Bezstarostná jízda

• USA Easy Rider (více)

Svoboda je děvka a my se bezstarostně projíždíme... Dnes už klasický film Bezstarostná jízda (1969) byl v době svého vzniku přelomovým dílem, které otevřelo cestu nastupující generaci filmařů do Hollywoodu. Nezávisle natočený snímek, jehož distribuci převzalo studio Columbia, měl svoji premiéru v soutěži MFF v Cannes 1969, odkud si odnesl Cenu za nejlepší debut. V létě pak zahájil svoji pouť americkými a světovými kiny. Stal se velikým hitem (s rozpočtem 340 000 dolarů utržil jen v USA a Kanadě téměř 40 milionů) zejména mezi mládeží, neboť úzce souzněl s jejich tehdejšími pocity a náladami. U nás se film na začátku normalizace nesměl promítat (ač byl zakoupen) a v kinech se objevil až v březnu 1995, kdy na jeho pražskou premiéru zavítal i režisér a představitel hlavní role Dennis Hopper. Tvůrci příběhu dvou mladíků Wyatta a Billyho (jejich jména upomínají na dva proslulé psance Divokého západu Wyatta Earpa a Billyho the Kida), kteří si za peníze utržené za drogy koupí motorky a jedou „objevovat Ameriku“, porušili řadu v Hollywoodu dlouho dodržovaných filmových postupů a pravidel, mj. rezignovali na vývoj postav, vytvořili zcela atypické hrdiny (či antihrdiny), místy zrychlili a ozvláštnili střihovou skladbu (použití flashforwardů jako přechodů mezi scénami), dovolili do té doby běžně nevídanou míru improvizace v dialogu i v hereckém projevu a použili hudební soundtrack jako dějotvorný prvek. Bezstarostná jízda je dnes právem považována za jeden z průkopnických nezávislých snímků. Film byl poctěn i tehdy ještě velmi konzervativní Americkou akademií, která ho nominovala na Oscara ve dvou kategoriích (původní scénář a mužský herecký výkon ve vedlejší roli – J. Nicholson). Představitel zkrachovalého advokáta George Hansona Jack Nicholson tu vytvořil první ze svých mimořádných hereckých kreací a za svůj výkon byl kromě oscarové nominace vyznamenán mj. Cenou newyorských filmových kritiků a Cenou Národní společnosti filmových kritiků. Hlavní role vytvořili Peter Fonda a Dennis Hopper, kteří byli spolu s Terrym Southernem také autory scénáře, a za kamerou stál tehdy ještě málo známý maďarský emigrant Laszlo Kovacs. (Česká televize)

Hawaj

Easy jízda, easy příběh, žádný velký drámo, ale velkej dosah. Viděno za komančů v Ponrepu ve Veletržní (později klub Mišmaš). Tehdá to mělo velkou chuť svobody a byla to asi největší kultovka protože hippie, tráva, harleje a Amerika. Byl jsem uchvácen přestože hipíci mi byli k smíchu, nehulím a nekde jsem netoužil po motorce.Petera Fondu jsem znal už předtím, ale je zajímavý že dotěď jsem s ním viděl asi jen jeden další film (ten vod Sodenberga). První moje setkání s Dennis Hopperem. Akorát závěr filmu se hodil do noty komančům a proto to nebylo na indexu. ()

PlysovyMacko

Z filmu dýcha sloboda. Motorka, cesta pred sebou a krásna krajina. A drogy.  Film nemá nejaký dej, hlavní hrdinovia putujú a stretávajú rôznych ľudí. Ale nič netrvá večne. Najviac sa mi páčila časť s Jackom Nicholsonom. Emocionálne sa ma film až tak nedotkol. ()

mac000

Jistě, pustit si film dnes, v televizi a v pohodlí ušáku , tak jej asi nedokoukám. Dnešnímu filmovému fandovi už nemá mnoho nabídnout. Ale vidět jej počátkem 70. let v kině filmového klubu (jedině v kinech FK mohl být po jistou dobu promítán), a navíc v kontextu filmové nabídky tehdejší kulturní "normalizace" - to bylo úplné zjevení, které mi objevilo do té doby neznámou dimenzi filmových žánrů (vůbec nevadilo, že kromě Nicholsona jsem neznal ani žádného z herců). Bridget Fondová (jinak dcera Petera F.) zde v pětl letech stála poprvé před kamerou ()

ostravak30

Amerika je veliká a člověk si to nejvíc uvědomí ve chvíli, kdy se vydá touto zemí napříč. Čím jiným vyjádřit absolutní svobodu než sednout na motorku, pustit si hudbu a jet...někam nevím kam, dojet nevím kdy... Bezstarostnost se v tomto případě spojuje též s drogami, zástupy holek a chlastem. Bezstarostná zábava spojená s drogami je něco, co do razilo se zpožděním zhruba 50 let i sem. Pro Petera Fondu se jednalo o první scénář a jediný film, při kterém si vyzkoušel roli producenta. Určitě ale stojí za zamyšlení, že Dennis Hopper poprvé režíroval a psal scénář a měl velké neshody s herci a štábem. A to se možná do výsledku promítlo, nebo ne, kdo ví. Z tohoto pohledu je pak ještě zajímavější závěr, kdy postavy jako by se právě vynořily nad hladinu, jako by právě procitli z drogového opojení nebo se probudili z opice zažívají úplně jiné pocity než do té doby. Jako by tím filmaři chtěli říct, že užívat si může každý, ale jeho tělo nebo život sám vám to na konci vrátí i s úroky, protože vždycky můžete žít naplno, ale účet se platí až na konci. ()

mrclTV

What a TRIP. Ale zaujme iba tých, ktorí budu v dobrom spomínať na dobrodružných a večne uvoľnených hippies a/alebo motorkárov, ktorí aspoň raz v živote premýšľali nad jazdou krížom cez USA.... (ale to sú snáď všetci motorkári, že?) Ja síce nie som ani jedno, no i tak na mňa film zapôsobil, vyžaruje z neho silná aura slobody a individualizmu. Hovorí priamo na diváka, ktokoľvek ste, nie je nič jednoduchšie, len na niečo sadnúť, vyraziť a nič neriešiť. (Ale povedzme si to na rovinu, realita je bohužiaľ o dosť zložitejšia, však?) No ak vás tieto svetonázory nejako extra neoslovujú, pokojne si z hodnotenia filmu dajte dole aj tri hviezdičky, lebo inak tu nie je vlastne nič iné - dej takmer žiadny, len pekné jazdy na motorke a osobné vyjadrenia tvorcov. Škoda, že film je v závere dosť priamočiary, to vysvetľovanie v podaní Jacka Nicolsona čo predstavujú hlavné postavy filmu pre ostatných sa mohlo vynechať, bolo by to "artovejšie"! No a záver, what the fuck? ()

bass

Srovnávat Easy Rider a Hair prostě nejde. Dennis Hopper byl závislý na drogách a žíl životem podobným Billyho. Forman narozdíl od něj je režisér který například v Hoří má panenko spolupracoval s dechovkou. Hopper je zasvěcenější. Film ve kterém by byla taková pohoda a na druhé straně nenávist jen tak lehce nenajdete. ()

Filipes

Legendární film jehož hlavní myšlenkou je svoboda. K hereckým výkonům není co dodat a kvalitě filmu odpovídá moje hodnocení. Každopádně film který se mi vryl do paměti a ještě dlouho tam zůstane. Škoda, že už se dnes netočí takové filmy a nerodí takový herci i když se amerika pořád snaží nám tento film připomínat (Starsky a Hutch, Wild Hogs) ()

Doudik.t

Skvělé okénko do této doby: Děj to sice postrádá, ale zase na druhou stranu, co čekat od filmu, u kterého se vakouřilo skoro kilo trávy ()

Chladek

Film je po všech stranách originální. Má skvělou muziku, zajímavý scénář a především dobrou kameru. Navíc skvěle zachycena idea a myšlení oné generace v postavě kapitána Ameriky. No a ještě když se přidal Jack Nicholson, film získal dvakrát víc na vtipu. Bezstarostná jízda je velmi dobrá a chválihodná podívaná. ()

radimartin

Tento kultovní film plný přikouřených postaviček, krásných záběrů americké krajiny i urbanizovaných míst, výborné muziky, alkoholika Jacka Nicholsona, neustále sjetého Hoppera a divné komunity hippies vlastní neuvěřitelné kouzlo, které i po čtyřiceti letech otevírá vnitří rozmyšlení o svobodě a nechává ducha volně plynout. ()

Honziik17

Jsem motorkář a choopery miluju. Tento filmík se mi hodně líbil, jak výkony herců,přes hudbu atd atd. Ale narozdíl od filmu Harley Davidson a Marlboro Man mi na něm něco scházelo. Ale 4 hvězdy minimalne dát musím. Škoda těch motorek na konci :-) ()

Goodmen

Myšlenka je sice dobrá, ale film je prakticky bez nějakého scénáře, kde se většinu času nic neděje - jen se jezdí, hulí a mluví celkem o ničem. Díky bohu za Jacka Nicholsona a párádní hudbu. ()

Jimb021

Wow, moc jsem neočekával, ale parádní! Nemohl jsem se od toho vůbec odtrhnout (a to nejsem žádný příznivce motorek). Zajímavý a uvěřitelný postavy, jednoduše udělaný, podmanivá "svobodná" atmosféra a hlubší pointa. Co víc si přát? Nicholson zase výbornej. ()

Palisander

Hudba dobrá, film nudný. A to mám dlhé vlasy ;-). PS: Zdrhá sa opačným smerom. Iba ak by to bol úmysel. Ale to by bola vlastne vražda. Takže tráva asi predsa len má aj vedľajšie účinky :-). ()

fructic

Trvalo mi tři dny, než jsem si uvědomil, o čem tento film vlastně je a jaký je jeho smysl. Teď už to ale snad vím a chápu, co tím chtěl Dennis Hopper vlastně říci. BORN TO BE WILD + SESTŘIH Z FILMU = NESKUTEČNÁ POHODIČKA ()

jack_scott

Film, který během sledování ničím extra nezaujme...ale čím víc o něm člověk potom přemýšlí, tim lepší hodnocení pro něj má. Film je prostě hippie, jak způsobem natáčení - což se na něm negativně projevuje, tak myšlenkami. Vizuál v rámci možností super, příběh taky... Hvězdné obsazení filmu je hrozně moc znát, vpodstatě o nic víc než ty dva (tři) nejde, a ani to nikoho nezajímá, protože oni si vystačí bez všeho ostatního. Soundtrack taky výborný. Temná stránka filmu je v tom fetu a chlastu, ale zase třeba to jak se v night clubu sežerou jak negři je výborné a realistické- vybízí to člověka dát si taky,nejlépe s nimi. Celková myšlenka filmu- kritika jižanského maloměš'táctví a omezenosti se nijak nuceně neprosazuje- naopak, prostředí a negativní postavy místních rednecks jsou šíleně děsivé. A konec jakbysmet. Takže poctivý fullhouse ***** a 100%. ()

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

02.12.2022

Tak o tohle si asi žádný z diváků neříkal. Legendární americký snímek Bezstarostná jízda herce a debutujícího režiséra Dennise Hoppera z roku 1969 má dostat novodobý reboot. Konsorcium vlastníků práv… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června