Apollo 13

USA, 1995, 140 min

Režie:

Ron Howard

Předloha:

Jim Lovell (kniha), Jeffrey Kluger (kniha)

Kamera:

Dean Cundey

Hudba:

James Horner

Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Miko Hughes, Max Elliott Slade, David Andrews, Chris Ellis, Joe Spano (více)

"Nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky se odehrála ve dnech 11. až 17. dubna 1970. Tehdy po pečlivých přípravách, zcela bez povšimnutí veřejnosti, která už podobné lety brala jako samozřejmost, vystartovala k měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil kvůli zdravotním potížím původního člena posádky, Kena Mattingliho. První dny letu proběhly hladce, ale pak, 13. dubna se z reproduktorů v řídícím středisku ozvalo legendární "Houstone, máme problém." Utrhla se jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom druhou. Začal klesat tlak, objevily se potíže se spojením. Posádka pochopila, že jejich sen, stanout na povrchu měsíce, je ztracen a změnil se v zoufalou bitvu o život. Aby ušetřili vzduch, přesunou se astronauti do přistávacího modulu a pokouší se udržet loď ve směru. V Houstonu je rozhodnuto využít pro návrat gravitační sílu Měsíce a tak astronauty čeká nesmírně obtížný, ne-li nemožný úkol. Obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje drama odehrávající se daleko za hranicemi zemské atmosféry... Film byl nominovaný na Oskara v 9 kategoriích, nakonec se mu podařilo získat dva. (oficiální text distributora)

Heywood

Komu se líbil film doporučuji přečíst si i knihu, protože ta osvětlí, proč k tomu maléru vůbec došlo. Skvěle obsazený a zrežírovaný film. Chyba nevidět. ()

jerabin

Moc dobrý film, výborné triky, herci rovněž a navíc podle skutečné události. Trochu toho amerického vlastenectví, ale to se v tomto případě dá hravě překousnout. ()

Mangus

Skvelý film. Jednoducho skvelý. Plný napätia, objavujúci mnoho záhad Apolla 13. Priková Vás do stoličky počas celého trvania, napriek tomu, že je to verná rekonštrukcia. Človeku sa to až veriť nechce, čo všetko museli astronauti v skutočnnosti na Apolle 13 prežiť. Koľko šťastia, náhody, ale hlavne skvelého týmu NASA v Houstone muselo dopomôcť k návratu. Ako to všetko vyselo na vlásku. K tomu všetkému magická sila vesmíru spojená so strachom z prázdnoty, z ktorej niet návratu. Ron Howard to natočil naozaj skvelo. Herci, na čele s Tomom Hanksom ohromní. Doslova hviezdna zostava: Kevin Bacon, Ed Harris a sympaťák Gary Sinise. Všetko spravené presne tak, ako malo byť a zanechalo obrovský dojem. 10/10 P.S. čo sa týka kritiky amerického vlastenectva a hrdosti...nad tým sa len pousmejem, pretože neviem o tom, že by niekto iný bol na Mesiaci...a ak by sa takáto porucha na rakete stala v ZSSR, najskôr by sa nik nevrátil a celé by to bolo ututlané, narozdiel od USA, kde k nebesám (a televízorom :D ) vzhliadala celá americká verejnosť. ()

james11

Moc dobře natočený film o příběhu (alespoň pro mě) né moc známé lodi Apollo 13. Myslím, že americká hrdost je zde na místě, a je jen dobře, že vznikl tento film. ()

Agent008

Krásný film, krásný příběh a hlavně pravdivý, perfektní hudba a bravurní herecké výkony - prostě film, na který se vždy rád pokaždé podivám se stejným zaujtím jako poprvé. ()

pavont

V podstate cista Howardovina. Ten nam realistycky prednasa dramaticke udalosti jedej vesmirnej vypravy. Jedinu chybu vidim v tom, ze nedokaze pocas celej doby udrzat moju pozornost a nejak mi bolo jedno co sa s hrdinami stane. ()

Tomulka

Výborné zpracování a plejádě výborných herců se nedá nic vytknout. Akorát na sfilmovaná témata dle skutečných událostí u kterých víme jak to dopadne nejsem.(Proč?) Protože veškeré napětí je pryč. ()

Esquirol

"Hustone, máme problém" - tahle věta se zapsala do dějin! Ne že by tento film byl zvlášť technicky zpracovaný. Tady jde o lidskot, odvahu a přátelství. Zdá se vám to až moc kýčovité? Mě ne, já jsem uvěřila! Herecké výkony Toma Hankse a jeho kolegů velmi přispěly, že se z toho filmu o jednom zásadním mylníku americké historie, stala moje srdeční záležitost! ()

shinlove

"...a mimochodem-spalničky nikdy nedostal!" :) Jeden z nejlepších filmů dle skutečné události, který byl kdy natočen. Oceňuji především výkony Hankse a Sinise, jsou prostě dobrá dvojka už od Forresta ;) 5* ()

pazuzu

na tomhle filmu si nejvíce cením,že je v nem kus historie pojednavajici o lidskem duvtipu a možnost vidět co že se to tenkrat v tom kosmu stalo.Plnemu ohodnoce mi k tomu ovšem neco chybí asi to že nepřistaly na měsic) ()

Svadbos

Príbeh misie na Mesiac, ojedinelý prípad, kedy špeciálne efekty slúžia príbehu a robia film úplne vierohodným. Perfektné vykreslenie 70-ych rokov je ďalším plusom filmu. Brat režiséra Howrda hrá vo filme jedného z houstonských "intelektuálov", otec Rance hrá kňaza a matka Jean ej výborná v úlohe matky Jima Lovella. Skutočný Lovell sa objavuje ako dôstojník na palube lietadla v poslednej scéne. Otvárací komentár číta Walter Cronkite. Film bol natočený podľa knihy "Lost Moon" Jeffery S. Klugera a Jima Lovella. Film verne rekonštruuje celú udalosť. Mohol vzniknúť skutočne iba vďaka hollywoodským miliónom a možnostiam - tie peniaze sú viditeľné v detailoch (stopercentná technická autentičnosť), v strhujúcich záberoch štarftu kozmickej lode, v nie menej efektných pasážach "z Mesiaca", v scénach simulujúcich stav beztiaže (natáčané v lietadle, ktoré padalo strmhlav dole), v úžasnom prelete atmosférou, pri návrate na Zem, proste v každom druhom zábere filmu. Milióny tu však netrčia hlúpo navonok, čím sa potvrdzuje staré pravidlo, že nákladný efekt je iba vtedy efektom, ak je dostatočne krátky, pretože iba tak si divák uvedomí jeho výnimočnosť. Ak skutočnosť poskytla filmárom jedinečnú drámu, po tom, čímk ju ešte opoprili scenáristi, je skôr ku škode veci. Dobre je to vidieť už v zmienenej scéne štartu lode. Fascinujúce zábery sú prestrihávané slziacej manželky kapitána lode - tie sú dojemné, ale zároveň stereotypné a trapné. Vôbec všetky rodinné scény, či už ide o manželku, matku, či deti hlavného hrdinu, táto typická sentimentálna kaša, to keby vo filme nebolo, nič by sa nestalo. ()

Filatov

"Houston, we have problem!" Ne narozdíl od skutečných kosmounatů, které ve vesmíru postihla nehoda film Apollo 13 opravdu problém nemá a to vůbec nikde - od kamery po hudbu (aby ne když jí komponoval mnou neustále do nebes vynášený James Horner). Herecky zazářili všichni hlavní účinkující a nejvýš stavím Eda Harrise. Toho chlapa začínám mít opravdu hodně rád. Napětí se skrývá za každým sepnutím čudlíku, či rozsvícením kontrolky a co teprv při setmění, když se modul dostal na odvrácenou stranu Měsíce a ztratil signál. Nechápu jak je ti borci dole dokázali dostat zpátky stejně jako to, jak dostat větší čtvercový těleso do menšího válce. Pánové z NASA na to asi mozky maj :-) ()

pirate

Velmi zajímavý, promyšlený a napínavý film. K tomu vážené herecké obsazení. Tři a třičtvrtě hvězdy, 75%. ()

Otan

Byl jsem na tento film fakt zvědavý a nezklamal.Naštěstí onen pověstný americký patos není přítomen.Reálný vesmír,loď - prostě je to slušné.86% ()

Agnostik

Velký filmový zážitek popisující dramatické okolnosti okolo mise letu Apolla 13.S napětím sledujeme trojici astronautů jejichž původním poslaním bylo vystoupit jako druhá posádka,v historii lidstva na povrch měsíce.Do toho ale přišel nečekaný dramatický zlom v podobě technických závad na vesmírném modulu.Herecký koncert známých tváří stříbrného plátna současnosti nepotřebuje zásadní komentář.Velký hit 90%! ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard