Začiatok adaptácie posledného dielu trilógie "Pán prsteňov" J.R.R. Tolkiena nás privádza do Elrondovho domu. Tu sa práve odohráva oslava 129. narodenín hobita Bilba. Bilbo kedysi vlastnil prsteň, ktorý ho dokázal spraviť neviditeľným, ale daroval ho svojmu najbližšiemu príbuznému, Frodovi. Bilbo sa na oslave dozvedá, že Frodo už nemá prsteň a chce počuť, čo sa sním stalo. Frodo mu rozpovie príbeh o tom, ako sa on aj so svojím verným priateľom Samvedom vydali naprieč Mordorom, zemou zla a orkov, aby prsteň zničili v plameňoch Hory Osudu, lebo prsteň bol ukovaný, aby slúžil zlu a bolo ho treba zničiť. (Dexter1)

Kryton

Nespojte s animovanym Lord of the Rings , toto je od tvurcu animovaneho Hobita. Takže očekavejte stejnou animaci (glum jako krizenec zaby a skreta) a opet vlnu pisni. Zacatek filmu se odehrava na konci, kdy se slavi Bilbovo narozeniny a vzpomina na jeho cestu a bitvu se Smakem a pote i dojde na vzpominani na pribeh s prsteme. Film se nedrzi prilis knizni predlohy , je zde vyskrtnut souboj s Odulou,nemrtvá armáda a plno dalsich veci. Jinak je evidentně Hobit a Navrat Krale delal pro deti , protoze celkova animace tomo u odpovída spolu s pisnickama a s faktem , ze zlo je zde podano co nejmene a jediny , ktery kouzlem Sauronova zla oplyva je cernoknezny kral , ktery ma aspon peknou podobu. Pokud se oprosti od toho , že jse viděli verzi od P. Jacksona a že jste ctenari nebo milovnici Tolkiena, tak máte zde kreslenou pohadku o tom jak maly hobit zachrani velkou zemi pred osklivyma zlyma potvorama. *** Chtel jsem dát jen dve , ale ten cernoknezny kral tam u mě ziskal jeste jednu . Jinak dve hvezdy by to melo , animace neziskala u me zadnou , pisne zacnou otravovat a pohrdanim predlohy jakbysmet. ()

corpsy

Dosť sprznená verzia, ktorá ak náhodou nepoznáte knihu, alebo ste nevideli Jacksonovú trilógiu, vám bude robiť problém vyznať sa v deji. Netuším, prečo tvorcovia majú občas tendenciu niečo zjednodušovať, resp. krátiť, ak to potom veľmi nedáva zmysel. Pôsobí to pre mňa teda len ako rarita a ide proste o nedotiahnutý snímok, ktorý mohol obstojnú animáciu zúročiť v lepšom scenáristickom prevedení. ()

curunir

,,POKIAĽ NIKDY NEPOVIEŠ AHOJ, NEBUDEŠ MUSIEŤ POVEDAŤ ZBOHOM." __ Po celkom slušnom Hobbitovi je tento film pre mňa obrovským sklamaním. Animáciu haniť ani nemá význam - okolité prostredie je na slušnej (i keď v globále na skôr priemernej) úrovni, no detsky vyzerajúce postavičky, ktoré o od tri roky staršieho Hobbita neprešli žiadnym pokrokom sa do tak temného príbehu, ako tvorcovia tento film prezentujú, vôbec nehodia. Čo ma však štvalo najviac, že cca 75 minútový Hobbit bol vzhľadom na dejové súvislosti veľmi dobre prerozprávaný, no na dostatočný popis deja ,,Návratu kráľa" - i keď animovaného - je skrátka 98 minút sakramentsky málo a tým pádom sa ,,škrtí" kde sa len dá. Výsledkom je teda neprehľadný miš-maš, navyše aspoň pre mňa až k uzúfaniu nudný, kedy som poslednú polhodinu nevraživo čakal na koniec. Najprv som uvažoval o 2*, prihliadajúc však na iné filmy, ktorým som dal 2* a aspoň som sa u nich ako-tak pobavil, tuto to tvorcom naozaj nevyšlo, takže 1* je adekvátna. O ,,Návrate kráľa" by sa dalo ešte veľa písať, o tak zlom filme sa mi však naozaj nechce a nech si každý urobí svoj obraz sám. Tomuto filmu som radšej ,,ahoj" ani vravieť nemal. ()

majo25

Veľmi solídne pokračovanie prvého televízneho filmu z roku 1977. Opäť sa dostavuje dobrodružná zápletka, fajnová pochmúrna atmosféra i akcia. V drvivej väčšine prípadov spevácke vsuvky odtrpím, ale tu boli znesiteľné a vďaka veľmi zaujímavému zvonivému hlasu speváka nevšedné, textovo zasa dobre dotvárajú príbeh. Občas je animák dejovo skratkovitý a hlavne úvod viac rekapitulačný než by bolo žiadané, ale to až tak nevadí. A na to, že ide opäť iba o televízne spracovanie, žiadny Disney alebo dnešné veľkorozpočotvé kinoanimáky, kalap dole. Samozrejme, kvalitou animácia sa im rovnať nemôže, všetkým ostatným ale áno. ()

Melios

Návrat kráľa oproti jeho kresleným predchodcom len letmo mapuje dianie predchádzajúcich filmov a kníh. Nie je to na zahodenie, ale naproti Hobbitovi to svoje bizarné kúzlo už dávno stratilo a tak je z toho už len myš-maš záberov z kníh prepojené nesúvisiacimi zábermi, ktoré asi ani nie sú moc LORE friendly (viz Samvedovo nosenie prsteňa a klasicky už divný, žabí Smeagol). Fajn rozprávka pre malé deti, ale zlý film podľa knihy... ()