Uznávaný profesor filozofie Abe Lucas (Joaquin Phoenix) je už víc než rok emocionálně na dně. Nemůže psát, nemůže dýchat, nemůže si vzpomenout na smysl života, z ničeho se nedokáže radovat. Cokoliv kdy zkusil, mu nepřináší uspokojení. Jeho jediným spolehlivým přítelem je alkohol. Abe přijíždí učit na fakultu do malého městečka. Brzy se zaplétá se dvěma ženami. Osamělá profesorka Rita (Parker Posey) od něj očekává záchranu z jejího nešťastného manželství. Jeho nejlepší studentka Jill (Emma Stone) se okouzlená stává jeho nejbližší kamarádkou. Pro Jill je Abova rozervaná umělecká duše a exotická minulost přímo neodolatelná. Jeho labilita ji fascinuje a přitahuje. Přesto, když se Jill snaží jejich přátelství změnit v romantický vztah, Abe ji stroze odmítá. Při jednom obědě vyslechnou Abe a Jill zvláštní konverzaci cizích lidí u vedlejšího stolu. Tento okamžik Abea změní a on si začne plnými doušky vychutnávat život. Jeho rozhodnutí ke změně spustí řetězec událostí, které ovlivní jeho, Ritu i Jill navždy... (Bioscop)

Arsenal83

Woody zachováva svoju analýzu vzťahovej roviny a púšťa sa do nej formou existencionalizmu. Filozofické dielo, ktoré ale nie je určené širokým masám. Phoenix herecky exceluje, ostatní sa pri ňom len zviezli. Detektívna story je takisto pojatá veľmi filozoficky, čo mne osobne nevadilo, ale neosloví bežného diváka. Woodymu je to ale určite jedno. V celku je to ale dielo málo živé a málo turbulentné a naopak dosť predialogizované. ()

Marze

Kamsi do zapadlého kampusu v Nové Anglii přijíždí hvězda americké filozofie Abe Lucas (Joaquin Phoenix). Nonkonformní alkoholik, samaritán pečující o oběti hurikánu Katrina i věrný přítel, jenž stále truchlí po nejlepším kamarádovi, co mu utekl se ženou a pak šlápl na minu kdesi v Iráku. Pronásledovaný muž a expert na existencialismus Abe navíc trpí existenciálním blokem – nemůže dýchat, psát ani souložit. Naštěstí se projeví jako správný voyeur, když vyslechne cizí rozhovor a nalezne smysl všeho v dokonalém zločinu. ()

Chrustyn

Allen a jeho poloha bez vtipu a romantiky. Phoenix skvělý ale film po celou dobu přešlapuje na místě a tak konec vyzní dost naprázdno, přestože je nečekaný. ()

mat.ilda

Změna je život... i kdyby ho měla někoho stát! Allen svěží, jako téměř pokaždé, rozverné piano, jedinečný kostýmní styl a rozumná stopáž výhodou, jinak též vcelku zábavná existencionálně-detektivní hříčka s nádechem knihomolské romantiky a morálním dilematem. A taky ráda vidím Joaquina Phoenixe... akorát že mě nutil podumávat, jestli pupek, kterým se na plátně pyšní, je dílem přírody, potažmo nezdravé výživy, a pokud tomu tak není, a pro roli Abeho musel snad přibrat, proč mně uniká smysl? Toho pupku. Každopádně si přes všechno myslitelství měl pan profesor nejprve zjistit, kým byla ve skutečnosti matka ze soudní kauzy, tady vidíme, jak je teorie zrádná, téměř vždy se zachováme... prostě iracionálně! Tak si to zrekapitulujem - příjemné, jemně humorné a přitom rozhodně ne plytké... jen ten pupek se ukázal být rušivým elementem ;-) a vlastně ještě Parker Posey. ()

Flego

Woody Allen balansuje na hrane čiernej komédie a absurdnosti, čo sú jeho vody dávno preskúmané, takže je jeho práca stávkou na istotu. Dialógový snímok plný našťastie zrozumiteľných filozofických fráz so šťavnatým dejom a excelentným záverom. ()

hrona

Woody Woody Woody, tys mi zase dal, první půl hoďku jsem měl strach, že to už zabalím po té záplavě intoušskejch keců bez pořádného děje, ale pak jako by ses probudil, a servíruješ přesně to, co se od tebe očekává. Klobouk dolů, za mě perfektně vybrusleno. Ale ještě by to chtělo střihnout si v něčem alespoň epizodku. ()

HellFire

Tohle že byl film Woodyho Allena? Já si celou dobu říkal, že má film skvělé postavy a tempo a vrtalo mi hlavou, kdo že to natočil... Joaquin je jako vždy skvělý a zdárně mu sekundeuje Emma Stone. ()

claudel

Woody Allen opět dokazuje, proč je nejlepší. V jeho tradičním každoročním programu nám byla tentokrát naservírována filozofická stať o smyslu života protkaná jeho tradičními vtípky a tématy. Emma a Joaquin s nafouknutým břichem jsou výteční. Za mě spokojenost, byť férově přiznávám, že Iracionální muž nepatří do mé desítky nejoblíbenějších Woodyho filmů. Příští rok zase nashledanou, jsem zvědavý na Kristen a Blake pod Woodyho vedením. ()

Necrotongue

Byly časy, kdy jsem měl rád filmy Woodyho Allena pro Woody Allena samotného. To se ale postupně změnilo. Ne proto, s kým se kdo vyspal, nikdy jsem nekupoval slevněné sady vidlí a pochodní pro případný lynč, ale proto, že mě jeho afektovaná postavička nejdříve přestala bavit, a později už mi přímo lezla na nervy. Dnes si dokážu nějakou tu allenovku užít, podmínkou pro kladný zážitek je ale herecká absence výše jmenovaného. Tento snímek splňoval základní podmínku, navíc mě filosofie vraždy docela bavila, Joaquin Phoenix ani Emma Stone nefigurují ani omylem na mé soukromé černé listině, takže jsem bez větších výhrad ponechal nadprůměrné hodnocení. / Poučení: Dokonalý zločin je něco jako perpetuum mobile nebo elixír života. ()

Coleator

S Abeovým prozřením se film pěkně rozjede a od toho okamžiku jsem se skvěle bavil... Phoenix hraje zase výborně, ostatní mu zdatně přihrávají... Tohle mě vážně bavilo, příští zastávka: Café Society... ()

jhrasko

Woodyho mám rád...a nikdy som nechcel, aby akýkoľvek jeho príbeh bol najhorší. Boli slabé, slabšie, boli a sú navždy nadčasové, skvelé, geniálne. Tento je ale racionálne najhorší. Dej posúvaný vpred hlasom Jill, keby sme náhodou mali po lobotómii a nemali predstavivosť ani maestrove filmy napozerané. Základnému dejovému zvratu chýba akékoľvek opodstatnenie, je to len kus papiera, ktorý mal ostať čierny na bielom a nebyť prenesený do pohyblivých obrázkov...a Joaquin, tak to ma dostalo totálne, vykastrovaný na nielen iracionálneho, ale totálne necharizmatického patróna. Že toto kedy napíšem o Woodym, ach jaj...(a Coca Cola product placement, zlo !!!). ()

Lacike

Slabsia Allenovka, ale vdaka hercom stoji za jedno pozretie. Allen to tentoraz prehnal s filozofovanim na ukor funkcnej zapletky. Pritom motiv o profesorovi filozofie, ktory si so vsetkym tym filozofovanim pripada zbytocny, dokial sa neodhodla k radikalnemu cinu, mi pripadal celkom zaujimavy a ironicky. Bohuzial spracovanie mi pripada roztahane, malo vtipne a napinave nie je vôbec. Najvtipnejsie na nom je uz tradicne zvoleny neatraktivny hrdina na ktoreho sa automaticky lepia vsetky zeny. Tesil som sa, ze sa dockam aspon poriadneho zuctovania s mojou neoblubenou Emmou Stone, ale ani k tomu nakoniec nedoslo. Vysledok je nenaplnujuci, lebo Allen ma na viac, ale stale je to lepsi film ako väcsina inych reziserov natoci za cely svoj zivot. 5/10. ()

ScarPoul

Čakal som väčší prúser. Ale tento Woody ma bavil. Filozofovanie nad morálkou, tým čo je správne a čo nie a tiež akási prostoduchosť plánov, kedy je determinantom len šťastie a hlúpa náhoda sú prvky aké sa v jeho tvorbe objavujú od začiatkov a mňa stále bavia rovnako. Pheonix je výborný a Emma Stone mu skvelo sekunduje. Počiatočne príbehové rozpaky naberajú jasnejšie kontúry a príbeh vo finále pekne myšlienkovo graduje. Dokonca je aj úsmevný. Veľká spokojnosť. Hoci mám z tunajších hodnotení pocit že všetko čo sa mi na tom páčilo bolo otázkou dobrej nálady a správneho nastavenia, keď som to pozeral:) ()

Johny_fork

Tohle je s prominutím sračka. Mám podezření, že Woody Alen sepsal celý scénář za jedno odpoledně někde v kavárně a tak nějak z recese. ()

maddy

Iracionálny film. Woodyho Allena mám rád, dokonca ako scenáristu veľmi rád, ale s jeho tvorbou to je hlavne v novom miléniu kolísavejšie ako na horskej dráhe. Na jedno Užívaj si, ako sa len dá! pripadá jeden Poznáš muža svojich snov, na jednu Polnoc v Paríži pripadá jedno Kúzlo mesačného svitu a na jedny Jasmínine slzy pripadá jeden Iracionálny muž. Oceňujem, že Allen dlhé roky točí jeden film ročne, ale v poslednom čase to je už skôr kvantita na úkor kvality a druhý ničím výrazný kúsok v poradí. Kde som nie tak dávno žasol na scenáristickou, aj režijnou prepracovanosťou Jasmíniných sĺz, tu len zalamujem rukami nad scenáristickou, aj režijnou neschopnosťou Iracionálneho muža. To, že to už nie je vôbec nič nové a všetci tu hovoria to isté a o tom istom ako v jeho predošlých filmoch by mi možno ani tak nevadilo. Vadí mi skôr, že Woody Allen je už natoľko zahladený do seba, že si nie je vedomý, že vyslovene filozofuje o nič a nad ničím a ešte sa celé to (naoko) snobské filozofovanie pre intelektuálov snaží predať akoby idiotom, kde každú situáciu, myšlienku nechá postavy vysvetliť, namiesto toho, aby diváka nechal aspoň nachvíľu vyložiť si ich pohnútky vlastným spôsobom. A vlastne ani neviem, či to bolo tentoraz možné v takto banálnom príbehu a s takto jednorozmernými postavami, ktoré sa síce snažia filozofovať nad životom čo to scenár povoľuje, ale inak konajú v rámci svojej jednej vykreslenej povahovej črty bez akejkoľvek zmeny. Nie je nič horšie, než sa tváriť takto snobsky a pritom točiť takú banalitu. Ešte raz opakuje, že Woodyho mám rád, ale na mňa tu nefungovalo takmer nič. Nezáživný dej, zbytočné dialógy, žiaden intelektuálnejší humor, ani chémia medzi postavami (popravde Joaquin Phoenix sa mi po skvelej Her skôr sprotivil), žiadna dráma a aj tie dve situácie, ktoré asi mali byť aspoň trochu napínavejšie boli natočené tak ledabolo až beda. A ja k tomu nemienim byť zhovievavý iba preto „lebo Allen“. Jedna z najhorších Allenoviek za jeho kariéru. CELKOVO: 2* (4/10) ()

NinonL

Profesor Abe doslova ztratil chuť do života. Nic se mu nedaří, nic ho nebaví, neví, jak dál. Přistěhuje se do nového města, kde začne učit. Naváže vztah s nešťastně vdanou profesorkou a také s nejkrásnější studentkou školy. Jenže na sex nemůže ani pomyslet, protože v něm také selhává. Když jednou, náhodou, v restauraci vyslechne rozhovor nešťastné matky, kterou zlý soudce chce připravit o děti, je náhle rozhodnut, jak si vrátit chuť do života. A funguje to. ()

selfesteem

Už dlouho jsem se tak nezasmála! Proboha, je tohle vůbec možný? Joaquin byl tak úžasný, že to byl první film, ve kterém jsem ho díky jeho skvělým schopnostem zahrát kohokoli, upřímně nesnášela. Mimochodem, vůbec nechápu, co holky vidí na takových sebestředných, věčně rozervaných, pesimistických typech, co dokážou mluvit jenom o sobě a také proč je zrovna tento film v kategorii drama/mysteriózní. Protože jsem vůbec nevěděla, co mě čeká, ani v obsahu se to nedozvíte, byla jsem do toho hozena rovnou po hlavě a přátelé, takhle jsem se nepobavila už dlouho (zvlášť u scény rodinného oběda, kdy rodiče s dcerou rozvíjí své teorie a Abe tam sedí jako ten největší ... ehm). I po možné prvotní absenci nadšení doporučuji vydržet až do konce. Dobrá nálada zaručena! ()

GodComplex

Jeden z nejlepsich kousku pana Drevaka. Temer kdykoliv Woody odstoupi ze sve into-komedialni comfort zony a spacha neco seriozniho, tak to stoji za to. 8/10 ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

27.11.2015

Allen mění herce

Allen mění herce

01.09.2015

Co rok to film. Woody Allen nemění svoje návyky už pár desetiletí a zatím to vypadá, že u nich zůstane i do budoucna. Jeho letošní film, Iracionální muž, šel do českých kin 30. července 2015. A… (více)