Královský písař Janek (Matouš Ruml) a princezna Amálka (Monika Timková) myslí hlavně na různé legrácky a vylomeniny. Na hradě se chystá slavnost a vše se zdá zalité sluncem. Právě v tu chvíli se ale objeví temný mrak v podobě tří bohatých návštěvníků v čele s urozeným panem Dietrichem (M. Kramár). Podivná krádež jejich truhlice plné drahých kamenů, ze které je obviněn Janek, uvede události do pohybu. Janek, aby si zachránil život, musí zmizet. Amálka, jejíž ruku si nárokuje Dietrich jako náhradu za ukradený poklad, ho brzy následuje. Společně musí najít pravého viníka loupeže, jejíž kořeny sahají hluboko do minulosti, odhalit záhadu tajemného znamení na Dietrichově paži a napravit jednu dávnou křivdu. Přitom oba zjišťují, že jsou si čím dál tím bližší a láska na sebe nenechá dlouho čekat. Jenomže pronásledovatelé jsou jim v patách… (Česká televize)

MirINDay

Naše první volba, po Štědrovečerní večeři. A upřímně, kdybych se dobře nebavil, vánoční nálada by mi určitě nezůstala. Tahle pohádka je milá, ale mezi českou TOP bohužel nepatří. ()

eMovieMan

Chtěl jsem napsat komentář, ale musím přiznat, že vše co jsem chtěl říct přesně vyjádřil Radek99. Jen zdůrazňuji výborného Petra Nárožného a princezna která byla docela normální, neprinceznová a zároveň ne přehnaně emancipovaná. Taková se mi líbí :-) I šermířské souboje měli drajv a celkově to odsýpaloJen pohádková logika trochu vázla při nesmyslném vydání pokladu ale budiž. . Celkově tak na 3 hvězdy, ale protože české pohádka je fenomén a v poslední době mi ostatní tvorba snížila laťku dávám 4, za nadprůměr. ()

zalmalen

Mohlo být i hůře. Tradičně jsem na Štědrý den nečekala žádné zázraky... o to více překvapila pohádka, kde nám sice o postavách nic moc neřeknou, ale děj je jednoduchý, hlavní hrdinové sympatičtí a hlavním záporákům ty nekalé úmysly vážně věříte. Jak už tu někdo jiný poznamenal, za posledních pár let celkem solidní pohádkový počin. ()

krizova.dama

Zase jedna z pohádek, která je napůl cesty. Na začátku luxusní, pak jako by tvůrcům došel dech. Akční scény byly fajn, vtip potěšil, Ruml mile překvapil. Řemeslně slušně zpracováno, ale chybí děj (ten je celý popsán v oficiálním textu distributora a po těch třech tečkách už se nic jiného neděje). Ale i přesto to není špatná pohádka. Patří k tomu lepšímu co u nás za poslední leta vzniklo - není patetická, temná a děsivá, prostě příjemná nedělní pohádka. ()

bambiz

Tři hvězdy za Matouše Rumla a odlehčenost, kterou mám u pohádek ráda, ale jinak je to spíš buddy movie než pohádka. ()

Piaf.

Mínusy: Po třech dnech si vůbec nepamatuju, o čem to bylo. Plusy: drobná inspirace parkurem a Husarem na střeše, casting ušel včetně písaře, jen mi tam pořád probleskoval Lexa, což nevím, jestli je plus nebo mínus. ()

RenataD

Mě se pohádka moc líbila. Nechybí vtip ani napětí. I když zde nejsou žádná kouzla, nevadí to. Dobro nad zlem zvítězí pomocí chytrosti, vtipu a umění šermovat. Také nechybí trocha štěstí pro naše hrdiny. ()

dalia

Pohádka se evidentně snaží přizpůsobit vkusu současného dětského diváka zvyklého na větší tempo a akčnost, ústřední dvojice však na mne působila poměrně nesourodě. Princezna Moniky Timkové sice vzhledově působila velmi aristokraticky (tváří občas připomínala Lídu Bárovou), chyběla mi ale větší dynamika mezi ní a představitelem Janka, myslím, že protikladnost jejich povah mohla být zdrojem mnohem více vtipných a zajímavých situací. Poměrně dlouhá část líčící společný útěk pro to mohla být dobrou příležitostí, vyzněla ale spíše zdlouhavě. Přesto bych pohádku doporučila ke shlédnutí už kvůli Jiřímu Bartoškovi a Petru Nárožnému, do zlatého fondu se ale nejspíše nezařadí. ()

frannyberry

Takhle ne, prosím. Neucelené, zmatené a občas bohužel vážně hloupé. Nevím, když si tvůrci vybrali opravdu pěkné lokace, proč je shodili nehodícími se kostýmy a účesy, kdy každý je z jiné doby. Ono to celé klamání začíná tím názvem, Janek není písař, ale zatím učeň, a ač je Ruml celkem sympatický a umí zahrát, scénář mu předepisuje za a) nelogickou protivnost, za b) rozhalenku (což bylo in možná v 80. za polonahého Kurta Russella). Princezna sice není klasicky krásná, ale má vážně hezké oči a občas i vyvolá úsměv na tváři svou rozpustilostí. Ostatní herci jsou ok, takže největší průser je ten scénář: Jankův táta je oddaný králi a "hledá" loupežníky, což je vlastně zástěrka pro to, aby si mohl žít poustevnickým životem bez závazků - proč by jinak nemohl hledat lupiče v rámci své práce?! Janek a Amálka utíkají několik dní, a pořád lesem, nikde nikdo - možná proto nemá král na splacení dluhů - bez poddaných a daní...A pak nastane moment scenáristické pravdy - J a A zapadnou do bažiny. Čeho se dočkáme? Vlastně "deus ex machina" a doufejme že si toho děti nevšimnou, protože to vylovení z bažiny, mytí a převlékání nevyhnutelně evokuje nepěkné úchylné myšlenky. Plus ty "akční" scény, které se snaží napodobit v šermování Hrbáče, a Janek předvádějící víc než cirkusák Cibulka křížený s Chuckem Norrisem. Jen je mi trochu líto, že i když je zrzek v našich pohádkách či filmech požehnaně, Marie Doležalová svoji šanci nedostala (zatím). Jako princeznina společnice tu určitě zaujme a ráda bych ji viděla i jako princeznu ( i když asi ne v Písaři a princezně). ()

kratajirka

Lexa pohádkovým hrdinou. Aha! Princezna nebo vlastně princezňák? Občas jsem měl pocit jako když vidím transvestitu ... Nepovedlo se. Prakticky jsem se od poloviny těšil na Pelíšky. 30% ()

PORTER44

Docela nezáživná a nudná podívaná,zámek navštíví tři cizinci kteří si nechají u krále uschovat truhlu se kterou zanedlouho jeden z návštěvníků uprchne a zbylí dva svedou krádež na místního písaře Janka který měl truhlu hlídat.Aby se princezna nemusela vdát za jenoho z návštěvníků uprchne z Jankem aby za čas dokázali že to jsou podvodníci.Slabé herecké výkony,žádné nadpřirozené bytosti nebo triky slabota. ()

lacertacz

Tak nějak napůl. Akční scény českému filmu pořád nejdou, to snad i útěk v Pyšné princenzně byl lepší a gradovanější než tady střecha (o hupsnutí do bažiny, kde se místo napětí rokokově cvrliká, radši mlčím). První půlka se táhla, druhá to zase moc sekala. Líbila se mi režie a velké plus je Ruml, nečekal jsem to a patří k nejpovedenějším "princům" z pohádek za poslední dobu. Občas vyladěné detaily, občas zbytečné celky. ()

Alenuch

Hodně jsem se na pohádku těšila a celkem jsem nebyla nijak zvlášť zklamaná, ale tedy ani nadšená. Akčnost pohádky mi nevadila, přišlo mi celkem zábavné, jak princezna leze po střechách a topí se v bažině. Navíc písař Matouš Ruml byl velmi sympatický a hodně se mi tam líbil. Co je to ale platné, když si tvůrci neodpustí trapný zvrat se shledáním otce a syna po letech (co jako dělal furt v tom močále, když ten, koho hledal, se nerušeně producíroval po zámku?) a navíc princeznu bych si představovala trochu jemnější, princeznovatější - ostatně kterákoliv z dvorních dam by se mi líbila víc, osobně bych hlasovala pro Marii Doležalovou a líbil by se mi právě ten kontrast něžného vzhledu a akčního lezení a běhání. Naštěstí rádce v podobě Petra Nárožného nikdy nezklame. Sečteno a podtrženo - průměr. ()

Allica

Pohádka to nebyla určitě. Alespoň ne ta česká. Spíš to mělo blíž k novodobé německé pohádce. Barevně to vystupovalo spíš jako horor. Kostýmy byly krásné, ale škoda toho prostředí a příběhu, ze kterého mi uvízlo v hlavě především to, kdy princezna s písařem stáli až po uši v bažině. Za milou a příjemnou pohádku se to určitě považovat nedá. ()

Beau

Tři hvězdičky jsou za to, že to přeci jen o něco převyšovalo ty trapnosti, co nám ČT vytrvale servíruje o Vánocích. Bohužel i tady se projevil hlavní problém českých pohádek posledních let – scénáristé jsou přesvědčeni, že když je to pohádka, postavy se mohou chovat jak idioti a děj nemusí mít žádnou logiku. Děti přece schroupnou všechno. Tady třeba postavu Přibíka, který na dohled od královského hradu hledá dvacet let uprostřed bažin vraha královny a za celou dobu se nezaskočí podívat domů za ženou a synkem. Pro mě tu pohádku táhl skvělý Matouš Ruml. Princeznu s ostře řezanými rysy dorazily maskérky účesem a Maroše Kramára zase divně nalíčily na ošklivého, i když hrát padoucha jako protiúlohu s pěknou tváří by mělo daleko větší šťávu. ()

Kacenaa211

Nové české pohádky moc nemusím, ale tahle nepatřila k tem o kterých bych řekla, že nestojí za nic... Něco na ni bylo, nevím co (možná role zahrana Matoušem Rumlem, která jako by byla dělaná na míru jen jemu), ale rozhodne bych to nehodnotila spatne, takový lepší průměr :) ()

k.rakonos

Nebylo to špatné, bylo to místy i vtipné. Ale docela mně vadily ty nesmyslné kung-fu skákací scény, dle mě zcela zbytečné a rušivé. Princeznu v hlavní roli bych asi vybral jinou, tolik mě neoslovila jako jiné. Herecké obsazení další na TV film celkem slušné. ()

bratr_jezek

Tak po dlouhé řadě nepovedených pohádek tu máme konečně jednu, která má příběh i sympatické tempo a na kterou se rádi kouknete vícekrát. Většina postav hraje, kromě Nárožného se tu nikdo nechová jako trouba a retard (jeden z důvodů, proč jsme přemýšlel nad hodnocením pouhých tří hvězd), princezna není žádná superžena ani není nemehlo, obdobně se daří hlavnímu hrdinovi. Film má slušné napětí, písař a princezna (každý ze svého důvodu) prchají přes střechy, kanálem či přes bažiny a hlavní záporák je opravdu slizký. Příjemným zpestřením je slovní špičkování mezi hlavními hrdiny, které postupně přerůstá v očekávanou chemii vzájemné lásky. Škoda jen nelogičností kolem Přibíka (hledá vrahy královny a přitom se ubytuje uprostřed bažin, kam se téměř nikdo nedostane?!?). ()

Kokonka

Všichni uživatelé se tu ohánějí nesmyslným dialogem, absencí pohádkových ježibab a čarodějů, ošklivou (nesympatickou) princeznou, nesmyslností a tím, že děj a nápad není originální... Zajímalo by mě, co by jste vymysleli vy? Tahle pohádky sice není moc pohádková a malé děti pod deset let a stejně tak dospělí nad třicet jí prostě neporozumí (mluvím z vlastní zkušenosti), ale co ti mezi. Já sama patřím do ,,young adult" skupiny, jak nás rádi označují třeba na přebalech knížek. Omlouvám se té starší generaci, ale mě (a moje vrstevníky) pohádky jako Pyšná princezna, S čerty nejsou žerty a Tři oříšky pro popelku neberou. Něco jiného je ovšem Pekařův císař a Císařův pekař. Bohužel na naší věkovou skupinu se často zapomíná a proto jsem onehdy o Vánocích skákala tři metry vysoko, když jsem zjistila, že žádní čerti, draci a hlavně kouzla a nápoje zapomnění nehrozí. Tohle je jedna z mála ,,pohádek", které jsem za ty dva roky viděla už asi milionkrát, protože mě prostě baví. To, že neoplývá logikou by nemělo ničemu vadit, protože jakékoli filmy točené v této době logiku postrádají... Tenhle film si na nic nehraje, je tam vše co podle mě zaujme (teda, fanoušky Popelky asi moc ne, ale ty ostatní by mohlo.) A co, že některé výměny názorů nedávají smysl, nesmíte nad tím tolik přemýšlet. Přece jenom to ČT uvedla jako pohádku a ty se, jak je známo nesmyslnými dialogy jenom hemží (viz. Popelka: ,,Pojď dolu. Pojď ty nahoru. Až naprší a uschne. A mluvení se zvířaty?) Tak, co tu máme dál? Nepohádkové bytosti... To vám nestačí princezna a loupežníci? Nejdřív si stěžujete, že pohádka není originální a hned ve druhé větě píšete, jak vám chybí pohádkové bytosti. Myslím, že si tímto dost protiřečíte. Není bez kouzel o trochu větší klid? (jeden příklad za všechny je třeba Korunní princ a nápoj zapomnění.) A nebo by jste z toho chtěli Harryho Pottera? (No, možná že Přibíkovi při vytahování uprchlíků z bažiny Potter trochu pomohl...) A když si režisér vymyslí, že hlavní hrdina bude metat salta jedna báseň, zase je to moc, protože to není pohádkový prvek. Mě osobně to zaujalo stejně tak jako skákání po střechách, protože mám ráda Prince z Persie (uznávám, tohle režisér možná trochu opsal, ale v žádně jiné české pohádce jsem to zatím neviděla.) To, že někomu přijde princezna nesympatická, ošklivá, stará či moc veliká oproti Jankovi, není její problém a rozhodně to nesnižuje kvalitu nebo úroveň pohádky. Už jsem viděla i ošklivější a nesympatičtější ,,poklady". Jinak herecké obsazení je podle mě slušné. Jak Monika Timková, která je podle mě od přírody krásná (i když má trochu nepříjemný hlas), tak roztomilý Matouš Ruml ( vážně mu furt musíte říkat Lexa?). Hlavní dvojice je tedy povedená a to, že je princezna větší mi rozhodně nevadí (a je velmi zajímavé, že v Šíleně smutné princezně si na výškové rozdíly nikdo nestěžoval, ale teď?) Nárožný i Bartoška jsou taková pohádková jistota a Maroš Kramár je skvělý padouch (hotový Jim Moriarty.) Akorát se tu zase objevila nesympatická Maruška Doležalová, ale abych nebyla jako ostatní... i s ní jsem si pohádku užila a zasmála se. Jediné, co mi pohádku trochu kazilo bylo neustálé opakování slova ,,princezno", to v této pohádce zaznělo asi milionkrát, ale jinak hezká, vtipná, napínavá a jedna z nejlepších pohádek. () (méně) (více)