Vinnetou a míšenka Apanači

• Západní Německo Winnetou und das Halbblut Apanatschi (více)
TV spot

Nenechaví banditi si brousí zuby na zlatý důl a jen hrdinný náčelník Apačů a jeho věrný přítel se jim dokáží postavit... Půvabná míšenka Apanači dostává od svého otce k narozeninám zcela výjimečný dar – zlatý důl. Je to však zároveň dárek velice nebezpečný. Její otec, osídlenec Mac Haller, byl právě kvůli němu zavražděn. Apanači a její malý bratr Happy se stávají štvanou zvěří… Proti bandě Curly Billa jí může pomoci jen lovec kožešin Jeff Brown a Vinnetou s Old Shatterhandem... Po neúspěchu předchozí mayovky Old Surehand se producent Horst Wendlandt rozhodl obnovit přízeň diváků a fanoušků snímkem s tradiční dvojicí, tedy Vinnetouem a Old Shatterhandem. Přesně řečeno měl Wendlandt původně v plánu, aby Vinnetou a míšenka Apanači sloužil jako představení přítomností jiného bílého hrdiny z Mayova kánonu, Old Firehanda. Nicméně tvůrcům se nedařilo najít vhodného představitele, tak dali přednost změně scénáře ve prospěch zavedeného hrdiny a jeho hvězdného představitele. Vinnetou a míšenka Apanači představuje v sérii mayovek poněkud atypický snímek, kterému puristé vyčítají odlišnosti od naivního romantismu předchozích snímků i Mayova světa. Vedle řady herců, kteří se objevili ve stejných i odlišných rolích již v předchozích mayovkách, se může film pochlubit angažováním Uschi Glassové, kterou objevil právě Horst Wendlandt. Budoucí velká německá hvězda se zde zhostila první větší role své kariéry coby představitelka titulní Apanači. (Česká televize)

Vojcl

První díly Vinnetoua řadím mezi kultovní snímky 60. let, ale tahle nastavovaná kaše je opravdu přehlídka kýče a stupidity. Nejvíc mě dostala věta: "Banditi obsadili město. Tak ho zapálíme, postavíme si nové a budeme žít v míru." To napsal vážně umělec.. ()

fragre

Tak někdy v půli devadesátých let jsme sešli (my hoši, co spolu mluvíme už od pískoviště) a udělali si pěkné filmové odpoledne s tím, že na stárnoucí kolena shlédneme naráz všeckny tyhlety západoněmecké filmové vinnetouovky, které nám bolševik v mládí zatajil. Takže jsme sjeli Míšenku Apanači, Olda Surehanda, Mezi supy a Vinnetoua a Oldu Shatterhanda v Údolí smrti. No, v dobré společnosti, s dobrým mokem a stoupající hladinou alkoholu v krvi to bylo zábavné odpoledne. Vlastně to nejsou zas až tak špatné parodie na western. A vlastně bychom měli bolševické cenzuře (či nedostatku deviz) poděkovat za to, že na plátna čs. kin tehdy pustil jen tu lepší část téhlete vinnetouovské produkce. Jen sentiment a vzpomínka na ty lepší díly mi brání abych tyto opusy podělil odpadem, či jednou hvězdičkou, takže radši nehodnotím. ()

gogos

Tak toto se opravdu nepovedlo. Naprosto přímočará a lineární podívaná bez špetky napětí či dějových zvratů. Po scénáristické stránce břečka, akční scény dvakrát neuchvátí a efekty (orel na začátku) jsou místy až k zblití. Dlouho mi tak nepil krev někdo, jako mladý Happy. Korunu všemu nasazuje otřesný český dabing... Když cca 46 letého Shatterhanda dabuje 70 letý Ráž, je to opravdu nekorektní. 2* za překrásnou hlavní hrdinku, zdařilé vtípky vetrána Sama, pár starých známých a za tradičně povedený hudební podklad. ()

kaylin

Ten příběh je celkem slabý, ale jen to, že v dalším filmu vidíte Vinnetoua a Shatterhanda vedle sebe, je celkem povznášející skutečnost. Samozřejmě za předpokladu, že máte postavy rádi. Nejvíce mě ale zaujala postava Götze Georgeho, který tu hraje výborně a je to v podstatě on, kdo film táhne trochu nahoru všemi silami. Apanači je taková hezounká. ()

Thomassi

Do prdele co toto bylo? Vinnetou je moje srdcovka, ale tento díl je snad ten nejhorší a naprosto zbytečný. Vykradená hudba z těch nejlepších dílů, záběry z filmu Vinnetou, amatérské a naprosto debilní chování všech postav, včetně těch hlavních, a o dabingu se nemá ani cenu bavit. Já myslím, že toto stačí tak maximálně pro jednu hvězdičku ze soucitu. ()

L_O_U_S

Velmi slabý díl. Jako spousta jiných, i já tvrdím, že žádná "mezipokračování" neměla vzniknout. A korunu tomu nasazuje okleštěný dabing, kdy postava zastřelí jinou, přičemž jsou obě dabovány Gustavem Bubníkem. (132.) ()

Dont

Už jako mladší jsem z toho byl notně zklamaný. Film zachraňuje jen klasická hudba Martina Böttchera a osvědčené duo Lex Barker a Pierere Brice. Nevadil mi vcelku ani Götz George, jenže režijně a scénáristicky je na tom tenhle díl opravdu bídně. Ani herecké výkony nejsou zrovna výstavní. K výslednému špatnému dojmu pak bohužel přispívá i nepovedený český dabing, na hlasech hlavních hrdinů už je znát věk dabérů a ostatní jsou nadabováni vyloženě tragicky. ()

radektejkal

A tak jsem si řekl, že se podívám na to, co jsem v mládí "promarnil". Dělat jsem to ale neměl. Ne všechno, co člověk v mládí promarní, musí za něco stát. A v tomhle rozlitém mlíce bylo vody habaděj, a nejen to spousta "éček", barviv, konzervantů, parfémů atd., takže je člověk nakonec rád, že se rozlilo a nemusí je konzumovat - alespoň ne celou dávku a do konce... Ostatně východoněmeckých indiánů jsem si užil dost, jeden můj spolužák se dokonce jmenoval křestním jménem Vinnetou (Sosa). ()

lekr

Opravdu velmi slabé.....příběh je opět nedobře zpracovaný, přibarvený snad ve všech směrech, zoufale krátký a nudný než všechny předešlé filmové Mayovky a slovo "klasika" se teď už stydím použít....ach jo, kde jsou ty časy Pokladu na stříbrném jezeře.. ()

rakovnik

Je až neuvěřitelné, kolika faux-pas se scénáristé dopustili. Děj tohoto filmu je vyloženě pitomý, nebo pro úplně malé děti (ale to asi tvůrci úplně nezamýšleli). Ačkoli je pohromadě Vinnetou i Old Shaterhand, nepřebije přítomnost obou "bratrů" chyby a hlouposti ve filmu. Navíc obecně nemám rád filmy, kde jsou statečné děti a mladé dívky. Záporáci jsou nemastní - neslaní a ve verzi, kterou jsem zhlédl, je i naprosto zoufalý dabing. Prostě až na pár světlých momentů bohužel skoro vše špatně. ()

Vyhy

Já vlastně oceňuji každý díl, kde se Barker s Bricem objeví, ale zde byl děravý scénář, jako by se na něm sám Old Shatterhand vyřádil... Vinnetou vyměnil luk a pistol za dynamit, vše bouchá, hoří, jsme jen ve dvou lokacích a vlastně je celý film jen souhrnem pár soubojů, ale to je vše. Je to škoda, protože Apanači a i její brácha jsou sympaťáci a když by se nad scénářem někdo pořádně zamyslel, tak by ani jednoduchý příběh nevadil. Jinak je celkem srandovní, jak spousta stejných herců hrála několik postav v průběhu let... ()

tomtomtoma

Další májovka, na které je zřejmě nejzajímavější skutečnost, že Shatterhand tak mocně volá po krvavém ztrestání zločinecké organizace, která ovládla kraj a sadisticky terorizuje jeho obyvatelstvo. Lákavá vidina bohatství může zpřetrhat i stará přátelství. Nebo přesněji řečeno: tam, kde je možnost nabytí obrovského majetku, tam je okamžitě falešné přátelství nahrazeno záští, závistí a zákeřností. Ústřední dvojice hrdinů je klasická. Ochotný, moudrý a laskavý Apač Vinnetou (Pierre Brice s hlasem Thomase Eckelmanna) a uhlazený ochránce slabých a nevinných Old Shatterhand (Lex Barker s hlasem Gerta Günthera Hoffmanna). Zajímavou postavou je mladý a zamilovaný Jeff Brown (dobrý Götz George), který přináší nadhled, humor a odvahu. Ženský půvab vnáší do příběhu mladá míšenka Apanači Haller (Uschi Glas), která nerozumí mamonu peněz. Velitelem zločinecké organizace je opatrný a tvrdý Curly Bill (Ilija Džuvalekovski s hlasem Klause W. Krauseho), kterého doplňuje ambiciózní, sadistický a hamižný Judge (Miha Baloh s hlasem Michaela Cramera). Z dalších postav: Shatterhandův věrný přítel v boji za spravedlnost Sam Hawkens (Ralf Wolter), čestný a těžce zkoušený Apanačin otec Mac Haller (Walter Barnes s hlasem Arnolda Marquise), Hallerova indiánská manželka Mine-Yota (Marija Crnobori s hlasem Inge Landgut), malý neposeda Happy (Marinko Ćosić s hlasem Mathiase Einerta), dvojice hamižných bývalých Hallerových kamarádů Sloan (Petar Dobrić s hlasem Jochena Brockmanna) a Pincky (Vladimir Leib s hlasem Hanse W. Hamachera) a majitelka domu sociálních služeb Bessie (Nada Kasapić s hlasem Agi Prandhoff). V příběhu se to výbuchy dynamitem jen hemží. Rána je střídána další ránou. Peníze štěstí nemusí sice přinést, ale můžou ho přiblížit. I vlak lze použít jako zbraň proti zloduchovi. Dobro a spravedlnost vítězí, láska se může v poklidu rozvíjet a obyvatelé se mohou navrátit ke svému spokojenému životu. ()

Cheeter

Taková klasika. A nemůžu si odpustit jednu poznámku. Jako malý jsem si toho nevšiml, až teď. Proč se tolik sakra recyklovali herci? To pomalu není díl, kde by k tomu nedošlo. A pak tu byl pár chyb technického rázu, to je potom těžký... ()

Fallen_One

Tady už váhám. Dal bych dvě hvězdy, ale... je to jeden z nejslabších dílů celé série, to ano. Hm, uvidím, podvědomí automaticky dalo tři hvězdy, tak holt tři. ()

majo25

No najhoršia winnetuovka to nie je, o trošku je horší Old Firehand. Film je ako na hojdačke. Raz dobré scény s prestrelkami a v horách, raz otrasné scény v sallone alebo ked začnu nemecky pospevovat (!!!) a ešte k tomu sprostosti. Od mojich dvoch hviezdičiek to zachránil len Lex Barker. A tak je to len tesne medzi. Tadialto cesta nevedie, páni Nemci. Porovnatelné s najlešími mitičovkami. Moje hodnotenie: 50% ()