Památkáři

• USA The Monuments Men (více)

Památkáři nejsou žádní nudní patroni, ale unikátní vojenská jednotka, která nasazovala vlastní krky, aby z rukou nacistů vyrvala skvosty, které za trvání Druhé světové války nakradli. Hvězdnou sestavu uměleckých záchranářů vede George Clooney ve výjimečné čtyřkombinaci producent – režisér – scenárista – herec, kterého doplňují třeba Matt Damon, Bill Murray, John Goodman nebo Cate Blanchett. Film se odehrává v době, kdy už bylo víceméně jasné, že hitlerovské Německo bude poraženo a pomalu se začínaly napravovat válečné škody. Milovníky umění trápil především nejasný osud tisíců uměleckých děl, které nacisté pro Hitlera a další pohlaváry nakradli a ukryli neznámo kde. Z jejich popudu tak vznikl tým, který postupoval v patách spojeneckých vojsk a hledal stopy po těchto vzácných artefaktech. Vypadalo to jako nesplnitelný úkol: Umělecké poklady se nacházely za nepřátelskou linií a německá armáda byla připravená splnit Hitlerův rozkaz, podle nějž měla být všechna umělecká díla s pádem nacistické říše zničena. Jak mohlo těchto pár mužů doufat v úspěch? Vždyť svými původními profesemi - ředitelů muzeí, kurátorů a historiků umění, více rozuměli Michelangelovi než zacházení se zbraněmi. Pod palbou německé armády, v zaminovaných skrýších a vybombardovaných městech riskovali Památkáři své životy, aby ochránili ty největší poklady lidstva. (Cinemart)

fefee

Ako vojnový a dramatický film málo vážne, ako komédia málo vtipné. Taký pozerateľný no vlažný film o vojnovom poslaný tak trošku z inej stránky. ()

jujec

Poměrně nudný film, ve kterém se vlastně nic neděje. Téma není nezajímavé, ale postavit celý film na hledání nějaké sochy (omlouvám se všem milovníkům umění), to moc zábavné, emotivní ani vtipné není. Spíše je to lepší dokument. ()

blackJag

Nečekaně slabé. Špatně napsané a špatně zrežírované. Clooneymu se tato dobře míněná pocta (pravděpodobně) nedoceněnému úsilí rozplizla pod rukama ve všech směrech a vznikl tak odbytý sled válečného sitcomu a bezbřehého patosu. 50% ()

Killda

Možná je to tím, že jsem právě pohlcen do studia dějin umění, ale tenhle film se mi líbil. Feeling Indianajonesovského dobrodružsvtí je sice jen letmo naznačen, příběh mnohdy klopýtá a hlavní linie by si zasloužila větší dotaženost (ale když se Clooney pustil do psaní, není se co divit). Na to, že se jedná stále o válečný film je tu až pomálu akce a odfláknuté finále zklame asi každého, ale ten potenciál to mělo. Mě ten film nijak neurazil. Vyladěnější scénář a šikovnějšího režiséra a Památkáři by mohli, alespoň z dálky, nadšeně mávat profesoru Jonesovi. * Tak a teď po zaslouženém odpočinku u filmu se jdu opět ponořit do studie dějin umění. ()

V.Silver

Velice příjemný film o ničem. Ne, že bych chtěl shazovat úlohuskutečných Monuments Men, ale Clooney natočil snímek, který je válečným dramaticky komediálním hraným dokumentem. Pfff. Je radost dívat se na jednotlivé herecké výkony, je radost dívat se na práci kamery, poslouchat krásnou hudbu i jednotlivé scény, ale tento film je jako Rimmer - jeho jednotlivé části jsou perfektní, ale spojeny v celek nedávají absolutně žádný smysl. A to je obrovská škoda. I tak by byl ale zločin dát tomuto snímku míň než 60% ;) ()

Guzo

Velmi oceňuji originální nápad na scénář - válečných filmů je dost, ale památky v nich (pokud vím) zatím nikdo neřešil. Navíc hvězdné obsazení slibovalo skvělý filmový zážitek. Bohužel režie a scénář vše zvoraly, postavy jsou ploché a opravdu nikomu vlastně nefandíte, aby ve zdraví přežil a povedlo se mu splnit úkol. Navíc chemie mezi postavami tu prostě nefunguje, všichni se rozutečou do různých koutů Evropy a komunikují mezi sebou sporadicky. Některé scény ale určitě za zapamatování stojí a tahají film alespoň do průměru (např. ta s Němcem a cigaretou). 45 % ()

Ravi

Ačkoli se zdá, že námět stál za natočení, výsledek mnohého nechá na vážných pochybách. Takovéhle téma se nemělo nechat Američanům, ale měli jej natočit Francouzi. Američané z filmu udělali dobrodružnou výpravu, která velmi špatně balancuje mezi snahou ukázat vážnost situace a snahou ji neustále zlehčovat. Tento film je důkazem, že ani hvězdné obsazení nezachrání kostrbatý scénář, který vlastně neví, co chce říci. Představoval bych si ryzí drama s brilantními dialogy okořeněné náhodnými úspěchy a velkými neúspěchy (které se nám ve filmu skryly). Bohužel se z toho udělal western ala Indiana Jones, který ale nenaplní žádné podobenství, kterému jest snaha se přiblížit. Je to smutný pokus popularizovat nezajímavé, ale přesto velmi důležité téma. Otázkou je, zda ono téma stačí na film, nebo je pouze námětem na dokumentární půlhodinku. 40% = 2/5 ()

Autogram

Najlepší americkí výsadkári voľakedy zachraňovali vojaka Ryana a teraz na oplátku Ryan s ďalšími šiestimi Dannyho parťákmi zachraňuje umelecké diela. Bohužiaľ to nie je ani akčné ani dojímavé a celkovo absolútne nezaujímavé. Už dávno som nenarazil na film s takým hviezdnym obsadením, ktorý by sa takto minul účinku. ()

drackula

Myšlienka a kulisy fajn, ale kde ostala nejaká akcia? Úplne som tam postrádal nejakú naliehavosť, napätie, alebo boj o čas. A pritom príležitostí tam na to bolo dostatok. Celkovo mi to tak pripadalo ako keby chcel niekto poslať cez Clooneyho voice-over silnú message a zároveň zabudol na príbeh. Ničím výnimočný film na ospalé popoludnie. 60% HBO GO ()

Hollohlaway

Zvláštní kočkopes, který neví v některých místech kam dál. Kvalitní výprava a skvělá kamera, k tomu slušné herecké výkony, zejména vynikající Cate. Na druhé straně líné vypravěčské tempo a naprostý nedostatek dramatičnosti. Námět je dostatečně zajímavý a nosné téma šlo rozhodně víc vyždímat. ()

jefff

Tohle bych do Clooneyho neřekl. Památkáři jsou totálně zvoraným filmem snad po všech stránkách. Na co proboha při natáčení myslel? Myšlenka natočit film právě o tomto je zajímavá a já se na Památkáře těšil od prvních informacích o něm. Bohužel film deklasovala podivná režie i scénář. Šlo o klasickou týmovku? Těžko, postavy byly ploché jak surfařovo prkno a nezajímavé, ač byly obsazeny skvělými herci. Jako hrdinský epos to také nefunguje. Není zde žádná příběhová kostra, která by vedla z bodu A do bodu, přičemž během té cesty by hrdinové zažívali dobrodružství. Jenže tohle byla spí mozaika útržkovitých scén - jedeme tam, sem, tam, někam atd. Na to že mám k umění velmi silný vztah, zde mi bylo vše jedno. Clooney tentokrát velmi nemile překvapil. ()

jenik71

Zajímavý námět, kvalitní herecké obsazení, pěkně zobrazená doba, ve které se děj odehrává. Clooney to určitě myslel dobře a chtěl o záchraně uměleckých děl natočit poutavý film. Někde se ale stala chyba a výsledek je rozpačitý. Snímku hlavně chybí nějaké větší napětí a něco, co by diváky skutečně upoutalo. Pro mě průměrná záležitost, pro znalce historie a umění to snad smysl má. ()

Ferinka

Pro studenty "Péče o kulturní dědictví" je to film poviný, a proto jsme kolektivně zaplnili celou jednu řadu v hledišti kina. I když výsledek nebyl úplně to, po čem bych prahla, dívalo se na to pěkně. Průměrný film vyčníval nad povrch průměrnosti asi v šesti, sedmi okamžicích (možná to není mnoho, ale lépe než nic) a neodpustil si samozřejmě svoji dávku americké teatrálnosti, uslintanosti a přehnaného bíleho dobra. Nechci podporovat nevěru, ale když se vám voják po takové době odmítne spustit s šik francouzkou, protože je to správný americký táta, tak už tomu příběhu přestáváte věřit.. Nicméně - jsem pro veškerou popularizaci tohoto nedoceněného historického materiálu a doufám, že pomůže i k pochopení dnešní, soudobé památkové péče :) ()

Babous

Překvapilo mě, nakolik je to podle skutečnosti. Realita je v tomhle případě ale asi zajímavější než film, protože ten je v podstatě velice chudý na jakékoliv emoce a vztahy mezi hlavními postavami (tudíž si k nim vztah nevytvoří ani divák), některé věci jsou nedořešené nebo zbytečné. A ano, jak už tady několikrát padlo, místy je to klišovité až patetické. ()

Maynard.

Přemejšlím jak je to dlouho, co jsem viděl tak strašně moc nudnej film, o kterým ale nejde říct, že je to totální pípčovina. Už je to ale asi dávno, co zkřížil mi cestu :o). Jediný, co mě na tom ba, tak byli ti herci. Páč co si budeme povídat, podobná skvadra se nevyskutuje v mnoha filmech. Napadá mě snad jen Danyho parťáci. Jo a taky se celkem povedly kulisy, připadal jsem si jako za války. No, ale co je největší průser? Děj a napětí. To byse fakt krájet nedalo. Taky je průser to, že když už se ve filmu vyskytnul nějakej dojemnej moment, tak byl zaděnej totálně divnou muzikou. Clooney by se určitě měl držet jen herectví, páč z rejžovský židle mu to zrovna nende. No, na tohle kdyby šel do kina, tak bych si asi vyrval všechny vlasy. ()

fox171cz

Není to špatný film, herecké obsazení, kulisy, efekty, hudba jsou výtečné. Co však ubírá na hodnocení filmu, jsou někdy až příliš natahované scény, kde se nic moc neodehrává a film vás nedokáže po celou dobu upoutat. Což by se nemělo u vážně dobrých filmů stávat. Za mě 55%. ()

kenkaku

Promarněný potenciál. Nic lepšího nedokáže tento film vystihnout lépe. Ne, a tím netvrdím, že se měla z Památkářů udělat řežba ve stylu Tarantina - to by bylo k smíchu... právě naopak. Začít tím "k smíchu". Posunutí celého příběhu do hladiny komedie (asi tak 10x víc než Clooney předvedl) mohlo udělat z filmu úžasnou podívanou s originální zápletkou. Clooney má rozpočet (a na filmu je to vidět - vypadá sakra dobře) a má výborné herce, které ale trestuhodně nevyužil. Přitom okatě podsouvá některé z nich do situacích ve kterých je cítit náznak humoru ("já střílím, ty běžíš"... "ty jsi věděl že střílí ostrejma?"... "tak se posadíme a zapálíme si"... atd), ale jako by nevěděl co s tím. Humor je tedy NEDOTAŽENÝ a prakticky bez pointy. Zcela nevyužitý, jak mohl být. A to mě zamrzelo ze všeho nejvíc. Díky tomu se u mě Památkáři vyškrábali sotva na průměr (tak 2,5 bych to vyděl), ale protože jsem jen zklamaný, ne naštvaný, podprůměr dávat tentokrát nebudu... ()

KR4T4S

Začátek je utrpení. Když se Clooney a spol. pokouší o milé lehoulinké vtípky a vůbec takový buddy humor, je to velmi uncoolzpůsobem staromódní (až zastaralé) a působí to páprdsky, naivně, uměle a kýčovitě. Jakmile se skupina rozdělí, film začne fungovat mnohem lépe (nejlepší linie je s Blanchettovou, ale Damon se do role nehodí). Jirka režírovat umí, ale tentokrát mu to vychází tak 50na50. Některé záběry a scény nebo části děje jsou napínavé i dechberoucí, některé jsou tak moc dokonale vystavěné, až to působí hodně nepřirozeně. Pryč bych dal i ty hrdinské proslovy, které sice nebyly tak otravně patetické, jak jsem se obával, ale lepší by bylo bez nich. Ve finále bych nechal Clooneyho jen za kamerou, Damona a humor pryč. Přes mé očekávání jinak velmi zajímavé téma a náhled. 65% = na 4* to není, páč si nemyslím, že bych měl někdy potřebu to vidět znovu, tudíž lepší 3* ()

Clooney a Hlava 22

Clooney a Hlava 22

26.11.2017

Georgi Clooneymu se moc nezadařilo ani s Památkáři ani se Suburbiconem, takže to zkusí jinak - přes televizi. Jeho novým projektem je totiž seriálová adaptace románu Hlava 22, v níž se ujme jedné z… (více)

Clooney natočí scénář od Coenů

01.01.2014

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

12.10.2013

Válečné týmovky jsou, zdá se, opět v kurzu. Po Hanebných panchartech se dočkáme Památkářů a David Ayer v právě natáčeném The Fury nacpal do tanku Brada Pitta, Shiu LaBeoufa a další. A možná se… (více)