Lví srdce

• Finsko Leijonasydän (více)

Teppo je radikální neonacista, který si pevně stojí na svých názorech a předsudcích. Zároveň však touží po lásce a rodině. Když potká atraktivní servírku Sari, vše se zdá ideální, dokud nepozná jejího malého černošského syna Rhamua. Teppo tak stojí před těžkým rozhodnutím – splní si svůj sen o otcovství a rodině nebo zůstane věrný své celoživotní víře a přesvědčení založeného na diskriminaci, ignoranci a nenávisti? Situaci navíc ztíží Teppův bratr Harri a vůdce skinheadů je tak nucen učinit jasné rozhodnutí, které však může mít fatální následky pro něj i pro ty, které miluje. (Film Europe)

elimS

70% - komentář 20ti slovy: V bandě vypatlanců, "bránicí" svou zem vandalismem, dostane jeden rozum a zjistí, že né všechno špatné je špatné. Dobře a jednoduše natočené. ()

DJ Kritik

Teppo je predstaviteľ nácka, ktorý má v hlave spravodlivosť. Dokáže občas uvažovať, ale hlavne sa zamýšľa nad tým, čo sa stalo a čo sa deje. Každý človek funguje inak. Sú fanatici, ktorým je jedno, čo kto robí, sú ustráchanci, ktorí sa pridajú na stranu silnejších a sú pomstitelia, ktorí hľdajú spravolivosť. Je jedno, či ste skín, cigán, neger, alebo normalny človek. Tento film môže byť začiatkom, kedy si človek začne uvedomovať, čo mi vlastne vadí. To, že je toho veľa, to vieme, ale čo to je, to podstatné, si nahlas nevieme povedať. ()

The_Peach

Nie je o čom písať. Film to bol parádny a to nejak tieto žánre moc neobľubujem. Vyzdvihol by som výkon Teppoovho brata. Toho doprepínaného nácka hral veľmi kvalitne a na záver tá scéna s tou brúskou tomu nasadila korunu. ()

WolfIssen

Trochu odlehčenější "skinheadské drama" ,než jak jej známe z filmů American History X nebo Believer. Ten ušatý, agresivní kamarád Teppa, to byl teda Árijec jak víno :-D Nicméně k popisu filmu nutno dodat, že Rhamu a jeho táta nejsou černoši, ale spíše Indové. ()

zuzanka399

No konečne po dlhšej dobe film, ktorý ma ozaj zaujal..dobrý námet, hudba, emócie tam, kde majú byť, správne napätie. 5* ()

nula87

Silné aktuální téma, zpracování dobré, místy odlehčeno i dost černým humorem. Akorát ten Teppův přerod byl trochu barvotiskový a ne úplně přirozený. 75% ()

Honzulik

Lví srdce (Leijonasydän) - Tak tento finský film určitě stojí za to vidět. Zarytý neonacista Teppo se zamiluje do mladé Sari, která má malého černocha...Bude z toho krásný románek, když Teppo je hlava místního gangu neonacistů? Drama režiséra Dome Karukoski vychází z rostoucího rasismu nejen v severských zemích! Solidní herecké výkony Laury Birn a Petera Franzéna, zajímavý scénář a výborná réžie určitě neponechá diváka v klidu... Uděliji 4*. ()

a0001

Úžasne kvalitný snímok, hercom som veril každé slovo a rasovú neznášanlivosť ako keby ani nehrali, s takou vierohodnosťou šírili svoje postavy vo filme, že aj opálený človek by pred nimi zobral radšej nohy na plecia. Chlapi boli tvrdší ako ktorýkoľvek USA Rambo, robocopový hrdina, či univerzálny lobotomický vojak. Príbeh je servírovaný pozvoľna a tempo zodpovedá prirodzenému sledu udalostí. Nemám čo vytknúť. Severania opäť bodujú. ()

Crybaby

Nie tak surové ako som očakával a film sa nehnal tak priamočiaro ako by mal. Dialógy sa snažili vykresliť život v prostredí filmu dobre, ale na mňa to nezaberalo. Po celý čas sa prelínali príjemne momenty s tými slabšími a predvídateľný koniec to odsúdil do väzenia pre priemer. ()

DonBraso

Velká škoda toho závěru filmu.Na tom se dalo určitě ještě klidně zapracovat a klidně dát i 20 minut navíc.Jinak ten příběh jak je právě tak pomalu nereálnej,tak je výbornej.Na druhou stranu ženský dokážou toho hodně,takže jsem neměl ani problém,že prostě kvůli lásce obětuje Teppo i tu svou a tím je bílé Finsko.Bratr Teppa mohl dostat klidně i více prostoru,protože Harri byl snad ještě lepší,celkově herecké obsazení na skvělé úrovni,kdy jen ten granát eskaloval v tom,jestli tohle divák veme či ne.Film si na nic nehraje a to se mi na něm líbí,pro někoho možná až chvílema spadá do romantickýho spektra otec a syn,ale vzájemné napětí obou bratrů a různých potyček s kámošema nevíte vlastně jak by to celé dopadlo dál.Každopádně bruska byla skvělá a ten smích Teppa už jenom dokládal,že tohle je film,kde se člověk zamyslí a to já velmi rád. ()

blondboss

Celkom slušný fínsky projekt so zaujímavým námetom, ktorý rieši dosť významný problém v súčasnosti, pričom ho dopĺňa o dimenziu dilemy medzi rodinou založenou na rasizme alebo tou pravou rodinou. Nebyť toho dosť nedotiahnutého záveru, asi by boli aj štyri hviezdy. Na európske pomery jeden z tých lepších filmov. 65 % ()

SMilan

Tieto severské dobroty mi začali mimoriadne chutiť a po Dánskom snímku "Nordvest", je táto Fínska lahôdka ďalším obohatením. Nič som od toho nečakal, nakoľko tu nebolo ešte takmer žiadne hodnotenie. Takže táto stávka naslepo vyšla. ()

melfea

musím dát 3 * protože se mi moc líbilo, jak byl příběh natočen- skvělé kamery a herecké výkony hlavních postav,občas pobavil, nicméně příběh mě zase až tak moc nezaujal, mohlo to být trochu i z druhé strany - nejen zlí náckové, ale taky zlí přistěhovalci, protože ty jsou v severských zemích i jinde v Evropě dost velký problém ...a "nečekaný" vývoj filmu, kdy zlí nácek začne chránit černého syna své nové ženské ... ()

moriero

Už jen díky promo plakátu jsem věděl, že se mi to bude líbit. Ale netušil jsem, jak moc. Tohle je prostě... prostě 100%ní film. Není lepší téma než rozpor mezi dvěma naprosto odlišnými světy. Přidejte do toho těžkého sympaťáka v hlavní roli, uberte hollywoodský patos, zkombinujte permanentní pocit nebezpečí (ve svém vlastním domě) se stravitelně kýčovitou romantikou...a vyjde vám dech beroucí emotivní zážitek. Doporučuju všem. Lidem černé pleti. Náckům. Ale i těm, které tyto nácky milují. Protože i neonacista je prostě jen chlap, bratr, otec od rodiny. A někdy jen k sobě potřebuje někoho, kdo mu otevře oči. ()

sarianna

Netradiční finský film, hodně se tam mluvilo, bylo to vtipné a nakonec to vlastně dopadlo dobře (až na Harriho). Je to sice taková pohádka o napraveném náckovi, kterak ke štětí a krásné rodině přišel, ale i tak to bylo velmi dobré. Zároveň ale ukazuje, že si možná nevšímáme sílícího neonacismu a možná bychom měli začít. P.S. Bylo ale hezké, že postavy nebyly černobílé, neboť neprovokovali jen náckové, ale ani černošský otec Rhamadhaniho nebyl zrovna klaďas. Lidi jsou prostě napříč všemi národy a rasami úplně stejní. ()

glum88

Další severská brutalita ve stylu ,,Adamova jablka,, a taky je to spíš Komedie než Drama ... ,,Tohle je Ramu , odted' je můj syn , můžem si zahrát ?,, ()

kaliakra

Nepresvedčivé, na otrepanej téze založené dojenie citov á la Škandinávia. Motivácia, psychologizácia a charakterová drobnokresba na nule. Láska je ak dvaja v kuse súložia, hoci ináč si nemajú čo povedať. Malý zmrd exotickej rasy, ktorého som mal chuť zaškrtiť už po prvej minúte, hoci nie som rasista. Rasizmus je špatný, ano? ()

SCANDI – Severská filmová lekce

SCANDI – Severská filmová lekce