Vinnetou a míšenka Apanači

• Západní Německo Winnetou und das Halbblut Apanatschi (více)
TV spot

Nenechaví banditi si brousí zuby na zlatý důl a jen hrdinný náčelník Apačů a jeho věrný přítel se jim dokáží postavit... Půvabná míšenka Apanači dostává od svého otce k narozeninám zcela výjimečný dar – zlatý důl. Je to však zároveň dárek velice nebezpečný. Její otec, osídlenec Mac Haller, byl právě kvůli němu zavražděn. Apanači a její malý bratr Happy se stávají štvanou zvěří… Proti bandě Curly Billa jí může pomoci jen lovec kožešin Jeff Brown a Vinnetou s Old Shatterhandem... Po neúspěchu předchozí mayovky Old Surehand se producent Horst Wendlandt rozhodl obnovit přízeň diváků a fanoušků snímkem s tradiční dvojicí, tedy Vinnetouem a Old Shatterhandem. Přesně řečeno měl Wendlandt původně v plánu, aby Vinnetou a míšenka Apanači sloužil jako představení přítomností jiného bílého hrdiny z Mayova kánonu, Old Firehanda. Nicméně tvůrcům se nedařilo najít vhodného představitele, tak dali přednost změně scénáře ve prospěch zavedeného hrdiny a jeho hvězdného představitele. Vinnetou a míšenka Apanači představuje v sérii mayovek poněkud atypický snímek, kterému puristé vyčítají odlišnosti od naivního romantismu předchozích snímků i Mayova světa. Vedle řady herců, kteří se objevili ve stejných i odlišných rolích již v předchozích mayovkách, se může film pochlubit angažováním Uschi Glassové, kterou objevil právě Horst Wendlandt. Budoucí velká německá hvězda se zde zhostila první větší role své kariéry coby představitelka titulní Apanači. (Česká televize)

mzss1

Celkem slušný příběh a i prostředí. Celkem to šlo. Mohlo zde být více akce a větší tempo a atmosféra ve filmu. I tak lehký nadprůměr v oblasti žánrů těchto filmů. 60% = *** ()

AllShallFall

Hodně slabé. Dá se říci, že i zbytečné. Hlavní hrdinové nejsou tak dobří, jako v klasických 4 filmech. Zde je všechno tak samozřejmé. Zápletka žádná a děj jednoduchý. ()

Mariin

Je to určitě nejslabší filmová mayovka, a to i přesto, že tu vedle sebe hrají Lex Barker i Pierre Brice! U nás známé, bohužel, až z pozdějšího dabingu, což filmu také nepřidává. Ale já tomu z nostalgie ty tři hvězdičky dávám, jsou ovšem slabší. ()

nash.

Tohle už je hodně slabý odvar legendy. Slaboduchý scénář, ve kterém se údajné moudré postavy chovají jako imbecilové, příběh přes svou triviálnost občas nedává tak úplně smysl a všemu nasazují korunu očividné výpůjčky ze starších mayovek. Jistě, člověk je rád za každé setkání se hrdiny svého dětství, ale říkám si, opravdu bylo tak těžké udržet kvalitu prvních mayovek? ()

klerik

Krátke, narýchlo zbúchané, ale romantické. Aby sa Winnetou tolko usmieval, to sa len tak nevidí... "Product placement", ktorý je tu pre zábavu, nie filmový zážitok... ()

BMW12

Nevím, proč má tento díl tak nízké hodnocení. Samozřejmě „svatá čtyřka“ je TOP, ale tento film se za mě také povedl, vidíme zde Vinnetoua i Old Shatterhanda jak chrání Apanači před útokem bílých mužů toužících po zlatě. Za mě fajn příběh i zápletka. ()

špaček421

Překvapilo mě, že byl tenhle díl lepší než Petrolejový princ, nicméně... ne o moc. Lidi si stěžovali, že Vinnetou hraje čím dál menší roli. Tak tady ubrali roli i Old Shatterhandovi, který se v podstatě jen mihne. Jinak, scénář opět napsal Denger, takže to s Mayem nemá nic společného. Tím nemyslím jen po dějové, ale především po myšlenkové stránce. Spory indiáni vs. běloši nikdo už neřeší, je tu velká banda, která jde po zlatě a terorizuje všechny. Bandu vede naprosto nezajímavý chlap, ve skutečnosti je ale řízena jeho drzým podřízeným. Ten šéfa před koncem sám oddělá, nicméně nabízí se otázka - proč to neudělal dřív? A jsou tu další věci, ze kterých mi vstávaly vlasy na hlavě. Old Shatterhand sám přinutí zajaté, aby všechno banditům vykecali a tím vlastně dali děj do pohybu. Götz George (ve svém nejprotivnějším módu) se vetře do bandy, nikomu není podezřelý a uprostřed přestřelky, během které podle autorů pomáhá Vinnetouovi, pošle bandity tajnou chodbou hrdinům přímo do zad! A bandité toho nevyužijí, Vinnetoua nezastřelí, prostě utečou... Následně je George prozrazen, tak dá šéfovi pěstí a uteče - přičemž banda si dál dělá svoje a nikoho to nezajímá... Není nic snazšího než unést lidi z tábora Kiowů - mimochodem, nebyli to úhlavní nepřítelé Apačů? Tady jsou to Vinnetouovi přátelé. Já bych se ani nedivil, kdybych před touhle Mayovkou viděl logo Cannon. To je podobnej vejplach, jako dělali v osmdesátkách Golan s Globusem. "Dnes se setkám s Vinnetouem v Údolí černých bobrů." ()

Sawy

Špatný způsob jak si osvěžit vzpomínky z mládí. Míšenka Apanači je po všech stránkách strašně nezvládnutý paskvil, který dělá ostudu Vinnetouovi, Old Shatterhandovi i Karlu Mayovi. A vlastně všem, kteří se na ní nějakým způsobem podíleli. 20 % ()

Tommassi3

"Až to hodím, tak to exploduje !! Tak se schovejte !!" ;) Takových podobně křečovitých a sebeparodických replik zde najdete nespočet, zrovna tahle vypadá jako instruktáž pro mentálně postižené, a ačkoliv uznávám, že spoustu scén odhalíte jako recyklaci silných pasáží z těch lepších zástupců série, z čehož by se dalo logicky usuzovat, že nejde o až tak slabou záležitost, opak je pravdou !! Těžko říct, kde se stala chyba, a byť vlastně všechny tyhle jugoslávské mayovky platí za naivní báchorky, tenhle (s)hit si prostě vysloužil opravdu smrtelně špatný scénář, a když ke změně bohužel došlo i na režisérské židli, přičemž Harald Philipp nesahá Haraldu Reinlovi ani po prdel, není divu, že se to na výsledku prostě muselo odrazit !! Míšenku Apanači totiž tvůrci napěchovali jako sud se střelným prachem tolika zhovadilými scénami, že vás ten výbuch idiocie prostě musí donutit k smíchu, často však ve chvílích, které byly zamýšleny naprosto vážně, už jedna z prvních scén, kdy Mac Haller ukazuje zlato, je vrcholem naprosté debility Freda Dengera, který si zřejmě při pocení scénáře něčeho kurevsky šňupl..;) Knihy Karla Maye mě nikdy nebavily, ani těmto jugoslávským bucatini westernům jako jejich adaptacím jsem až na dvě, tři čestné výjimky prostě nedokázal přijít na chuť, což však nemá s mým hodnocením vlastně nic společného, protože tento pravděpodobně nejslabší příspěvek celé sérii by mě jako Mayova uctívače zřejmě znechutil ještě daleko víc !! Jediné klady snad lze najít mimo stále parádního soundtracku Martina Böttchera v tradičně silném obsazení v čele s Lexem Barkerem a Pierrem Bricem, které ještě umocňuje mladičký Götz "Schimanski" George.. [ Dabing 3/10 ] Naprostá devadesátková fušeřina Studia dabing AB Barrandov odpovídající době vzniku. Jan Pohan zde bohužel nahradil Vladimíra Hrubého tradičně spojeného s hlasem Ralfa Woltera coby Sama Hawkense. Ačkoli ho dabovali i další jako František Filipovský, Valter Taub či Bohuslav Kalva. ()

Terva

CITÁT - Pomóc, pomóc.......... To s tím orlem, na začátku je velmi nepovedené. Trikově až strašné. CITÁT - Když jste veselý, chcete střílet............. Tento příběh je průměrné dobrodružství- Dá se vidět, ale asi hned zapomenout. ()

Marek1991

Nie veľmi zlé, ale aj toto patrí k väčšine voľne pridružených dielov k mayovkam o Winnetouvi a Old Shatterhandovi, ktoré sú slabšie. Už na začiatku, keď Apanači urobili veľmi rýchlu zmenu účesu, či žena Maca Hallera hovorila s vrahmi jej manžela, že ich dcéra išla preč, kým niekto nechytí jeho vrahov, pričom o tom nemohla vedieť a následne smútila, keď jej to prišiel priateľ oznámiť. Pokračovalo to napríklad prepadom, kde chytili banditi práve Apanači a jej brata, ale pritom ich nikdy predtým nevideli. Neskorší dabing trocha mrzel, lebo už to nebolo ono. Scenár a dej sa mi však páčili, začiatok s falošnými kamarátmi to pekne začal a tiež to, ako sa dievča chcelo dobrovoľne vzdať zlatého bohatstva, lebo šťastie videla v niečom inom a až ku koncu pokračovalo celkom dobrou akciou. Stará dobrá trojka Winnetou, Old Shatterhand, Sam Hawkins už tradične predvádzajú štandardne dobré až výborné výkony. Film už nie nejak dobrý, ale rozhodne to nie je utrpenie. ()

corpsy

Badateľne to už nieje jedna z tých vinnetuoviek, ktoré na začiatku 60. rokov valcovali naše Československé kiná. Je to už len nastavovaná kaša, niekoľkokrát vydojená krava, tieň zašlej slávy. ()

Marsik

ČT1 HD - Nejslabší díl z "klasické série" Mayovek o Vinnetouovi. Nemám tedy na mysli Žut, Kurdistán nebo orientální sérii. Dabing občas trhá uši, nejenom Olda, ale také vedlejší postavy, které mluví pár herců. Jednou dokonce jednu postavu mluví 2 herci během pár vteřin :) Neseděla mi také humorná vložka. No ale šlo to, mám pro Máyovky slabost. 67% (with J.) ()

MikO_NR_1909

Otravná, preafektovaná a nechutná báchorka v každom smere. A ešte si dovoľuje vycuciavať sto-krát obohraté ústredné Böttcherove motívy a oprašovať demytizáciu divokého západu optikou politického východu. Na pôvodnú ságu sa dalo aspoň pozerať (dokonca je právom nadhodnotená), takéto pásové vývary mrhajú to dobré, čo vzniklo a známe postavičky strácajú na svojej hodnote vlastnými chybami ... ()

Pierre

Věčný klaďas a nepřítel bojů Old Shetrhand vyzívá terorizované město: ,,Násilí oplaťe nasílím.´´ A Karel May, oddaní mladí fanoušci, navlhvlé fanynky i náhodní diváci jsou z toho v ránu na spadnutí. Mě si můžete zařadit do které skupiny chcete ale měl jsem to stejně. Sice nejsem skalní přiznívec Apačovských příběhu ale líbila se mi na nich chlapská romantika, dobrosrdečnost a (například v Rudém Gentlemanovi) i jakýsi jednoduchý humanitní rozměr. O tom všem se v tomto případě bohužel moc mluvit nedá. Postavy byly silně znásilněny a na Olda Shertnard s Vinnetuem bombardující město dynamity není příliš hezký pohled. Samotný příběh se sice od předchozích tolik neliší. Ale to co muselo být i pro nezasvěcené pozitivní na předchozích dílech je zde prostě vytěsněno tupým násilím, které celou Vinnetuovskou poetiku tak nějak....vybombardovalo. ()