V oku tornáda

Black Sky

(neoficiální název)

Akční / Thriller / Katastrofický

USA, 2014, 90 min

Nejsem odborník na tornáda a osobně jsem je ani nikdy neviděl. Nicméně nedokážu uvěřit, že by se po Americe mohla objevit taková zrůda, jako je v tomhle filmu. Na druhou stranu musím sklonit poklonu tvůrcům, protože hodně dobře skloubili ruční kameru s poctivou filmařinou, Vlastně jsem nevěřil, jak moc dobrých záběrů tenhle film má. Tam, kde by se nízkonákladovce rozklepala ruka, tady evidentně kameraman dostal nějakýho pomocníka robota, kterej to za něj odbyl a nebo mu dali víc najíst, protože i v tom největším uragánu si drží stabilitu a nabízí lidskému oku zážitek, který si umí připravit jen matka příroda. Za mě tedy musím říct, že jsem byl hodně překvapený. Tornáda mě ve filmech vždycky fascinovala a tady to není výjimkou. Jenom to klasický americký moralizování na konci filmu bylo trošku zbytečný.(3.1.2016)

• juta

Teda popravdě nic moc. Nic extra, děj je chabý (i střih a kamery), obyčejný, herci také. Chvílema nepříjemný, jako když vám něco vletí do oka. Světlou stránkou byla chvíle, kdy auto proplouvalo okem tornáda a vystoupalo nad mraky, kde vykouklo sluníčko, jinak průměr a z některých dialogů se mi dělalo šoufl. Lepší dvě.(22.11.2014)

Tak jsem se ocitnul v oku tornáda a byla to slušná jízda. Jako člověk kterýho tenhle živel neskutečně fascinuje už od dětství a Twister považuji za nezpochybnitelný kult to pro mě byl rozhodně jeden z nejočekávanějších filmů roku. Hlavně jsem doufal, že vedle Twistera jehož pozice number one všech filmů o tornádech je naprosto nezpochybnitelná se v záplavě všech těch sračkovních zetkovných televizních tornád konečně téměř po 20 letech dočkáme filmu který sice Twistera nepřekoná (to už asi nejde) ale aspoň mu bude slušně šlapat na paty a to se povedlo. Nicméně doufal jsem, že napálím plnej počet, ale to bohužel neklapne. Film má svoje mínusy a těmi začnu. Předně i když se nedá říct, že by film nějak nudil (při tý krátký stopáži to ani nejde) ale i tak bych ubral trochu keců a přidal víc tornáda. První dvacetiminutovka je neskutečná pruda a některý ty dialogy co tu postavy vypouští z tlamy jsou fakticky tak blbý až to bolí. hlavně teda ti dva topící se studentíci když vědí, že nastává jejich poslední hodina, tak se při tom natáčí na kameru a melou takový sračky, že jsem žasnul. Vzpoměl jsem si při té příležitosti na hlášku z jednoho béčkovýho akčňáku a sice cituji. Tohle bych určitě neříkal, říkal bych něco jako do prdele! do prdele! Jinak si samozřejmě užijeme i nějakýho toho typickýho Amerikánismu plus nějaký ty kecy o tom, že tahle země dostala velkou ránu ze který se, ale vzpamatuje a povstane ještě silnější a bla bla bla... Na druhou stranu bylo by to asi trochu nefér kvůli tomu shazovat hodnocení celýho filmu, protože podobný aspekty k tomu patří a inteligentní film se od toho asi opravdu čekat nedal. je to prostě podobný jako v Twisterovi herci tu stejně tvoří jenom komparz hlavnímu hrdinovy kterým je tornádo. A nutno uznat, že jak je twister na scéně, tak je to prostě neskutečná pecka. zřejmě slušnej budget je na tom znát. triky jsou opravdu parádní destrukce je skvěle nasnímaná a kurevsky profesionálně provedená. Zkrátka na ty akční scény je radost se koukat. marná sláva, ale aby takovej film stál za to, tak je na něj prostě potřeba pořádnej rozpočet na pořádný efekty bez toho to nejde. Jinak pravda je, že všechny zásadní destruktivní scény je možný vidět v traileru, ale i tak stojí za to se na film kouknout. Obvzlášť pokud jste twister fans jako já, tak je to pro vás přímo povinnost. Jinak kino se zvukem dolby atmos byla skvělá volba u tohohle filmu to fakt vyniklo a ještě přidalo na intenzitě zážitku. No a minimálně pokud u mě nezkultovní film jako celek, tak ta scéna kdy si tornádo pohazuje z boeingy 747 určitě! před destrukcí prostě není úniku a možný je všechno. Takže abych to tak nějak shrnul i přes ty chyby co jsem uvedl si to rozhodně slušný 4* zaslouží. A i když Twister zůstal nepřekonán, tak tu vedle něj máme konečně i další film který tomuto katastrofickému subžánru v žádném případě nedělá ostudu a myslím si, že skalní fanoušky určitě velice potěší.75%(6.8.2014)

• Rocky62

Změť xkrát omletého klišé, nesympatických herců a klasických úniků smrti o vlásek. Samozřejmě nesmí chybět rádoby dojemná scéna s dětmi, kteří tušíc svůj brzký konec sdělují na kameru své omluvy a láskyplné řeči rodičům. Z podobných vyděračských scén by se poblil i pes. Za zmínku stojí jedině efekty a stále rajcovní Sarah Wayne Callies.(31.12.2015)

Když jsem ze začátku viděl v ruce kdejakého hovada v tom městě ruční kameru, tak mě naskočila husí kůže a v přípravě na třaslavou kameru jsem začal po kapsách hledat kinedryl, to jsem ale ještě netušil, že tenhle film je právě o kameře, ale v tom nejlepším slova smyslu. Jasně třeba scény ožralů jsou točený výhradně nepřehledně, jenže o ty ve filmu jde pramálo. Tenhle film je totiž v manželským svazku s tornádem a moc dobře ví jak z diváka udělat svýho milence. Pohledy na blížící se tornáda, znázornění jejich síly (letadlo ) a ničivosti (celkové kompozičně skvěle sdělný nadhledy), záběry z neskutečně geniálních úhlů a ještě geniálnějšího střihu, kdy se nám poměrně rychle prostřídává záběr na celek se záběrem na detail mě totálně dostaly. Filmu docela lehce odpouštím někdy typicky americké proslovy, zdlouhavější začátek, protože když dojde na přírodní akci, tak jsem díky obrazu a zvuku (Dolby Atmos se tady vyplatí víc než kdykoli jindy) zapomínal na bezvětrnou atmosféru kinosálu a intuitivně sebou pocukával při každé tornádí destrukci. Jóóó,to je tak, když člověk čeká digitální sračku a dostane obrazovýho mazlíka.(6.8.2014)

• Max Deacon