Perfektní den

• Španělsko Un día perfecto (více)

První obětí všech válečných konfliktů bývá zdravý rozum. A přesně to se stalo i skupince humanitárních pracovníků z mezinárodní organizace Aid Across Borders, která pomáhá ve válečné zóně kdesi na Balkáně. Sophie (Mélanie Thierry) je v partě nováčkem a chce spasit svět. Mambrú (Benicio Del Toro) už všechno viděl a chce domů. Káťa (Olga Kurylenko) kdysi chtěla získat Mambrúa a tlumočník Damir (Fedja Stukan) chce, aby válka už konečně skončila. „B" (Tim Robbins) ani neví, co vlastně chce. Teď mají na krku jednu z posledních studní uprostřed hor, která je zdrojem vody pro několik vesnic a právě teď v ní plave mrtvola, kterou tam někdo neznámý hodil. Vytáhnout tělo a vyčistit studnu je zdánlivě jednoduchý úkol, ale pro naše humanitární hrdiny se postupně stává neřešitelným úkolem s několika rébusy. Počínaje marným sháněním pevného provazu přes bloudění horskými cestami, na kterých leží zaminované krávy, až po nesmyslné příkazy od velitelů mírových vojsk OSN. Při řešení úkolů tak občas musí sáhnout k netradičním nebo rovnou šíleným řešením. Zároveň nesmí zapomínat, že jsou na území, kterým se prohnala válka a ta se může zase kdykoliv probudit. Prostě je to jen další Perfektní den z mnoha. (CinemArt)

poz3n

Malý velký film. Dramaturgicky výborně zvládnuté vyprávění, chvílemi vtipné a chvílemi hodně husté (intimní duet Benicia a Mélanie Thierry v rozpadlém domě s dramatickým vyvrcholením v garáži byl pro mě odzbrojující). Provaz a míč se stávají představitely definice snažení všech hrdinů, kdy veškerá snaha vychází, alespoň zdánlivě, vniveč a nakonec se ukáže, že nejlíp si stejně dokáže poradit příroda a paní s krávama. 8,5/10 ()

hansel97

Krása tohohle filmu spočívá v jeho absurditě a možná taky vyloženě drsnosti, přesto však snímek velmi často působí až komicky, ne však jinak než černě. Každopádně perfektní herecká souhra všech zúčastněných a přes ne zrovna silnou dějovou linku opravdu slušně vycházející příběh o maření snahy těch, kteří chtějí pomáhat. ()

Othello

Balkánský konflikt doposud ve velké míře přitahoval spíše režijní fňukaly, kteří terorizovali obecenstvo vlastní konsternovaností nad tím, jak za pár kopci od 'civilizované' Evropy se začaly zase znásilňovat uřezané lidské hlavy. Perfect Day je tak světlem na konci tunelu tím, že aniž by přehlížel drastický, nesmyslný charakter celé situace, přistupuje k němu jak postavy z reklam na colu, které říkají, že nemá smysl přemýšlet nad tím co bylo a bude, ale co se děje právě teď. Tento přístup ale není zúročen primárně ve vztahu k celému balkánskému průšvihu, ale je znázorněn skrze osobní nešvary hrdinů a jejich vztahových peripetií. Tenhle zdánlivě egocentrický přístup naopak chytře demaskuje celou válku jako bordel na kolečkách a tamní dobrovolníky jako asociály, kteří to všechno dělají nikoli pro to, aby realizovali lepší svět, ale spíše aby realizovali sami sebe. ()

claudel

Musím přiznat, že takový film jsem ještě neviděl. Po půlce jsem si říkal, o co v něm vlastně jde, vždyť se zdá, že je totálně o ničem, ale když jsem se trochu víc zamyslel, uvědomil jsem si, že přece jen o něco jde a nemálo. A když se mohou točit filmy o jedné noci, jednom dni, jedné hodině v uzavřeném prostoru, kde se jen žvaní anebo nervydrásajícím způsobem bojuje o holý život, proč by nešlo natočit film o jednom dni dobrovolníků, lidí, kteří pomáhají tam, kde je potřeba. A když se sejde ještě taková silná mezinárodní herecká partička, zachvěje se srdce nejednoho filmového fanouška. Nicméně jako příznivce silných a bohatých scénařů milující zvraty a dějové kolotoče nemohu dát více než průměrné hodnocení. Aspoň ten konec byl hořkosladký, jako mám rád. ()

Necrotongue

Velice solidní herecká sestava plus toporný ukrajinský věšák na šaty v příběhu, který mi ukázal válku na Balkáně z jiného úhlu pohledu a znovu mě utvrdil v tom, že je OSN se svou dceřinou firmou Modrý blembák v podstatě k ničemu. Pokud tedy nejde o dozorování masakrů, v tom nečinném přihlížení jsou fakt skvělí a je znát, že už to nějaký čas trénují. Mě tedy ten absurdistán kolem studny bavil neskrývaným cynismem, neohrozil mě patetickými útoky na city (bo Španělé a ne Amíci) a způsobil mi dobrou náladu, přestože šlo vlastně o vážnou věc. ()

luka4615

A Perfect Day je i přes svou poměrně jednoduchou zápletku filmem, který Vás v určitém bodě vezme za srdce. Téměř okamžitě se zde totiž sžijete s hlavními postavami, přičemž chápete i jejich motivaci k dané práci. Musím zde také ocenit inovativní přístup režiséra, který věci denní potřeby, jako je provaz či míč, proměnil v něco hlubšího, v něco, co za dané situace působí jako živá voda na vyřešení všech problémů. A Perfect Day je pro mě osobně velkým překvapením a vítaným zpestřením, které v záplavě velkých blockbusterů působí jako zjevení. „Follow the granny, trust me, follow the granny.“ ()

Morholt

Zápletka není nijak složitá. Sanitární jednotka operující v polovině 90.let na Balkáně se snaží sehnat lano, aby mohla vytáhnout mrtvolu ze studny a vesničané tak měli přístup k vodě. Do určité míry je to taková road movie, která s vtipem a nadhledem ukazuje hrůzu a absurditu tehdejšího konfliktu. A výborně to funguje. Jediné hluché místo přijde ve chvíli, kdy celá skupina uvízne na jednom úseku cesty a řeší se vztahové záležitosti. To mi tu moc nesedělo. Ale i díky osvědčeným hereckým jménům se to dalo přežít, přičemž asi nejvíc mě bavil Tim Robbins. Vše pak napravil konec, který je vyloženě k nasrání a stejně jako u filmů s rwandskou tématikou člověk začne přemýšlet o tom, jaký mají smysl mírove jednotky OSN. Příjemné překvapení. 85% ()

Kamca_

Dost jsem se nudila celou dobu. Přišlo mi, že v celém filmu se nic moc nedělo a debaty byly o ničem. Průměr dávám za sympatické herecké obsazení. 55%. ()

JohnCZ

Naprostá paráda! Neskutečně pohodový a přiměřeně vtipný film pojednávající o problematice, která vlastně vůbec veselá není. Film o skromných hrdinech, podaný příjemnou neamericky neheroickou formou. Film kombinující černohumorné slovní přestřelky, dobrodružnou road-movie s krásnými krajinkami a absurdním cílem se špetičkou vztahového dramatu a to celé na pozadí krvavého konfliktu a událostí, ze kterých by obyčejnému člověku ruplo v bedně. A jak jinak si zachovat lidskost a zdravý rozum, než právě humorem? ()

FFilipCZ

Příjemně plynoucí filmek s motivy jakési humanitární road-movie na Balkáně. Skvěle vybraní herci a parádní hlášky. ()

schizmo

Tyjo, natočit film o humanitárních pracovnících v bývalé Jugoslávii, kterak hledají provaz, aby mohli vytáhnout ze studny mrtvolu - tomu fakt říkám odvaha! Rádoby komediálnímu feelingu bohužel však nevěřím ani záběr - stačí si někdy zajet do Bosny nebo se mrknout na drama Warriors a to člověka hnedle přejde stavět vedle sebe bosenský konflikt a humor v jedné větě. ()

ledzepfan

To co byli svého času Three Kings (1999) pro válku v Iráku, to je A Perfect Day pro balkánský konflikt.. Skupina charakterů se až komicky absurdně pachtí za jakýmsi svým cílem (u Tří králů to bylo Sadámovo zlato, zde je to vyzvednutí mrtvoly z jedné studny) a skrz toto své počínání divákovi, jaksi mimochodem, poodhalují mrazivou syrovost války.. Docela překvápko. ()

agentmiky

Perfektní den po zhlédnutí považuji za skoro perfektní film. Španělé se tentokrát přesměrovali o 20 let zpátky na Balkán, kde na tomto místě zuřila válka. Příběh o humanitárních pracovnících byl velmi zajímavý, ukázalo mi to, s čím tam pomáhali a s čím se taktéž dennodenně museli vypořádávat. Film bych označil za válečné drama, které je trochu odlehčeno vtipnější atmosférou, i když na válce není nic zábavného a už vůbec ne vtipného. Proto se mi ten film líbil, neboť ukázal syrovou atmosféry drsné války na Balkáně, která zde byla vykreslena trochu odlehčenějším a humornějším způsobem. Nejvíce se mi zamlouval Tim Robbins, neboť mi jeho postava přišla nejlepší ze všech. Konec ukázal, že vše vlastně bylo k ničemu. Za mě dávám 85 % ()

NinonL

Film o tom, že všechny mezinárodní zásahy do lokálních konfliktů jsou jen na škodu. Ať jde o vojska OSN či jiná, nebo o tzv. humanitární pracovníky, jsou tam na dvě věci. Na ..... a na nic. Vše potřebné si mezi sebou vyřeší domorodci, případně pomůže příroda. Cizí armády a další vetřelci jen konflikty prohlubují a prodlužují, pokud je přímo nezačnou. Hvězdy dávám za upřímnost, jakou všechno, co jsem napsala, tvůrci ztvárnili. ()

MartinezZ

Herecký ansámbl, dialogy, situace a zvolený hudební podkres - to je esence tohohle doslovného tak trochu komediálního dramatu. Ať už se tam totiž děje cokoliv, a autoři se dobře snaží vykreslit poválečný stav Balkánu, který je vyobrazen jako poválečný jen na na papíře, nikoliv ve skutečnosti, nechybí ale ani humor, ačkoliv do těch situací by pasovat neměl - ale pasuje. Skvělí Benicio a Tim, celkem dobrá otravná Olga a naivní a nezkušená Mélanie a celkem i v ne nevýrazné roli Fedja. Takový ironický obrázek klasického dne humanitárních pracovníků v prostředí zcela nehumánním. ()

Rosana

Jako šíleně jsem se nudila, ale film má něco do sebe. Později jsem si často vzpomněla na některé scény a jak to bylo absurdní v té době v Jugoslávii. ()

Freemind

Rozvleklá, nudná jízda odnikud nikam po balkánských kopcích. Ve vážných polohách sentimentální, v humorných křečovitá a nevtipná. Dodatečný trestný bod za zoufale nenápaditý soundtrack a ještě horší hudební režii - režisér celou dobu nahodile pouští pětivteřinové úryvky skladeb ze své zaprášené kazety s rockovými hity. Mám rád dobrou filmovou hudbu, takže to beru jako projev lajdáctví, lenosti a nedostatku kreativity. Pryč s tím. ()

kaylin

Hlavně jsem si u tohoto film říkal, o čem všem je vlastně možné točit. Třeba o tom, že je potřeba sehnat lano na to, aby bylo možné vytáhnout z jedné studny mrtvolu, aby nedocházelo k další kontaminaci vody a ta byla pitná. Tohle je problém, který většinou nemusíte řešit, ale jsou krajiny, kde je to pořádný průser. A tohle nám film ukazuje takovou zvláštní cesto, na kterou jsem asi správně nenajel. ()

Rakosnicek77

Tak prostinká a jednoduchá zápletka, která se v rukou kvalitního režiséra, stává skvělým filmem. Je s podivem, že bylo možné z takovéto zápletky vytěžit tolik a přitom nabídnout zároveň pohled na tragičnost válečného konfliktu. A to se povedlo bez jediného výstřelu, naopak s decentní dávkou vtipu. Španělé u mne proto opět bodují a tento film má odemně, jako doporučení, určitě zelenou. ()

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna