšen. Holky, ale zatím po 1. sérii promiňte. Dost nuda. Spousta lezbínek, perníkářek, afroUSA, chinoUSA, mexicoUSA, portorikoUSA, atdUSA, o oni se ve federální base snesou a skoro si lezou do ... anebo jinam. Dost zkreslené až na hranici, že do takového sanatoria by byla fronta. Lepší, jak živořit na ulici, nebo platit složenky. Sice se nevzdávám, ale po S01 nejdu výš. Vždyť se nic moc za víc jak 10 hodin nestalo. Seriál jde svým obsahem přirovnat k slušnému počinu "Odsúdené" /Slovensko/. Výsledek ***. S02/E01-13. Žádná změna. Šeď zůstala. Když už se konec některého dílu rozjede a trochu vás navnadí, začátek dalšího vše vrátí z5. Dalším problémem je, že po dvou sériích jsem nenašel ani jednu oblíbenější postavu. Stejně zůstávám a udivíme dál. Výsledek ***. ()

Z0ltar

84%? Může tuhle databázi brát ještě někdo vážně? Budu optimista a budu předpokládat, že většina hodnocení se tu objevila po první serii, protože ta ještě působila docela freš. Pak se to ale začne táhnout jak smrad, viz celá serie o jedný vzpouře, kde se paradoxně vůbec nic neděje, většina postav začne být extrémně otravných, za zmínku stojí například vyšinutá černá dredařka nebo partnerka hlavní hrdinky, kterou hraje někdo, kdo se k herectví dostal nějakým obrovským omylem. ()

Ryan Gosling jako vlkodlak?

Ryan Gosling jako vlkodlak?

30.05.2020

Studio Universal pokračuje v oživování svých klasických monster, a další na řadě je podle všeho Vlkodlak. V nové verzi by si pak hlavní roli mohl zahrát Ryan Gosling (Drive, Blade Runner 2049).… (více)

House of Cards skončí šestou sérií

House of Cards skončí šestou sérií

01.11.2017

Streamovací služba Netflix se před pár lety vrhla na seriálovou tvorbu. A dnes už víme, že to bylo skvělé rozhodnutí, jež nám dalo Stranger Things, Narcos, Orange is the New Black nebo The Crown.… (více)

Další krok pro Netflix

Další krok pro Netflix

08.03.2015

Stále populárnější americký poskytovatel „video on demand" (VOD) streamovaných médií v současnosti zažívá svůj vrchol. Po celém světě má Netflix více než 50 milionů předplatitelů a možná již koncem… (více)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz