Mystérium sexu

• USA Masters of Sex
USA, (2013–2016), 43 h 54 min (Minutáž: 52–60 min)

Tvůrci:

Michelle Ashford

Předloha:

Thomas Maier (kniha)

Hudba:

Michael Penn

Michael Sheen, Lizzy Caplan, Caitlin Fitzgerald, Teddy Sears, Nicholas D'Agosto, Heléne Yorke, Beau Bridges, Julianne Nicholson, Rose McIver, Allison Janney (více)

Série(4) / Epizody(46)

O sexu chtěli vědět všechno. A nebáli se zeptat. Co všechno se vlastně děje s lidským tělem při sexuálním vzrušení? Tuto otázku začal koncem padesátých let dvacátého století systematicky zkoumat americký gynekolog William H. Masters se svou asistentkou a posléze i pracovní a životní partnerkou, sexuoložkou Virginií E. Johnsonovou. Masters a Johnsonová se svým výzkumem podíleli na tzv. sexuální revoluci. Jak však jejich výzkum vlastně probíhal? Jak přesvědčili lidi, aby pod jejich dohledem prováděli ty nejintimnější praktiky? A jak vlastně vypadal soukromý život těchto průkopníků sexuální vědy? Na to se pokouší odpovědět úspěšný americký seriál Mystérium sexu, v němž ústřední dvojici ztvárnil britský herec Michael Sheen a Američanka Lizzy Caplanová. Výsledky výzkumu Masterse a Johnsonové vyšly mj. i česky, a to čtyři roky po americkém vydání, v roce 1970 pod názvem Lidská sexuální aktivita. (Česká televize)

sgt.paper

Neřeknu vám proč Masters of sex fungují, jelikož to vlastně nevim. Velkou zásluhu na tom má Michael Sheen, který podává neskutečné výkony, jeho chladná logika se kterou vyslovuje dialogy je perfektní. Na masters se koukněte a zamilujete si je. ()

kerkulka

Zkusila jsem. Několikrát. Ale ne, prostě se u toho nudím. Mám pocit, že tak vysoké hodnocení to má jen a pouze díky pár nadržencům, kteří střílí šmahem 5 hvězd pod vlivem vysoké koncentrace slova "sex". Já svou (seriálovou) touhu raději ucoim někde jinde... ()

Eilean Donan

Po troch častiach by som povedala, že ústredná dvojica vykonáva zásadnú úlohu - akože inak, ale najviac sa mi páči vyšachovaný D´Agosto :D V takejto hereckej polohe som ho ešte nezažila a myslím, že sa jej zhostil velice dobre. Ako celok - dobrý počin. Velice. ()

Rockerman

Po shlédnutém pilotním dílu jsem velmi spokojen, protože seriál pojednává o i dnes tabuizované problematice a daří se mu to náramně. Jsem zvědav, jak se to vyvine dál a nebojím se, že by se to mohlo nějak moc pokazit. Přesto hodnocení přidám až po skončení série. Zhruba do pátého dílu jsem si říkal, jestli jsem tu chválu nepřehnal. Od šestého dílu jsem už nepochyboval, protože to byla jízda, která mě velmi bavila. Michael Sheen je v roli egoistického a tvrdohlavého gynekologa a vědce skvělý. Jenže je tady Lizzy a to je unikát! Zvláštně, až tajemně krásná herečka ztvárnila asistentku doktora Masterse. Zpočátku ušlápnutá, ale nabytými zkušenostmi stále více sebevědomá Virginie je jednoznačně nejsympatičtější postavou seriálu. Nenápadné jiskření mezi těmito dvěma hlavními postavami je to nejvýživnější, co seriál nabízí. Neměli to lehké tito vědci v padesátých letech minulého století. Přišli s velmi odvážnou studií do doby, ve které se ještě pokoušeli léčit homosexualitu! Bylo jasné, že museli prohrát! Seriál mě vlastně naštval jen jednou a to na samém konci dvanáctého dílu. To se otevřela vrata do druhé série a těm já u takovýchto témat moc nefandím. No uvidíme, co bude dál. Za první sérii však dávám jasných pět hvězd. Mé obavy se naplnily. Druhá část o vědcích zkoumající lidskou sexualitu sklouzl do romantičtější polohy a řeší se tu hlavně vztahy mezi různými dvojicemi. O tom, že Bill nemá ve Virginii jen svou asistentku a spolupracovnici, ale že jej přitahuje i jako milenka bylo jasné už v první sérii. Tady se to jen utvrzuje v posteli. Ne, že by na Lizzy byl špatný pohled, mě připadá, že je čím dál krásnější, ale dějově se toho moc neděje. Snad jen nepřekvapivý vztah Billovy manželky Libby vnesl do toho trochu vzruchu. Hodnocení měnit nebudu, protože i tak je to stále zajímavé a nadprůměrné podívání. Rozpačitý závěr dal jasně najevo, že i v příští sezóně se "M-o-s" budeme vídat. Jestli to bude i s mou účastí, to si ještě rozmyslím.(7.10.2014) ()

Blaogranas

Typický seriálový produkt poslední doby. řemeslně dobře zvládnutej, ze začátku navnadí a postupně elán vyprchává. Typické 3-4 *. Pro mě jako zde několikrát zmiňovaný Mad Men. Série 2: Tak podruhé řadě dávám 1* dolů. První půlka je tragická a nad vodou ji drží jenom Lizzy. Ve druhé půlce už se sice něco děje, ale nejedná se o nic, co by se vyrovnalo řadě první. ()

anitae

S1 Doktor a jeho výzkum, jeho asistentka, její milenec. Výzkumy v bordelu, udání, homosexualita, těhotenství Lib, povolení výzkumu v nemocnici, potrat. Rozchod Billa a Libb, povýšení sekretářky Virgine. Bill a Virgine spolu ve výzkumu. Paní a pan Scully, jeho homosexualita a její léčba. Virginia chce studovat, Libb je těhotná. Doba v níž černí jsou lůza. Lib přechází k doktorce propagující Pap stěr. Prezentace výzkumu, jeho nepochopení a ukončení výzkumu v nemocnici. S2- U E4 mě to přestalo bavit, a musím si dát pauzu. Možná kdyby byl celý seriál tak deseti dílný tak bych hodnotila lépe, ale tohle je pro mě nuda. ()

tranquill

"Sex je základní potřeba...jako dýchání nebo jídlo." Ano, teď víte o čem to je :-) Takže, kdo jsi prudérní, odstup Satane! "Co bys řekl o našem manželství? Dělali jsme, co jsme mohli..." A já bych řekl, že tento dramatický seriál je parádní ságou o dvou hlavních hrdinech, ale obsahující docela velké množství dalších postav, které prožívají a řeší své vlastní, především rodinné, problémy. "Někdy to, co chceme, překvapí i nás samotné..." Mne tenhle seriál rozhodně překvapil, a to vskutku pozitivně. Plný počet! ()

quip

(po čtyřech dílech) Je to takové...slabé. Michael Sheen výborný (a typicky otravný), všechny ostaní postavy jako z komiksu, příběh podobně cartoonish. Námět fajn, ale trojnásobný počet bradavek na epizodu než v Game of Thrones objevný seriál nedělá. Neospravedlněný hype. ()

Mira90

Další úžasný počin od Showtime. Vzhledem k tématu a tvůrcům je jasné, že tady se nikdo nedrží při zdi, v 50. letech byla lidská sexualita naprostá terra incognita. Kdo viděl např. Frost / Nixon, ví, že Michael Sheen je skvělý herec. Lizzy Caplan mu zdatně sekunduje a rozhodně, rozhodně se na ni lépe kouká Zkrátka a dobře, Masters of Sex chcete vidět, na tisíc procent to za to stojí. ()

teddinka1

No, první řada byla super. Ale ta druhá? Mám pocit, že tam lítají měsíce, roky... měla jsem mnohokráté pocit, že sem snad něco musela vynechat, nějaké díly chybí? Cože co? ... Nehledě na to, že tak nějak teda zapomínají lidi stárnout kolem a tak. +1 Libby narostly koule ()

darjeeling

Bože, proč má tento skvost jen čtyři řady? Pro Billa Masterse mám opravdu slabost a je to jedna z mých oblíbených seriálových postav. Jeho představitel Michael Sheen si mě svým osobitým ztvárněním zcela získal. Vývoj postav a podivnou chemii mezi hlavní dvojicí je opravdu zajímavé sledovat. Třetí série měla trochu pomalejší tempo, ale zato čtvrtá ta neměla chybu! Plus také atmosféra 50-60 let. ()

MickeyWolf

Masters of sex není úplně běžný seriál... Jde tu o slepost lidí, kteří se nedokáží přizpůsobit a dozvídat se věci, které jim nejsou zrovna příjemné. Že tohle téma není nové? To určitě ne, ale pokud jde o něco tak kontroverzního jako je sex, tak by jste museli hledat trochu déle, aby jste našli příběh s podobnou tématikou... ()

TaNya_

První série byla úžasná, všechno se tady točilo kolem výzkumu a pomalu se rozpracoval charakter hlavních postav. Dobová atmosféra všemu nahrává a ač je v popisu uvedeno drama, je tu i několik komediálních situací. Ve druhé sérii hrál Michael Sheen pěknýho hajzla tak úžasně, že ani nevadilo drobnější upozadění výzkumu. Na druhou stranu se tady objevily zajímavé vedlejší linky a vůbec vývoj vztahů do toho dobře zapadal. Od třetí série se výzkumu nevěnujeme už ani okrajově a jediné co se řeší jsou děcka, kterých je zničehonic v seriálu požehnaně. Má to i pár světlejších momentů, ale celkově jsem spíš zklamaná. Nechávám to v půlce série být, abych si nekazila dojem z opravdu doteď velmi kvalitního seriálu. ()

rottenpolo

Je to bomba, mňa to dostalo. Pár prvých dielov je dobrých (dal som hodnotenie 4 hv.), potom od polky prvej série sú tie diely bombové! Zrejme bol potrebný nejaký čas k oboznámeniu sa s postavami, dejom atď.. Odporúčam, pre mňa TOP. ()

yaqwsx

Příjemná podívaná, která na poutavosti získává díky ústřední dvojici. Myslím, že herecké duo pro její stvárnění nemohlo být vybráno lépe. Nejen zajimavý příběh, ale přiznejme si to že i trochu pikantnější téma seriálu, člověka u seriálu vyloženě přikovají. Pro mě asi jedna z nejlepších novinek podzimní sezóny. ()

MartinTerran

Poměrně zajímavý seriál o výzkumu v oblasti lidské sexuality a nejen o něm. Z počátku jsem měl strach, že seriál začne postupem času nudit, ale jelikož se zde řeší i jiné věci než jen vědecká studie, tak se na to dobře kouká. Jde o příjemný seriál založený na skutečném výzkumu a životu postav kolem něj. Musím říct, že žánr drama nevyhledávám, ale tento seriál je fakt dobrý, herecké výkony jsou na vysoké úrovni, takže za mě určitě 4*. První půlka druhé řady byla celkem nudná a věci okolo studie se téměř nepohnuly. Chápu, že je to podle skutečné události a nastalo takové období, kdy se ohledně studie nic moc nedělo a řešily se jiné problémy, ale i tak si myslím, že to mohlo být zpracováno lépe. Zato v druhé půlce se to začalo zlepšovat a od asi 8 dílu už se rozjede studie naplno a vše se točí kolem ní plus pár „drobností“ okolo. Vše vyvrcholilo celkem překvapivým koncem. Mezi 2. a 3. řadou je opět časový posun a věci se točí okolo vydání knihy a věci co se dějí poté. Celkově se řeší spíš vztahové záležitosti, ale ty z velké části ovlivňují i jejich kariéru. Takže klasicky vše se vším souvisí a naše činy mají svůj dopad, ale tak to prostě chodí. Závěrečný díl je opravdu nabitý obsahem, ale nejvíc mě teda dostal úplný konec řady, protože ten je tak otevřený, že to snad ani není možné. Na konci 3. řady se toho stalo dost, takže první 2 díly řady čtvrté se řeší věci osobního rázu a až pak se zase rozjíždí profesní dráha protagonistů. Poté už seriál běží podle zažitých kolejí až do zdárného finále. Jelikož konec nebyl plánován, tak zde jsou některé věci nedořešeny, ale není to nic hrozného a jako ukončení se to dá dobře brát. Za mě dobrý seriál a škoda že ještě jednu řadu nepřidali (ikdyž podle sledovanosti to chápu). Celkové hodnocení ponechávám čtyřhvězdičkové. Jedna výtka k celému seriálu je v časových skocích, které nejsou nijak označené a také celkové plynutí času a to je dost matoucí a divák neví jestli uběhl týden či měsíc. Hodnocení: 1.řada: 84/100, 2.řada: 78/100, 3.řada: 81/100, 4.řada: 80/100, Celkem: 81/100. ()

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted