Stejnojmenný básnivý román Vítězslava Nezvala posloužil režiséru Jaromilu Jirešovi k vytvoření jakési surrealistické koláže, v níž se mísí romantické ladění s hrůzostrašnými prvky. Hrdinkou je třináctiletá dívka Valerie (J. Schallerová), která se do svých zhmotnělých představ natolik zaplétá, až přestává rozlišovat mezi skutečnem a halucinacemi. Pitoreskní i děsivé události kolem Valerie se posouvají do roviny sice hrůzostrašného, ale přece jen slastného snění. Postavy se vyznačují silně symbolickým zabarvením, ani jednotlivé dějové motivy nejsou vázány striktní logikou. Sám Nezval kdysi k příběhu uvedl, že jej utkal „z lásky k tajemství starých vyprávěnek, pověr a romantických knih, psaných švabachem, jež se kdysi mihly před mýma očima“. Valerie a týden divů uzavírá experimentující linii v naší kinematografii 60. let. (Česká televize)

IBBY

...český film? ano! experimenty? ano! pan Jireš? ano!...ale tohle bylo mimo moje filmové vnímání...slyšela jsem chválu od lidí, kterým věřím, ale musela jsem pro ně být naprostým zklamáním...nehodnotím protože nechápu...až na výtvarnou stránku... ()

Petrus1

Nedá se popřít fakt, že to bylo sem tam vizuálně hezké. Ale jinak to jako mělo být co? Nemělo to hlavu ani patu - v tom měla být zřejmě nějaká ta poetika či snad snaha šokovat. Jenže vzhledem k tomu, že já sem docela racionálně myslící osoba, bylo pro mě utrpení to dokoukat. Vydržela sem to vlastně jen proto, abych si mohla přidat do "sbírky" další film ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete. Jinak bych se na to po deseti minutách vykašlala... a vím jistě, že už to nikdy nechci vidět! Nevím, jestli to takto napsal už Nezval (ale rozhodně to nebudu zjišťovat) nebo to zprasili až scénáristé, ale nejradši bych je všechny hodila za tou motyčkou (teď to vypadá, že přeskočilo spíš mě...ale myslím, že narážka na jinej film sem docela pasuje...protože přesně tam podle mě patří tenhle klenot). Ono to působí tak, že si všichni tvůrci něco šlehli a pak točili svoje vlastní úlety a výjevy - včetně těch erotických, lesbických, pedofilních, incestních a zřejmě i zoofilních a kdo ví, jakých ještě jiných. Pak to společně rozstříhali a nakonec náhodně poslepovali dohromady... a vzniklo z toho toto. Nevím, co bylo snové a co reálné (zda vůbec něco), čí otec byl tchoř-upír, koho všechno představovala babička, koho všechno kněz obšťastnil, proč spoustu lidí umřelo a pak zase ožilo, jestli je Valerie mírně bi... ale každopádně ji někdo měl vysvětlit, co je to menstruace, protože ji z toho úplně přeskočilo... Jedna věc je ale naprosto jistá - v roce 1970 se u nás dalo sehnat velmi kvalitní zboží. :-) "Valerii a týden divů můžeme vykládat jako politickou alegorii stejně jako jednoduchou pohádku s poučením...Přestože snímek vykazuje některé podobnosti s jemnějšími pornografickými filmy 70. let, zahrnuje širší výrazovou paletu: najdeme tu atributy převzaté jak z vysoké, tak z nízké kultury. Sledujeme kouzelné příhody hrdinky, a to v hávu gotického hororu, pohádky i nevázaného veselí. Zvláštní význam ve snímku mají náušnice, symbolizující tajemství sexu." ()

mh.mail

20% — Dvakrát jsem se pokusil tento film pochopit a dvakrát se mi to nepodařilo. Jaroslava Schallerová je ve svých třinácti letech nádherná, ale to je tak všechno. Výtvarná stylizace je na vysoké úrovni, ale bohužel je tu na úkor příběhu, který je prapodivný, zmatený, nepřehledný. Když vás nudí film, který trvá všehovšudy necelou hodinu a čtvrt, je něco špatně. ()

Yarwen

Dětsky strašidelné, veskrze poetické, velmi působivé a se skvělou melancholickou hudbou. Škoda, že jsem tento film neviděl ve věku Valérie, mělo by to větší sílu. ()

Rami

Sakra, sakra, sakra - mohl to být geniální surrealistický snímek. :-( Tak rád bych dal 5 hvězdiček, ale nemůžu. Nejde o děj nebo realističnost - u takovéhoto žánru to nehraje významnou roli. Problém ale vidím v hereckých výkonech (především mužské části), v režii (dalo by se to ukočírovat o dost lépe) a v občas až amatérských scénách. Vždy je velká škoda, když na nádhernou symbolickou scénu navazuje takřka hluché místo, které navíc uzemní herci, co neví jak danou scénu zahrát (zde by měl zasáhnou režisér). Dost mi zde chybělo hlubší citové prokreslení jednotlivých postav, které bylo zbytečně nahrazováno velkým divadelním přehráváním a snahou vytvořit efektní záběry namísto efektních scén se silným obsahem. Možná mohly být interiéry trochu propracovanější. Zase se jedná o velkou škodu, která (spolu s ostatními chybkami) degradují možné geniální dílko na úroveň 4 hvězdiček (83%). Škoda, že se už podobné filmy netočí, možná by se vyvarovaly těchto chyb a byly by stoprocentní. ()

fisikk

Tak tohle je fakt dílo! Příliš divné i na mě. Co jsem vlastně čekala? Zvláštní, působivě vyprávějící snímek. A co jsem dostala? Divotvorně zmatené vyprávění se smyslem, který jsem bohužel nedokázala najít. ()

Rockerman

Tento snově poetický a erotickým nábojem nabitý horor mě uchvátil už kdysi jako mladého kluka. Jsem rád, že ani po dlouhých letech film neztratil nic na své působivosti. Nevím, jestli by toto dílo mohlo být natočeno v dnešní pomýlené době. Půvabné Jaroslavě Schallerové bylo v době natáčení pouhých čtrnáct let. ()

Iriquindae

Jsem nadšen! Už dlouho mě žádný film takhle nepotěšil, z naší země je to jedna z nejoriginálnějších záležitostí, které znám. Poetické míšení erotiky a fantazie dospívající dívky, bohaté obrazy plné symbolů, nesympatická a strašidelná církev, zrazující rodina - nádhera. Jako dítě by mě to asi poznamenalo :) ()

Nail

Nevim no....tohle mě zrovna nechytlo. Tenhle filmové žánr je mi zcela cizí a místo abych tam viděl ten surealizmus, tak jsem byl vcelku i znechucen z některých obscénností. ()

verlit

Totální, surrealistický úlet. Jako u každé básně, zvlášť takhle ujeté, nemá smysl řešit děj nebo "co tím chtěl autor říct", mnohem lepší je si to prostě užít. ()

Laca1313

Film měl velice zajímavé vizuální pojetí a rychle odsýpal. Nic dalšího nemusím ani psát, protože vše důležité již bylo řečeno v ostatních komentářích. Jediné, co mi trochu vadilo, byly změny oproti knize (vypuštění či změna některých scén), které z mého pohledu dávali ději jiný význam (např. scéna na náměstí při obvinění Valerie z čarodějnictví; v knize se Valerie chová a mluví jako dospělá a rozumná, ve filmu se chová jak dítě). Protože jsem přečetl knihu za jeden den, a ten stejný den jsem si pustil i film, tak jsem ty rozdíly o to výrazněji pocítil. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

20.10.2020

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

18.04.2010

Festival českých filmů Finále 2010 se letos uskuteční od 18. do 24. dubna. Zahajovacím filmem bude v předpremiéře uvedený dokument Český mír režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy. Festival v… (více)