Uznávaný profesor filozofie Abe Lucas (Joaquin Phoenix) je už víc než rok emocionálně na dně. Nemůže psát, nemůže dýchat, nemůže si vzpomenout na smysl života, z ničeho se nedokáže radovat. Cokoliv kdy zkusil, mu nepřináší uspokojení. Jeho jediným spolehlivým přítelem je alkohol. Abe přijíždí učit na fakultu do malého městečka. Brzy se zaplétá se dvěma ženami. Osamělá profesorka Rita (Parker Posey) od něj očekává záchranu z jejího nešťastného manželství. Jeho nejlepší studentka Jill (Emma Stone) se okouzlená stává jeho nejbližší kamarádkou. Pro Jill je Abova rozervaná umělecká duše a exotická minulost přímo neodolatelná. Jeho labilita ji fascinuje a přitahuje. Přesto, když se Jill snaží jejich přátelství změnit v romantický vztah, Abe ji stroze odmítá. Při jednom obědě vyslechnou Abe a Jill zvláštní konverzaci cizích lidí u vedlejšího stolu. Tento okamžik Abea změní a on si začne plnými doušky vychutnávat život. Jeho rozhodnutí ke změně spustí řetězec událostí, které ovlivní jeho, Ritu i Jill navždy... (Bioscop)

D.Moore

Senzačně cynická anekdota o tom, co všechno může člověku vrátit chuť do života. Woody Allen si opět pohrál s Dostojevského Zločinem a trestem, vyšlo mu to na výbornou a já doufám, že s Emmou Stone počítá ještě do nějakého filmu, protože ona je TAK roztomilá! Joaquin Phoenix mě překvapil tím, jak se zhostil role vyžilého profesora filozofie. Nečekal bych, že právě jemu takovou polohu uvěřím. "V pokusu o dokonalý zločin jsem uspěl až přespříliš." ()

Hild

Smysl tohoto filmu upřímně nechápu. Mám Woodyho ráda a každý rok se na jeho nový film těším, ale tento mi přišel nezvládnutý jak po stránce scénáristické, tak i po stránce režisérské. Jakoby Woody měl pocit, že točí film pro nechápavé a hloupé lidi. Nedal zde absolutně žádný prostor divákovi, postavy raději nechá všechny své pocity a pohnutky polopaticky odvyprávět, než aby divák musel nad jednotlivým chováním alespoň chvíli přemýšlet. Woodyho slovní hříčky jsou tentokrát jednoduché a většinou naprosto absurdní, celé to pak vede k velmi banální zápletce a pointě. Nikdy by mě nenapadlo, že něco podobného napíšu u filmu Woodyho Allena, ještěže měl před kamerou výborného Joaquina Phoenixe a opět kouzelnou Emmu Stone. ()

Davies182

The Philosophy of Death by Woody Allen. Menšímu spoileru se tentokrát nevyhnu... Mohl být neomylným kriminalistou, naštěstí pro nás si ale tenhle sečtělý pán za svou profesi zvolil filmařinu. Podezřívavě mu připisuji všechny reálné neobjasněné vraždy, které se kdy staly v rozmezí přibl. sta mil od místa jeho bydliště. ()

Arbiter

Jo. Když je překvapivě vyžehlený příběh o sebestředném (a baňatém) pseudo-nihilistovi vyprávěn narativními postupy červené knihovny, a to chladným, odtažitým a vynalézavě ironizujícím Woody Allenem, to jsem pak docela zmaten. Na některé konkrétní osoby, který tomu daly 5*, si dám pro jistotu nějaký čas pozor. ()

Fiftis

Woody Allen nám tentoraz naservíroval mysterióznu drámu. Tentokrát je však nad vecou. S ľahkosťou podáva vážnu tému, pohráva sa s charaktermi, pretvára staré, aby vzniklo nové. Mnoho motívov opakuje, ale hrdinov obohacuje vrstvením ďalších inovatívnych pohnútok a tým ich posúva ďalej. Veľa kombinuje, zlučuje a pretvára, aby vdýchol dušu ďalšej rozorvanej postave. Kedysi bol ňou vo väčšine prípadoch on sám, dnes už vzhľadom na svoj vek ponecháva priestor mladším hereckým kolegom. Skalným fanúšikom chýba, Joaquin Phoenix však zosobňuje svojho antihrdinu presvedčivo. Režisérova najnovšia herecká múza Emma Stone si určite získa sympatie. Jej Jill je navzdory svojmu mladému veku silná žena, ktorú očarí zlomený profesor. Slávny Woody Allen si v tejto snímke vzal na mušku náhodnosť existencie. Podľa neho nič nie je ničím riadené a všetko je len vecou náhody. ()

Pepinec

Woody je originál. Kašle na to, co si o něm budou žvandat odborníci a dělá co ho zrovna napadne. Aspoň takový dojem mám z jeho filmů. Velká klika, že tu pár takových samorostů ještě zbylo, protože tomu co já hledám u filmu se neříká dokonalost, nýbrž život. Pošahaný Joaquin a Emča připomínající nejlepší kámošku z dětství rozdýchali těchhle 96 minut tak, že z toho byl na konci docela slušný průvan v neklimatizovaném sále. Navrhoval bych plynule pokračovat Iracionální ženou, ona pořádná smršť by se teď v těch vedrech hodila. ()

misterz

Woody Allen sa nezaprie, avšak s malými obmenami - menej komédie, viac drámy. Otázky okolo komplikovanosti vzťahu medzi mužom a ženou sa tu riešia na hrane samotnej existencie. Okrem iného smerom k divákovi tu vystupujú do popredia aj mnohé témy ohľadom bytia jednotlivca, spoločnosti ako i morálky, ktorá ako vieme, je mnohotvárna a málokedy jednoznačná. Toto si veľmi dobre uvedomuje aj W. Allen a myslím, že sa mu v tomto smere mnohé veci podarilo pomerne presne vystihnúť. Akurát tá cesta k tomu poznaniu ma až tak nenadchla, ani emocionálne nejak výraznejšie nezasiahla. U mňa lepší priemer, ale rozhodne to nie je ani premárnený čas. Možno to chce ešte aspoň jedno pozretie. 65/100 ()

Vančura

Film, který si lze vcelku bezproblémově užít, ale stejně tak se jím dát i slušně otrávit - záleží na tom, kolik už jste toho od Allena viděli. Osobně mám blíž k té druhé možnosti. Allen zde variuje (recykluje, chcete-li) celou řadu motivů ze svých předchozích filmů, a pro člověka obeznámeného s jeho filmy zde lze jen těžko najít něco nového - spíše se do duše vkrádá podezření o pomalém, leč nepřehlédnutelném kvalitativním sestupu, kterého jsme u tohoto tvůrce svědky a o kterém mnozí mluví už mnoho let (osobně jsem se těm řečem dosud bránil, ale už jsem nalomený i já). Ten film je sice s přimhouřenýma očima stále ta stará dobrá allenovka, tzn. inteligentní film postavený na kvalitním scénáři a dobrém obsazení, ale i nejlepší kaše se prostě jednou přejí, je-li stále stejná. A tak je možná na čase si přiznat, že už několik posledních let chodím na nové Allenovy filmy v bláhové naději, zda mě ještě někdy dokáže překvapit, ale už tomu popravdě moc nevěřím. V kontextu toho, co se dneska točí, jsou Allenovy filmy samozřejmě fajn, ale už nějak přestávám vidět důvod, proč na ně - resp. třeba konkrétně na Iracionálního muže - chodit do kina, když je to stále totéž (a hlavně když v minulosti na podobné téma à la Dostojevského Zločin a trest natočil lepší filmy - za všechny budiž zmíněny Zločiny a poklesky a Match Point). UPDATE 9.1.2023 - Po 8 letech v telce (s příšerným českým dabingem) mě to kupodivu asi bavilo víc než tenkrát, má to super obsazení a kvalitní zápletku, akorát u titulní postavy jsem se nemohl ubránit dojmu jisté nevěrohodnosti - přišlo mi prostě nepravděpodobné, aby Abe Lucas, respektive člověk s jeho postavením a vzděláním, byl tak "bezdůvodně" na dně (scéna s ruskou ruletou naznačuje, že má zřejmě i sebevražedné myšlenky), a ještě víc to, jak se rozhodne zabít cizího člověka, a jak povrchně si to obhájí (nemluvě o poněkud otravném faktu, jak se mu obě ženské postavy doslova vnucují do postele, což je ale u Allenových filmů opakovaně se objevující motiv). Baví mě ale nad tím přemýšlet - jako zdroj myšlenkové inspirace ten film funguje skvěle. ()

Snorlax

U Woodyho jsem zvyklá na rychlejší nástup, tento rozjezd byl značně pomalý, málem mě odradil. Ale za překousání prvních dvaceti minut to následující stálo. Woodymu se podařila okouzlující černá komedie, jejíž závěr by mohli závidět i bratři Coenové. ()

dr.horrible

Taká banálna story. Allen má teraz trochu slabšie obdobie, rovnako ako pred Match Pointom (resp. pred Melissami), a ja verím, že sa dočkáme nejakej zmeny nálady, ešte než bude žiť večne. No čo? On bol tiež morbidný. Možno zmeniť múzu... ()

Vodnářka

Svým ironickým příběhem dovede Woody ještě skvěle pobavit, pohledy do myšlenek hrdinů však již dávno ztratily svoje vtipně absurdní kouzlo, které příběhu dodávalo něco nového. Teď už se díky nim příběh akorát táhne a přitom neřeknou nic, co by běžný divák nedovedl vypozorovat. ()

Anderton

Tak tie monológy by mi Woody pri pive asi ničím neobhájil. To, na čo by sme mali prichádzať ako diváci sami, nám režisér servíruje na zlatom podnose, pretože jednoducho napísal na papier nejaké myšlienky a nedá mu, aby ich nepovedal aj svetu. Pričom stačí jeden pohľad na Phoenixov výraz, aby sme tušili, čo sa deje v jeho vnútri, ale ihneď nasleduje monológ. Námet sa mi páčil, aj kamera, ale jednoducho tento film filmovým v tom pravom slova zmysle nie je a nechápem prečo ho tak Allen musel koncipovať. Osobne ho beriem ako filozofujúcu čiernu komédiu o hľadaní zmyslu života, niektoré Abeove poznámky o zbytočnosti filozofie a tým pádom aj celej univerzity ma bavili, len okrem spomínanej výčitky sa dosť ťažko dá veriť tomu, že z pupkatého štridsiatnika budú hneď všetky ženy hotové. ()

Frajer42

Spoilery! Zmodernizovaná reinkarnace Zločinu a trestu. Pokud prahnete po tom vědět, jak by Joaquin Phoenix vypadal, kdyby jej nějaký pán obtěžkal, tak byste neměli vynechat tento Woodyho snímek. Prakticky při každé příležitosti jsem měl upřený zrak na jeho pivní bachor, přes který si snad ani nemohl vidět na svoji výbavu. Není divu, že už mu nefungovala, tak jako dřív. Nebylo možné odvrátit pozornost jinam. Ať jsem se snažil sebevíc. Zápletka byla opět vcelku originální a dost zajímavá. Učitel filosofie je unavený životem a hledá nový impulz. Tím mu má být vražda úplně neznámého soudce, aby pomohl úplně neznámé rodině, z čehož by neměl být nikdy podezírán. Jenže promyslel si vše důkladně? Úplně na mě nezapůsobila romantická vsuvka se svojí žačkou, kterou byla Emma Stone. Dodnes jsem nepřišel na to, co by na ní mělo být tak strašně sexy. Naopak se mi líbilo, jak Joaquin dokázal tak dlouho odolávat citům. Woody znovu správně ukázal, že pánové jsou v podobných věcech vždy těmi rozumnějšími. ()

DwayneJohnson

Kdybych si po zhlédnutí filmu nepřečetl, že ho natočil Woody, hádal bych se do krve, že to nemohl být on. Buď je to tím, že už stárne, nebo jsem si na jeho poslední filmy zvykl tím, že už nejsou tak originální a třaskavé, jak před pár desítkami let. Jinak jsem dostal zhruba to, co jsem očekával. Jeden velmi bizarní příběh, Jaquina v poloze, která je mu asi souzená a překvapivě i Emmu Stone, jejíž výkon byl pro mne tím největším překvapením. Už to nebyla ta praštěná dívka z povětšiny komedií, ale sebevědomá, mladá žena, která, hlavně na konci musí začít uvažovat racionálně, když její protějšek se chová zjevně tak iracionálně. Za mě dobrý. ()

silentname

Woody Allen ako obvykle priniesol zaujímavý film so vcelku originálnym nápadom, plus ide o druhý film, kde hrá Emma Stone. Osobne som ale zástancom, že "Magic In The Moonlight" sa mi páčilo viac. Príbeh je ale dosť originálny s dobrým námetom a najmä ho držia skvelé herecké výkony Emmy Stone a Joaquina Phoenixa. Okrem toho tu tentokrát máme aj oveľa zaujímavejšiu postavu (Abe Lucas), ktorého myslenie je hold trošku iné, ale chce všetko vyriešiť tak ako si myslí, že je správne a nič ho nezastaví. Záver ma skoro až šokoval a musím povedať, že som už videl rôzne filmové momenty. Toto ma fakt dostalo. Film som videl rád, je dobre napísaný, dobre zrežírovaný, má výborné herecké výkony, ale nič zase z neho podľa mňa nekričí ako fascinujúce a vynikajúce. Napriek tomu si ale myslím, že film rozhodne stál za to. ()

Slarque

Kdo je tady vypravěč? A jestli jsou dva, tak odkud jeden z nich vypráví? Allenova filozofická disputace o morálce mi zkrátka připadá nedomyšlená. Takže jsem jen sledoval dva výborné herce v hlavních rolích a čekal, pro jaký konec se Allen rozhodl. A bohužel šel tou očekávanější cestou... ()

Happens

Paradoxní příběh s existenciálním hlavním hrdinou, který se příliš utopil v intelektuálních dialozích a knihách, aby se vynořil skrz prozření ve svou užitečnost světu - která je ovšem dost zvrácená. Romantický příběh jakožto hlavní složka ustupuje do pozadí a rozehrává se tu detektivka, jo, taková ta Woody-Allenovská ()

eLeR

Bavili ma herci, dialógy, hodiny filozofie, kostýmy, hudba, atmosféra filmu, príbeh, Abe a Jill na večeri u jej rodičov ... už menej ma bavilo záverečné "kto druhému jamu kope, sám do nej spadne", ale aj napriek tomu, veľmi silná štvoročka odo mňa. ()

dopitak

Zakončení je typicky Allenovské, stejně tak ústřední motiv-hybatel všeho dění-nápad. Dialogy (jako obvykle v nových filmech WA viděno v originále) jako obvykle precizní a hezkou angličtinou, Phoenix zahrál svou postavu několikrát zkrachovalého pedagoga na výbornou, ostatní tolik nemění pozice na šachovnici, ani nemají skoro žádný prostor. A příště prosím nedělat ústřední ženou Emmu, ale najít někoho daleko víc sexy! ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

27.11.2015

Allen mění herce

Allen mění herce

01.09.2015

Co rok to film. Woody Allen nemění svoje návyky už pár desetiletí a zatím to vypadá, že u nich zůstane i do budoucna. Jeho letošní film, Iracionální muž, šel do českých kin 30. července 2015. A… (více)