Bezstarostná jízda

• USA Easy Rider (více)

Svoboda je děvka a my se bezstarostně projíždíme... Dnes už klasický film Bezstarostná jízda (1969) byl v době svého vzniku přelomovým dílem, které otevřelo cestu nastupující generaci filmařů do Hollywoodu. Nezávisle natočený snímek, jehož distribuci převzalo studio Columbia, měl svoji premiéru v soutěži MFF v Cannes 1969, odkud si odnesl Cenu za nejlepší debut. V létě pak zahájil svoji pouť americkými a světovými kiny. Stal se velikým hitem (s rozpočtem 340 000 dolarů utržil jen v USA a Kanadě téměř 40 milionů) zejména mezi mládeží, neboť úzce souzněl s jejich tehdejšími pocity a náladami. U nás se film na začátku normalizace nesměl promítat (ač byl zakoupen) a v kinech se objevil až v březnu 1995, kdy na jeho pražskou premiéru zavítal i režisér a představitel hlavní role Dennis Hopper. Tvůrci příběhu dvou mladíků Wyatta a Billyho (jejich jména upomínají na dva proslulé psance Divokého západu Wyatta Earpa a Billyho the Kida), kteří si za peníze utržené za drogy koupí motorky a jedou „objevovat Ameriku“, porušili řadu v Hollywoodu dlouho dodržovaných filmových postupů a pravidel, mj. rezignovali na vývoj postav, vytvořili zcela atypické hrdiny (či antihrdiny), místy zrychlili a ozvláštnili střihovou skladbu (použití flashforwardů jako přechodů mezi scénami), dovolili do té doby běžně nevídanou míru improvizace v dialogu i v hereckém projevu a použili hudební soundtrack jako dějotvorný prvek. Bezstarostná jízda je dnes právem považována za jeden z průkopnických nezávislých snímků. Film byl poctěn i tehdy ještě velmi konzervativní Americkou akademií, která ho nominovala na Oscara ve dvou kategoriích (původní scénář a mužský herecký výkon ve vedlejší roli – J. Nicholson). Představitel zkrachovalého advokáta George Hansona Jack Nicholson tu vytvořil první ze svých mimořádných hereckých kreací a za svůj výkon byl kromě oscarové nominace vyznamenán mj. Cenou newyorských filmových kritiků a Cenou Národní společnosti filmových kritiků. Hlavní role vytvořili Peter Fonda a Dennis Hopper, kteří byli spolu s Terrym Southernem také autory scénáře, a za kamerou stál tehdy ještě málo známý maďarský emigrant Laszlo Kovacs. (Česká televize)

Kate...

Nakonec se ukázalo, že to úplně tak bezstarostná jízda nebyla, ale skrývala v sobě něco víc, byť to občas trošku vázlo, přece jenom jsem si z těch scén, kdy převládala schíza a oni po večerech naznačovali duchaplné rozhovory a přes den jim vítr foukal do vlasů a krajina se pořád měnila, něco odnesla. ()

Joe321

Každý si plánuje vidělat nějaký ten peníz, aby si mohl někam vyjet. Těmhle dvou se to povedlo, ale bezstarostně to na mě moc nepůsobí. Do děje mě vtáhla hlavně hudba, při které jsem si lehce ťukal do rytmu a která právě filmu dodává bezstarostný nádech. Duo Fonda & Hopper, skvěle pasujou na role dvou hippies, které čas netrápí. - "If god did not exist, it would be necessary to invent him." ()

/Pablo

Kdo by nechtěl svobodu! Nicméně pánové Fonda a Hopper kolem mě prolétli, aniž by ve mně zanechali jakýkoliv dojem... Škoda... ()

lekr

Sex, drogy, rock´n´roll a dvě cool motorky. Místy trochu nudná a zmatečná klasika, jejíž výpovědní hodnota je ale obrovská. ()

Martin741

Dalsi perfektny road movie s hviezdnym hereckym osadenstvom : Dennis Hopper, Peter Fonda a ozrala menom Jack Nicholson. O pribeh tu pochopitelne az tak nejde, je to predsa road movie, kde si staci sadnut na motorku, a s kamosmi prejst napriec USA. Nadhera a za zaver idem s hodnotenim na 89 % ()

MartinNDL

Všechno se ukrývá v jednom zhuleným rozhovoru: "George Hanson: You know, this used to be a helluva good country. I can't understand what's gone wrong with it." Billy: "Man, everybody got chicken, that's what happened. Hey, we can't even get into like, a second-rate hotel, I mean, a second-rate motel, you dig? They think we're gonna cut their throat or somethin'. They're scared, man." George Hanson: "They're not scared of you. They're scared of what you represent to 'em." Billy: "Hey, man. All we represent to them, man, is somebody who needs a haircut." George Hanson: Oh, no. What you represent to them is freedom. Billy: "What the hell is wrong with freedom? That's what it's all about." George Hanson: "Oh, yeah, that's right. That's what's it's all about, all right. But talkin' about it and bein' it, that's two different things. I mean, it's real hard to be free when you are bought and sold in the marketplace. Of course, don't ever tell anybody that they're not free, 'cause then they're gonna get real busy killin' and maimin' to prove to you that they are. Oh, yeah, they're gonna talk to you, and talk to you, and talk to you about individual freedom. But they see a free individual, it's gonna scare 'em." Slavoj Žižek jednou vyprávěl vtip o Slovincích, ale lze to pojmout i víc globálně: Zjeví se jednomu slovinskýmu farmáři Bůh a říká, že mu splní jakékoliv přání. "Ale pozor, soused dostane dvakrát tolik." Farmář se zamyslí a řekne: "Vypíchni mi jedno oko." A o tom asi tak náš svět je. Přesto se najdou tací, kteří chtějí jen tak volně žít. Bezstarostná jízda je dokonalý ztvárnění bytostné touhy po svobodě. ()

honajz2

O hippies, o absolutní svobodě, o době šedesátých let v USA... no prostě další film z tohohle ranku, který říká ty úplně stejné myšlenky úplně stejně "svobodomyslným" přístupem. Tak jsem konečně viděl, po asi 120 road movie, přesně tu road movie, která tenhle žánr podle všeho vytvořila. Osobně s tím nesouhlasím, road movie bylo dost i před tím, Hopper tomu jen vytvořil odlišné směřování. A jelikož to vzniklo ještě na konci šedesátek, je v tom dost vidět, že to ještě pluje na vlně hippies filmů, které je černobíle vykreslují jako úžasné rebely, kteří jediní žijí svobodně a všechny policajty zase jako ten největší odpad na světě. Děj to nemá, je to jen o ježdění motorkou po krajině a fetováni, hlavní hrdinové jsou takoví správní hipíci, takže mi sympatičtí zrovna nebyli, ale většinu času jsem byl docela mile překvapen z toho, že to tu hippie ideologii nepropaguje tak násilně a tvrdošíjně, jak jsem si od pohledu představoval. Díky tomu mě to ani vyloženě neiritovalo a dokázal jsem si v tom najít pár věcí, co se mi na tom hodně líbilo (i když to často byla jen krásná krajina a hudba, ale z ní jak co, ale kromě toho mě třeba zaujala výklad teorie o Venušanech) a dokonce jsem i přemýšlel nad tím, že bych neměl problém tomu dát i tři hvězdy, ale posledních cca 20 minut mě víc uvedlo do celkového konceptu, který chtěl tímhle filmem Hopper ukázat a hned to pak pro mě šlo dolů. Bohužel to není jen zobrazení doby, opravdu se to snaží vnucovat divákovi hippie ideologii jako úžasnou a jedinou správnou a hlavně je to celé metafora na celé období hippies, takže to končí jejich pádem, protože je chudáky bezchybné s jejich svobodným životním stylem ten hnusný hnusný svět zničil. Přitom snad žádný tenhle film nedokáže vidět i druhou stranu mince - absolutní svoboda stojí na narušování svobody ostatních a je naivní ji vůbec nazývat jako svobodu, když se jedná jen o nezřízenou anarchii (kterou kdyby se všichni řídli, tak je v celém světě totální bordel, protože by mohli všichni úplně všechno) a hlavně mě dostává, že ten film kritizuje maloměšťáctví a buranství lidí, co s hippies nesouzní, ale že i hlavní postavy jsou na tom inteligenčně stejně (a také se chovají maloměšťácky a buransky) se tu neřeší, jelikož jsou na té správně straně barikády... Takže to u mě úplně dobře nedopadlo a příště si radši zopakuji Last Chants for a Slow Dance (který tyhle teze chytře kritizuje) nebo Benningův "remake" Easy Rider 2012, který se soustředí především (a skoro jen) na krásu krajiny, což tady Hopper výrazně ničí vším ostatním. Ale pořád lepší, než Vanishing Point... Lepší 2* ()

Attta

Říká se, že nejlepší díla byla z dob, kdy umělci byli neustále pod vlivem nějakých drog. Jestli to platí i o umělcích v tomhle díle, nechci řešit, ale každopádně to zde bylo krásně vyobrazeno a já si tak trochu "sjetý" taky připadal. Neuveřitelná volnost bublajících chopperů, ubíhající krajiny a především VYNIKAJÍCÍ HUDBY, která je ve filmu pro mě hodně podstatná. PS: taky bych občas potřeboval zahodit hodinky a nechat se unášet časem. :) vynikající film ()

Mefistofelle

Easy Rider je typická road movie s hořkosladkým dějem, který je vcelku jednoduchý - dva týpci jezdí na motorkách po Státech, zažívají neobvyklá setkání a dostávají se do občas dost vyhrocených situací. Celý film je vlastně takovou polemikou o svobodě postavené proti konformitě, o strasti i radosti, o drogách a cestách. Střídají se zde scény nadmíru silné (například zbabělé buranské přepadení, tripoidní sekvce v New Orleans) i vcelku nezáživné (těch naštěstí není moc, i když ve výsledku trochu srazily mé hodnocení). Nahlédnete do toho, jak vypadá taková správná hippie komunita i do toho, jak lidi smýšlejí o jedincích jako je Billy a Wyatt. Co se těchto dvou týče, zahraní jsou obstojně. Do kapsy je však naprosto a zcela ultimátně strčil Jack Nicholson, který zde hraje jednu z nejlepších rolí, v jakých jsem ho kdy viděla. No, byl to zvláštní filmový zážitek a rozhodně Easy Ridera doporučuju. ()

Sinn

3* = 1. za hudbu, 2.za Nicholsona, 3. za atmosféru v několika zajímavých momentech, které však ve většině filmu bohužel chybí...a pak se to táhne jak smrad za vozejkem hnoje...(Too) bored to be wild. ()

WoWoW

Ehhhhhm, no je to boj. Myslím jako ten život na drogách. A je to taky sex a motorky a příroda a odsouzení na první pohled. Nicméně trávu ani LSD si dát nejdu, pač to není úplně pro mě. Chci jen říct, že nejsem ani zdaleka Bezstarostnou jízdou okouzlen tak, jak jsem si původně myslel, že budu. Štve mě to, ale ten film je ujetej. Herci hrajou skvěle, ale mám z toho filmu dojem, jako by byl točen feťákem pro feťáky. To neznamená, že vím, že byl v té době Dennis Hopper na LSD. Nevím. Jen ten film tak působí a za to z velké části určitě, režisér, spoluscénárista a herec, může. Asi jsem si to neměl pouštět v období vánočních svátků. Příště si to pustím v létě. ()

raptorrr

Pokud se dvojice hrdinů zrovna neprojíždí krajinou (skvělá práce, pane Kovácsi), nebo na plátně není Jack Nicholson, je to dost nuda. ()

ad

Hudba je úžasná. Herci jsou úžasní. Kamera je úžasná. Atmosféra je úžasná. Sakra, jak je možné, že se film stal klasikou? ()

Lopic

Od Bezstarostné jízdy sem čekal úplně něco jiného. Musím se přiznat, že mi ta hromada myšlenek prostě a jednodušše nesedla. Občas sem se vůbec nechytal, ale tak to v některých pasážich snad nikdo včetně tvůrců. Ovšem hlavní myšlenka byla více než jasná a opět zas jednou vidíme jak je na tom ta "matka" demokracie a svobody USA doopravdy. Někdo tu píše, že se mu líbil Hopper, někdo, že Fonda. Mě vyhovoval Peter Fonda, za to Dennise Hoppera sem nesnášel od úplného začátku a už jen kvůli němu nemůžu dát vyšší hodnocení. ()

DruidKarel

693. hodnocený film: Čekal jsem od tohohle filmu fakt hodně. Ale... Pro mě skutečně velké zklamání. Film s příběhem snad skoro nic společného. Je to skutečně jenom pohled na to, jak si užít cestu společně s trávou a sexem na každé druhé zastávce. Jediný, co snad mohu vyzvednout, tak to jsou jenom ty známý hity. Taky velký překvapení v podobě Jacka Nicholsona. 3* jsou fakt proto maximem. 3* ()

C0r0ner

Jak už jsem někde psal, není road-movie můj příliš oblíbený žánr, takže ani Bezstarostná jízda se mi moc nelíbila. Chápu, že to dokonale vystihuje atmosféru šedesátých let v Americe, ale ty jsem nezažil a ani mě nelákají, takže taky nic. A konec (viz Vysvobození) byl jenom jedno velké wtf. 50% ()

dubinak

Easy Rider pro mě bylo s prominutím hotové peklo. A přesto, že road movies pro mě nejsou vůbec tabu, v tomto případě jsem měla co dělat, abych sledování neutnula ještě před koncem. Ono by tak ani nešlo o to, že příběh je skoro nulový, což se dá u road movie většinou čekat, ale když k tomu ještě přičtete bezduché postavy, se kterými se nemáte šanci vžít už jen kvůli jejich kamenným tvářím a absolutně nezajímavými charakterovými rysy, sleduje se to vážně strašně těžko. Denis Hopper měl asi touhu natočit sondu do života svobodomyslných hippieků, které zcela nic nepálí a jejich cesta už je v podstatě jejich cíl, když cítí vítr ve vlasech, ale zapomněl postavám připsat do scénáře i nějakou duši a sympatie, které by k nim divák choval. Štvala mě i psychedelická scéna na hřbitově, která se do zvoleného stylu vůbec nehodila a film mě díky ní začal ještě více iritovat. Tentokrát jsem nebyla ani fanynkou zvolené podkresové hudby a jedinou věc, kterou s rukou na srdci můžu vychválit je výkon Jacka Nicholsona, který snad ani nemá šanci svým talentem cokoliv zkazit. ()

Lindiště

Film, ze kterého bezstarostnost přímo čiší. Dva nekonfliktni pohodari si vyrazi uzivat zivota na motorkach. Bohuzel pro mnohe je jejich bezstarostna jizda trnem v oku, coz se jim stane osudnym... ()

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

02.12.2022

Tak o tohle si asi žádný z diváků neříkal. Legendární americký snímek Bezstarostná jízda herce a debutujícího režiséra Dennise Hoppera z roku 1969 má dostat novodobý reboot. Konsorcium vlastníků práv… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června