Bezstarostná jízda

• USA Easy Rider (více)

Svoboda je děvka a my se bezstarostně projíždíme... Dnes už klasický film Bezstarostná jízda (1969) byl v době svého vzniku přelomovým dílem, které otevřelo cestu nastupující generaci filmařů do Hollywoodu. Nezávisle natočený snímek, jehož distribuci převzalo studio Columbia, měl svoji premiéru v soutěži MFF v Cannes 1969, odkud si odnesl Cenu za nejlepší debut. V létě pak zahájil svoji pouť americkými a světovými kiny. Stal se velikým hitem (s rozpočtem 340 000 dolarů utržil jen v USA a Kanadě téměř 40 milionů) zejména mezi mládeží, neboť úzce souzněl s jejich tehdejšími pocity a náladami. U nás se film na začátku normalizace nesměl promítat (ač byl zakoupen) a v kinech se objevil až v březnu 1995, kdy na jeho pražskou premiéru zavítal i režisér a představitel hlavní role Dennis Hopper. Tvůrci příběhu dvou mladíků Wyatta a Billyho (jejich jména upomínají na dva proslulé psance Divokého západu Wyatta Earpa a Billyho the Kida), kteří si za peníze utržené za drogy koupí motorky a jedou „objevovat Ameriku“, porušili řadu v Hollywoodu dlouho dodržovaných filmových postupů a pravidel, mj. rezignovali na vývoj postav, vytvořili zcela atypické hrdiny (či antihrdiny), místy zrychlili a ozvláštnili střihovou skladbu (použití flashforwardů jako přechodů mezi scénami), dovolili do té doby běžně nevídanou míru improvizace v dialogu i v hereckém projevu a použili hudební soundtrack jako dějotvorný prvek. Bezstarostná jízda je dnes právem považována za jeden z průkopnických nezávislých snímků. Film byl poctěn i tehdy ještě velmi konzervativní Americkou akademií, která ho nominovala na Oscara ve dvou kategoriích (původní scénář a mužský herecký výkon ve vedlejší roli – J. Nicholson). Představitel zkrachovalého advokáta George Hansona Jack Nicholson tu vytvořil první ze svých mimořádných hereckých kreací a za svůj výkon byl kromě oscarové nominace vyznamenán mj. Cenou newyorských filmových kritiků a Cenou Národní společnosti filmových kritiků. Hlavní role vytvořili Peter Fonda a Dennis Hopper, kteří byli spolu s Terrym Southernem také autory scénáře, a za kamerou stál tehdy ještě málo známý maďarský emigrant Laszlo Kovacs. (Česká televize)

bearmeedek

Bezúčelná jízda. Nevadí mi filmy z období hippies, ale tady, ačkoliv je to tak prezentováno, to moc hipícké není. Kdybych film viděl v době jeho aktuálnosti, určitě bych hodnotil na vyšších příčkách. Ale to by bylo dáno dobou, kdy u nás byl hlad po amerických filmech, zobrazení "svobody", exotika a zakázané ovoce. Konkrétní podání svobody a hipíků v tomto filmu je dost ubíjející nudou. A to si nemyslím, že jsem blbec, který nepochopil hlavní myšlenku filmu, kde "slušní" občané nesnáší svévolnou "svobodu" a dlouhovlasáče a nejlepším způsobem je preventivní likvidace - v rámci slušného života. Ale chyběl tomu jakýkoliv náboj. Takže co jsem si mohl z filmu odnést?: Hudba - klasické šedesátky ke dvěma kolům a nádherné americké krajině. Opravdu mladý Jack Nicholson a jeho nezaměnitelná mimika. Mile úsměvné. A ten náboj (vlastně byly dva) v poslední minutě filmu. ()

boni

Bezstarostnou jízdu si asi nemůžete úplně užít, pokud je vám hnutí hippies proti srsti, což je můj případ. Pro mě to byli jen životem zklamaní feťáci, kteří svoji bezradnost (a bezcílnost) nazývali svobodou. Bezstarostnou jízdu jsem si tedy pustil jen kvůli tomu, že se jedná o první známější road movie a dnes má již status filmové klasiky. Každopádně snímek je v podstatě o ničem - vůbec nic se tam neděje. Celkový dojem nezlepší ani pár opravdu „hlubokomyslných filozofických úvah“ pod návalem drogového opojení a na konci jste rádi, že už to máte za sebou. Ale zase nemůžu být neobjektivní, ty tři hvězdy si to zaslouží. Jednu za atmosféru prašných silnic vedoucích k obzoru a mnohem dále, druhou za hudbu a třetí za skvělého Jacka Nicholsona. ()

Davidos305

Celkem zvláštní počin, neboť film mě celkově bavil, máme tu jakou si atmosféru svobody, zajímavé herecké obsazení, včetně Jacka Nicholsona, který jako vždy obvádí skvělou práci a na jeho pití chlastu nezapomenu, taky je film podpořen velkou dávkou licencovaných písniček. Snímek zajímávě líčí tehdejší dobu, ale celkově je film vlastně dost o ničem, jen hezky plyne, ale nic se ve výsledku neděje, možná je to proto aby vystihl svobodu, kterou film představuje, ale i tak nemohu dát plný počet. ()

GTS_PUNK

Snímka Dennisa Hoppera z roku 1969, ktorý v nej spolu s Petrom Fondom stvárňujú hlavné postavy, príbehovo začína in medias res a diváka "vrhá" priamo do diania, v ktorom dvaja hippie motorkári - Billy a Wyatt - smerujú naprieč Spojenými štátmi na karneval do New Orleans. Príbehovo viac-menej plocho pôsobiace dielo stavia predovšetkým na zachytení obrazov z cesty dvojice, ktoré popri jazde na motorkách predstavuje najmä užívanie drog s náhodnými ľuďmi. Na jednu stranu sa dá povedať, že film autentickým spôsobom zachytáva spoločenskú atmosféru na konci uvoľnených šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia, na stranu druhú ničím zvlášť nevyniká a iba recykluje toľkokrát ohraný námet, v ktorom hrajú prím hippies a drogy. Obsahová stránka tejto necelej sto minút trvajúcej snímky je jednoznačne jej najslabším prvkom, keďže v konečnom dôsledku prakticky o ničom nevypovedá, hoc sa o to možno aj snaží. Avšak, pravdu povediac, iba veľmi ťažko vidieť čo i len snahu rozprávať zmysluplnejší príbeh. Na Hopperovom filme, ktorý obsahovo v podstate nijak nevyniká, však možno nájsť aj pozitíva, ktoré mu pridávajú výrazné plusové body. Slabším plusom je herecké obsadenie - ústredná dvojica a neskôr aj Jack Nicholson síce nepredvádzajú životné výkony, ale do koloritu obsahovej prázdnoty akosi pasujú. Výraznejšími plusmi sú v každom prípade veľmi dobrá výprava, hudobná stránka, ako aj kamera v spojení so strihom. Práve tieto aspekty, spomedzi ktorých vyčnieva predovšetkým výprava s meniacimi sa scenériami Spojených štátov, vylepšujú celkový dojem z diela. Easy Rider napriek tomu nie je počinom, z ktorého by mal divák výraznejší zážitok či pôžitok. V prípade road movie ide v konečnom dôsledku o skôr priemerný počin, v prípade drámy o príbehovú prázdnotu. V mixe dojmov prevažujú negatíva. ()

Tiiso

Velmi zajímavě podané road movie, kde najdeme i netradiční vizuální pojetí scén kde se hlavní hrdinové nachází v drogovém opojení. Tento snímek už dnes patří ke klasice a myslím, že ho spousty filmových fandů vidělo. Pro mě to tehdy znamenal zajímavý výlet do oblasti filmových zážitků. ()

havran

Po tomhle filmu zůstává chuť s "ocasem". Hned po projekci bych mu dal tak 60% ale cestou domů hodnocení hodně stouplo. Dobrá road movie s výbornými herci (kteří asi nedopovali Red Bullem :-)). 70-tá musela být krásná doba...ale já si z ní pamatuju tak akorát pískoviště.... ()

Godhaj

,,Man I saw something, man, but I didnť see work it here. Do you know, what I mean?" Námět je výborný, ale zpracování a scénář to naprosto pohřbily. Kamera a střih jsou hodně rušivé, občas při snaze režiséra o ,,umělecký" feeling z toho až bolí hlava. Děj vlastně neexistuje, herci nehrají, tedy až na epizodní roli Jacka Nicholsona, ten se aspoň snažil. Závěrečná část byla už asi moc i na samotné tvůrce. Alespoň trochu dobrý pocit jsem měl ze scény u ohně, kdy se probírají mimozemšťané, a to je na 95 minut opravdu málo. ()

Zeldur

Když jsem viděl tenhle film poprvé, měl jsem chuť zahodit hodinky a odjet někam hodně, hodně daleko. Ze snímku doslova dýchá touha po nezávislosti a osobní svobodě. Výkony herců jsou výjimečné v tom, že kolikrát ani nevěděli, že se natáčí, a chovají se tak naprosto přirozeně. ()

Stanix

Dost těžko se hodnotí film, který absentuje na jakoukoliv příběhovou linii či smysluplnou charakteristiku postav, ale o to zřejmě Hopprovi nešlo. V podstatě jde "jen" o pseudodokumentární obraz jedné nezapomenutelné doby "květinových dětí" ve Státech a o kouzlu krajiny viděné ze dvou kol. A tak zatímco naši rodiče v té samé době kysli ve fabrice, stáli fronty na pomeranče a žili v nesvobodě a strachu kdo koho udá, že nebyl na prvomájovém průvodu, v Kalifornii se hulilo, šňupalo, popíjelo a naplňovaly se i ty nejšílenější svobodomyšlenkářské plány. Tak trochu k vzteku, nemyslíte? ()

kosoj

Pamatoval jsem si to, jako cvičení Jacka Nicholsonsa (jeho poslední monolog je mantra). Ale byl to omyl. Snímání a vedení "prostitutek" je do dnešní doby kopírováno z filmu do filmu. Ale zpět, potřebuje někdo ostříhat? Je někdo mládě gorily? ()

stan87

Road movie s poselstvím, že bezstarostnost má hranice! Super jízda na motorce, skvělá hudba a krajina. Občas zvláštní scény a když umřel Nickolson... ztratilo to náboj. ALE ukázalo realitu! ()

Scraffy

Bezstarostná jazda je naozaj bezstarostný film, ktorý nemá s ničím starosti a dokáže v krátkej stopáži zabaviť. Peter Fonda a Dennis Hopper sú skvelý. Ale nemôžem sa zbaviť dojmu, že sa z toho dalo vyťažiť viac... Hudba skvelá. ()

DzejjPii

Bezstarostná Jízda je klasický road movie, který mě bavil, i když to byl prakticky film "o ničem". Bezstarostná jízda je o cestě dvou týpků, kteří cestují z Los Angeles do New Orleansu, přičemž děj není jasně daný - všechno se odehrává tak nějak spontánně. Dvě hlavní postavy Billy a Wyatt jsou outsideři a motorkáři, kteří jsou normálními lidmi nepochopení - odmítají jim i pronajmout pokoj v podřadném motelu, popřípadě na ně mají hlasité kecy v restauraci, kdy jim dávají hlasitě najevo, že jsou určitě buď zloději nebo homosexuálové. Film se celkově věnuje polemice o tom, co je vlastně svoboda a kdo je vlastně opravdu svobodný. Postavy si občas někoho vezmou a filosofujou s ním o životě, ideálně s jointem v hubě. Závěrečná část filmu, kdy se Billy a Wyatt zdrogovali s prostitutkama, na mě udělala poměrně velký dojem znásobený tím, že stav mé mysli byl také změněný. Já ale narozdíl od nich neměl LSD, ale jenom alkohol. Z filmu byla krásně cítit atmosféra sedmdesátých let, která z něj přímo sršela. Klasická móda hippies, obrovských aut, svobody a drog, kterou nikdy nezažiju. Určitý náhled do této kultury je jistě zajímavý, ale nemůžu se ubránit dojmu, že se režisér snažil publiku sdělit, že styl žití hipíků je lepší než ten "normální". Kdo ví, na druhou stranu - svobodu si představuju trošku jinak, než si pouze užívat, nic neřešit a kouřit každý večer jointa. Bylo velmi těžké se rozhodnout mezi čtyřmi hvězdičkami nebo pěti hvězdičkami - film mě bavil, ale cítil jsem, že na pět hvězdiček tomu prostě něco chybí. ()

topi80 odpad!

Tohle má být kultovní film? Náhodná změť scén, kde herci jenom blbě čumí a deklamují nesmyslné texty, neboť se nikdo neobtěžoval sepsat scénář. Pak ten chaos na úrovni domácího videa někdo sestříhal tak, že to nemá ani zbytky logiky, a hurá s tím do kina. 95 minut ještě nikdy neuplynulo tak pomalu, jedinou radost ze sledování pak přinesl ten šťastný konec. ()

Amonasr

Klíčovým momentem filmu je podle mne Nicholsonův monolog o svobodě, kdy svým parťákům vysvětluje, proč jsou ostatním tak nebezpeční - protože na rozdíl od nich o svobodě jen nemluví, ale skutečně svobodně žijí. Všem třem se to také nakonec stane osudným. I přes tragické vyznění z filmu dýchá svobodomyslnost a ukazuje Ameriku v celé její nekonečné mnohotvárné pestrosti, včetně nesmiřitelných kontrastů, které ale dělají Ameriku Amerikou. Vynikající kamera, vynikající střih, přesvědčivé herecké výkony a neméně zdařilá režie. Film nepochybně patří ke skvostům nejen americké kinematografie. Na Denise Hoppera mám i drobnou osobní vzpomínku, kdy jsme si dokonce byli představeni před vernisáží obrazů Anny Chromy v pražském Karolinu na podzim 1992, které byl zřejmě na pozvání umělkyně přítomen. Až do té doby jsem vůbec netušil, o jak slavného herce (a režiséra) jde. ()

kyjo

Koukatelnej, ale ne moc zajímavej road movie z konce 60tých. Hlavní motivy - nezávislost, soběstačnost, a svobodu - staví do protikladu s policejní represí a předsudkama venkovských obyvatel. Jenže trochu blbě - prvoplánově, zaujatě, a černobíle (policie špatná, hippies dobří). Děj tu skoro neni. Je to zajímavý možná jako dobová sonda. ()

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

02.12.2022

Tak o tohle si asi žádný z diváků neříkal. Legendární americký snímek Bezstarostná jízda herce a debutujícího režiséra Dennise Hoppera z roku 1969 má dostat novodobý reboot. Konsorcium vlastníků práv… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června