Bezstarostná jízda

• USA Easy Rider (více)

Svoboda je děvka a my se bezstarostně projíždíme... Dnes už klasický film Bezstarostná jízda (1969) byl v době svého vzniku přelomovým dílem, které otevřelo cestu nastupující generaci filmařů do Hollywoodu. Nezávisle natočený snímek, jehož distribuci převzalo studio Columbia, měl svoji premiéru v soutěži MFF v Cannes 1969, odkud si odnesl Cenu za nejlepší debut. V létě pak zahájil svoji pouť americkými a světovými kiny. Stal se velikým hitem (s rozpočtem 340 000 dolarů utržil jen v USA a Kanadě téměř 40 milionů) zejména mezi mládeží, neboť úzce souzněl s jejich tehdejšími pocity a náladami. U nás se film na začátku normalizace nesměl promítat (ač byl zakoupen) a v kinech se objevil až v březnu 1995, kdy na jeho pražskou premiéru zavítal i režisér a představitel hlavní role Dennis Hopper. Tvůrci příběhu dvou mladíků Wyatta a Billyho (jejich jména upomínají na dva proslulé psance Divokého západu Wyatta Earpa a Billyho the Kida), kteří si za peníze utržené za drogy koupí motorky a jedou „objevovat Ameriku“, porušili řadu v Hollywoodu dlouho dodržovaných filmových postupů a pravidel, mj. rezignovali na vývoj postav, vytvořili zcela atypické hrdiny (či antihrdiny), místy zrychlili a ozvláštnili střihovou skladbu (použití flashforwardů jako přechodů mezi scénami), dovolili do té doby běžně nevídanou míru improvizace v dialogu i v hereckém projevu a použili hudební soundtrack jako dějotvorný prvek. Bezstarostná jízda je dnes právem považována za jeden z průkopnických nezávislých snímků. Film byl poctěn i tehdy ještě velmi konzervativní Americkou akademií, která ho nominovala na Oscara ve dvou kategoriích (původní scénář a mužský herecký výkon ve vedlejší roli – J. Nicholson). Představitel zkrachovalého advokáta George Hansona Jack Nicholson tu vytvořil první ze svých mimořádných hereckých kreací a za svůj výkon byl kromě oscarové nominace vyznamenán mj. Cenou newyorských filmových kritiků a Cenou Národní společnosti filmových kritiků. Hlavní role vytvořili Peter Fonda a Dennis Hopper, kteří byli spolu s Terrym Southernem také autory scénáře, a za kamerou stál tehdy ještě málo známý maďarský emigrant Laszlo Kovacs. (Česká televize)

Vignette

Film s opravdu dokonale bezstarostnou atmosférou (úžasná byla třeba koupací scéna) až do samého konce. (A Peter Fonda byl prostě kus chlapa! :-)) ()

tormento

Veľmi sa mi páči ľahkosť snímku, ktorú ešte viac dokresľuje výborný soundtrack. Zvláštne je, že film sa vlečie pomaly a takmer bez dejovo, no pri záverečnej scéne som mal pocit, že mi niečo ušlo. Nezáleží na tom, či boli herci počas filmovania mimo, ich výkonu sú jednoducho skvelé. Obzvlášť sa mi páči výkon Petera Fondu- jeho málo zhovorčivá postava bola veľmi zaujímavá-on je ten frajer, ktorého vidí každý milovník drsných strojov a slobody v sebe! ()

MzK

Prostě Hippies na motorkách. Sex, alkohol, drogy, žádné starosti. A o tom je celý film. Zápletka je, že je ostatní pracující lid nemá v lásce. A tak je postupně likvidují. ()

pakobylka

Kdy a kde se to stalo ? Jakoby cestou překročili Rubikon, aniž by o to stáli ... jakoby víceméně omylem zabloudili za onu pomyslnou hranici, odkud už není návratu. A řekla bych, že Wyatt to VĚDĚL. Ať je to jak chce, zápletka - ač trochu v rauši - je pevně rozhodnutá dovést vás k hořkému, leč nevyhnutelnému poznání, že svoboda je marným snem, ve který můžete věřit, jen když nejste zcela při smyslech. A spravedlnost ? S ní je to přece jenom maličko složitější. Obecně lze říct, že si ráda dává na čas - a někdy se může zdát, že trpí ztrátou paměti. Na druhou stranu musíte uznat, že je silně přetížená - a přitom se znovu a znovu pokouší o jakousi globální rovnováhu ... snad aby se náš svět docela nezhroutil. Tudíž jsou momenty, kdy na její úsudek můžete dát ... i když vám nemusí vyhovovat způsoby a nástroje, s jejichž pomocí dosahuje svých cílů. Prostě je to tak jako vždycky - něco za něco ... nekonečný řetěz skutků, z nichž jeden ovlivňuje druhý a každý z nich je příčina i následek. Pokud situaci rozeberete do detailů, tak koloběh vody v přírodě není tak úplně totéž jako koloběh tvrdých drog v lidské komunitě - a napomáhání tomuto procesu za účelem vlastního obohacení nikdy nebylo tím nejupřímnějším projevem lásky k bližnímu, dokonce ani v oněch volnomyšlenkářských a sympaticky pacifistických časech květinových dětí ... ne tehdy, pokud při tom hrál hlavní roli výdělek. Pravda, takový nezúčastněně chladný, ba přímo nechutně cynický rozbor nepředstavuje ONO poselství, které má speciálně pro vás "Bezstarostná jízda" nachystané, ale nedalo mi to, abych se se svými postranními - a přiznávám - i skrz naskrz nehezkými myšlenkami nesvěřila ... v každém případě mám pro vás alespoň jednu nezpochybnitelnou jistotu: Ať zvolíte jakýkoli úhel pohledu, na chvíli zahlédnete něco jako okno (nebo alespoň malou špehýrku) do věčnosti. ()

campix

Naprostá esence roadtripu po Spojených státech. Fonda a Hopper dostanou úkol, jehož částí je projetí velké části USA na motorkách. Všechno jde stranou a pré zde hraje nádherné příroda a uvolněnost roadtripu, společně s trampotami, které se ústřední dvojici dějí. Jednoho dne si to prostě sedlo a Bezstarostná jízda se naprosto hodila do mého aktuálního rozpoložení.[Letní kino Kasárny Karlin] ()

blitzer

Bohužel docela zklamání, příběh mě totiž moc nebavil. Ale nesmrtelnej hit od Steppenwolf (z kterýho zřejmě vzniklo pojmenování "Heavy metal" pro tento druh hudby) je samozřejmě nářez m/ ()

SHI-SHA

Film o všem a zároveň o ničem... Strašně mi připomíná romány McCarthyho, především "hraniční trilogii" (samozřejmě McCarthy jezdí na koních a nefetuje). Je to film o svobodě a jeho spontálnost mně naprosto uchvátila. 90% ()

Maty85

Ke konci už to kvalitou trochu strádá, ale i tak bezstarostná jízda = bezstarostný život, což je sen snad každýho z nás :) ()

WolfR

Easy Rider tyčí hranice žánru Road movie, tak jak jej známe. Je to příjemný film se spoustami krásných scén svobodné a bezstarostné jízdy na chopperu, 4 hvězdy. ()

majo25

Dvojica zhúlených hipisáckych motorkárov jazdiaca naprieč Spojenými štátmi. V podstate sa nič nedeje, okrem platov na hercov nemuseli producenti veľa toho utrácať. Atmosféra nie je zlá, napr. jazda na motorke a k tomu country-rocková hudba, ale bol trochu problém udržať sa pri vedomí a nezaspať. Pobavil záver: "Podívej na ty vopice...zajeď ke strane, trochu je polechtáme". Hodnotenie: 55% ()

MJMilan

Vím, že tento snímek měl velice nízký rozpočet, to však nemění nic na tom, že celý film je jedna velká nuda. Vyzdvihl bych snad jen výkon Jacka Nicholsona, ale více než jednu hvězdičku si dle mého tento film nezaslouží. ()

sir-dave

Z pohledu filmového kritika možná kvalitní, ale z mého trochu nudnější road-movie, kde se Fonda a Hopper jen střetávají se svými "spřízněnými", ale také s lidma, kteří pro tu dobu nemají pochopení. V době hippies jsem nevyrůstal a ani jsem k ní nikdy neměl nějaké vážný vztah, tudíž mi to přišlo utahané i na hodinu půl. Za ty bezstarostné projížďky americkou krajinou a nečekaný konec 2*. Dennis Hopper R.I.P. ()

sator

S některými filmy, se to má asi jako s dárky, pokud se s nimi nepotkáte v pravý čas a na pravém místě-minou vás. ()

bartias

Když ti dva bezstarostně vyjedou za zvuků Born to Be Wild, je to náramná jízda. Snová sekvence, kdy místo silných harlejů sjíždí LSD, už trochu drhne. Zato konec omračuje. Bezstarostná jízda je instantní motorkáčská klasika. ()

stOKYi

Já som to teda nepochopil. Nič sa tam nedialo a strašne išiel čas pomaly. Jediný moment za ktorý dávam 1 hviezdu je jack nicholson. Ked tam bol som mal najmenšiu chuť vypnúť to. Film v ktorom zažívajú "nedobrodrúžstva" . Nájdeme tam aj málo nudných momentov, žiadny dobrý a zvyšok filmu je len dokumentárny príbeh prírody Ameriky spravádzaný hudbou.. ()

Mylouch

"O tom to přece je ! Udělat balík peněz a bejt svobodnej." Variace na putování za štěstím, příběh o moudrosti prostého lidu a lásce, kterou nějakej ten trip nezmění. Nenápadně dokonalé dialogy, Kovácsovy hitparádové kamery (jízda+neworleánská epizodka), velké Hopperovo vypravěčství, stylotvorné střihové vtípky, ale především nadčasově velké poselství i zachycení ducha doby all-in-one. Od prvního shlédnutí na VHS-ce pořád stejně halucinogenní nářez. ()

ivet.ka

Parádní hudba, skvělý Jack Nicholson. Sice z dnešního pohledu trochu "nůďo", ale závěrečná drogová seance byla výtečná. ()

andrii

Na tripu. Nevažme se. Jen tak trochu si brázdit cestou necestou, hýřit a dráždit nabytou svobodou. Svobodou - tou žádanou milenkou, lacinou kočkou i sličnou mrchou. Dlouhej kouř, volnost, myšlenky se vinou, tou americkou krajinou. Tak do toho šlápnem, kámo! Zabalíme své saky paky a pojedeme tou samotou, tou volbou s bagáží prokletou. S větrem ve vlasech na bujných „ořích“ nespoutaní. Zastavit se, nabažit, užít si a zapařit. Místní jsou však jejich úrovní pohoršeni. I bezstarostná jízda může mít svůj cíl, ale i ten nejprostší cíl bezstarostnosti může ztěžknout. Květinové děti vandrovaly oslavou to svobody v mysli, v srdci. Nechápaví usedlíci, co jsou zač tito výtržníci. Nepoznali jejich vzor. Již nikdy více nepovolí odlišit se. Jízda bezstarostná je svobody konečná. Hanebně chyceni jezdci s duší nebeskou při vycházejícím slunci. ()

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

02.12.2022

Tak o tohle si asi žádný z diváků neříkal. Legendární americký snímek Bezstarostná jízda herce a debutujícího režiséra Dennise Hoppera z roku 1969 má dostat novodobý reboot. Konsorcium vlastníků práv… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června