Lví srdce

• Finsko Leijonasydän (více)

Teppo je radikální neonacista, který si pevně stojí na svých názorech a předsudcích. Zároveň však touží po lásce a rodině. Když potká atraktivní servírku Sari, vše se zdá ideální, dokud nepozná jejího malého černošského syna Rhamua. Teppo tak stojí před těžkým rozhodnutím – splní si svůj sen o otcovství a rodině nebo zůstane věrný své celoživotní víře a přesvědčení založeného na diskriminaci, ignoranci a nenávisti? Situaci navíc ztíží Teppův bratr Harri a vůdce skinheadů je tak nucen učinit jasné rozhodnutí, které však může mít fatální následky pro něj i pro ty, které miluje. (Film Europe)

netahlo

Jo uz ani chladny sever neni, co byval a ten cernej sajrajt se rozleza vsude. A co hur, hned si mysli, ze jim vsechno patri a vsude jsou doma. Vyborne drama na tema pristehovalci x rasismus. Takova finska variace na Kult hakoveho krize, ale ne tak americka, coz je tady jen ku prospechu veci. Konec byl paradni. Peter Franzén zahral skvele - pobavila me hlavne scena, kdy tomu malemu bubakovi ihned po seznameni nabizi neco k jidlu. Co jineho, nez banan :-)) ()

Maynard.

Wau, váhám, že bych tomu dal snad i plnou plavbou :o). Filmy o náckách mě vždycky braly a věřím tomu, že i dycky brát budou. Tenhle se mi trefil přesně do noty. Jo, všechny tyhle filmy sou tak trošku podobný... Jeden týpek si v mládí nechá vykérovat hákáč na paži a pak potká něco nebo někoho, kvůli čemu toho lituje. Pak se změní v lepší ho člověka, není to tak jednoduchý, páč přesvědčení mu říká něco, srdce taky něco, kámoši sou hajlující paka, ale sou to kámoši atd... Kult hákovýho kříže mi přijde doposud nepřekonaný, ale tohle je sakra dobrý dráma. Navíc ze skandinávie, takže je jasný, že jeden černoušek (skoro hlavní hrdina) mezi těma blonďákama vyčnívá daleko víc než černoušek v USA. Herecký obsazení taky na výtečnou. Jo, tohle prostě můžu! ()

coscarelli

Tematicky mam uz pomaly vsetko pojedene, tento pokrm ma skoro unudil na smrt. Nic nove, komorna schranka fayn, prostredie a atmosfera hrali s hudbou skvely futbal. Vaznost spapal pes, zbytok dokopali nackovia svojim neprirodzenim na cele s komedialne ladenym hrdinom a jeho "synom" a skorculovali pochopitelne finale. Mainstram tomu uskodil najviac. Valkoinen Suomi kahdelle. ()

Billie777

Severské filmy bývají dost dobré a na tento jsem se obzvlášť těšila. Ději mi připadal velmi zajímavý. Nakonec jsem ale trochu zklamaná, některé scény mi přišli trochu přehnané, nereální, moc jsem jim nevěřila, stejné to bylo i s koncem. Horší ale je, že mi žádná postava kromě dítěte nebyla ani trochu sympatická, což je u filmu trochu problém. ()

bari68

Škandinávia málokedy sklame. No a inak tomu nebolo ani u tohto diela. Ako sa už sluší a patrí, malým sklamaním je už otrepaná pointa - nazi vs. neger a klasické gradovanie , resp. postupné vypointovanie a finále. Drsný sever ale do mdlých vôd kinematografie prináša svieži vietor, ktorý je najlepšou ingredienciou podobných sociálnych drám. ()

Romario

Kult hákového kříže na finský způsob. V pořadí třetí Karukoskiho film mě (po Domovu šedých motýlů a Mrzoutovi) oslovil zatím nejvíc. Pobavily občasné vtipné scény nebo hlášky i dobře zvládnutý závěr. ()

kolemjdouc

nejdříve jsem měla smíšené pocity ale nakonec z toho vzešel pocit zmaru nebudu to rozepisovat ale potvrdilo se že každá akce budí reakci a každý má přesvědčení které hájí ()

jakeer

V podstate súhlasím do bodky s komentárom užívateľky emma53. Námet mal veľký potenciál, ale zabíja ho nerealistickosť jednotlivých scén. Nechce sa mi veriť, že by matka vystavila svoje dieťa takému riziku. Zahrané to je inak veľmi dobre. ()

Santino7

S tvrdením, že podobné filmy na takúto tému sú vždy takpovediac "na jedno kopyto" súhlasiť nemôžem - nájdu sa aj nejaké svetlé výnimky. A tie ostatné môžu milo prekvapiť niečím iným, napríklad v tomto prípade to bola zaujímavá forma prevedenia. Neviem, či to bolo tým, že ide o severskú tvorbu (ktorá v posledných rokoch zaznamenáva obrovský vzostup), absolútne neznámymi hercami (teda aspoň pre mňa), ktorí zahrali až prekvapivo veľmi dobre alebo niečím úplne iným. Viem len to, že ma to celkom dosť zaujalo, a to aj napriek vlažnému začiatku (na môj vkus nedostatočné uvedenie do deja, ktoré mi pripadalo nezodpovedne odfláknuté na úkor hlavnej myšlienky), tuctovej zápletke, ktorá bola až príliš jednoduchá a ľahko predvídateľná - ako už niekto spomínal, ide o klasický film na objednávku čisto len z jedného uhla pohľadu, ktorý neprináša v podstate nič relevantné. V tomto smere sa však nie je čomu čudovať, severské krajiny sú oveľa tolerantnejšie a ani zďaleka nie sú také temperamentné ako napríklad balkánsky región, kde by si takáto "mierna" tvorba asi vysoký počet priaznivcov nezískala (je to odlišnou mentalitou?). Vysvetlení, prečo vzniká takáto situácia, stále rastúce napätie, pozadie hnutia za biele Fínsko a podobne sa teda žiaľ nedočkáme, avšak to ani k hlavným cieľom tohto snímku nepatrilo, keďže kladie dôraz skôr na jednotlivca a vznik viacerých náhlych rozporov ohľadom jeho presvedčenia, ktoré ho dostávajú do nepríjemných situácií. V tejto rovine je to zvládnuté viac než dobre, i keď, ako som už spomínal, neprekvapí absolútne ničím. Možno občas až úsmevnými scénkami medzi Teppom a malým Rhamim, má to taký príjemný nádych. Kľudne si to však niekedy v budúcnosti pozriem opäť, nevidím v tom žiaden problém. 4/5 ()

loliti

Severania skrátka vedia. A dozvedela som sa životne dôležitú vec. Muži berú prísahu vážne vtedy, keď prisahajú na svoj pen!s. Good to know. ()

poet

Nemýlte si z Levím srdcom v ktorom hra Van Damme :)... Toto je niečo úplne iné a na poli europskych filmov s temou rasizmu som už dlho nič lepšie nevidel. American history X je samozrejme ina liga takže s tým to porovnavať ani nejde. Mna osobne najviac zaujal scenar a dobre napísane postavy ktorým nechýba humor a nadhlad. Teppo a jeho vymletý braško proste valcuju. ()

adriane9

Další syrový severský film a další, co se řadí do mých oblíbených. Peter Franzén bravurně zahrál roli, která je jedna z nejtěžších, tedy ta kdy máte jasně dané priority a musíte se jich srdcově psychicky i fyzicky držet. Líbí se mi i ta dravá odtažitost, minimum emocí i objetí. Je to o síle přiznat si že vše má dvě strany, že vše musí mít svůj strop a hranice a že láska k někomu zaslepuje ale i mnohdy otvírá oči. ()

Untentrauer

Jestli potřebujete antikoncepci, nebo potřebujete, aby Vám klesl v kalhotech, pak je to dobrá volba! Jakkoliv by mohl být námět zajímavý či vtipný potápí ho spousta bizarních a zbytečných scén, zejména ty, kde se snaží při klábosení souložit . Pokud si chtěl režisér něco splnit, tak ať si natočí porno, nebo nějaký softík. Mě to naprosto odradilo a film pro mě totálně ztratil na hodnotě ať už chtěl vyprávět jakkoliv zajímavý příběh. Upozorňuji, že jsem film neodkoukal kvůli velikému množství naprostých zbytečností/dialogů, které filmu/příběhu nepřidávají žádnou hodnotu. Pojďme se příště věnovat jen příběhu ne? ()

KNTRFKT

Sociální drama, které ale rozhodně není podané objektivním způsobem. Ti špatní jsou tu holohlavci a jen holohlavci, jsou to sice vesměs vymaštěné palice, které se nezmůžou na nic jiného, než na masáž několika cigánských bezďáků,ale na ty, kteří podle nich bílé Finsko ničí si stejně netroufnou. Ono je sice krásný, že si blonďatá afektovaná pizda upletla s Rumburakem malýho černouška a ten je natolik vyzrálej a uvědomělej, že má nácky a všechny okolo na háku. Ale v situaci, která hýbe Evropou teď a všichni ti ekonomičtí migranti, jak je teď EU začala nazývat se sem hrnou jak hejno sarančat je nanejvýš pokrytecké prezentovat ve filmu, jak vlastně tihle lidé platí státu mnohem víc na daních, než my a v podstatě je radost s nimi sdílet jednu chýši. Však ona Andžela ještě uvidí, jak to tu doslova zvednou. ()

Ombak▼Penari

Skvělý Peter Franzén ve variaci na Kult hákového kříže. Příběh skinheada, který je krze lásku k ženě nucen zrevidovat svoje jednoduché a vyhraněné názory na rasu a národní hrdost. Vtip se mísí s vážnosti a srážka extrémních názorů s nečernobílou realitou je o to tragikomičtejší. ()

katmandzoo

Morálna dilema fínskeho nacistu, ktorý sa zamiloval do ženy s černošským dieťaťom. Dokáže tento fakt tolerovať a vybuduje si cestu k malému chlapcovi alebo nezradí ideológiu a hodnoty, ktorým verí celý život? Zaujímavý fínsky snímok so silnou a v dnešnej dobe veľmi aktuálnou výpovednou hodnotou. ()

kwaicheng

... scény soužití s bratrem a vlastním otcem neměly chybu, stejně jako hlášky skinheadů o babčiných úsporách a penězích na mlíko... Co na tom, že to bylo malinko neumělé. ()

Veronica27

Máš hlad ? Co by sis dal ...třeba banán ? Co jiného může nabídnout neonacista malému černouškovi ? Tohle mě fakt rozsekalo.I když musím říct, že já bych nervy na tu drzou opici neměla.A pak kdo je tady pro koho nebezpečný. ()

celticek

Mně to sedlo parádně, v poslední době jsem viděl filmů s rasistickou tématikou hodně, tento ale exceluje. Karukoski je zajímavý režisér, líbil se mi i Domov šedých motýlů. Super černý humor, hodně témat k zamyšlení. Rozhodně doporučuji! ()

SCANDI – Severská filmová lekce

SCANDI – Severská filmová lekce