Jednou za rok se americké ulice vždy na dvanáct nočních hodin promění v peklo. Nepracuje ani jedna ze složek záchranného systému a všechny zločiny, včetně těch nejtěžších, jsou zcela legální. Téhle brutální noci se říká Očista. Režisér James DeMonaco před rokem pozitivně šokoval nízkorozpočtovým thrillerem s „očistně" originálním nápadem, za což byla Očista po právu odměněna mimořádnými výsledky v kinech. A tak zcela přirozeně vznikla dvojka. Zvlášť když její předchůdce položil řadu znepokojivých otázek a zdaleka neodpověděl na všechny. V noc Očisty by se po ulicích pohyboval jenom sebevrah nebo člověk s neodolatelnou touhou po zabíjení. Jedním z nich je po zuby ozbrojený chlap, který chce dočasnou beztrestnost využít k tomu, aby „potrestal" opilého řidiče, jenž mu před časem přejel dítě. Nebude to mít jednoduché, protože všichni ti, kdo tuhle noc chtějí „jen" přežít, se před vypuknutím Očisty snaží maximálně zabezpečit. Manželé, kterým se krátce před jejím začátkem porouchalo auto, a oni uvízli někde na předměstí, měli v tomhle směru neskutečnou smůlu. Stejně tak matka s dcerou, které se marně pokusily proměnit svůj byt v nedobytnou tvrz. Náhoda svede tyhle čtyři bezbranné zoufalce dohromady s výše uvedeným osamělým mstitelem. Je jim jasné, že pokud mají mít aspoň nepatrnou šanci na přežití, musí se ho za každou cenu držet. Jenže on má svůj plán a v něm vyděšení a neozbrojení „civilisti" nehrají žádnou roli. Noc ale zdaleka ještě nekončí a pro všechny připravuje pár nepěkných překvapení. Zatímco první Očistu bylo možné díky jejímu zasazení do interiéru jednoho domu označit za komorní thriller, pokračování je výpravnou akcí, která nešetří napětím, brutalitou a nečekanými dějovými zvraty. (Cinemart)

JASON_X

Slabomyslná jednička se prý divákům moc líbila a film vydělal fůru merglí, tudíž jsme se dočkali i dvojky. Fajn, stejně jsem měl zrovna chuť na pořádný mozkový klystýr... Ale napružil mě už urážlivě pitomý začátek - schyluje se ke každoročnímu všeobecnému šťastnému a veselému masakrování a mraky lidí ještě trčí do poslední chvíle v práci, nebo nakupují v sámoškách. Jako by snad kurva už všichni nebyli od rána na dovolených, zalezlí doma a nezatloukali dveře a okna. Ale musím uznat, že atmošku to má zpočátku povedenou, temnou, zlověstnou, třeba týpci v maskách jsou naprosto skvělí. Ale bohužel děj většiny filmu je o tom, kterak se jeden celkem správný řízek z nepochopitelných důvodů snaží chránit kvarteto nehorázných pitomců. Tak nehorázně otravných, že já osobně bych je na jeho místě všechny bez výčitek odkrágloval, nebo bych je aspoň nechal odkráglovat a šel si dál za svým. Ale řízek ne, řízek je charakter. A tak chtě nechtě sledujeme patálie jedné nezajímavé partičky, namísto toho, aby nám rejža ukazoval scény nějakého pořádného anarchistického supernásilí z nočních ulic (a třeba i ze situace v bytě kamarádky se dalo vytěžit mnohem víc). Ujetý závěr, evokující jakousi komorní verzi Running Mana, ve kterém buržoazní smetánka za zvuků Chopina decentně a ve vší počestnosti loví pochytané plebejce, je trochu zábavný, ale i trochu trapný. Ovšem trapná až na půdu je pak pouličně guerillová URNA (Uvědomělá Revoluční Negerská Armáda), která si to přijde s těmi zlými (=bílými a bohatými) vyřídit. Tady jsem to musel stopnout a jít se vyblít. A uslzený a patetický závěr mi zvedl kufr podruhé a já zase blil jako Amina (samozřejmě ne jako ta Pučálkovic, ale jako matka Muhammada). A to já blbec v jednu chvíli dokonce váhal mezi třemi a čtyřmi... ()

MáŠa

Není to zlé, ale ta základní myšlenka zůstává stále nerealistická, což pro někoho může být velký problém. Na druhou stranu se tu oproti prvnímu dílu o trochu víc ukazuje, že né každý je z myšlenky vraždící noci nadšený, tak za to plus. Asi je to i o fous lepší, než první díl. ()

matestlust

Jednička byla po dlouhé době něco trochu ,,originálnějšího" na subžánrovém poli, na kterém už proběhlo prakticky všechno. Skvělý nápad, dobré provedení, chválihodné herecké obsazení, snadno pak člověk odpustí několik kosmetických vad a jemnou americkou filmařskou ,,tupost " ..nebo alespoň u mě to tak je. Od dvojky jsem tedy nečekal už nic překvapujícího a proto jsem spokojen. Oproti prvnímu dílu, který je spíš takovým ,,home invasion " thrillerem, je dvojka prakticky klasická akční jízda, uprostřed města, v uličkách, metru a prázdných budovách. Přestřelky, bitky, hrdinové i zlouni. Otřepaná klasika, která ale funguje díky dobré atmosféře, dostatkem akce a nešetřením krve a mrtvol ( labužníka poctivého gore sice trochu zklame nepříliš dotažená triková stránka, ale vem to čert, krve tu teče po hektolitrech a servítky si nikdo z nikoho nebere). Možná bych ještě vytknul ten přeplácanej konec, v posledních deseti minutách se toho stane skoro víc, jak za předchozích 90 minut filmu. Ale jinak, za mě, palec nahoru. 3,5 * ()

luka4615

O několik tříd lépe vystavěné než první díl. The Purge: Anarchy hraje na tu správnou temnou strunu, více využívá konceptu dané látky a hlavně má sympatické ústřední postavy, které hranice snímku posouvají ještě o kus dále. PS: Nebýt celkem očekávaného finále, neváhal bych tomuto filmu udělit plný počet hvězd. ()

Morholt

Na první díl dvojka nedosahuje ani náhodou. Děj se přesunul do ulic chudých čtvrtí a film dostal sociální podtext, který sice vyzníval neohrabaně, ale to by ani tak nevadilo, kdyby byly ulice zaplaveny potoky krve a horami mrtvol a kdyby tomu všemu předcházela odpovídající akce. To se ale nestalo. Krve tu tekly spíše potůčky a oproti očekávané, mrtvolami pokryté Sněžce, tu byl sotva zaházený Říp. Tady šlo hlavně o to, dostat se z bodu A do bodu B a zachránit neskutečně protivné matku s dcerou a manželský pár, který si zasloužil kulku ještě před spuštěním sirén. A protože hlavní hrdina není žádný vrahoun, chce nastálou noc využít ke spravedlivé odplatě. Takových hloupostí už bylo natočeno x. Frank Grillo tady byl docela fajn, ale ani on to ze snadno zapomenutelného průměru nemohl vytáhnout. 50% ()

Grran

Člověk má po některých scénách chuť se zvednout a odejít z kina.. ale tak napad to byl dobrej, potencial to taky melo jen to zazdily 4 dementni herci/herecky, ktery si na sebe nabalil hlavni hrdina, kterej byl místy docela dobrej, ale byt jim tak misto zachranovani těm 4rem prostrelim z fleku hlavu. To by pak mělo aspoň nějaké poselství jako že se západní výchovou děcka daleko nedojdou.., kdy místo aby své děcko umlčela/okřikla/dala jí po hubě jen matka blbě čumí a mlčí.. ()

Litsarch

S hororem to již má pramálo společného, je to již takový akční thriller, ale mě tyhle mordy baví. Původní originální myšlenka již zde sice originální není, ale její průběh již není stejný a dostává nový rozměr, kdy jedny skupiny loví lidi za prachy pro bohaté, kteří na "ulovené" lidi pořádají regulérní hon. Někomu to třeba přijde přitažené za vlasy, ale mě se toto líbilo, jelikož hned v prvním díle mě nepadalo, že by za této situace takovéto věci určitě někdo dělal. Stejně jako by se našli odpůrci Očisty a další. Proti příběhu nic nemám, utíkal svižně a i přes pár hluchých míst bylo pořád na co koukat. Větší, či menší, nelogičnosti chování postav se člověk tak nějak nevyhne snad v žádném snímku. Pouliční mordy jsem si užíval, proto 4/5, ale k dokonalosti to má ještě vcelku delší cestu. ()

ChArLeNe

Lepšie než jednotka v tom, že konečne sa hovorí o postranných úmyslov vlády na legalizáciu očisty. Ale zasa sa film zvrtol na blbosť, kvôli moralizovaniu, že pomsta neprináša nič dobré. Moja verzia očisty by bola zabíjanie, mučenie odsúdených vrahov, sexuálnych násilníkov a pedofilov. No načo živiť takýto odpad spoločností? ()

Terva

CITÁT - Dej si pozor. Dej si pozor, Dej si pozor............ Dejte lidem šanci stát se šílenci a oni ji využijí na sto procent. Taky proč ne, Očista je tu od toho. Jde o pomstu, chuť a smrt. Naštěstí už to není takové komorní drama, jako byl první příběh. Je tu pár dobrých postav a spousta krvelačných monster. Příběh se stupňuje a napětí narůstá. Jen škoda, že konec byl předvídatelný. Hudba strohá, ale povedená, střih není tak moc šílený, herecké obsazení dobré a jako celek to funguje. Ne, není to na sto procent, ale 80-90 si to zaslouží. CITÁT - Dnes se má vraždit...... Jsem zvědav, zda si tvůrci troufnou na třetí příběh. ()

Ouwen

Souhlasim, že ani jeden díl (ten nejnovější jsem neviděl a asi i vynechám) nevyužil potenciál námětu naplno, ale dvojka mi je při nejhorším nejvíc sympatická. Celej film totiž táhne buldočí Frank Grillo, kterej své postavě dodává nepatrný nádech Punishera - nemluví, je po zuby ozbrojenej, v akci absolutně nekompromisní a profesionální. Akční scény jsou fajn, rozhodně nejlepší je v momentě, kdy Frankovi hrábne a během momentu vystřílí několik zabijáků - bylo to perfektně prostříhaný, dynamicky zkamerované a Rko mi hladilo duši. Škoda, že se zde prakticky nevyskytuje žádná stealth akce, prostor pro ní byl fakt velký a taky bych byl radši, kdyby i ta stopáž byla kratší a celé to nalajnoval jen pro příběh našeho "anti-hrdiny", kterému by dělali problémy jak vládní složkyy, tak i pestrá banda psychopatů, která se zde snad ani nevyskytuje. Spokojený jsem, ale nadšený fakt ne a ta neúplnost originálního námětu skutečně zamrzí. ()

evilmind

Námět pořád dobrý. Dekadentní výběr zabijáků na začátku slibný. Ale zase nesmyslná dějová linie s bandou fňuken, co se na konci rozplyzne do takovýho slaďáku, že se mi skoro chtělo zvracet. Tak takhle by to asi nešlo, fuj. ()

JohnCZ

Dvojka dostala finanční injekci a je to pořádně vidět. Ač i home invasion jednička měla něco do sebe, horor to moc nebyl. Tentokrát opouštíme stísněné prostředí jednoho domu a vydáváme se do ulic. Z Purge se stává akční střílečka a to není vůbec na škodu. Frank Grillo je tu slušný badass, akční scény jsou dobře nasnímané a zábavné. Dějově to příjemně rozvíjí mytologii načrtnutou v prvním dílu, byť stále to stojí na velmi vratkých nohách. Potenciál každopádně nebyl stále ani zdaleka naplněn, jedeme dál. ()

corpsy

Prvý diel mal atmošku, ktorú tvorili štyri steny domu, do ktorého sa dobíjali TENTO sviatok oslavujúci mäsiari. V tomto prípade sa však prostredie mení, ale možno nie k lepšiemu. Aj keď akcie pribudlo a je pekne krvavá, nočné LA nemá správny náboj na vyvolanie tiesnivej atmosféry. ()

liquido26

Dvojka je to, co jsem si představoval u jedničky. Tedy akční survival thriller, což tomuto tématu sedí mnohem líp než komorní horor uvnitř jednoho domu. ()

Marsik

Kino Atlas (ČSFD projekce) - Dlouho jsem váhal mezi 3 a 4 hvězdičkami. Jelikož film, který je o beztrestném zabíjení lidí, mě zneklidňuje a považuji ho tak trochu za pakárnu. Na druhou stranu se tomuto zástupci thrilleru-hororu musí nechat originalita, díky níž jsem nakonec přiřkl vyšší hodnocení. Pokud budu brát čistě formu, tak je to v pořádku. Akce, napětí, sem tam lekačka a solidně to ubíhá. Pokud se však zaměříme na obsah, zejména na dialogy, tam už je to podstatně horší. Do doby, než se hlavní hrdina setkal se dvěma černoškami a mladým párem, to bylo ok. Pak mě ale některé rozhovory rozesmávaly svou trapností a hloupostí. No ale co už, to je prostě Amerika, ti si na to potrpí. Každopádně nebudu koukat darovanému koni na zuby (tím myslím čsfd), poděkuji ji za umožnění projekce a rozhodně se nedá říct, že jsem byl naštván či zklamán. Navíc závěr filmu byl docela obstojně zvládnutý. 70% ()

salisbury

Očista již v prvním počinu mnou zacloumala neb tento projev násilí je mi velmi cizí a nejsem schopen ho přijmout. V anarchistickém druhém vyhlazovacím díle jsem stále lapal po dechu a věřil v to, že tato brutální záležitost zůstane umístěna jen na plátně filmovém neb do reálného prostředí bych to zanést jak vir rozhodně nechtěl. I přes očistný nápad, který se mi nikterak nezamlouvá si myslím ve svém pacifistickém mozku, že tento díl si drží laťku na slušné úrovni vzhledem k části počínající, která započala rozklad mého humanisticky smýšlejícího traktu v útrobách hlavy stále ještě pevně přisáté ke krčním obratlům. ()

sidzej

Som spokojný. DeMonaco ponúka hutnú dávku adrenalínu a napätia, sympatické postavy a svižnú réžiu. Dúfam že tretí diel nenechá na seba dlho čakať. 75% ()

DEXTER099

Super námět,který byl už u prvního dílu,ale zde je to dotaženo ještě dál,hlavně prostředím-prázdné město ,metro a více lidí co chce vykonat očistu...Kdyby byl konec trochu víc překvapivý a nečekaný dám klidně pět hvězd.Takto musím dát čtyři,ale silnější čtyři hvězdy.80 %. ()

paulieM

Stejný případ jako jednička. Díky nesporně revolučnímu neotřepanému nápadu, který filmu dodává na unikátnosti, nemůžu jít pod 4*. A to přestože různých scénáristických, nerealistických a jinak nefunkčních děr je zde nespočet. Začal bych pozitivy: Atmosféra, originalita, revolučnost, nad kterou je možné se dalekosáhle filozoficky a existencionálně zamýšlet. Velice solidní výprava, skvělý Frank Grillo a strachnahánějící mysteriózní motorkářský gang. Dvojka mírně předčila jedničku v akci. Taková událost jako je každoroční očista, by měla sama o sobě velice zajímavý zpravodajství, není nutno se vázat k nějakým hlavním postavám. Dvojka se zlepšila zejména v rozsahu záběru. Již nesledujeme jeden dům (kde byla navíc nesnesitelná rodina a děti na zabití), ale kus města. Makro pohled výpravě jednoznačně přidal, byť mohl jít i dál. Akci by však mnohem lépe prospěl vyšší rating, neboť kouzlo brutality kterou nám režie servíruje, by vyniklo při použití drastičtějších záběrů. To co mi však sledování ruší zdaleka nejvíc je vykreslení motivace konajících očistu. Samozřejmě že mezi lidmi existuje nenávist, pomstychtivost, zvrácenost (tu dokresluje svým způsobem v menším měřítku i fakt, že tento film sledujeme) a chuť na krev, nicméně hlavní motivace trestné činnosti dle mého vězí v touze po penězích a moci. V reálné očistě by zřejmě docházelo k nájemným vraždám nepohodlným politických odpůrců, zapalováním a rozbíjením majetku konkurenčních podniků, a především loupežím bohatých. S tímhle tvůrci evidentně neuvažovali a spokojili se s touhou mocných zabíjet chudé černoušky a mexikánce. K samotnému ději. Myslím že ulice byly na očistu v tak obrovském městě příliš prázdné. Ti co už něco podnikali, jednali příliš neohroženě a bezmyšlenkovitě. Začátek a konec očisty nemožné státními složkami ohlídat. Hra v bludišti nedořešená už od začátku. Problémy by dělal každej trochu chytrej zajatec, kterej si chce zachránit krk. Odpověď na otázku zda by očista, alespoň z části mohla fungovat, je samozřejmě jednoznačné ne. Do USA by neproudili žádné investice, málokdo by zde podnikal, už proto, že by pojišťovny nikoho na očistný den nepojistily. Proto by šla nahoru i nezaměstnanost a tím pádem i kriminalita, protože když má rodina hlad, tak nejspíš nebude čekat X měsíců na den,kdy je sice vše dovoleno, ale všichni jsou vyzbrojeni a připraveni, a v ulicích řádí všemožná verbež. Ekonomická efektivita by narážela na neustálé problémy v personálních aspektech. A co teprve kdyby nějaký magor začal ve velkém zapalovat města, lesy? To je jen základ. ()

Bay a jiná galaxie

Bay a jiná galaxie