Apollo 13

USA, 1995, 140 min

Režie:

Ron Howard

Předloha:

Jim Lovell (kniha), Jeffrey Kluger (kniha)

Kamera:

Dean Cundey

Hudba:

James Horner

Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Miko Hughes, Max Elliott Slade, David Andrews, Chris Ellis, Joe Spano (více)

"Nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky se odehrála ve dnech 11. až 17. dubna 1970. Tehdy po pečlivých přípravách, zcela bez povšimnutí veřejnosti, která už podobné lety brala jako samozřejmost, vystartovala k měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil kvůli zdravotním potížím původního člena posádky, Kena Mattingliho. První dny letu proběhly hladce, ale pak, 13. dubna se z reproduktorů v řídícím středisku ozvalo legendární "Houstone, máme problém." Utrhla se jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom druhou. Začal klesat tlak, objevily se potíže se spojením. Posádka pochopila, že jejich sen, stanout na povrchu měsíce, je ztracen a změnil se v zoufalou bitvu o život. Aby ušetřili vzduch, přesunou se astronauti do přistávacího modulu a pokouší se udržet loď ve směru. V Houstonu je rozhodnuto využít pro návrat gravitační sílu Měsíce a tak astronauty čeká nesmírně obtížný, ne-li nemožný úkol. Obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje drama odehrávající se daleko za hranicemi zemské atmosféry... Film byl nominovaný na Oskara v 9 kategoriích, nakonec se mu podařilo získat dva. (oficiální text distributora)

DominikV

Skvělý a napínavý film plný emocí, skvělých hereckých výkonů a velkého odhodlání zachránit ,,pouhé" tři lidské životy. ()

mortak

Jak udělat ze složitého technického problému patetickou oslavu nezlomného amerického ducha a dokonalé americké rodiny. Jim Lovell sice díky přípravě na vysněný let nemá moc času vychovávat děti a do jeho ideální rodiny se vplížilo zlo - dcera koketuje s hippies a poslouchá Beatles - ale i když je uprostřed vesmírného chladu, ví s neochvějnou jistotou, že tam na Zemi na něho čeká základní jednotka celého vesmíru - americká rodina. A pochopí to i jeho dcera, když vyslechne v TV jeho vyprávění o jednom válečném letu (v té době už má sobě slušné šaty, nikoliv hippie fashion). A nezapomeňme připočíst k americké dokonalosti i jeho babičku, která je tvrdší než skála, a všechny ty "perfect housewives", které věrně a oddaně čekají v domech na návrat Ryzích Amerických Chlapců z výprav, a hlavně tu vyšší moc ochraňující všechny ty Dobře Oholené Američany.Přiznám se, že ač je film skvěle natočen, ač se člověk nenudí, raději si přečtu odbornou knihu vysvětlující podrobně a na úrovni všechny ty technické problémy. Tento film je na mě přepatetizovaný ad absurdum. ()

WolfR

Bylo to drama, drama, které se doopravdy stalo. Vlastně jakýsi dokument, dalo by se říct. Bylo to ale výborně natočené, skvěle zahrané, mělo to atmosféru, prostě precizně zpracované, přesto, na tu pátou hvězdu ještě něco chybí. 4 hvězdy. ()

E=mc2

dychberuce, dramaticke, sentimentalne a plne ocakvania a emocii. vitahlo ma to. dostalo ma to. 5* +krasna hudba Houston we gotta problem. Uff. Tak to zvládli. ()

bartias

Dechberoucí drama podle skutečných událostí sleduje cestu Apolla 13 do vesmíru, snahu posádky překonat nervy drásající situaci ve stísněném kokpitu za vědomí toho, že už se nemusí vrátit, i snahu pozemního personálu vymyslet cokoliv, co by kosmonautům mohlo pomoct vrátit se domů. Jakmile zazní proslulé „Houstne, máme problém!“ začne jízda, která je i přes svou komornost působivě akční. ()

Columbus

Pateticky az beda. Technicky a historicky mozna vernejsi nez jeptiska k Bohu, ale o to nudnejsi a sterilnejsi. Zadne vetsi zapletky, mnoho hluchych mist a vubec... The Right Stuff to neni. ()

eJacques

...Jeden z nejlepších filmů o letech do vesmíru, v němž není ani tak vyzdvižen onen známý americký patos, jako lidskost sama v podání Hankse a hlavně Harrise... Skvělé efekty i hudba, herci rozhodně nezaostávají a hrají tak živě, že jsem tam byl téměř s nimi... ()

Decker

Apollo 13 je nadhernym prikladem toho jak natocit typicky americky film pro siroke publikum avsak a to zduraznuji pomoci vynikajiciho citu pro budovani atmosfery a napeti diky cemuz tento film nezapada do skatulky "tupe" pop cornove zabavy, ale do uzasne natocenoho a technicky vynikajiciho dramatu na motivy skutecnych udalosti, ktere poskytly tento let. Mam pro filmy Howarda docela slabost nebot me jiz nekolikrat presvedcil o svych nespornych rezijnich kvalitach. Tom Hanks, Bill Paxton, Bacon, Sinise, Harris zkratka vsichni tihle herecti fachmani utvareji svym dokonalym herectim uceleny, chytry, propracovany a hlavne napinavy a zabavny pribeh. ()

fantoci

Napínavý příběh natočený podle skutečných událostí. Skvělé herecké výkony, zvláštní efekty i celková atmosféra. ()

hans500

Skvělý film, který stojí především na fantastickém obsazení (Hanks, Bacon, Sinise, Harris, Berkeley a i všichni ostatní předvedli naprosto přesvědčivé herecké výkony), nechybý ovšem ani solidní scénář, perfektní hudba, výborná kamera i střih a vynikající vizuální stránka. Ron Howard vše s přehledem zrežíroval a, i přes to že víme jak vše dopadne, brilantně natočil velmi napínavý film. Oba Oscary (za střih a zvuk) jsou zcela zasloužené, tento film nemá po technické stránce konkurenci. ()

filmmovier

Nebylo to tak velkolepé, jak jsem očekával, i přesto to však bylo velkolepé docela dost. Napínavé, komorní, velmi realistické, skvělá režie, vynikající herecké obsazení (nicméně Hanks opět vládne). Jedna z nejzajímavějších událostí americké historie (to jejich dobývání vesmíru miluju) nemohla být natočena lépe. A teď máme, Houstone, problém, jelikož vůbec nevím, co ještě napsat. Není to strhující úplně na maximum, ale přesto je to perfektně zvládnutý film. 85%. ()

Honzíno

Monstrózní záležistost. Viděl jsem Apollo 13 poprvé snad v deseti letech (od té doby minimálně 5x), když šlo našimi kiny a byl jsem unešen. Můj tatík říká: 'dokonalý thriller bez kapky krve'. Něco na tom je. Apollo je jedním z mála filmů, kde mi americké vlastenectví, tak často zobrazované v té nejčirejší podstatě v tolika filmech z americké produkce, vůbec nevadí. Naopak v něm vidím přesný nástroj na vykreslení odvahy, hrdosti, trpělivosti a schopnosti zvládat krajní situace. Střih, zvuk, režie a ústřední herecké výkony tvoří kostru brutálního dramatu, jež mě při každé projekci dojme. Ano, mám tenhle snímek velice rád.Je to dáno mou vášní pro vesmírný program a seriózní sci-fi počiny, ale také nespornými kvalitami popisovaného díla. Studnice silných momentů, drsné dobrodružství, seriózní sci-fi (což každý nemusí úplně tak skousnout), historické drama, má osobní náklonost. Prostě 100% ()

Sfinkter

Odvážné pionýry v jakémkoliv odvětví obdivuju a pro dobývání vesmíru mám zvláštní slabost, proto mě film neuvěřitelně potěšil a dojal. ()

ivan_drago

Tom Hanks opět exceluje v roli kosmonauta z nejslavnějšího přiběhu o lidské odvaze při dobývání kosmu. Ron Howard skvěle stupňuje napětí a posádka ani pracovníci NASA, v čele se skvělím Eddem Harrisem, pořádně nevědí na čem jsou. Možná místy trochu patetické ( on dívá se na Zemi, ona se dívá na Měsíc) ale velmi napýnavé a vzrušující. ()

LiborGondek

Výborně zpracovaný film, po právu oceněný cenou fimové akademie. Skvělý scénář podle skutečné události podtrhuje výborné herecké obsazení. Je zajímavé, že Tom Hanks má ve své sbírce tolik velkofilmů. Jak to jen dělá?? 90% ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard