American Horror Story - 1984

(série)
USA, 2019, 7 h 7 min (Minutáž: 41–60 min)

Kamera:

Gavin Kelly

Hudba:

Mac Quayle

Emma Roberts, Gus Kenworthy, Billie Lourd, Leslie Grossman, Cody Fern, Angelica Ross, John Carroll Lynch, DeRon Horton, Matthew Morrison, Orla Brady (více)

Epizody(9)

Je leto roku 1984 a vo večerných hodinách sa uprostred Los Angeles odohráva lekcia aerobiku. Na tejto hodine sa po prvý krát stretávajú aktéri tohto príbehu. Aerobiková fanatička Montana (Billie Lourd), atléti Chet (Gus Kenworthy) a Ray (DeRon Horton), ambiciózny herec Xavier (Cody Fern) a Brooke (Emma Roberts), ktorá sa do LA prisťahovala len nedávno, takže sa snaží zapadnúť. Po tréningu sa partia rozhodne, že je treba vyskúšať niečo nové, a preto si zvolia kemp Redwood ako miesto, kde strávia leto ako vychovávatelia. Tento kemp je známy tým, že sa tu v roku 1970 odohral brutálny masaker. Teraz, o 14 rokov neskôr, sa jedna z preživších Margaret Booth (Leslie Grossman) rozhodla kemp znovu otvoriť. Krátko po príchode noví táborníci zisťujú, že v Redwoode nie je všetko v poriadku a čoskoro opäť potečie krv. (Marceloo)

Gamekeeper77

Celkem slušná řezničina. Tahle série má hlavní jádro silně obšlehnutý z osmdesátkových slasherů, což mi ze začátku ne žeby vadilo, ale ríkal sem si do prdele a kde je to překvapení?! Po pár dílech se ale postupně všechno začne otáčet do nepředvídatelna, až do koncový podoby AHS. Je tu libová atmosféra 80' s pár super dobovýma songama. Vlastně mi tu nejde nic proti srsti, snad jen škoda, že se Kíčník a jeho prvotní Hejmovská vizáž postupně zahalí do závoje nudy. Jinak ale povedenej kousek. 80% ()

Blazkowicz

Nechápu, jak si tady z toho většina uchcává. Vždyť to nemá s hororem nebo slasherem nic společného. Tak první dva, tři díly možná trochu. Ale pak už jedeme zase klasiku tohoto seriálu, a to žánrovou otočku o 180° na stupidní telenovelu vhodnou k žehlení. Ten chce zabít tu, protože ta druhá si ho najala, protože ta první jí prý zabila bratra, což je kravina. Vrahoun nikoho nezabil, to mu to jen namluvila jiná mařka, která sama pozabíjela celý tábor a uřízla si ucho. Vrahouna pustí z vězení zdravotní sestra Rita, která ale není zdravotní sestra ale pomatená psycholožka. Ta co vraždí, byla ze začátku asi posedlá matkou vrahouna, kterému se utopil brácha. Matka taky vyvraždila jako první celý tábor. Zapomněl jsem na to, že ten druhý vrah je malý Satan, takže je nesmrtelny. A kdo zdechne v táboře je duch a bude tam nadosmrti. Nebo taky může vraždit každého, kdo tam zavítá a bude tam ještě víc duchů. Juhů! Samozřejmě není problém, aby si hlavní hrdinka během naháněčky s vrahounem zašukala. Proč ne, že jo. Vraždění a gore jsem potom už ani nevnímal, stejně tam o to ani nejde. Fajn, to byl takový brainstorming trošku, ale těch dějových linek nebo zápletek je tam ještě víc. Prostě styl "ta to dělá s tím a ten zase s tou". Plno debilních zvratů (zvratků?). To je to slovíčko, které jsem hledal. Velmi křehké vztahy jak vyšité. Jediné, co za celou sérii bylo vynikající - úvodní klip. 2+* ()

hrumsrt

Ty 80s mají něco do sebe! Takže ani v AHS nechtěli zůstat pozadu a pořádně se opřeli o tehdejší módu, ale hlavně o hudební produkci. První půle mě nesmírně bavila, oblíbil jsem si postavy a dějově to bylo tak strhující a napínavé, že jsem až žasnul, že po několika slabších řadách se něco zase děje! Ale zase mě tvůrci nezklamali a potvrdily, že té nejvyšší kvality už asi nikdy nedosáhnou. Problémem je už třeba samotný nástin postav, kdy všechny směřují k tomu svému, ale nakonec se dočkají je flashbacku, či jen citového vykoupení. Suverénně nejtragičtější jsou dialogy, které vás vůbec nikam neposouvají. Hnacím motorem je, že velmi často přeskakujete z časových linek, nicméně ani to nebudí dobrý dojem a působí to vcelku rozkouskovaně. Závěrečná emotivní pasáž je sice nádherná, ale spíše měl vyvrcholit děj, nebo jako tomu bylo v minulosti, tak už tu poslední epizodu nechat v takovém odlehčeném stylu. S perfektní hudbou a velmi dobrou stylizací je z toho ale super žánrovka. A po delší odmlce zase fajn série.  Nejoblíbenější postavy - Montana Duke (Billie Lourd), Brooke Thompson (Emma Roberts) a Pan Jingles (John Carroll Lynch). 75% ()

Lucretat

Jsem velký fanda AHS od první řady, k některým jsem se vrátil i po letech (dvojka, trojka, čtyřka).Takže tenhle totální úpadek mě fakt mrzí. Ale devátá řada je naprosto zpackaná, jako by tvůrci vůbec neměli vymyšlený příběh co chtějí vyprávět. Události se tam prostě nahodile dějou, asi jak zrovna padly kostky v člověče nezlob se, Neustále se tam otáčí kdo je lovec a kdo oběť, ale vás to vůbec nezajímá, protože a) jsou vám postavy totálně u prdele a za b) stejně zase ožijou, tak co. Napětí nula, příběh nula, Leslie Grossman skvělá jako vždycky. AHS Cult jsem nedokoukal spíš z nezájmu o téma, ale od 1984 jsem čekal že to přeci jen dopadne nějak smysluplně. Ne, poslední tři epizody jsem už projížděl, abych neztrácel zbytečně víc času než bylo třeba. ()

Astonko

Množstvo veľmi dobre vymyslených a zahraných postáv, krátke stopáže a rýchlo gradujúci, hoci nie náročný, dej z tejto série robia skvelú zábavu 9/10 ()

Buxholka

Tohle může bavit i ty, kteří se jinak na AHS nemají potřebu koukat, což je můj případ. Základem je film z roku 1980 o utopeném chlapci na táboře, které je po letech znovu obnoven - to je příběh filmu Pátek třináctého a tento seriál v podstatě staví na dost podobném příběhu, který rozvede do seriálu a současně se vypořádává s celým popkulturním odkazem 80. let, tj. nejen tehdejších hororů. Je to vlastně vraždění v rytmu 80s párty, chybí už jen Rubikova kostka. (Možná tam je, neviděla jsem všechny díly.) ()

chozze008

Mozne spoilery: Hele je to nebudu natahovat jako ostatni, ale ve srovnani s toudle sezonou byly v podstate prvni dve sezony "art" (to nemyslim spatne). Mozna uz zapominam , protoze AHS uz bezi skoro 10 let, ale todle byla opravdu nejbrutalnejsi sezona, krvava lazen ve stylu (aspon co se krve a brutality tyce) korejskych hororu. Nejprve vas nalaka zasazeni do 80.-tek (název 1984, to je jedine co bych snad vytkl, mnozí z náš vědí , že to implikuje k úplně něčemu jinému, ale jako marketingový tah asi dobré) a pak ta sezóna vás opravdu nenechá vydechnout, spousta twistu (zvratů), co se scénáře týče, přirovnal bych to ke kvalitě první sezóny. AHS má pro mě své propady a vrcholy (některé sezóny jsem ani nedokoukal), ale tadle řada je pro mě TOP. ()

hony23

9.série se dá rozdělit na 2 části. V té první se parta retardů rozhodne odjet na tábor dělat vedoucí, kde je naštěstí místo dětí čekají hned 2 sérioví vrazi. Ti mají za úkol na 3 hodiny zabavit diváka kuchanim oněch nešťastníků, což časem začne být trochu stereotypní a navíc při frekvenci 1 zabití každých 10 minut brzy dojdou lidi, kteří by se ještě dali zabít. To tvůrci bohužel vyřešili tak, že začali zabité znovu oživovat, aby bylo dál koho zabíjet. A já jen nechápavě kroutil hlavou, zda jde o vzdání holdu hororům z 80.let, nebo zda jde o parodii. Druhá půlka série nás pak neustále přenáší v čase do různých období před i po onom masakru, aby bylo divákovi vše vysvětleno a aby celý příběh dával alespoň trochu logiku. Ale abych i chválil, pochvalu zaslouží tvůrci za navození dokonalého osmdesátkového retra i za černý humor, s kterým nechávali masakrovat nebohé oběti. ()

Darxandri

Po slabém Cult a průměrné Apocalypse konečně zase parádně nadupaná série AHS. Postavy jsou sympatické, příběh krásně utíká a není chvíle, kdy by se nic nedělo. Vidím spoustu lidí, co si stěžuje na to, že příběh je předvídatelný slasher a kvůli tomu samotnou sérii sráží, což absolutně nechápu, když to je přesně to, o co se tvůrci snažili. Podsta starým, dobrým, kultovním slasherům. Za mě jedna z nejlepších sérií a doufám, že se bude kvalitou držet AHS stále alespoň na této úrovni. ()

baron156

Tak i letos se AHS povedlo něco úžasného. 1984 je na téma slasher hororů, takže tu máme milion odkazů na kultovní horory jako např. Pátek 13, Halloween, Texaský masakr motorovou pilou nebo Noční můra v Elm Street. Do toho všeho je série vložena do retro osmdesátek a letního tábora Redwood, který zažil krvavý masakr. Chybí mi tam stálí herci (Lange, Bates, Peters, Paulson), ale co se dá dělat. Neuvěřitelným tahounem byla Emma Roberts jako final girl společně s Johnem Carrollem Lynchem jako Mr. Jinglesem a Lily Rabe, která se vrátila jako dáma v bílém. A nejlepší byl Bily Idol, který nám hrál do každěho masakru :) „Osmdesátky nikdy neumřou". Určitě jedna z lepších sérií AHS. ()

dragonfire

Ne, tohle není ono. Jakožto zarytý fanda světa AHS musím přiznat, že tahle série byla snad stejný propadák jako Roanoke (který byl místy alespoň děsivý). Série byla sice inspirována staršími klasikami ze světa slasherů, ale inspirace občas působila jako kopírování. Zkrátka toto téma není moc originální a nedá se k němu vymyslet nic moc nového. Nyní se omlouvám za případné SPOILERY !!! - netvrdím však, že série nebyla koukatelná, od takového třetího dílu to začalo dávat větší smysl, ale opět oprašovat tématiku, že kdo někde umře, musí tam zůstat, je na můj vkus celkem otřepané. Chválím herecké výkony, především Emmu Roberts, která se od své poslední role Maddison Montgomeryové (Coven, Apocalypse) diametrálně odlišovala. Třetí a také poslední hvězdu dávám za novou úvodní znělku (zároveň snad nejlepší ze všech), kterou jsem nechával hrát při všech devíti dílech až do konce. Upřímně, nevím, co očekávat od poslední série, ale po tomto fiasku se na ni ani netěším. Ale pokud vám nevadí sledovat slashery, které jsou dějově nenáročné, nemyslím si, že 1984 bude něco, co ze svého seznamu vynecháte. ()

Colomba666

⭐️⭐️⭐️⭐️Docela slušné, tvůrci naštěstí neudělali ostudu předcházející Apokalypse, a i přesto, že se jednalo o inspiraci skutečnými událostmi, se tato serie řadí mezi ty zdařilejší. Oceňuji také znovuobsazení Codyho Ferna, který na mně působí jako světlejší verze Finna Wittrocka, jehož v této serii můžeme také vidět po menší pauze. ()

TynTynka

Tahle série mě absolutně nebavila. Spoustu věcí se dalo předpokládat předem. Byla to směs blbostí. Čím víc sérií, tím horší, jak už to bývá z počátku oblíbených filmů a seriálů. ()

Zupan_

Parádna 80s atmoféra, ale približne od polky to šlo úplne mimo logiku . A celé začalo zaváňať koksom... Hendykepovaný vrah, furt sa vracajúce mŕtve postavy, doslova konediálne satansko paranormálne vsuvky, strašne wtf zvraty fakt úplne cucané z prstu. Rozbeh veľmi silný kukoncu už problém dopozerať. ()