Straight Outta Compton

• Česko Rapeři z Comptonu (více)
USA, 2015, 147 min (Director's Cut: 167 min)

Režie:

F. Gary Gray

Jason Mitchell, Corey Hawkins, O'Shea Jackson Jr., Aldis Hodge, Neil Brown Jr., Lakeith Stanfield, Paul Giamatti, Orlando Brown, Allen Maldonado (více)

Ulice kalifornského Comptonu bývaly jedním z nejnebezpečnějších míst v Americe. Právě tady, v místě, jehož život řídily drogové gangy a pravidelné policejní šťáry, se narodila pětice kluků, kteří odsud dokázali vypadnout. Ze své frustrace, nenávisti a naštvání se rozhodli vyzpívat. Stvořili žánr zvaný „gangsta rap" a skupinu N. W. A., která patří k nejkontroverznějším hudebním sestavám historie. Režisér F. Gary Gray o ní natočil nekompromisní životopisné drama plné skvělé muziky a ostrých textů. (CinemArt)

Seti

Parádní, ale také dosti zrevidované zachycení zrodu toho nejtvrdšího gangsta rapu. S ohledem na producentské trio není divu, že spoustu skutečných hran bylo otupeno a kopa špíny jaksi pominuta. Opět se však potvrdilo pravidlo, že prachy rozdělí i ta největší přátelství. Film se zároveň snaží fungovat jako sociální sonda, která však na mě příliš nezapůsobila. Samozřejmě chápu, že mlácení negrů z ghetta bez rozdílu je ze strany policajtů v Americe národní sport, což je na hovno, ale ospravedlňovat chování gangsterů a dealerů tím, že ona je to vlastně chyba těch, co tam ty kvéry a matroš dovážej, je hodně slabý. Kluci raperský při střetech s policajtama furt poukatujoou na to, že ne každej negr z Comptonu dealuje nebo je členem gangu, ale jejich texty následně budí dojem opaku. A především navozují pocit, že je to tak v pořádku (odkud asi pocházej prachy, který umožnily vznik toho jejich zázraku?). Nemůžou se pak divit, že policajti jdou po Boys from the Hood jak slepice po flusu. I přes nedostatky, zjednodušení, vražednou stopáž a dost pokryteckou sociální reflexi je Straight Outta Compton výborný film, který krom zajímavého námětu nabízí i velmi dobré herecké výkony a rozhodně může zaujmout i negangsta diváky. ()

Corpsegrinder

Totální výsměch všem rádoby dnešním raperům co si myslí že jsou drsný a jedou jak svině. Zároveň to z půlky vypadá jak filmová adaptace GTA. Tohle je prostě mistrovský dílo v rámci negerskejch filmů. Herecky nářez, hlavně Ledovej Kubík junior válí jak svině. Jen bych rád upozornil na to že na tenhle film radši nepoužívejte český titulky neboť se v nich ztratí to kouzlo černošskýho držkování a slangu. :) Debílkům jako je verbal a podobně doporučuju dát si SÍDLISKOVÝ SEN a od kvality se držet dál. ()

SpaceOdyseus

Kdyz se divak prenese pres expresivni cernosske vyjadrovani, ktere je pro stredoevropana proste usmevne, dostane vyzivny zivotopis legendarni kapely a deni okolo nich. A to deni, ktere svou hudbou iniciuji rozhodne stoji za pozornost. Jen je potreba podotknou, ze ustrednim bodem filmu jsou zivoty clenu kapely, ne socialni problemy spojene s jejich hudbou. Takze film se stejnym dilem soustredi na divoke party, jako na policejni nepokoje, coz je trosku skoda ale vzhledem k tomu, ze jde o zivotopis to dava smysl. Tvurci si dali hodne zalezet na castingu, takze i u vedlejsich postav je znacna podoba nejen ve vzhledu ale i ve vyjadrovani a hlase. Prerod z gheta a velka podia se povedl krasne natocit, nektere obrazy jsou opravdova lahudka. Na druhou stranu pouzita hudba neni pro kazdeho, ale tu bud mate radi nebo na film nekoukate. Takze kdyz to vezmu kolem a kolem, jde o hodne nadprumerne, stylove, zivotopisne drama, ktere tu dlouho nebylo. Ted bych prosil film o BDP, Gang Starr a Public Enemy, dekuji. ()

Ilhan

Vůbec mi nevadí, že jsem se na tenhle film podíval. Nejsem fanda rapu, ale dozvědět se něco víc o téhle popkultuře a důvodech, z čeho gangsta rap vlastně vlastně vzešel. Věděl jsem, že Ice Cube byl známý raper, ale netušil jsem, že byl tak zásadní, stejně tak Dr. Dre, kterou jsem znal vlastně jen podle jména. A přestože rap není můj šálek kávy, tak tu hudbu jsem si užil, dokonce jsem začal přemýšlet o tom, že si jí někdy pustím. Díky za pohled do světa, který jsem doteď neznal a byl mi naprosto vzdálený. 80 % ()

dopita

No tak nevim. Film je natočenej dobře, ale jinak je to šit. Muzika o kterou ve filmu jde mě nijak nebere, já jsem na uplně jiný žánry, ale zase se ničemu nebráním, takže mě to nijak neuráží. Nikdy jsem to neposlouchal a po zhlédnutí filmu ani nezačnu. Další věc co mě nebere je to, že film je natočen podle skutečných událostí, což je zajímavé jen z toho důvodu, že se ukazuje, že v americe může mít úspěch i banda vypatlanej, permanentně nasranejch kriminálníků, jejichž IQ překoná i kvetoucí brambora, kteří jsou tak STRAŠNĚ COOL, že se film dá s úspěchem považovat za komedii, aniž by film byl vtipnej, ale banda oněch imbecilních motherfuckerů je prostě permanentně k smíchu. Na druhou stranu je nutno uznat, že filmařina to není vůbec špatná. Režisér F. Gary Gray odvedl po čertech dobrou práci a i když film jinak stojí za černý hovno, dokázal z toho vydolovat poutavej biják, kterej ač skrz naskrz prolezlej divnou hudbou a primitivníma a směšnejma dementama, dokázal celkem bez problémů udržet moji pozornost po celých 150 minut. A to se cení, proto čtyři hvězdičky. ()

HonzysKISS

Po pravdě se v rapu absolutně nevyznám, vyrůstal jsem na rocku, ale tohle bylo super. Nejdřív mi vadilo, že tam bylo moc tmy, málo drog, ale hudby a čubek tam bylo dostatečně. Bál jsem se, že se mi to samé nigga nigga nigga strašně zhnusí, ale když si tak furt říkají, tak v pohodě. Sice píšu samé negativa, ale natočený to bylo vážně skvěle. Ještě teď mi v uších mi hraje ten správný černošský old school rap. 96/100 ()

angloumene

Straight Outta Compton je super projekt, který potěší hlavně všechny fandy N. W. A. Z filmového hlediska mi tam ale přišla spousta věcí dost nedotažených, což by asi vyřešilo víc dokumentární pojetí. Celkově můžu říct, že jsem opravu ráda, že jsem pronikla hlouběji do poselství rapu, ale nic navíc film rozhodně nenabízí. 68 %. ()

vander19

Compton jedna z najdrsnejších štvrtí L.A. a možno aj sveta. Do tohto prostredia nás zavedú autori tohto skutočného príbehu. Dokumentov je na youtube požehnane, ale vidieť to z pohľadu ľudí, ktorých hudba mi hrá v aute je úplne iné. André aka. Dr. Dre, Ice Cube, D.O.C., EAZY E. A ku tomu na krátko dokonca aj Snoop Dogg. Od začiatku ma to dostalo a nepustilo až kým som si to dokonale nevychutnal. Dozvedel sa mnoho nového a je to fakt jedna báseň ak má niekto rád hip hop a hlavne West Coast. Počas celého filmu ma sprevádzali známe vecičky od N.W.A. Kým to nebolo tak hnusne komerčné a aj MTV ešte stálo za niečo. Scény ako napr. tá z Detroitu proste nemajú chybu. Kde inde ako v meste, ktoré stvoril podľa Jeremy Clarsksona samotný diabol, by sa mala odohrať taká šou s fízlami??? 5* jeden z naj. hudobných skutočných príbehov čo som videl. Len si myslím, že DRE sa choval až príliš rozumne a zrejme dosť vecí zo svojej rušnej mladosti vynechal :-)) ()

Marrty3

Tohle řadím mezi top 5 filmů za rok 2015. Naprosto skvělý autobiografický snímek o skupině NWA, skupině jenž dala rapovému světu úplně novou vizáž. Nejvíce oceňuji, že hlavní herci, jsou všechny začátečníci a přesto dokázali své role zahrát absolutně na jedničku. Příběh přímo z Comptonu znám už dlouho, přesto i já jsem se dozvěděl pár novinek. Díky za tento film, bylo to naprosto fenomenální. ()

kobe6

Řadím k životopisům Raye Charlese, Johnnyho Cashe a The Doors jako absoultní špičku svého žánru. Tuto a aftermath éru hiphopu mám v oblibě ()

Dyas

Nijak se v tomhle nevyznám, sice sem tam něco z toho poslouchám, ale tento film, má dechberoucí zpracování. Po pár minutách filmu mě to velmi nadchlo, a zanedlouho tu byl konec filmu. Nekompromisní a vtahující děj, kterému nechybí rychlé tempo. Bavilo mě to hodně, z čehož jsem nanejvýš překvapen. Ještě nesmím zapomenout herce, kteří byli trefou do černého :) ()

Rozjimatel

3,5 Mne sú všetci tí raperi totálne ukradnutí (lepšie povedané, iritujú ma), preto žiaľ nedokážem tento film plne doceniť. Rap považujem za čisté pozérstvo, ktoré na nejaké to umenie úplne rezignuje. Napriek mojej averzii som ale rád, že som mal možnosť prostredníctvom tohto filmu nahliadnuť aj do tohto sveta. Pretože okrem samotného rapu má film určite čo ponúknuť. A to pútavo a dramaticky vystavaný príbeh, skvelú, veľmi autentickú atmosféru, prirodzene hrajúcich hercov, ktorí sa navyše podobajú na svoje predlohy. Postavy si ma dokázali získať svojou snahou vyhrabať sa z bahna, úprimne som im fandil v ich boji proti tupým fízlom. Film oplýva množstvom pôsobivých scén, ktoré sa divákovi vryjú do pamäte (baranidlo, Felicia, s tvárou na chodníku a mnoho ďalších). Moja výčitka smeruje k tomu, že je to celé taká reklama tvorcov na svoju skupinu N.W.A. a že to zastiera niektoré negatívne stránky skupiny, ako je násilie na ženách. Obzvlášť Dr. Dre dohliadol, aby bol vykreslený čo najkladnejšie, takže sa tak nejak zatajilo, že fyzicky týral svoju ženu, alebo že zbil novinárku (scéna s ňou bola vystrihnutá). Nebyť mojej averzie k tomuto druhu "umenia" a prílišnej seba-glorifikácie tvorcov, hodnotil by som ešte vyššie. ()

woodsman

kokos tak toto bola pecka nepocuvam rep hip hop ale parada Icu cuba poznam hrava vo filmoch no nestacil som sa divit ale ta policajna butalita masaker zmrdi skurveny teraz je uz lepsie ()

Mikino00

I když tento typ hudby nemusím a za hudbu jej nepovažuji, tak mohu prohlásit, že se jedná o zdařilou biografickou podívanou a ještě zdařilejší sondu do života afroameričanů na začátku 90. let v LA. Volba herců byla dobrá, dějově film také obstojí, ale ta stopáž je neskutečně přepálená. Vyloženě líbila se mi jen úvodní hodina, pak jsem už pokukoval po hodinách a čekal na konec. ()

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Rychle a zběsile shání režiséra

Rychle a zběsile shání režiséra

06.10.2015

Universal překonal dvoumiliardový rekord

Universal překonal dvoumiliardový rekord

17.08.2015

Utržit na americké půdě 2 miliardy dolarů za rok se hollywoodskému studiu podaří jen výjimečně. Nejrychleji se na tuhle metu vyškrábali Warneři, kteří ji v roce 2009 zdolali 25. prosince, teď ale… (více)