Mystérium sexu

• USA Masters of Sex
USA, (2013–2016), 43 h 54 min (Minutáž: 52–60 min)

Tvůrci:

Michelle Ashford

Předloha:

Thomas Maier (kniha)

Hudba:

Michael Penn

Michael Sheen, Lizzy Caplan, Caitlin Fitzgerald, Teddy Sears, Nicholas D'Agosto, Heléne Yorke, Beau Bridges, Julianne Nicholson, Rose McIver, Allison Janney (více)

Série(4) / Epizody(46)

O sexu chtěli vědět všechno. A nebáli se zeptat. Co všechno se vlastně děje s lidským tělem při sexuálním vzrušení? Tuto otázku začal koncem padesátých let dvacátého století systematicky zkoumat americký gynekolog William H. Masters se svou asistentkou a posléze i pracovní a životní partnerkou, sexuoložkou Virginií E. Johnsonovou. Masters a Johnsonová se svým výzkumem podíleli na tzv. sexuální revoluci. Jak však jejich výzkum vlastně probíhal? Jak přesvědčili lidi, aby pod jejich dohledem prováděli ty nejintimnější praktiky? A jak vlastně vypadal soukromý život těchto průkopníků sexuální vědy? Na to se pokouší odpovědět úspěšný americký seriál Mystérium sexu, v němž ústřední dvojici ztvárnil britský herec Michael Sheen a Američanka Lizzy Caplanová. Výsledky výzkumu Masterse a Johnsonové vyšly mj. i česky, a to čtyři roky po americkém vydání, v roce 1970 pod názvem Lidská sexuální aktivita. (Česká televize)

moudnik

Jsem zcela uchvácen, zamiloval jsem se do Virginie a s otevřenými ústy sleduji, jak je možné vytvořit tak nádherný seriál pro citlivého diváka oproti trendu dnešních bijáků plných Batmanů, Mužů z oceli a dalších komiksových píčovin. Nádherné, citlivé, rozkošné, vzrušující, napínavé, inteligentní. Vtažen do děje prožívám lásku, sex a zklamání stejně, jako v životě. Všech 12 dílů první série jsem si vychutnal ve dvou dnech. U druhé série se budu mučit čekáním na díl po dílu, protože jednoduše nevydržím nahrát si celou sérii (jako první) a pak si ji pustit najednou. Škoda, že něco alespoň trochu podobného nejsou schopny vytvořit štáby našich TV. I am very sorry for it. ()

Dacsus

Ťažko povedať nakoľko je to prikrášlené, ale tak či onak, opäť sa stávame svedkami toho že najlepším spisovateľom je sám život. Na rozdiel od Kinseyho s Neesonom je to neskutočne zábavné, vtipné, skelo vybraní herci, výborne zahrané, proste takmer bezchybné. Za päť... ()

VLADEK

1.série -90% a s 2. sérii to bere prudký spád dolů - až na poslední 4 díly. Další pokračování už vynechám. ()

JoeSO

První série naprosto bez chyby. Ale s tou druhou to jde z kopce... Snad tam bude nějaké pořádné překvápko, které by mohlo nové díly oživit. ()

FLVEKK

Seriál, který si i ve čtvrté sérii drží laťku hodně, hodně vysoko a kvalitně ! Nepřestává bavit, ba naopak ! What do you know about sex ? ()

jackalsc

Seriál je hodně natahovaný a hodně rozkouskovaný, kde se tvůrci často ani nevrátí k dřívějším kouskům, prostě to jen tak vyšumí. První sezóna popřípadně druhá byly super a sledoval jsem to s chutí. Pak mi to už čistě přišlo jako snaha o vymáčknutí všeho. Vztahy se furt motají dokola, žádná změna. Také mi vadí častá nesrozumitelnost časové osy, kde tvůrci skákají jak se jim zachce, aniž by řekli divákovi, že se právě přeskočilo o několik let dopředu a to třeba i z epizody na epizodu. Nejen to, ale i to skákání je tak časté, že je to nakonec až otravné. Jsem rád, že jsem seriál dokoukal a zároveň, že je za mnou. Za mně kdyby to mělo jen sezónu, max dvě. Byla by to pecka. ()

macoslavek

něco mezi mad men a californication - výborná dobová atmosféra a k tomu slušná dávka lechtivosti.. výborné obsazení, vždyť se v seriálu objevila i allison janney - no co více si přát! ()

pesbara

velmi dobré, působivé i děsivé tou dobou, kdy se za homosexualitu zavíralo a brala se jako těžká deviace. Hlavní hrdina je nesnesitený a oblíbíte si ho jen skrze druhou hlavní postavu, která v něm a jeho práci umí odhalit něco převratného. ()

heruon

Vlastně nechápu, jak se mohlo tvůrcům podařit skloubit prudérní a rasistický svět Spojených států v 50. letech s tak provokativním tématem, jakým je výzkum lidské sexuality, aniž by z toho nevznikl nezáživný, moderní, masivní propagandistický snímek, odsuzující tehdejší dobu z pohledu doby dnešní. Scény jsou díky dobovým rekvizitám, jakými jsou např. parádní americká auta, naprosto uvěřitelné a herecké výkony nejen Lizzy Caplan a Michaela Sheena úžasné. Na těch je vlastně celý seriál založen, protože v něm jde hlavně o dialogy - obejde se skoro bez divokých scén, přesto jsem neměl nikdy pocit, že by děj stál nebo řešil vymyšlené banality fiktivního života, i když té "vaty" postupně přibývalo a zachraňoval to až poslední díl. Jsem proto zvědav na druhou sérii, kterou očekávám s mírnými obavami o to, zda bude mít seriál ještě dost námětů a nebude recyklovat a ani do nekonečna kombinovat vztahy hlavních postav. ()

Teen.AGE.r

Troufám si tvrdit, že toto dílko je rozhodně nejlepší začínající seriál roku 2013 a pěvně doufám, že si svoji kvalitu udrží i nadále. Samozřejmně hodnotím za 5* a percentuálně dávám za první sérii 99% ()

jarmil8

Výborné retrodrama. K Mad Men má sice poněkud dál, protože prostředí 50. let používá převážně jako nablýskanou kulisu, ale bezprostřednost a vynikající obsazení to vynahradí. Michael Sheen je bezkonkurenční a Lizzy Caplan okouzlující, ačkoliv spíš než realistickou postavu, představuje vlhké sny tvůrců seriálu. Kolem toho výzkumu sexu se obecně vůbec motají převážně krásní a dobře stavění lidé. ()

blackperseus

Po prvej sezóne: ANTISYSTEM! (Piata hviezda v silnej rezerve... ;-)) Po druhej sezóne: Piata hviezda sa nekoná. Veľmi dobre pozerateľné, ale na tých dvanásť (rozumej pomerne málo) dielov to má až príliš veľa všelijakých bočných zápletiek a dejových odbočiek. Nie úplne nezaujímavých, ale tak či tak zbytočných... ()

Terieli

Velmi originální téma ztvárňující nevidomost šedesátých let. Od prvního dílu seriál zaujme a divák s napětím očekává, jak bude celá studie pokračovat a jak se jednotlivé postavy "vybarví". Velmi dobrý výkon hlavních herců. První série mě zatím velmi nadchla, uvidíme, jak se děj vyvine dále. ()

ragtime

Prvá séria bola skvelým zoznámením s povojnovým konzervatívnym obdobím a hlavne prácou tohoto zvláštneho človeka. William Masters alias studený čumák a jeho entuziasticky naladená spolupracovníčka ma zaujali a seriál som zaradil do kolonky obľúbených. Čo bol veľmi dobrý krok je poňatie druhej série, kde niektoré postavy ostali v pozadí a pridali sa nové. O čo zvláštnejšie bolo rozdelenie na 2 samostatné časti a úplná zmena po prvej šestici. Jednoducho, na nudu nebol čas. Jediné, čo mi trochu vadilo bola scénaristická barlička v podobe Mastersovho "problému", ktorý vôbec nesedel s predošlými udalosťami. Ale budiž. Čo sa nepodarilo v scenári, niekoľkonásobne sa vydarilo v kastingu. Lizzy Caplan je presvedčivá a roztomilá. Ale celé predstavenie si aj tak kradne úžasný Michael Sheen, ktorý nemá problém takmer so žiadno rolou. !!SPOILER!! Jeho konfrontácie s bratom berú dych. 1. séria 90% 2. séria 90% ()

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted