Stranger Things

• USA Stranger Things
Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2016–2024), 36 h 1 min (Minutáž: 42–150 min)

Série(5) / Epizody(35)

eagle-eye

Mňamka... Parádní seroš, hadi hrajou výborně, dospělí taky, atmoška osmdesátek, lekačky... Jako za starých časů... Za mě loni -2017 - viděný TOP seriál... ()

bloodline

Úchvatne opojné retro dobrodružstvo vzdávajúce úctivý hold ikonickým hororovým klasikám. S parádne vyskladaným vizuálom a nechty obhrýzajúcim príbehom vás vcucne do strašidelných spárov ako nočná mora z Elm Street a herectvom rozporcuje ako Michael Myers na Helloween. Navyše decká nadchnú, dojmú či rozosmejú úchvatnejšie ako v Abramsovom Super 8. Prvá séria dodá všetko v zberateľskom prevedení s červeným balónikom na torte a osobným venovaním od Pennywisa. Druhú sériu sprasila jedna off-topic časť, ale so všetkým ostatným nadviazala nad maximálnu možnú mieru viac ako dôstojne. Možno to chcelo viac Upside Down, ale prevláda spokojnosť s paralelne príchodiacim pocitom, že dve série bohate stačia na pár nezabudnuteľných hrôzostrašných večerov. ()

Sayko

Může být ještě lepší sci-fi seriál, než je tenhle? Protože já jiný neznám. Naprostá bomba! Jak herecké obsazení a výkony, tak příběhová stránka, hudba a výběr místa. Všechno se mi zamlouvalo. Hlavní postavy jsem si oblíbil a budu je nadšeně pozorovat v jejich dalších dobrodružstvích, budu nadále poslouchat tu báječnou hudbu z intra a myslím, že na tenhle seriál jen tak nezapomenu. Všem co ho neviděli, podívejte se! Já ho strašně odpuzoval a říkal si, jaký to je brak, ale po zhlédnutí prvních dvou dílu jsem nemohl přestat, topovka! ()

HonzysKISS

Celou dobu jsem si říkal: co na tomhle všichni tak vidí. Je to přeci pouhá dětská záležitost, ne? Šeredně jsem se zmýlil. Tohle je takový ten typ seriálu, který musí bavit naprosto všechny věkové kategorie. Nejde ani přímo o to, o čem to je, kdo je nepřítel a kdo není, jaké zlo se schovává na druhé straně, ale v tomhle seriálu jde spíš o tu neuvěřitelnou nostalgii a atmosféru klasického městečka z osmdesátých let. Všechno tohle vám už ukáže ihned první díl. Od něj už vám bude všechno jasné, do čeho vlastně jdete. Dokonce bych i zaručil, že některé postavy si okamžitě zamilujete. Já třeba už nikdy snad nezapomenu na úsměv bezzubého kudrnáče z prvních scén. Některé výrazy jsou přímo k nezaplacení. Většinu času jsem se na to díval fakt jenom s úsměvem. Protože ty narážky, jak se všichni mezi sebou baví, vývoj, nebo poslech hudby… Na vše se dívá suprově. Každá postava má opravdu něco do sebe. Je něčím výjimečná, není to jako v něčem jiném. Dokonce se chovají i jinak, než jak na první pohled vypadají, což je hodně zajímavý. Musím velice pochválit hudbu. Netflix opět ukázal, že umí. Taková správná mysteriózní, dokonalý retro. Přece jenom je ale něco, co mi na tomhle seriálu trochu vadí. První díl by až zbytečně moc akční, ukázal toho tolik, že všechny ostatní byly už tak trochu stejné. Což není ani takové mínus, po pravdě jsem si to uvědomil až po zhlédnutí celé série, ale i tak. Docela často se děcka dostanou do nějaké situace, že jsem si říkal „jak jim to mohlo projít“. Jako by najednou byly všichni samostatní a bez rodičů, ale je to spíš jen detail, na kterým se dá (většinou) v pohodě mávnout rukou. Co už je trochu nedomyšlené je, že si někdy vláda (nebo ta společnost) v klidu zastřelí nějakého občana, ale na známé postavy si to absolutně nedovolí. Jasný, není to GoTko, ale zarazí to. Každopádně kdo má rád narážky na starý filmy, hudbu, nebo cokoliv, tak si tohle nahned zamiluje. ()

F.W.Colqhoun

Should I stay or shoud I go? O Stranger Things řeknou divákovi to podstatné úvodní titulky: Nejikoničtější motiv posledních let v syntetizátorovém balení doprovází pomalé, rytmické zjevování rudého fontu. Na pozadí fanaticky pečlivé osmdesátkové výpravy se odvíjejí příběh(y), jejichž linie jsou vypůjčené ze stejně letitých knih a filmů jako font. Ty ale splétají ryze mileniální texturu - identita, osamění, stesk po předčasně opuštěné nevinnosti, politická paranoia, obavy z budoucnosti a posvěcení eskapismu ve světě, kde je Reagan demigorgonem, demigorgon Bushem, Bush černým stínem, který vysává z americké půdy všechen život a nahrazuje ho odporným slizem. Vyprávění o partě nerdů a jedné chudokrevné holce, kteří strhli důvěrný háv světa a nahlédli místo zvané Vzhůrunohama, funguje jako expertně droga, střídající umocnění krize a navozováním úlevy tak rychle, že se z prvního stává druhé. Z dobových propriet jako jsou polaroid, herny a audiokazety, emanující analogové analgetikum pečlivě vybraného playlistu, který by se mohl jmenovat hymny ztracené nevinnosti, vystupuje nad jiné systém D&D, k jehož principům se hrdinové uchylují vždy, když potřebují pojmenovat problém, pro který mimo svět rolových fantasy her není ekvivalent. Po Carpenterovi první, Kingovi druhé série a zemeckisovské šaškárně série třetí netrpělivé vyhlížení čtvrtou, nejspíš zlatou ránu. ()

Krystalion

Moc se mi na tomto seriálu líbí, že se odehrává v mých oblíbených osmdesátých letech, takže kromě hudby, která je skvělá a můžeme tam slyšet songy od New Order, The Clash a dojemné podání kudrnáče s jeho neméně atraktivní přítelkyní na drátě zpívajíc NeverEnding Story mě fakt dostalo, ale celkem i solidní příběh, který nás v každé sérii nechá napjatý až do konce.  Kromě skvělé muziky, kvalitního a napínavého příběhu, věrohodného prostředí osmdesátek zde máme i dvě hvězdy filmového plátna, které vycházely v právě zmíněných osmdesátkách. ()

Danken

1. řada - 9,99/10 Ten seriál má snad jen jednu vadu - má jen 8 dílů. Klučina s vadou prorůstání chrupu absolutní frajer! 2. řada - 8/10 3. řada - 9/10 ()

Itar

To je tak strašně krásný, když někdo umí příběh nejenom dobře natočit, ale hlavně skvěle odvyprávět všemi dostupnými filmovými prostředky. K tomu navíc svědomitě rozpracované postavy (včetně jedné z asi nejsympatičtějších seriálových postav vůbec), podmanivá osmdesátková atmosféra a jako třešnička na dortu skvělý soundtrack. Nádherná věc! ()

angloumene

Na Stranger Things jsem slyšela tolik pozitivních ohlasů, až jsem se nemohla dočkat samotného zhlédnutí. No a jak už to v případě přehnaných očekávání bývá, nakonec jsem byla trochu zklamaná. Tohle dílko sice nabízí dost neotřelý přístup co se seriálů týče, z filmového hlediska už ale tak převratný není. Hororové prvky jsou opravdu hodně tradiční a tak asi nejvíc zaujme pěkně sehraná (a dobře zahraná) parta malých školáků. Přesto Stranger Things dokáží zaujmout, relativně zábavným i když nijak originálním dějem. Celkově můžu s klidem tvrdit, že určitě potěší každého fandu klasického hororu. ()

Wajsik

Vše důležité zde již zaznělo tak jen dodám: Jen 8 dílů? To si tvůrci dělají prdel? A teď čekat 237 dní na 2. sérii? Opravdu se modlím, aby to druhou sérií nepokazili. Svou atmosférou, hudbou a pojetím největší překvapení a nejlepší seriál posledních 10 let. Mistři King a Spielberg jsou cítit na každém kroku. Netlfix je na vrcholu. Edit: Čekání se vyplatilo, nových 9 dílů zhltnuto najednou a nyní jsem tam kde jsem byl na konci první série. Kdy se naposled stalo, aby druhá série dorovnala perfektní první? Zde nebude stačit ani jedna, ani dvě projekce. Tohle tu už dlouho nebylo. ()

Lefty86

Na začátku mě to tajemno chytlo, to čekání co to bude, mrzí mě že se to trošku zvrtlo v kýčovitý lov na příšeru. To že po takových událostech si pak žili v klidu a pohodě bez následků, mě zarazilo, naštěstí to jedna scéna zachránila a ukázala že to až tak pravda není. El a její příběh mi připomínal Ztraceni, tu atmosféru některých děsivých dílů. Ale rozhodně jsem zvědavý na druhou sérii této Pustiny po americku :-D Druhá série pokračuje v nastoleném režimu. Bavil mě i ten dojemný pubertální konec 😁 ()

Bingos

Maličká El mě dostala (#nopedo), Hopper z drsné školy bavil, klučičí sebranka těžce v pohodě. Brnkání - co brnkání, ale mohutné drnčení - na osmdesátkovou notu, která kape doslova z každého milimetru, se taky trefilo za padesát bodů. Hororové pofidlávání je tak akurátní. Úplně chápu ten nadšený humbuk kolem celého projektu. Ale mám chuť ty hvězdičky ještě krouhnout a sice kvůli té afektované, nepříčetné, uječené pizdě. Fyzické utrpení v přímém přenosu. Každý její vstup na obrazovku mě sváděl k tomu, prohnat si hlavou páčidlo. Nebo prohnat JÍ hlavou páčidlo. Jelikož je tohle asi nejsilnější emoce z celého seriálu, něco je blbě. Tahle castingová, scenáristická, herecká či bůhvíjaká megabota rozhodně nezůstává odpuštěna, ale nechám to na čtyřech, ať zas nejsem úplně neobjektivní pako. Zbytek je totiž doopravdy celkem bájo. ()

jasiska

Žiaden z elementov série nie je originálny a predsa celok tak pôsobí. Asi ani autori sa nesnažili tak o originalitu, ako o návrat k starým dobrým časom tradične vystavaných príbehov. Parádne zahrané, výtvarne aj hudobne stvárnené a ešte aj s cliffhangerom na konci... neni o čom. ()

vorry

Jen tak tak 4 hvězdy za první sérii a úvodní znělku. Podle mě velice přeceňovaný seriál o dětech a strašidlech. Třetí sérii jsem ani nedokoukal. ()

geimz

1. séria: Všetko, čo trailer sľúbil, aj splnil. Či už sa jedná o osemdesiatkovú atmosféru, mysteriózny príbeh alebo hororový nádych, všetko je do detailu prepracované, a to spolu s vynikajúcimi postavami (ktoré sú rovnako dobre zahrané - a to aj detskí herci, obzvlášť Eleven). Oceniť je treba spolu so scenárom aj réžiu, ktorá nikdy nedovolí, aby sa seriál dostal do béčkových vôd alebo aby stratil fokus. Toto je totiž osemhodinový príbeh, ktorý pevne drží pokope, a ktorého kúsky sú v jednotlivých dieloch postupne odhaľované až do vygradovaného finále. Takto má vyzerať stavba (mysteriózneho) príbehu. Poprosím si hneď druhú sériu. 95 % 2. séria: Málo invencie, nových nápadov a kreativity, aby druhá séria dokázala upútať tak, ako jej predchodca. Postavy sú stále skvelé, aj nové prídavky sú fajn (niektoré, zvlášť Max a Bob), no Eleven je hriešne nevyužitá a až do posledného dielu postráda zmysel, a príbeh je celkom predvídateľný. Mierne sklamanie, pretože očakávania boli nastavené hodne vysoko, ale v rámci dnešnej seriálovej tvorby stále vysoký nadpriemer. 80 % 3. séria:Návrat na výslnie. Od tretej série som nečakal veľa, a ani sa mi ju príliš nechcelo načínať, no hneď prvý diel ma presvedčil o tom, že seriál sa kvalitatívne opäť posunul na vrchol. Tentoraz tu nie je ani jeden slabý diel, všetky sprvu oddelené dejové línie nakoniec relatívne organicky splynú v jednu hlavnú a finále je skutočne výborné (až na nelogický koniec Hoppera). 90 % ()

Mimomisu

Priznane odkazy se prolinaji celou prvni serii a diky tomu mi to plagiatorstvi nevadi a beru ho spis jako poctu a vyznamne pomrkavani (i kdyz, kdyby se King chtel soudit, tak mu to mozna projde). Jenze i tyhle mirne pochyby dozene paradni atmosfera bez hluchych mist (8 epizod idealni delka), skvela rezie i obazeni a hudba. Je fuk, ze jsem se celou koukal na nejlepsi hororovou adaptaci Kinga, podle predlohy, kterou vlastne mistr nikdy nenapsal. To nadseni bartru Dufferovych je z toho sakra cejtit a vzhledem k tomu, ze jsem na takovych filmech vyrostl, nemuzu dat min, nez pet. ()

Mikino00

Vynikající. Parádní retro z osmdesátých let, poctivé sci-fi a hlavně dechberoucí příběh i výborně vybudovaný svět plný zajímavých postav. Ačkoliv seriál připomněl (či poctil) mnoho klasických filmů, naservíroval svébytný originální svět, jehož postupné rozkrývání mně bavilo. Není co vytknout, snad jen, že druhou sérii bych zbytečně neriskoval. ()

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu