V prohnilém texaském městečku vedou zuřivou válku dvě strany. Záhadný cizinec John Smith stojí na obou... Nájemný pistolník John Smith v drsném podání Bruce Willise je na dlouhé cestě do Mexika, protože většinu života strávil hrou na schovávanou. Osud ho ale zavane do zapadlého texaského městečka kousek od mexických hranic s příznačným názvem Jericho v době přísné prohibice. Špinavý zapadákov si zcela podmanily dva pašerácké gangy, které odtud řídí špinavý trh s alkoholem a uzavřely mezi sebou křehké příměří. Záhadný cizinec dokáže hrát vypočítavou hru na obě strany, protože muž jako on se stará jen o svou peněžitou odměnu. Celý svůj život se totiž řídí pravidlem, že nežádá a především neprokazuje nikomu laskavost. V případě krásné Feliny ovšem udělá výjimku a rozpoutá tím krvavou válku znepřátelených gangů, v níž zůstane naživu jen ten poslední... Příběh mlčenlivého pistolníka Johna Smithe představuje moderní variaci na oblíbený námět potulného samuraje Sandžúróa ze slavného japonského filmu Ochránce (Jódžinbó) režiséra Akiry Kurosawy. Pro zajímavost lze doplnit, že námět se stal předlohou i pro scénář klasického spaghetti westernu Pro hrst dolarů Sergia Leoneho. (Česká televize)

DonHUS

Mám rád gangsterky a Bruce žeru. Tak proč mě tenhle film tak zklamal? Hned z několika důvodů: 1) Příběh je jednoduchý a přesto zamotaný, zdlouhavý a navíc okoukaný a jinde lépe zpracovaný. 2) Charaktery jsou neprokreslené, nezajímavé a zapomenutelné. 3) Vážný Bruce s kamennou tváří a bez hlášek prostě není Bruce a do téhle role se nehodí. 55% ()

noriaki

Zvláštní mix westernu, noiru a rukopisu Waltera Hilla. Ten je sice o dost lepší producent než scenárista a o trochu lepší scenárista než režisér, ale akci zvládá na jedničku a jeho filmy se můžou pochlubit specifickou atmosférou. Tenhle taky a možná proto nesedne úplně každému. Lépe neřeno nesedl skoro nikomu. V kinech totálně vyhořel, prodělal desítky miliónů a pořádně zatřásl kariérami všech zúčastněných. Bruce Willis pokrčil rameny a umlčel kritiky Pátým elementem a Argmageddonem. Walter Hill pokrčil rameny, natočil podobně průserovou a o dost horší Supernovu, a už se z béčkových vod nikdy nevyhrabal. ()

VanTom

Podivný film, který tak trochu balancuje na hranici žánrů a sám pořádně neví, co chce vyprávět a jak to říci. ()

dANo

Zvláštna a miestami aj dosť nudná gangsterka s priemerným scenárom... nezachránili to ani špičkoví herci. ()

JohnSmith

Nedávno jsem se na tenhle film podíval znovu a musel jsem změnit svoje hodnocení. Líbil se mi ted mnohem víc.Asi to bylo i tím,že jsem viděl několik Hillovek a stály za houby.Tohle je klasika ()

shantim

Škoda, že jsem viděl nejdřív Kurosavovův snímek Tělesný strážce. Kdyby tomu tak nebylo, asi bych byl nyní při hodnocení vstřícnější. Občas film působí laciným dojmem, jakoby točeným pro televizi, občas se zmítá v naivitě. Postavy nejsou dostatečně prokreslené, a to dokonce ani u hlavního hrdiny. O něm téměř nic nevíme, jestli trpí nebo ne, co cítí. A to i přesto, že se Willis do této role výborně hodí a čiší z něj také určité charisma. Postavy se prostě ve filmu pohybují příliš mechanicky. Ještě musím skouknout Leoneho Per un pugno di dollari, které je také natočeno podle Kurosawova filmu. 70% hvězdiček ()

MIGHTTREE

Neprávem přehlížený. K dokonalosti má sice daleko, ale dnes večer bych se na něj velice rád podíval. Western moc rád nemám, ale dobu gangstrů, stylových klobouků, kšand a historických aut je přece jenom jiné kafe. Už tady nejsou jenom dobří a zlý, spravedlivý a špatný. ()

Brain-D

Předělávka Kurosawovi "Tělesné stráže", která je zde s pistolemi a natočena jako wester. Nejvíc je film charakteristický drsným a nezaměnitelným Brucem Willisem, který film dost drží. Přestřelky jak už zde někdo psal byly Woo-ovského rázu, ale bylu jich to bohužel málo. Ale ani v oreginále s katanou nebylo tolik akce. Tělesná stráž je pro mě o kapku lepší, tohle bylo ale také skvělé. Film je jinak natočen asi při západu slunce, jelikož se zde neustále opakuje oranžová. ()

Kosmik 1

Vždy mi přišlo, že těch pistolníků tam pořád přibývá a nebere jich konce. :) A všichni lehají pod kulkama jediného chlapa. ()

Autogram

Chcel som tento film oceniť, ale nedalo sa to. Nevýrazný Bruce Willis, trochu drsný, ale hlavne nudný. Neprehľadnosť, spomalenosť, to sú atribúty filmu, ktoré by mali opodstatnenie u Kurosawu, autora námetu, ale inak sú otravné. ()

Narcis

Jeden z těch lepších filmů s Brusíkem. Je to trochu na zamotání hlavy. Trochu nadnesené - blbost aby někdo přeletěl ulici i když dostane 20 kulek. Dokonalé je to co předvádí Christopher Walken - zdánlivě se nechávat střílet do zad a zaútočit v poslední setině sekundy. ()

ssfan

Hodně slušný krimi film se skvělým Brucem Willisem v hlavní roli. Atmosféra dvacátých let je naprosto perfektní a drsňák John Smith ve Willisově podání velmi uvěřitelný. Sympatické jsou i exteriéry a hudba, která jako by přesně popisovala tamní dobu. 75% ()

prasacimor

Prenesenie typicky mestského gangsterského príbehu do westernového prostredia umierajúceho divokého západu bol skvelý nápad. Celým filmom sa niesla zvláštna ale veľmi príjemná, niekedy až noirová atmosféra. Určite jeden z najoriginálnejších "westernov", no najviac som sa aj tak bavil pri sledovaní guliek z Willisových pištolí, ktoré posielali ničomníkov niekoľko metrov do vzduchu. Najlepší bol slow-mode záber hneď na prvého nešťastníka, ktorý preletel bezmála na druhu stranu cesty. ()

vincent

I keď to je remake remaku, nič mu to neuberá na tom, že je to naozaj vysoko nadpriemerný film. Willis nie je bohvieaký herec, ale tento charakter mu sadol perfektne (zbytočne to nepreháňa). I ďalší známi, či menej známi herci odvádzajú kvalitnú robotu. Za zmienku určite stojí krivák Walken :). Všetko snímané retro filtrom, za drsnej (pre mňa veľmi zaujímavej) gitarovej hudby sa štýloví gangstri pohybujú po prašných uliciach zabudnutého Jericha aby z času na čas, vďaka niekomu inému, dali zarobiť truhlárovi. Všimol som si tu veľa detailov, ktoré robia tento film zaujímavým, či už je to Willisov účes alebo old school prestrelky. Nikdy som si nemyslel, že sa ešte dajú obyčajné (rozumej - takmer 100% bez digitálu) prestrelky natočiť zaujímavo. Neviem to vysvetliť v nejakej filmovej terminológii, ale ten zvuk strieľajúcich zbraní je naozaj zaujímavý a reálne znejúci (podobný prípad ako pri prestrelke na ulici v Heat). Jednoduchý, perfektne zvládnutý film. Po Warriors ma Walter Hill presvedčil, že i z mála sa dá vytvoriť veľa zaujímavého. ()

ArdathBay

Kdysi jsem to měl nahrané z Novy (4:3 - ořez a stereo dabing) a moc se mi to líbilo, ale časy se změnily a já si mohl Brusíčka vychutnat ve 2,35:1 a v 5.1 originále. Oba remaky Kurosawy dopadly dobře i když "Pro hrst dolarů" je o dost lepší než Poslední zůstává. Nejlepší záporák je bezesporu Hickey (Walken). Jeho způsob mluvy (který ovšem dabing naprosto zabíjí) a jeho obličej ze kterého jde strach i z obrazovky. Devítky mají libový zvuk a na odlétající borečky je radost pohledět. Příběh je "lehce" naivní (SPOILER - dva gangy v takhle malém městečku ? !!, když už Smitha měli, tak by ho sejmuli ne ?!!) Těžké rozhodování mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Racio říká 3, cor 4. Když ale vezmu v úvahu, že tento typ filmu už nikdy nikdo nenatočí, musím být shovívavý. 4 ale uši bolí... Update 7.5. po Yojimbu pro neinvenci snižuji na 3. ()

bloodvomit

Když jsem tento film viděl asi v 98, moc na mne zapůsobil. Stylové barvy navozující tu správnou atmosféru a Bruce v roli rebela za kažou cenu, který se umí vypořdat s problémy. Vyvážené dílo. ()

ranp

Bruce Willis je přesvědčivý nejen v klasických akčních filmech, ale i v takovýchto gangsterkách. Tenhle film se mi prostě líbil, atmosféru tomu dodával i komentář hlavního hrdiny. Poctivé ****. ()