Královský písař Janek (Matouš Ruml) a princezna Amálka (Monika Timková) myslí hlavně na různé legrácky a vylomeniny. Na hradě se chystá slavnost a vše se zdá zalité sluncem. Právě v tu chvíli se ale objeví temný mrak v podobě tří bohatých návštěvníků v čele s urozeným panem Dietrichem (M. Kramár). Podivná krádež jejich truhlice plné drahých kamenů, ze které je obviněn Janek, uvede události do pohybu. Janek, aby si zachránil život, musí zmizet. Amálka, jejíž ruku si nárokuje Dietrich jako náhradu za ukradený poklad, ho brzy následuje. Společně musí najít pravého viníka loupeže, jejíž kořeny sahají hluboko do minulosti, odhalit záhadu tajemného znamení na Dietrichově paži a napravit jednu dávnou křivdu. Přitom oba zjišťují, že jsou si čím dál tím bližší a láska na sebe nenechá dlouho čekat. Jenomže pronásledovatelé jsou jim v patách… (Česká televize)

Tishe

Na štědrý den to byla moc dobrá pohádka a po dlouhé době se u nás v obýváku bavili všichni. Byla vtipná, celkem akční, měla děj a smysl. Monika Timková byla konečně pořádná princezna na útěku, ne vážně, ve všech pohádkách jsou ty princezny vždycky odvážné, umí jezdit na koni, bojovat, přežít v přírodě a podobný nesmysly. Nevím jestli v Česku je místo zavírání do kláštera posílali do skauta, ale ani bych se nedivila. Prostě uvěřitelná princezna, a i když Matouš Ruml nebyl tak docela písař, jak sliboval titulní popis jeho postavy, byl aspoň vtipný a originální jak slibovaly ukázky. Maroš Kramár byl fakt kvalitní padouch a to jsem ze začátku nevěřila, že by podobnou postavu dokázal takto kvalitně zahrát. Bylo to opravdu příjemné, (až na to s tím bahnem) celkem uvěřitelné a doufám, že se příští rok koukneme znovu. ()

njuska

Příjemná pohádka, kde na diváka z každého metru filmu "netrčí" trapné polystyrenové kulisy, pseudoherci se nesnaží o šerm s plechovými meči a dokonce ani neotravují a uši nervou "amatérské", tedy čistě studiové postsynchrony. Děj nenáročný, pohodový, nikoliv nudný. Exteriéry jsou také pěkné. Jen škoda, že netočili v létě. ()

kacka274

No...tak tohle se moc nepovedlo. Podivná zápletka, žádná logika, někdo něco dělá, my nevíme proč a co ho k tomu vede...proč žije někdo nečinně v bažině dvacet let, i kdŽ chtěl pátrat po vrahovi kralovny....? Princezna, hrůza, žádná jiskra. V ústřední dvojici to zachraňuje Ruml coby písař. Škoda, že mu nevybrali nějakou kompatibilní partnerku, copak nedělají casting? ()

filipm

Pohádka byla natočena velmi výpravně a zajímavě. Krásně podané je královské město. Herecé výkony jsou nadprůměrné, jen dialogy jsou někdy jaksi nedodělané... Pohádka kvalitně udělaná, nezklamala, ale na 5 hvězd to není. ()

dogrose

Co dodat? Nejvíc mi vadilo, že ústřední pár nebyl půvabný, princezna k príma Rumlovi nepásla a vypadala jak o dost starší ségra. Její protáhlý obličej ještě víc hendikepoval nevhodný účes a tvar korunky. (Naopak Bára Srncová jako hrdinova matka byla stěží uvěřitelná.) Natočit pohádku bez kouzelných bytostí a atributů je odvážné, ovšem natočit ji tak, že se mnohé postavy chovají debilně, je sebevražedné. Protože je na ně v tom chatrném ději příliš vidět. Rozfázování děje je mimo mísu. O Přibíkovi a jeho dvacetileté eskapádě nemluvě. Btw - jak vypral v bažině ty šaty? Paruky jsem nepochopila. Plusy: hudba, absence ječení, dlouhé konverzační jalové pasáže známé z jiných pohádek jsou tu nahrazeny pohybem, příjemné vedlejší role (Benoni, Hruška, Doležalová, ale především Hána a Kalvoda), velitel stráže se vyjadřuje nonverbálně, Maroš je pěknej padouch a mluví se sám, příjemné interiéry i exteriéry. Ale nějak to nestačí - už teď si z pohádky skoro nic nepamatuju, snad vyjma Nárožného "udělej kocoura", což je zřejmě inspirace ze scénky Kaisera a Lábuse o referentu Kubrtovi z 80. let. ()

Kanec.Pumba

Jedním slovem - neučesané. Místy vtipný scénář brzdila plácnutí úplně z cesty. Nebylo to úplně špatné, ale viděla jsem i lepší... ()

godhand

Překvapivě vtipně dialogová pohádka,Janek je sympatickej a princezna neokoukaná...bez kouzel a čarodějnic.. Nádech historického příběhu,bavil jsem se... ()

rozum i cit

Tato pohádka je trochu jako noc a den, první polovina je velmi dobrá, místy skvělá, druhá v sobě pro změnu vrší blbost nad blbost. Začnu tou druhou, a sice problém vidím v množství nesmyslů a nelogičností, jako je mnohými zmiňovaná zhola zbytečná linie s Přibíkem (zde trestuhodně nevyužitým Jiřím Dvořákem), jehož přítomnost v bažinách lze vysvětlit snad jedině tím, že dvacet let bloudil po světě a teprve před čtvrt rokem se po návratu usadil v močále, protože neměl odvahu přijít manželce na oči. Jak vytáhl, umyl oba hrdiny a vypral jim (a to dokonce aniž by je probudil), nevíme nic. Nesmyslem je i samotné posílání pronásledujícího vojáka do bažiny (resp. rybníku), když hrdinové zjevně museli pokračovat po břehu. O vzájemném odloučení v bažině již mluvili jiní. Souboj ve skalách je také neuvěřitelný, neschopnost vojáků Janka porazit lze opět vysvětlit snad jen jejich obecnou neochotou ho zajmout a pouhým předstíráním boje na základě interní dohody s Herkulem. Pozoruhodná je též počáteční nulová aktivita rádce i armády po podezřelém zmizení krále. Samostatnou kapitolou je pak plán hlavních hrdinů v duchu "ohlásit se u hlavního padoucha a nechat se zatknout", aby se nakonec ukázalo, že nejhloupější hlavou je ta korunovaná, která místo veřejného označení vraha své ženy jej raději uvědomí o své znalosti o samotě a v přítomnosti dalšího zločince, aby ho oba mohli snadno zabít či unést. K tomu v celém filmu přistupuje řada drobných lehce iritujících momentů, některé i v první části, které nicméně divák zaznamená až při opětovném shlédnutí (např. na rozdíl od Pyšné princezny nevyužitá záležitost s převlekem, král na můj vkus až příliš málo truchlící nad ztrátou jediného dítěte, v druhé části použitá,, nenápadnost" v pláštích, když jsem v celém městě jediný, kdo je nosí, je rovněž diskutabilní, zajímalo by mne i to, jak mohl Přibík poznat princeznu, když byl dvacet let pryč, po osvobození krále bych také čekala truhlu s okolo vysypaným sklem, když se s ní bezprostředně předtím házelo, ale to už je opravdu drobnost atd.). Poslední výtku mám ke slovníku, výrazivo typu kluci, holky apod. sem opravdu nepatří. Teď k pozitivům, kterými jsou zajímavá a neotřelá zápletka (ačkoli osobně jsem zprvu očekávala, že v truhle bude něco mnohem nebezpečnějšího než sklo od Swarovského, a tato temnější linie by se i s ohledem na poměrně strašidelný vzhled Norberta Lichého a pěknou práci se světlem ve sklepě nabízela), jakkoli následující vývoj v podobě odevzdání království a vlády je jen stěží uvěřitelný, a patří naopak k negativům. Druhým kladem jsou dobře zvolení tři padouši, jejichž vizuální i povahovou rozdílnost oceňuji. Maroš Kramár z nich vyniká asi nejvíce a je poměrně uvěřitelným vůdcem bandy. Zbytek obsazení rovněž nebyl špatný, byť Barbora Srncová na matku působí mladě (ale vzhledem k minimálnímu prostoru, který má, to nijak zvlášť nevadí) a Scapani je zjevem i chováním snad až přílišná karikatura, navíc podobných postav jsme už v podání Petra Nárožného (kterého mám jinak ráda) viděli už možná moc. Princezna je hezká a neobvyklá. Osobně si nemyslím, že princeznou musí být pokaždé blonďatá sedmnáctiletá konzervatoristka. Zde si neodpustím poznámku k některým zdejším recenzentům, komentáře typu přestárlá kobyla pokládám za sprosté a zajímalo by mě, zda byste je dokázali dotyčné zopakovat do očí. Ale internet snese vše bez ohledu na to, zda to někoho urazí či raní, že? Podle mého názoru byl výběr dobrý, neboť Monice a Matoušovi to herecky ladí, tvoří spolu sympatický pár, a vzájemné špičkování hlavní dvojice je ostatně tou největší devizou jak první svižné a zábavné části, tak celého filmu vůbec. A námitka, že tu nejde o opravdovou lásku? Upřímně i v těch omílaných Třech oříškách pro Popelku to bylo veskrze jen povrchní zalíbení. Hlavním tahounem Princezny a písaře, jenž drží z větší části tento film nad vodou, je pak samotný Matouš Ruml, kterému to zde sluší jako v žádném jiném snímku, a to jednak vizuálně díky oděvu, účesu i strništi, jednak díky charakteristice Janka jako drzého, troufalého, provokujícího a ironicky vtipkujícího šaška, ale zároveň odvážného hrdiny, zkušeného šermíře a ochranitelského a občas nesmělého jedince, kterážto kombinace je obecně přitažlivá. Navíc tato poloha přidrzlého komedianta Matoušovi sedí jako poklice na hrnec a je v ní doslova k sežrání. Má díky tomu právě tak akorát charismatu i šarmu nutného k balení namyšlených a paličatých princezen. Humor ve snímku rozhodně nechybí (viz některé scény jako šplh, rodinná večeře apod.) včetně trochy té romantiky (např. klasický pád do náruče či klasický noční táborák) i laškovnosti se sexuálním podtextem pro dospělého diváka (viz převlékárna). Snaha navodit některými kostýmy či okamžiky a detaily (jako např. jizva vypálená katem) tak trochu atmosféru Tří mušketýrů či Francie je zjevná, u závěrečného souboje na mne i díky hudbě na chviličku dýchla. Ostatně hudba je v této pohádce celkově velmi dobrá a vhodně doprovází jednotlivé scény, od orchestrálních kusů u dramatických a akčních chvil až po decentní spinet při recitaci básně. K tomu připočtěme ještě hezkou píseň se skutečně smysluplným textem u závěrečných titulků, mimochodem i pěkně a kvalitně pěvecky provedenou. Vizuální stránka je také velmi dobrá, zejména některé interiéry působily krásně dobově (viz již zmíněná rodina u večeře). Šerm zde působí skutečně akčně a jako šerm, až na ta zbytečná salta, byť kloubouk dolů za ně, jen je škoda v závěrečném souboji toho hloupého prvního (takhle zbytečně naběhnout soupeři na kord, no fuj!), které ubralo na efektu tomu druhému. Když to shrnu, jakkoli naší staré klasice se tento snímek pochopitelně nevyrovná ani omylem, jde přesto o vcelku příjemnou záležitost a jednu z těch lepších novějších pohádek bez čertů, zpěvu a vyložených trapností, která je nenásilně vtipná a milá. Škoda, veliká škoda, že to nevyšlo až do konce a že scénář nebyl po stránce logiky více dotažen. V některých okamžicích prostě tento filmeček pokulhává více, než by bylo zdrávo, v mnoha jiných je to mezi naší současnou pohádkovou tvorbou nadstandard. Přesto se s ohledem na výše zmíněné klady někdy ráda znovu podívám. Update: Jak jsem nedávno zjistila z jedné studiovky, tak ona záležitost s truhlou přece jen není tak originální, jak jsem se domnívala. () (méně) (více)

Nick321 odpad!

Dost bizardní království, kterého se dokážou zmocnit jenom tři banditi a z průseru je musí vysekat hýkající Lexa, který ještě nedochodil základní hradní docházku. Když Pánbůh sypal na svět rozum, tak tahle říše měla zřejmě období silných větrů. Z dialogů by člověk zvracel, princezna mluví jak pubertální husička z pražské kavárny, rádobyhistorické postavy používají moderní slang, ve scénáři už kolikrát chybělo jen slovíčko "vole". ()

soukyd33

Mělo by se to jmenovat Princezna na útěku. 😄 Je to pohádka, plná zajímavých a vtipných scén. 😄 Ale o hlášky také nebudete ochuzeni. 😄 Princezna je skvělá a sympatická. Hezká, vtipná, a svižná pohádka. 👍 Herecké obsazení super. Herecké výkony super. Hudba dobrá. Atmosféra super. Doporučuji. Hvězdiček 4 ()

dvojana

Mezi hlavnimi hrdiny to jiskri a neni to laska na prvni pohled jako v jinych pohadkach. Napeti strida vtip a opet napeti. To kaskaderske hopsani, kteremu se tady lidi vysmivaji, me osobne velmi bavi. Slovni popichovani hlavnich hrdinu je taky vtipne. (Tata:"Ten vyrostl..." Vysoka princezna: "Ani moc ne" :-) K tomu dobra kamera, strih, krasne prostory a mista. Dej je prehledny. A libi se mi hezky zahrane jak hlavni, tak ale i vedlejsi role (vc. 2 kamaradu, mamy, krale, velitele strazi, fakt vsech, vc. tech lidi, kterym hupsnou hlavni 2 do bytu...) Za me nej ceska pohadka poslednich 10i let a na ČSFD je silne podhodnocena. Dobrodruzna, vtipna a plna dobrych postav. ()

Anubiska

Všechny pohádky z posledních let mi připadají stejné-stejně špatné. Jako kdyby ochotníci v laciných kulisách hráli pro vesnickou školku. Bod za Lichého,bo je z Ostravy. ()