Námětem pro celovečerní filmový debut šestadvacetiletého režiséra Jana Hřebejka se stala stejnojmenná „pamětnická“ povídka Petra Šabacha z knihy "Jak potopit Austrálii". Originální muzikálová komedie je situována do Dejvic konce 50. let, žijících poklidně svým „maloměstským“ způsobem ve stínu rudé hvězdy na špici hotelu Internacional. Do světa rodičů, náruživě žijících všedními starostmi, aby zaplašili tíži doby, a jejich ratolestí, jejichž tušení „světa venku“ podporuje exotický obsah popelnic zmíněného hotelu, vtrhne jednoho dne mladík Bejby. Nevinný pra-chuligán svým výstředním oblečením a vášní pro nezvyklé rokenrolové rytmy způsobí pozdvižení – mládež je nadšena a rodiče si zoufají. I když svérázný prorok je nakonec zničen (podobně jako mnoho jiných, kteří ukázali cestu), pro generaci kluků znamená jeho zjevení klíčový obrat v jejich životě... Jan Hřebejk, inspirován Vlasy M. Formana, svou výpověď o 50. letech spojuje s výraznou videoklipovou stylizací. Základní dějová linie se zcela přirozeně rozvíjí i v písních a suverénně realizovaných tanečních číslech. Zásluhu na zdařilém výsledku má spolupráce kameramana Jana Malíře, choreografa Josefa Prouzy a autora písní Ivana Hlase. Vesměs přesně obsazeným hereckým představitelům dominují Jakub Špalek, Martin Dejdar a Josef Abrhám. Zdařilý muzikál příjemně překvapil a nadchl řady příznivců. Získal Českého lva za nejlepší film roku 1993. (Česká televize)

moviepill

3 hviezdičky už len za tú hudbu, ktorá je úžasná. A tá štvrtá za Abrháma. "Šakalí léta" je veľmi sympatický film, môj obľúbený. ()

DooFooS

Film plný spíše emocí než samotného děje, ale tak nějak mě i po několikerém shlédnutí vždy dobře naladil. ()

Bratr

Já mám šakalí léta rád! Tuhle jsem je viděl znova a zase jsem byl spokojený. I když je ten film chvílemi takový jakýsi rozbředlý, Dejdar v hudebních a tanečních scénách prostě jede a strhává s sebou celou atmosféru filmu. ()

weasel.p

Další porevoluční pokus o něco...film který tak nějak neví čím má být, je to něco na způsob Obecné školy s prvky Pomády a z mého pohledu je to dost nudné a o ničem, není to ani pořádný muzikál ani příběh, který by nějak zapůsobil dobově. Nakonec je tu jedna věc, která stojí za pochvalu- dvě ústřední písničky. ()

sendisis

Svět rokenrolu a doba v Československu. Příjemný film, na který se vždy po čase ráda podívám, nezapomenutelné hity Ivana Hlase, Josef Ambrahám a Martin Dejdar. ()

Pilířek

Pro mě asi nejpozitivnější polistopadový film, který si sebou ale zároveň nese velká sdělení. Z žádného jiného novodobého českého díla nečiší taková radost z filmařiny, jako z Šakalích let, které jsou pro mě, stejně jako pro kolegu Houdiniho, nejpovedenější Hřebejkovina. Dávám šest hvězdiček. Hejbá bryba!!!! ()

Toumyk

Výborný snímek z dob Hřebejkovy "nekýčovitosti". Tento snímek se velmi povedl co se týče příběhu, hudby, obsazení...ten film má duši a to se mi líbí. Dnes už vlastně "klasika", která zaručeně nikdy nezklame. ()

avonetka

Film jsem viděla v kině v době jeho vzniku. Tenkrát jsme si ještě vystáli frontu na lístky. Při odchodu z kina mě jeden kamarád rozesmál, když pronesl větu „Můžete mi někdo říct, o čem to jako bylo?“. Tak asi tak…… Nemám zrovna extra ráda rokenrol, takže když ho zrovna nehráli, pár scén se mi tam i líbilo. Postava Bejbiny mi přirostla k srdci hned. To, že Sylvu Tománkovou předabovali, a že ani písničky nenazpívala, mě při pozdějším zjištění zklamalo. Takže jsem zase žila v iluzích. Tenhle film mě ale obohatil o Ivana Hlase a dvě nádherné písničky! „Pod oknem“ a „Mám Tě rád“. Jen kvůli nim jsem si tehdy koupila i soundtrack a sáhla tak docela hluboko do mé prázdné kapsy. ()

kubilov

Jednoznačně nejlepší role Martina Dejdara v docela milé adaptaci knihy Petra Šabacha s podbízivou hudbou Ivana Hlase. Nic víc, nic míň, zajímavé sledovat Hřebejkovy začátky ještě než se začal vykrádat. Jeden z těch lepších filmových muzikálů, které v Česku vznikly. ()

tsatsiki

Jeden z nejlepších Hřebejkových filmů. Skvělý soundtrack, obsazení, herecké výkony, kamera, lokace atd. Navíc Šakalí léta patří ke klasice českého filmu jako např.Pupendo či Pelíšky a spousta hlášek zlidověla. ()

Alden_Larson

Nebudu lhát, trochu mě tento film zklamal. Je dobře natočený a hudba je skvělá, dokonce i herecké výkony jsou slušné, ale příběh a postavy jsou takové nijaké. Ve filmu je také spoustu zvláštních střihů a otravných zvukových efektů, hlavně v nočních scénách je v pozadí slyšet jakýsi bzukot, což má být asi hmyz, ale nezní to vůbec hezky. I přesto je to ale docela dobrý film. 6/10 ()

Cibulka_C

Na to, že je to jeden z našich prvních muzikálů, co u nás kdy byly natočené musím říct, že je úžasný a já si ho celé ty dvě hodiny naprosto užívala. ❤️🤩 Super příběh, který mě nadchnul a do něhož byly zahrnuté písničky od Ivana Hlase, které známe prostě z okolního světa a i když jsme to nikdy neviděli, tak jsme schopní to s nima zpívat. (nebo minimálně já jsem asi tak divná? 🙈) Super herecké výkony, jak Martina Dejdara - kterej tu byl šíleně úžasnej a taky jedinečný Josef Abrhám, kterýho nelepší scéna byla zaručeně ta se ztrátou chuti. Dětští herci/neherci mi učarovali a já fakt nečekala, že z toho filmu budu tolik nadchnutá. Zcela určitě to bylo tou atmosférou, kterou si film po celou svoji dobu ponechal a ona neustupovala, prostě rock and roll se vším všudy. 🧨🎸 Takže za mě osobně úžasná oddechovka, která se Janu Hřebejkovi povedla. 🔥 ()

Gig

První filmová spolupráce Honzy Hřebejka a Petra Jarchovského, navíc muzikálová a vůbec ne špatná. U těchto pánů jsme zvyklí, že nás pokaždé vytáhnou do jiného období 20.-21. století. Tentokrát nás zavedli do 50.let a období rokenrolu. Martin coby Baby přicházející z jiného světa do toho našeho je pěkně ujetý. Hudba se Ivanu Hlasu docela povedla a pěkně střídá vážnou a veselou notu. A ač třeba Martin Dejdar umí zpívat a věřm, že by svůj part i uzpíval, tak kombinace s Janem Kalouskem byla fajn a byla přirozená. Stejně tak sám Ivan zpívající Jakuba Špalka. Tak tedy "Ty jsi Pavel?" ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám