Apollo 13

USA, 1995, 140 min

Režie:

Ron Howard

Předloha:

Jim Lovell (kniha), Jeffrey Kluger (kniha)

Kamera:

Dean Cundey

Hudba:

James Horner

Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Miko Hughes, Max Elliott Slade, David Andrews, Chris Ellis, Joe Spano (více)

"Nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky se odehrála ve dnech 11. až 17. dubna 1970. Tehdy po pečlivých přípravách, zcela bez povšimnutí veřejnosti, která už podobné lety brala jako samozřejmost, vystartovala k měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil kvůli zdravotním potížím původního člena posádky, Kena Mattingliho. První dny letu proběhly hladce, ale pak, 13. dubna se z reproduktorů v řídícím středisku ozvalo legendární "Houstone, máme problém." Utrhla se jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom druhou. Začal klesat tlak, objevily se potíže se spojením. Posádka pochopila, že jejich sen, stanout na povrchu měsíce, je ztracen a změnil se v zoufalou bitvu o život. Aby ušetřili vzduch, přesunou se astronauti do přistávacího modulu a pokouší se udržet loď ve směru. V Houstonu je rozhodnuto využít pro návrat gravitační sílu Měsíce a tak astronauty čeká nesmírně obtížný, ne-li nemožný úkol. Obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje drama odehrávající se daleko za hranicemi zemské atmosféry... Film byl nominovaný na Oskara v 9 kategoriích, nakonec se mu podařilo získat dva. (oficiální text distributora)

TheGunner

V tomhle filmu nemůže chválit jenom Hankse, v tomhle filmu excelovali všichni herci. Pro mě je každý film, kterej je natočenej podle skutečné události umocněněj prožitek z dívání a u tohodle filmu to platilo dvojnásob. Skvělé filmové dílo se skvělými herci. ()

bolan

Americký velkofilm se všemi neřestmi co k němu patří. Oproti jiným velkofilmům, je tento velmi obsáhle zaměřen na mačkání různých čuflíčků uvnitř kosmické lodi a technické dialogy Hustonu - jestli je to dobře nebo špatně je na vkusu každého. ()

Gagner

Celý film prakticky skáčeme mezi Apollem a řídícím střediskem a ikdyž se nevyznáme ani v jednom údaji, jsme velmi napjati až do konce, ikdyž víme, jak tento film skončí. Na takový film už je zapotřebí špičkového umu :) ()

passat

Do detailů promyšlený film s úžasnou atmosférou mi dává pocit, že byl natočen opravdu profesionálně, jak by měly být všechny filmy. I s délkou skoro dvě a půl hodiny jsem se ani chvíli nenudil a to kosmonautika rozhodně nepatří mezi mé zájmy. Skvělý zážitek. 85% ()

Chudobka

Takový úžasný příběh a je z toho tak nudný a patetický film. Navíc jsem mnoha věcem vůbec nerozuměla, nejsem technicky zdatná, takže místy jsem věděla pouze to, že všechno se sype. Ale co to konkrétně znamená a jaké to bude mít důsledky, jsem se jen domýšlela. Z herců se mi nejvíc líbil Ed Harris, který mě zatím nezklamal v žádném filmu. ()

embecka

Túto klasiku som zhliadla oveľa neskôr, ako zvyšok populácie a možno to bola chyba. Pretože na danú dobu to je určite skvelý film, no v súčasnosti (v čase všetkých Interstellarov a Gravitácií) to vo mne nezanechalo žiadnu emóciu, čo ja k hodnoteniu filmov na výbornú potrebujem... No keďže emócie sa nerozhýbali a chýbali, nemôžem povedať nič viac a nič menej, ako že to bolo fajn. Iba fajn. ()

Nathie

Jeden z těch filmů, které člověka nezklamou, i když jej vidí poněkolikáté. Dobře namíchané a vyvážené: poutavý příběh, emoce, napětí, herci... ()

Carbo

Pro mne jeden z nejoblíbenějších filmů o vesmíru(myslím nyní filmy pouze ze skutečného světa a né vymyšlené). Film vypadá realisticky, kosmické exteriéry jsou zobrazeny přesvědčivě. Hudba ničím nevyniká avšak není vyloženě špatná jen je postě nevýrazná. Výkony herců kosmonautů a techniků i jejich manželek jsou zpracovány kvalitně. Nikdo mě nevadil ani nějak více nezaujal. Filmu dávám pět bodů protože tento příběh podal zajímavě, z mého pohledu bez chyb a taky bez přehnaného sentimentu a patriotismu.Je nutné vzpomenout na vynalézavost a odvahu lidí od NASA ve vesmíru i dole na zemi, protože to co dokázali při návratu této posádky ale i při jiných letech je úžasné a vzrušující. ()

Rambo159

Vskutku impozantné dielo, skvelo rekonštrujúce "smolné" udalosti z letu Apolla 13. Perfektne zohratá hlavná trojica Hanks-Paxton-Bacon a ich skvelí sekundanti Ed Harris a Gary Sinise. Opäť fenomenálny James Horner. Ja sa môžem ale hanbiť, že som to videl až teraz! 5* ()

rexino

Veľká srdcovka. Áno mám rad kozmonautiku a tento film bol až na pár malých drobností presný, dobre urobený a Tom Hanks ako inak bezkonkurenčný. Jednoznačne jeden z mojich najobľúbenejších filmov. 100% ()

Saur.us

Skvělá rekonstrukce neuvěřitelně smolné výpravy. Velká snaha o auteticitu, velký důraz na technickou stránku kosmonautiky, na svou dobu výborné efekty (především simulace beztížného stavu). Přehnaně emotivní happyend ale připravuje snímek o svou pátou hvězdu. ()

drozdy1

Bohužel dlouhá stopáž filmu donutí člověka k tomu ,že by mu navadilo si během filmu udělat čaj nebo kafé. Kvalitní film, ale dříve či později se stane být trochu nudným. Hodnocení: 70%. ()

Amper01

Ač měl film dlouhou stopáž, tak protože se pořád něco dělo, měl jsem na konci dojem, že trval tak hodinku. Akorát mi trochu vadily známé tváře. Přece jen bych v raketě raději neznámé herce, než Forista Gumpa. A v řídícím středisku taktéž. Ale jinak docela příjemné na zkouknutí (ale asi spíše pro technické typy) ()

zdeny99

Jeden z nejnapínavějších a nejemotivnějších filmů. Začátek je zajímavý, když se astronauti teprve chystají do Vesmíru. Poté jakmile zjistí, že jim uniká kyslík, nastane drama a první dojemná část, že je něco špatně, hodně špatně. Část, kde hledali možnost, jak dostat zpátky na Zemi kosmonauty, mi připadala poměrně zdlouhavá, ale když prolétali zemskou atmosférou, tak se jednalo o jeden z nejprocítěnějších a nejdojemnějších filmových zážitků. [16427. hodnocení, 299. komentář, 84%, 325. nejlepší film, 659. nejoblíbenější film] ()

simon84

Nedelni filmove retro okenko. a successful failure NASA, hodne dobre natoceny. I po tech 25 letech to stoji za videni. ()

mls

Vlastne som chcel dať najprv 4 hviezdičky, ale ako tak nad tým rozmýšlam ten film nie je ničim vyjnimočný. Máme svojich hrdinov, držíme im palce, ale napätie akoby nás obchádzalo. Navyše keď sa pozriem do súčastnosti ani tie efekty už nie sú také skvelé. A keď to nemôžem braťani ako zábavu ani v tom nemôžem hladať nebodaj niečo hlbšie tak to môže byť iba priemerný film. ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard