Ada Monroevá se se svým otcem přestěhovala z města do obce Cold Mountain, kde se okamžitě zamilovala do muže jménem Inman, který se zase okamžitě zamiloval do ní. Dvojice spolu zažila pár pěkných momentů, ale oba byli velmi zdrženliví, a než mohl jejich vztah přerůst do další fáze, přišla občanská válka. Inman narukoval do jižanské armády. Dvojice si před Inmanovým odjezdem dala polibek a slíbili si, že na sebe počkají. Inman bojoval ve válce statečně a díky němu a mužům z Cold Mountain vyhráli mnoho bitev. Jednoho dne se je seveřané pokusili vyhodit do vzduchu, ale nakonec dostali sami sebe do pasti. V té bitvě zemřelo hodně mužů, ale seveřané byli poraženi. Inman a jeho muži dostali za úkol v noci postřílet přeživší nepřátelé, ale akce se nepovedla a Inman byl vážně postřelen. Inman byl převezen do nemocnice, kam se mu po delší době dostal do ruky dopis od Ady. Ada si mezitím prošla peklem. Válka převrátila její život vzhůru nohama. Otcovo zdraví se horšilo, museli propustit všechny otroky a farma nebyla udržována. Jednoho dne otec Ady zemřel a ona byla odkázána na milodary místních. Adě nejvíc pomáhala Sally, jejíž synové odešli taky do války. Ada byla zoufalá, a proto Inmanovi napsala, aby za ní okamžitě vyrazil. Inman ten dopis dostal v nemocnici a hned, jak mohl, tak z nemocnice utekl. Tehdy už bylo jasné, že jižanská armáda prohraje, ale i tak byli zběhové zabíjeni. Inman měl před sebou velmi dlouhou cestu. Nejprve se seznámil s reverendem Veaseym, kterého přistihl, když chtěl utopit černošku, se kterou čekal parchanta. Inman ho zastavil, ženu zachránil a reverenda přivázal ke stromu, aby se každý o jeho činu dozvěděl. Později se tito dva opět setkali, reverend byl z města vyhnán a nyní je na útěku před domobranou. Dvojice byla na cestě spolu, dlouho si pomáhali a pak jednoho dne narazili na muže, kterému umřel býk v potoce a on ho nyní musí dostat z vody, protože ji zdechlina znečišťuje. Muž se dvojici odvděčil dobrým jídlem a pitím, a když byli oba opilí, přivedl muž domobranu a dvojice byla zatčena. Před smrtí zachránila Inamana skupina seveřanů, na kterou narazili. Vojáci všechny postříleli a Inman hrál taky mrtvého. Inman se pokusil od mrtvých kolegů osvobodit, ale neměl dost sil, nakonec mu pomohla jedna stařenka. Tato stařenka odvedla Inmana k sobě domů, kde mu dala najíst a vyléčila ho. Po nějaké době se vydal Inman opět na cestu, až jednoho dne narazil na dům patřící jedné vdově s miminkem. Sara nabídla Inmanovi jídlo, přístřeší a oblečení. Jeho blízkost v ní vyvolávala vzpomínky na jejího mrtvého muže. Dvojice spolu nic neměla. Ráno je překvapila trojice seveřanských vojáků, ale Inman je zlikvidoval, a tím Saře zachránil život. Pak už se vydal na cestu domů, která byla ještě dlouhá... (TV Prima)

Skip

Velké epické drama o jedné dlouhé cestě zpět. Chvílemi to sice až moc tlačilo na citovou pilku, občas byli herci poněkud trapní, což neplatí o Renée, která byla zdaleka nejlepší, a bylo to zbytečně dlouhé, ale když to vezmu kolem a kolem, patří to spíš k tomu lepšímu, co bylo stvořeno. ()

kajas

Krásný a dojemný film s výbornými hereckými výkony všech zúčastněných (Natalie Portman mě ale dostala nejvíc, na rozdíl od oscarově přehrávající Renée), kratší stopáž by mu ale neuškodila. Během těch devíti let, kdy jsem snímek viděla poprvé, jsem naprosto vytěsnila z hlavy jeho rozuzlení, a tak mě závěr zase dojal. Už se budu muset odhodlat k "Anglickému pacientovi", protože tyhle eposy šly Minghellovi evidentně velmi dobře. ()

Aleee89

Bohužel jsem film neviděla v kině, ale doma. Herecké obsazení dobré, dokonce i Renée, kterou nemám ráda, musím pochválit, protože tady ona i Nicol excelovaly. Příběh je to krásný, postava Renée do toho vnáší vtip a postava Nicol romantiku a ladnost. Někdy mě to trochu nudilo, ale vzápětí mě film zase překvapil něčím novým, takže jsem to ihned zapomněla. Prostě dobré, rozhodně si zaslouží uznání a taky ty Oscary. ()

Foma

Dobrý, ale chybí tomu něco, co dělá film opravdu velkým. Holt někdy máme skvělý ingredience, ale namíchat z nich ten správnej pokrm se nevydaří vždycky na 100 %. ()

major.warren

Návrat do Cold Mountain je v nejlepším slova smyslu dílem úctyhodným, poctivým, velkolepým. Divákům se od něj dostane solidní podívané, výborně natočené (Minghella je nesmírně zručný), skvěle zahrané (koncert Nicole Kidman a Renée Zellweger + Jude Law), ale že by to bylo strhující či podmanivě oslnivé, to bohužel říci nemohu. Na to je celek příliš utahaný a rozvláčný. 70% ()

radektejkal

Dojímavé, dojímavé, ze strany mužů, žen i oveček. Hrubé a syrové, jako všechny občanské války, za jejichž frontami čeká dezertéry ČEKA či jiná domobrana. A hlavně postavy zahrané sice renomovanými herci, ne však úplně přesvědčivě - ne tolik romantický děj jako romantické osoby. Nicole Kidmanové bylo už 36, a přestože se na ni jako vždy rád podívám, její přerod v navždy věrnou horalku, je právě oním rysem, v něm se romanika sváří s válečnou hrůzou. Ve své podstatě tu tedy jde o dva namixované filmy. ()

Anglie

Jako člověk, jenž knihu dočetl dva týdny před shlédnutím filmu se neubráním srovnávání - opravdu škoda, že se Minghella víc nedržel knihy a natočil spíše svoji verzi. Kniha je totiž skvělá a tenhle příběh by si delší stopáž zasloužil. Největším rozdílem mezi knihou a filmem je asi postava Ruby. Zatímco ve filmu je komička, v knize je mnohem víc zdůrazněna její šikovnost a praktičnost zemité venkovanky, což filmu jednoznačně škodí. Scénář vůbec je velmi slabý. Dále je oproti knize vynecháno například vyprávění, jak se seznámili Adini rodiče a jsou zkráceny Inmanovy rozhovory s "babkou kořenářkou" a Sárou. Nejlepší je asi Nicole Kidman, ta Adu zahrála fakt dobře - akorát si nemyslím, že ve chvíli, kdy sotva zvládá sama sebe a péči o farmu by pořád chodila v parádních šatech(v těch mi připomínala Grace Kelly, když hrála ve filmu "V pravé poledne") - kostýmérské oddělení trochu ujelo. Její tlumený výkon v některých scénách umožnil Zellwéger vyniknout. Dále není jasné, jestli je Ada pravačka(takhle drží vidle či pušku) či levačka(v levé ruce drží psací náčiní, když píše Inmanovi do války). Jasně, jsou to detaily, ale neměly by se stávat. Postavě Ruby by neškodilo občasné ztlumení hlasu, její máchání rukama na mne působilo rušivě. Výkony pánů normální. Opravdu lituji, že nemohu dát pětku, výtek je příliš - je to spíš hodně slabá čtyřka. A rumunská krajina je opravdu nádherná a skvěle se k filmu hodí. ()

Parlay

V závěru Adina zamilovaného dopisu zazní následující: ,,Vrať se mi..." Nemohl jsem si tedy nevzpomenout na úchvatné Wrightovo "Pokání"... Snímku jsem se sice snažil maximálně otevřít, avšak podobné pocity, jako již zmíněný Wrightův mistrovský kousek, se mu ve mně bohužel vyvolat nepodařilo. Bezesporu se ovšem jedná o kvalitní podívanou oplývající mnoha scénami hodných zapamatování, např. úvodní naturalistickou vykreslenou bitevní vřavou nebo Inmanovým setkáním se ženou v podání Natalie Portman. Zcela určitě se do Cold Mountain v budoucnu ještě vrátím... ()

Lauri

Nádherné dílo, které mi nedovolilo se od filmu ani na chviličku odthnout. 2 a půl hoďky utečou jak voda a vy po konci jen můžete sedět na židli a zírat. Film si pro mě získala úžasná Reneé Zellweger, která zahrála můj nejoblíbenější charakter- silná, nezávislá žena, kterou jen tak nic nepoloží. Také se mi líbila Nicole Kidman, která se z hřehké, nevinné dívky stane díky životním zkušenostím podobná žena jako Ruby (Reneé). Za zmíňku stojí samozřejmě i hlavní mužská postava Jude Law, který byl neméně skvělý v své postavě milého, pracovitého muže, ze kterého se stane díky válce kus ledu. A samozřejmě také Natalie Portman, kderá skvěle záhrala matku, která se bojí o své nevinné dítě. Těším se až film zhlédnu znovu:) ()

GILLWANDER

Mne osobne blízky film, ktorý mohol v závere priniesť oveľa väčšie posolstvo než to, čo skutočne prinieslo. Kidman opäť krásna a charizmatická, Law svoju cestu v čase občianskej vojny znášal bravúrne a Zellweger svojim sedliackym spôsobom žitia ma proste nadchla. Páči sa mi emotívna hĺbka filmu, ktorá prinútila neraz diváka k rôznym úvaham o prežívaní v dobe medzivojnovej. Romantická stránka filmu má v podstate čas, milostné pasáže si všimame iba na začiatku a až na konci a medzi tým iba čítané riadky dopisov, ktoré nedorazili k obom, ktorý lásku medzi sebou zdieľajú. Záver filmu mne prislúchajúci, no chcel som toho v podstate viac. Na maximálne hodnotenie to zatiaľ po prvej projekcií žiaľ není. 85% ()

OG_Swifty

Cold Mountain je jeden z těch filmů, co jsem chtěl vidět už strašně dlouho a nikdy nebyla šance. Teda byla, ale kdo by se díval na 150min film s reklamníma blokama každých 20 minut, že jo... Každopádně restík si škrtám, Cold Mountain je za mnou a byl to dobrej film. Nejvíc mě bavila ta pasáž s návratem Lawa do Black Cove - bachyně z Ribisiho harému, Natalie Portman v píči a tak.. No a ten albín byl taky dobrá svině. ()

berusche

Pro mě je to jeden z dalších příjemně zfilmovaných. Frazierova předloha je převedena na plátno tak dobře, že si s klidným svědomím pustím film a to i několikrát. Ano, tuhle skoro již pro mne klasiku, o jejímž názvu snad dneska slyšel každý, si můžete pustit víckrát a stejně ten konec bude pořád dechberoucí (no ten campingovej oběd nemyslím). Porovnání dvou hlavních hrdinek a jejich tužeb, lásek a temperamentů tak odlišných, je podle mého šikovně podáno díky těmhle dvoum stálicím. ()

Petrasuvicka

Roztahané, nudné, plitké. Každopádně role domobrany naprosto dokonale vystižena s přesným vykreslením jejich nekompromisního chování k vlastním lidem. Na můj vkus moc dlouhé, uvítala bych větší spád, rychlejší tempo a rozhodně ne 155 minutovou stopáž. Na druhou stranu chápu, že se režisér snažil vybarvit dobu občanské války co nejlépe a popravdě, ani knížka nebyla úplně z těch nejlepších. Takže se vlastně dá říct, že roztahanost a nuda jde v ruku v ruce s knižní předlohou. ()

ilemas

Plejáda skvělých herců v romantickoválečném velkofilmu. Jelikož jsem se zrovna vrátil z Rumunska, kde se film natáčel, musel jsem ho po delší době shlédnout znovu, abych se podíval na místa, která jsem navštívil. Svojí velkolepou atmosférou a vynikajícími hereckými výkony v nádherně přírodě si mě film získal od prvních záběrů, ale do 100 % mu schází svižnější tempo. ()

/Pablo

Epicky a melodramaticky monstrózní. Možná někdy až přespříliš. To co se mi ovšem nejvíce zamlouvalo na filmu, je neidealistické ztvárnění obou armád. Žádní dobří seveřané a zlí jižané. Tohle Minghella správně vystihl. ()

rakovnik

Krásný romantický film, především příběh obou hlavních hrdinů. Dojem trošičku kazí až příliš rázná Renée Zellweger. Některé momenty filmu jsou velmi silné a musím konstatovat, že film přes svou délku ubíhá překvapivě svižně. Lze takový příběh najít i v našich dějinách a také tak pěkně natočit? ()

M.i.k.e

bez pochyby velký film,kterému ovšem k mistrovství něco málo chybí.Osobně bych uvítal vícero emocí,které by k podobnému příběhu měly bezezbytku patřit.Z hereckých výkonů nejvíce vyčnívá Renée Zellweger a pak spousta menších roliček (Portman,Hoffman,Winstone).Nicole Kidman umí zahrát i lépe...80% ()

Martin741

Protivojnovy film o tom, ze vojna viacej berie ako dava. Herci ako Law, Kidman, Zellweger, Seymour Hoffman, Kidman, Giovanni Ribisi .... su vyborni. Ale 155 minut je aj na mna prilis vela, skratit tak o 30 - 40 minut a dam aj 4 hviezdy. 67 % ()

peiton

Zase raz moje srdce zaplesalo.O to viac,kedže hrá môj obľúbenec.Nežný,roztomilý cukríček JUDE.Och sladký Jude v spolupráci zo suverénne krásnou ženou,ktorej NICOL nepochybne je (pretože ten,kto hlása pravý opak musí byť isto závistlivec)!Byť tak na jeho mieste,by som tiež neváhala ani sekundu a urazila toľko kilometrov kôli láske,koľko kilometrov urazil hlav.hrdina kôli žene,ktorú sotva pozná a v rámci cesty riskuje svoj život.Niekedy sa to jednoducho vyplatí.Historia a konkrétne obdobie tej doby,atmosféra príbehu zasiahnutého vojnou je také odlišné od prítomnosti až mi to trhá srdce.Dá sa tušiť,že do väčšej miery to skončí tragicky.A ani u tohto dielka sa výnimka nekonala.Pri sledovaní mi aj jedna-dve slzičky utiekli.A ani pre uspokojenie mojej romantickej duše tomu nepridal ten nehappyendový koniec.Presne toto som čakala a toto som dostala.Film ma naučil a presvedčil,že aspoň v jednej veci-veci vojny,niekedy je/bolo výhodou byť ženou. ()

Ghost Rider vs. Dracula

Ghost Rider vs. Dracula

28.08.2010

Z natáčení v Bulharsku už je dávno vyhlášená noční můra hollywoodských herců i filmařů (napůl žertem si na něj stěžovali třeba Jean-Claude Van Damme či Bruce Campbell). Co je ale horší než natáčení v… (více)

Renée producentkou

Renée producentkou

21.03.2006

Tak se zdá, že držitelka Oscara za výkon v Návratu do Cold Mountain a někdejší idol kulatějších třicítek ze dvou filmů o Bridget Jonesové, má v plánu rozběhnout také kariéru producentky. Pracovně… (více)

Law a Minghella opět spolu

Law a Minghella opět spolu

28.02.2005

Jude Law si s největší pravděpodobností zahraje v BREAKING AND ENTERING, pro Miramax Films. Lawova role se má jmenovat Will a je to londýnský architekt, momentálně se nacházející v osobní i… (více)