Bezstarostná jízda

• USA Easy Rider (více)

Svoboda je děvka a my se bezstarostně projíždíme... Dnes už klasický film Bezstarostná jízda (1969) byl v době svého vzniku přelomovým dílem, které otevřelo cestu nastupující generaci filmařů do Hollywoodu. Nezávisle natočený snímek, jehož distribuci převzalo studio Columbia, měl svoji premiéru v soutěži MFF v Cannes 1969, odkud si odnesl Cenu za nejlepší debut. V létě pak zahájil svoji pouť americkými a světovými kiny. Stal se velikým hitem (s rozpočtem 340 000 dolarů utržil jen v USA a Kanadě téměř 40 milionů) zejména mezi mládeží, neboť úzce souzněl s jejich tehdejšími pocity a náladami. U nás se film na začátku normalizace nesměl promítat (ač byl zakoupen) a v kinech se objevil až v březnu 1995, kdy na jeho pražskou premiéru zavítal i režisér a představitel hlavní role Dennis Hopper. Tvůrci příběhu dvou mladíků Wyatta a Billyho (jejich jména upomínají na dva proslulé psance Divokého západu Wyatta Earpa a Billyho the Kida), kteří si za peníze utržené za drogy koupí motorky a jedou „objevovat Ameriku“, porušili řadu v Hollywoodu dlouho dodržovaných filmových postupů a pravidel, mj. rezignovali na vývoj postav, vytvořili zcela atypické hrdiny (či antihrdiny), místy zrychlili a ozvláštnili střihovou skladbu (použití flashforwardů jako přechodů mezi scénami), dovolili do té doby běžně nevídanou míru improvizace v dialogu i v hereckém projevu a použili hudební soundtrack jako dějotvorný prvek. Bezstarostná jízda je dnes právem považována za jeden z průkopnických nezávislých snímků. Film byl poctěn i tehdy ještě velmi konzervativní Americkou akademií, která ho nominovala na Oscara ve dvou kategoriích (původní scénář a mužský herecký výkon ve vedlejší roli – J. Nicholson). Představitel zkrachovalého advokáta George Hansona Jack Nicholson tu vytvořil první ze svých mimořádných hereckých kreací a za svůj výkon byl kromě oscarové nominace vyznamenán mj. Cenou newyorských filmových kritiků a Cenou Národní společnosti filmových kritiků. Hlavní role vytvořili Peter Fonda a Dennis Hopper, kteří byli spolu s Terrym Southernem také autory scénáře, a za kamerou stál tehdy ještě málo známý maďarský emigrant Laszlo Kovacs. (Česká televize)

Stanmi

Dva motorkáři Billy (Dennis Hopper) a Wyatt (Peter Fonda) se vydávají z Los Angeles na karneval do New Orleans a během své cesty si vychutnávají plnými doušky svou svobodu a nezávislost... Snímek Bezstarostná jízda je pro mnohé kultovní road-movie, která se objevuje v mnoha odborných publikacích věnujících se dějinám filmu, takže jsem rád, že se mně naskytla možnost zhlédnout tento snímek. A film je to skutečně takový jako jeho český název prostě bezstarostná jízda, oba hrdinové nic moc neřeší, prostě jedou na svých motorkách napříč Amerikou sem tam se někdě zastaví, přespí a pomalu směřují ke svému cíli. Po příběhové a dialogové stránce se sice nejedná o žádný majstrštyk, ale i tak dokáže film zaujmout. Podstatnou část snímku sledujeme jejich jízdu, což díky zajímavým lokacím (např. Monument Valley) není vůbec špatné. Tyto scény se pak proplétají s jejich příhodami a zastavkámi z nichž některé jsou opravdu povedené (např. návštěva jižanského baru) a některé naprosto nezajímavé (návštěva u hippíku nebo jejích drogový trip na hřbitově). Navíc jejich prakticky neustálé hulení marihuany mně také příliš nenadchlo. Dennis Hopper a Peter Fonda jsou ve svých rolích naprostou uvěřitelní, nícméně nejlepší výkon ze všech zúčastněných podává i na omezeném prostoru Jack Nicholson. Významnou složkou je samozřejmě také hudba, která kromě skvělého Born to be wild, obsahuje také pár dalších kousků, z nichž některé se dobře poslouchají a některé moc ne, ale to už je otázka vkusu. Možná proto, že se nepovažuji za příznivce hnutí hippies, tak mne Bezstarostná jízda zase tak neoslovila (a některé pasáže ve filmu mě opravdu příliš nebavily), ale uznávám že snímek má svou kvalitu, ať už v samotném ústředním tématu o volnosti a svobodě, tak také v hudbě, kameře a hereckých výkonech. ()

J.Mayen

Ihned po dokoukani jsem byl načatej označit film jako odpad,ale tohle je presně ten typ filmu "ležák" je třeba zážitek nechat pár dnů uležet a uvidítě, že se najdou pěkně chvilky, vzpomínky, nebylo jich moc,ale film měl celkem nakročeno, jediná světlá chvilka pro mě Jack Nicholson, výborně zahrané. I přes to všechno si film nezaslouží ani průměr. ()

muti

Škoda, film má taký pomalý rozjazd, z prvých 60min sa nič nedeje. Film prakticky začína keď na scénu prichádza Jack Nicholson, ktorý je famózny hneď keď sa objaví. Pár wtf scen a na záver veľká pravda o strachu zo slobodných ľudí ()

zzzzzjjjjj

Další Road movie snímek odškrtnutý z mého seznamu. ☑️ Dennis Hopper (více se mi líbil v Red Rock westu), který nejen, že v něm hraje a podílí se i částečně i na scénáři, ale je také režisérem filmu, za něž si odnesl i ocenění za debut. Zjevně bylo cílem natočit takovýto putovní film v americkém prostředí, s pořádnou dávkou benzínek, motelů, bordelů, kurev a marihuany, ale takřka bez děje. Je to prostě o svobodě, hoši si vychutnávají každičkou míli (možná na Route 66 🤔), ale tam kam jedou, nejsou úplně vítáni. Nicholsonovy herecké začátky také v tomto filmu poznamenaly menší ocenění. Jen jeden ze tří hlavních herců žádnou sošku nezískal a to byl Peter Fonda, syn legendárního Henryho Fondy (12 rozhněvaných můžu, Tenkrát na západě). Kostýmy, herci i místa natáčení opět na jedničku s hvězdičkou, bohužel to zdaleka ale nesplňuje všechny kritéria na dokonalý film... Konec šedesátých let, doba, kdy +- začala světu sloužit barevná kamera. Za mě lepší střed, 63%! ()

solisoli

Dennis Hopper, Peter Fonda a Jack Nicholsonvo vo fenomenálnom kultovom projekte sa zapíše, ako skvost vo svetovej kinematografie. ()

fimler

Legendární film, v mnohém revoluční. Je škoda, že se nemohu vrátit do 69 neovlivněný dnešním filmem, určitě bych z toho měl silnější zážitek. Tento film slouží jako základní kámen pro "Nový Hollywood" a celý road-movie žánr, ani nevím, zda to není úplně první road-movie v dnešním slova smyslu.  Další věci je použití hudby od Steppenwolf a dalších, což do této doby také nebylo zvykem. Všichni si k filmům vytvářeli originální soundtrack. Bezstarostná jízda si na nic nehraje, scénář byl v hodně místech údajně improvizovaný a jde to znát. Ze začátku scénář téměř chybí, sledujeme pouze chování postav. Film nechává diváka dotvářet si emoce a příběh pouze na základě obrazu. V pozadí je slyšet ticho a postavy si řeknou opravdu jen pár slov. Až od první písničky a začátku jízdy se začíná scénář ukazovat. Podle mě je ve většině hodně jednoduchý, ale má i svá silná místa (konverzace přes smrtí Jack Nicholsona o svobodě). Právě to jak je jednoduchý na jednu stranu dává filmu velkou míru autentičnosti. Věříte jim, že vlastně jsou to ti samotářští vlci, kteří nechají věci nevyřčené, ale vy víte co mají na mysli. Zajisté má film spoustu podprahových myšlenek a věcí, které mají hlubší význam než se na první pohled zdají. Film vzniknul v 60. letech v USA, což znamená v hippie období a vliv tohoto hnutí je na film znát. Tématicky se řeší svoboda, cesta je cíl, odsouzení hippies, nespravedlnost, drogy atd. Určitě jsem si velké spousty nevšimnul a film bych dokázal interpretovat na více způsobů, jen by bylo lepší si ho pustit ještě jednou. P.S. Prozatím můj nejoblíbenější film z 60. let. ()

jopal

Ospevujete ich bezstarostny zivot. Keby vsetci tak zili ako oni dvaja, tak pojdu pesi a nie na motorkach, budu nahi, akurat tu travu by si niekde natrhali...Par krat som chcel od toho filmu odist, ale nejak som bol zvedavy, co sa vacsine na nom tak pacilo. Nezistil som... Jedna * navyse je za ten necakany koniec. ()

Clapped

Epická podívaná, tolik odlišná od toho na co jsem si v kinematografii zvykl..Dlouhé záběry na krajinu, skvělý soundtrack..Příběh je odsunut až na druhou kolej a stejně to působí výborně ()

MFZB

Vynikajúci film fakt, s dobrým obsadením a samozrejme dobre zahraný, ale toto nie je typ filmu, ktorý by ma nejako extra dokázal zaujať a aj napriek pomerne krátkej stopáži sa mi dosť povliekol. Príbeh bol dobrý, téma zaujímavá, len škoda, že to bolo spracované tak nejak nezaujímavo/nepútavo...70% ()

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

02.12.2022

Tak o tohle si asi žádný z diváků neříkal. Legendární americký snímek Bezstarostná jízda herce a debutujícího režiséra Dennise Hoppera z roku 1969 má dostat novodobý reboot. Konsorcium vlastníků práv… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června