Veterinář Jan (Jiří Bartoška) už toho má dost. Poslední kapkou je smrt tchána, kterému taky došly síly a trpělivost. Babička (Iva Janžurová) totiž vždy rozhodovala o jeho životě, stáří, a nakonec i o tom, jak a kde bude pohřbený. Nerespektovala žádné jeho přání a touhu, v dobré víře, že ona sama vždy a lépe než on ví, co je pro něj dobré a správné. A tak se k jeho neštěstí o něj starala podle své představy o jeho štěstí. A Janovi začíná být jasné, že je na té samé cestě. Jeho žena Olga (Eliška Balzerová) se totiž řídí stejnou teorií malého dvorku a dlouhého biče a přesvědčením, že za štěstí svého muže je zodpovědná výhradně ona. Janovi dojde, že už takto dál nemůže, nechce, neumí. Když nic neudělá, skončí jako tchán. Jednoho dne jej napadne způsob, jak se osvobodit a získat zpět vládu nad svým životem. Tato revolta je ale hodně netradiční. Už jen tím, že prvotní inspirací mu byl jeden z jeho pacientů, papoušek s podezřením na Alzheimera. Jan se tak i díky němu vydává na cestu za naplněním toho, o čem se domnívá, že jsou jeho sny. A protože tato cesta nemůže být snadná, stává se její součástí také stádo koz a později i krav, psychiatrický ústav, plavba na voru a život na lodi. Janova cesta za svobodou ovlivní i životy jeho dětí a jejich partnerů. Dcera Olga (Táňa Vilhelmová) totiž převzala matčinu metodu, zatímco snacha Alena (Pavla Beretová) zatím dokázala tlaku rodové tradice odolat a volí vlastní cestu, liberálnější, modernější, lidštější. Důsledky jsou pro jejich protějšky (Jiří Havelka a Jakub Kohák), v obou případech odpovídající. (Cinemart)

Vědma

Nevím jaké ponaučení z filmu vyplynulo. Že se chlapi celý život vezou na zádech svých žen, které za ně všechno řeší a pak až si na to ty ženy zvyknou, tak jim to začne vadit? Tak to pak je film pro mladé kluky, aby si to zavčas uvědomili. Jiří Bartoška má charisma, které film táhne. (Hudba je příšerná). ()

radektejkal

No jasně, tohle je ta česká filmová parketa; už sice notně prošlapaná, vrzavá a přitom nahnilá, ale pořád ještě slouží. Navíc záleží, kdo přes ní přejde. Mečení kozí a bučení krav. Že to tak není, bych asi nevyvracel, co vidím a slyším tomu příliš neodporuje: "von je teď fakt spokojenej, vona mu udělá program..." "Co jsem mu udělala, co všechno jsem pro něj udělala!" Od téhle víry se neodstupuje, ta nepřipouští žádné renegátky, napravená dcela Olga, dědova rozdělená poslední vůle a cesta nezkušeného lodivoda do Hamburku, to jsou jen příliš laciné složky "šťastného konce". ()

TheDon

Šedý vlk (čti blb) Jan Džýí Moneta veterinář si nechal srát na hlavu tak dlouho, než zjistil, že nekastruje, ale těch čtyřicet let je kastrován on. Bohužel míra přizdisráčtsví je naprosto v přímě úměře s jeho chutí bicyklovat. Takže jezdíme na kole. Sbíráme zatoulaný psy a měníme manželky za bundy a bágly. Nemůžu říct, že je to úplně nevtipný, ale pokud si někdo nechá klečet na krku takhle dlouho, je to už do nebe volající a nikdo mi nevymluví, pokud je družka sadistická a gestapácká mrdka, tak se dokáže změnit mávnutím kouzelné pohanky. Neurazí, nenadchne. 55% P.s.: Kohák je herec na baterky... ()

ibeh

Dlouho už některým lidem dlužím vysvětlení, proč jsem se u Teorie tygra moc nebavila. Půjdu na to celkem stručně: 1/ Pasivní postoj manžela, inteligentního člověka, který léta vše odkýve, myslí si něco jiného a raději po x letech uteče do "nemoci", mě spíše iritoval a postavě jsem ho nevěřila. 2/ Matka s dcerou mi lezly na nervy. 3/ Rychlému zázračnému "procitnutí" dcery jsem nedokázala věřit. Tož tak, mám asi raději jiné formy komedií. Tři hvězdy jsem dala filmu za herecký výkon pana Bartošky a paní Balzerové. ()

jezurka42

Chlapi vůbec netuší, proč jsou na světě. A my jsme tu od toho, abychom jim to vysvětlily. Muži a ženy lezou si neustále na nervy. Kočkují se, aby se v další chvíli jeden z nich stal myší a druhý si ponechal tu tvář šelmy. Kdo je kdo? To podle času a prostoru, podle prostořekosti a pravdomluvnosti. To podle toho, kdo má chuť být dominantní a kdo servilní. A přesto všechno jeden bez druhého žít nedokáží. Tedy, až na Jana...a pár dalších jedinců. Teorie tygra je teorií o lidských a partnerských vztazích v praxi provedenou výzkumem trošku vtipným, trošku hořkým, trošku smutným, ale velmi, opravdu velmi citlivě vedeným. ()

easaque

3* vychvalovaný film s uzdraveným Bartoškou po rakovině je krásným příkladem toho, jak lze výborný námět uzemnit slabším scénářem, který však běžnému publiku stačí natolik, aby se dostatečně bavilo a ocenili ho Českým Lvem 2016 (to sice jen odhaduji, ale jinak to určitě nebude). Ale na druhou stranu nemůžu říct, že jsem se nebavil, tak proto dávám této komedii své slušné 3 hvězdy. Ale jinak nic význačného. Navíc věřím, že by se dala najít lepší představitelka matky od Balzerové - prostě Janžurce, která je jen o 8let starší, jsem tohle nedokázal do konce uvěřit. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

M.i.k.e

takovej ten příjemnej film,který sice pracuje se zažitými postupy a klišé,ale ve finále je v něm hodně životní pravdy,ve které se může leckdo najít...možná pro někoho laciné,ale realita je holt taková...70% ()

Vyhy

Tohle vzniklo u nás? Nevěřím. Na rozdíl od strašných komedii, které jsme dokázali za ta léta natočit, takto krásně vyniká. Ne příběhem, ten je více méně jednoduchý, ale svoji vtipnosti a příjemností. Film neměl žádné hluché místo a bavil od začátku až do konce. Navíc, Vilhelmová, i když jí normnálně nemusím, zahrála opravdu přesvědčivě. ()

Martin741

Jediny film, ktory som videl od Bajgara, bola Kriminalka Andel. Bartosku fakt nemusim, najlepsie filmy mal podla mna za normalizacie, Vilhelmova sice na urovni, a vizualne je to krasne, len skoda, ze dialogy patrili velmi casto do siveho, sediveho priemeru. Asponze tempo bolo dobre a reziser odviedol zrucnu rutinu : 60 % ()

rakovnik

Tři ušmudlané hvězdičky, hlavně za výborného Bartošku a naší pěknou krajinu. Čekal jsem road movie, ale dostalo se mi úvah o vztazích, zasazených do podivného matriarchátu. Rozpačitý děj měl ještě rozpačitější výsledek. Někomu je dobře samotnému, jiný si užívá pohodového vztahu a někdo neví sám co se sebou. To jsme věděli i bez filmu, navíc asi lépe rozebráno v Medvídkovi. Příběh mi přišel naaranžovaný, těžko uvěřitelný, nefunkční. Jsem spíše zklamaný a nevím, zda dám filmu ještě šanci. ()

Figu

Z Teorie tygra plyne jasný poučení! Jestli si před chomoutem nenastavíte pravidla o všem VAŠEM možným, o kompromisech, vašich koníčcích a volným čase, tak opatrně. Musí přijít trochu té tvrdé chlapské hrdosti a rázné ruky hlavy rodiny! Pokud tak neučiníte a necháte se spolknout pantoflí hrozně lacino, dostihne vás jistě osud jako Jana. Teď jsem chytrej jako sviňa, ovšem bohužel ani já tak neučinil a koupu se v tom jedna báseň. Až si tenhle komentář přečte moje žena, zřejmě mě můj problém vyřeší v cuku letu :) Hodně štěstí Figu! 80% ()

carlos 2010

Jeden z lepších českých filmov poslednej doby určený skôr pre mužov, ale inšpiráciu by tu mohli (dúfam) hľadať aj ženy. ()

Rodriguez

Velmi vtipně pojatá dramatická komedie o životě, manželství a jeho konci, kdy si člověk začne uvědomovat, zda to nemohlo být jinak a líp?! Pan Bartoška svoji postavu vystihl bravůrně! 75% ()

Vojťas

Konečně povedená česká dramedie, která umí předat své poselství. Ženským se to ale líbit moc nebude. :-D ()

Rocky88

Velice trefný film, který nezapomíná na humor i nadhled. Vlastně nechyběla ani trocha hororu v podání postavy Táni Vilhelmové. První zhruba tři čtvrtiny filmu jsou bez chyby. Jak se ale blížil očekávaný konec, zajímavost opadla a dostavilo se časté sledování hodinek... ()

laik_60

Výborne napísané, skvelo zahraté. Snaď sa aj vydaté diváčky dožijú filmu s opačným garde ako to bolo v tomto prípade . Ten nápad uzákoniť dva dni voľna v mesiaci pre manželskú slobodu po štyridsať ročnom zväzku by viacerí "nespokojenci určite privítali a snáď aj orátený naopak. :) ()

bourec

No,a pak že se nedá natočit dobrej film v Česku.Parádní Jirka Bartoška,kterej celej film utáhne levou zadní,a navíc charismatickej jakub kohák,ale i další herci hrajou slušně.Je to sice chvílema dost vyšroubovaný,ale film sem si neskutečně užil,spousty pravdivejch výroků,spousty odlehčenej textů i scén,a některý(Ty mě sleduješ!Ty seš jak estébáci.No jo,ty i tak vypadáš!Krávo!) mě doslova dostávali,což se mi už dlouho u českýho filmu nestalo.Jediný slovo je paráda.100%. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017