Stejnojmenný básnivý román Vítězslava Nezvala posloužil režiséru Jaromilu Jirešovi k vytvoření jakési surrealistické koláže, v níž se mísí romantické ladění s hrůzostrašnými prvky. Hrdinkou je třináctiletá dívka Valerie (J. Schallerová), která se do svých zhmotnělých představ natolik zaplétá, až přestává rozlišovat mezi skutečnem a halucinacemi. Pitoreskní i děsivé události kolem Valerie se posouvají do roviny sice hrůzostrašného, ale přece jen slastného snění. Postavy se vyznačují silně symbolickým zabarvením, ani jednotlivé dějové motivy nejsou vázány striktní logikou. Sám Nezval kdysi k příběhu uvedl, že jej utkal „z lásky k tajemství starých vyprávěnek, pověr a romantických knih, psaných švabachem, jež se kdysi mihly před mýma očima“. Valerie a týden divů uzavírá experimentující linii v naší kinematografii 60. let. (Česká televize)

ste

Vůbec nechápu, jak tohle mohlo za komunistů projít. Schválit film plný upírů, incestu, homosexuálních scén apod. a vydávat ho za pohádku chtělo hodně odvahy. Ale všechno spolu dohromady tak nějak funguje a vlastně je to dost poetický film o dospívání. Mně se líbil, ale chápu, že není pro každého ()

gizi

Mistrovské dílo. Kouzelná atmosféra, nádherná hudba. Prostě umělecký skvost. Skoro ani nevadí, že děj je dost podivný, místy až složitý. Tady ale nejde o děj. Je to perla a zaslouží si 90%. Po dalším shlédnutí 3.6.23 nutno říct, že Luboš Fišer (spolu se Zdeňkem Liškou) byl génius filmové hudby. I kdyby se u tohoto filmu jen míhaly stíny a nikdo nemluvil, ta hudba prostě sama o sobě dokáže vytvořit tak silný zážitek, že víc není třeba. ()

Spacedan

Film naprosto se vymykající české kinematografii a troufnu si říct ,že i světové. Úžasný klenot, který, jak už to je u nás bohužel zvykem, je opomíjen našemi televizními stanicemi. Výtvarná stránka je geniálně zpracovaná a děj vás jen zdálivě mate, aby vás zavedl do stavu, jaký znáte ze svých snů. Ano, film skutečně má děj, ikdyž obtížně čitelný;-) ()

Vozy

Noo, nevím, tak tento film mě opravdu moc neoslovil. Ubalím si špeka a sjedu to ještě jednou, zatím dvě hvězdy a to hlavně za éterickou Jaroslavu Schallerovou. ()

LoveFreerun

Zkrátka nemůžu, film, u kterého se člověk těší jen na jedinou věc a to až skončí, nemůžu ohodnotit lépe. Možná mě někdo zkritizuje, že nedokážu ocenit správnou povahu umění, které se objevuje v tomhle filmu. Možná máte pravdu, tento film mi nesedl od začátku do konce a po první půlhodince jsem už nedokázal udržet pozornost, poletování v prostoru a čase mi dělá dobře jenom pokud mám šanci vědět, kde a kdy zrovna jsem. Možná, že je na mě film příliš složitý, možná mi něco nedošlo, a možná mi došlo všechno, ale prostě jsem to nedokázal přijmout. Tento film jsem viděl jednou a viděl jsem ho naposledy. Nebudu nikomu tvrdit, že ten film je špatný, mně se ale nelíbil a nikdy líbit nebude... ()

sarianna

No, musím říct, že podobný film jsem nikdy neviděla a nejspíš ani nikdy neuvidím. Vlastně ani nevím, jestli se mi líbil, nebo ne. Je to zvláštní směs horůrku s mírně erotickým snímkem a jakési bezpointovky. Během chvilky se člověk ztratí v tom,kdo je čí otec, kdo je čí sourozenec, kdo komu saje krev, kdo s kým spí nebo vlastně nespí nebo jak to vlastně je? Orlík se sice pokusil vnést do celého zmatku jasno svým výkřikem: " Valérie, můj otec je tchoř!", ale tím to celé ještě více a definitivně zamotal. ()

Damnsinead

????? Nemá to hlavu ani patu. Sled hezkých, někdy až kýčovitých záběrů, kde občas vykoukne nějaký tchoř, nebo upír (co to je?), úchylný farář a další divy. Pobíhají tu spoře oděné dámy, v čele se čtrnáctiletou Schallerovou, a dohromady je to těžká nuda. Netuším, jak si to mám přebrat. Ale vracet se k tomu zázraku určitě nebudu. ()

evangelik

Velmi náročná, těžká podívaná. Taková eroticko-romanticko-hororová alegorie. Poprvé na několikrát. Podruhé bych to už asi nezvládl (nakonec jsem to "dal" i podruhé a naráz). Škoda, že hlavní představitelka časem zapadla a nenatočila toho víc. Možná (podle amerických vzorů) se vzhledem ke skutečnosti, že jí bylo v době natáčení 14 roků dočkáme i nějaké soudní žaloby za psychickou újmu, že se ve filmu objevila nahá... ()

versus

Nieco tak pedo-lesbo incestne som nikdy nevidel a myslim, ze nic tak pedo-lesbo incestne sa neda natocit krajsie, nez je to v podobe tejto fantazie. ()

Missanpassad

Báječný artový film plný surrealizmu. Skvěle zachycující dospívání a snové erotické tužby dívky rodící se v ženu. Atmosféra filmu je plná pocitů a jinotajů. Jednoznačně ocení milovníci Československé nové vlny a Art filmu. Pro běžného diváka tento film bude nejspíše moc náročný. ()

datel13

Velmi poeticke, dustojne a morbidni. Jen je "trochu" minus, ze jsem v podstate nic nepochopil. Dovedu pochopit nektery dilci metafory (cervene vino rozlite na bilem ubruse.. cerstve narozeny beranek..), ale celkovy zmatek, kdy vsichni neustale umiraji a znovu se rodi, nevytrhne ani krasna hudba ani roztomila lolitka, ktera objevuje svoji sexualitu.. ()

Adah

Valerie a týden divů se vám bude líbit, pokud a) máte rádi divnosti, snivé atmosferické filmy, Nezvala a Krumbachové estetiku, nebo b) jste hebefil. 70% ()

Thalin

Asi nejsem dostatečně umělecky založená, abych tohle údajné veledílo pochopila a velebila. Nemělo to místy vůbec žádný smysl a vlastně ani děj. Některé postavy se náhodně mimo děj objevovaly v podivných situacích, občas do záběru skočila nějaká polonahá ženská a Valerie, kromě hezké tvářičky, nemá vlastně nic včetně charakteru. Opravdu mě nebavilo polemizovat, co je realita a co zkouřená fantazie. Mě to totiž přišlo celý jak na slušným opiovým záseku. ()

surprise

Mám takové ulítlosti rád, kterým nějak vnitřně rozumím, ale vysvětlovat nechci. Jen se prostě dívej a poslouchej. Ta hudba stoji za to. ()

Miroslav.Zac

Těžko uvěřit, že Jarce Schallerové je tady teprve nějakých čtrnáct let, když recituje jako zkušená harcovnice. Co se týče děje, ani nebudu předstírat, že jsem se v tom chaosu pobožných úchylů, třicetiletých babiček a upírů s ksichtem Fantomase vyznal. ()

vlkcz

Co to je? Surrealismus? Poetismus? Symbolismus? Nebo jen béčkový (možná spíš céčkový) pokus o horor pro děti z mateřské školky? Ať je to cokoliv, je to jeden z filmů, u kterého neváhám s pěti hvězdama. Co se týče vizuální stránky filmu, není asi v české kinematografii druhý takový snímek. Srovnání snesou snad jen pozdějsí Jakubiskovy filmy. Velký dík Ester Krumbachové. Děj není nikterak složitý, ale v symbolickém zobrazení proměny dítěte v ženu je film ještě lepší než původní Nezvalova novela. Nezastupitelnou roli má fantastická hudba Luboše Fišera. Když jsem film viděl poprvé, bylo to pro mě zjevení. A to kouzlo funguje pořád. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

20.10.2020

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

18.04.2010

Festival českých filmů Finále 2010 se letos uskuteční od 18. do 24. dubna. Zahajovacím filmem bude v předpremiéře uvedený dokument Český mír režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy. Festival v… (více)