Stejnojmenný básnivý román Vítězslava Nezvala posloužil režiséru Jaromilu Jirešovi k vytvoření jakési surrealistické koláže, v níž se mísí romantické ladění s hrůzostrašnými prvky. Hrdinkou je třináctiletá dívka Valerie (J. Schallerová), která se do svých zhmotnělých představ natolik zaplétá, až přestává rozlišovat mezi skutečnem a halucinacemi. Pitoreskní i děsivé události kolem Valerie se posouvají do roviny sice hrůzostrašného, ale přece jen slastného snění. Postavy se vyznačují silně symbolickým zabarvením, ani jednotlivé dějové motivy nejsou vázány striktní logikou. Sám Nezval kdysi k příběhu uvedl, že jej utkal „z lásky k tajemství starých vyprávěnek, pověr a romantických knih, psaných švabachem, jež se kdysi mihly před mýma očima“. Valerie a týden divů uzavírá experimentující linii v naší kinematografii 60. let. (Česká televize)

Olafsson

Nevídaný filmový počin světového formátu... Můj údiv a obdiv umocněn faktem, že byl natočen v normalizačním Československu... Výborná práce s kamerou, skvělá výprava a kostýmy... Goth horrorová atmosféra v kombinaci s naivním poetismem, neskrývanou erotikou... Snad v každé scéně napěchováno skrytou symbolikou, jejíž význam mi většinu uniká, což ovšem vůbec nebrání tomu abych si tento skvost vychutnával znovu a znovu... Nevinná mladičká krásná Schallerová v životní roli... Charismatická Anýžová v roli babičky je jí více než rovnocenným partnerem... Současná tristní domácí kinematografie stěží (jestli kdy vůbec) vyprodukuje dílo, byť jen přibližující se, originalitou a odvahou podobné Valerii... Film, který musíte pustit svému psychoanalytikovi... ()

concoxtion

Lehce surrealistické pojetí mi nevadilo, a upíří babička docela ujde.. Jelikož jsem nečetl Nezvalovu předlohu, trochu jsem nepochopil ty naušnice, ale neva. 3/5 Švankmajer je lepší :) ()

Echoes

Surrealistický crit který dá chápání pořádně zabrat a pak se to s člověkem už jen točí do očí pronikající nevinnost kolemjdoucích kočí... A vyhrát se nedá, stačí trochu fantazie. ()

iz67

Valerie rozhodně není obyčejný film. A záleží na vás, jestli máte chuť a trpělivost sledovat spíš obrazy než děj. Neobyčejný nebo divný - já se dnes rozhodl pro neobyčejný. ()

joelly01

Valerie je krasna. Valeria je pohadkova. Valerie je strasidelna. Valerie je "surreal". Valerie je zvlastni vizualizace vsech mych snu! Valerie je moje... Jsa fanynkou Nezvalovy predlohy, film me uchvatil. Presne takhle jsem si Valeriin zvlastni svet predstavovala, takze pro me jasna plna palba. Kdo chce na Valerii hledat chyby (jakekolv), najde je. Ale ja hledat chby na krase nechci a nebudu procez preji dobrou noc a sladke sny a nechavam se unaset a ocarovavat Valeriinym svetem. Tenhle tyden divu doporucuju jako "tajny" tip vsem filmovym fajnsmekrum! ()

Nalimator

Je to kousek pro náročného diváka. Nazval bych to umělecký film s hororovými a erotickými prvky. Chvílemi mne to bavilo, ale udržet pozornost se dlouho nedalo. Naštěstí stopáž je přiměřená a děvčata pěkná. ()

SAINTS

Nepravom opominany jeden z skostov česke kinematografie.Film je niečo medzi rozpravkov ,hororom okoreneni a značnu dadku surrealizmu s skvelou hudbou Luboša Fišera.Film ktory sa rozhodne oplati vidiet. ()

Binne

Na filmu je fascinující, do jaké nálady diváka okamžitě vrhne. Vždy je báječné podívat se na film, který si s atmosférou i mimo plátno dělá doslova co chce. Valerie a týden divů je poetický snímek, který je skládán z malých střípků a okamžiků plných lásky, dokonalosti, nepochopení a smrti. Fakt, že je snímek poetický definuje jeho podstatu samo o sobě: Každý si jej může chápat po svém - stejně tak nemusí. Já se zamilovala do obrazů, do kostýmů, do herců, do atmosféry, do nálady filmu a především do krásné Valerie. ()

ostravak30

Já mám takový pocit, že vždycky, když se Češi uchýlí k podobným typům filmů, dojde k zajímavé stylizaci na úkor příběhu samotného. Tak se mi zdá, že zkrátka tyto typy kategorií prostě neumíme. Valerie a týden divů je především zajímavým kostýmním, výtvarným a maskérským počinem, to bez debat. Jenže mě náznaky pedofilie a incestu moc nezaujaly. Tím spíše, když nahota a sex se dostává na přetřes víc, než by se to asi hodilo. Samotný námět a možná že i kniha mohou být zajímavé, ale nedokážu to víc posoudit. ()

Olafson

Úchylná předloha předpokládá úchylného režiséra, proto je nejspíše výsledek adaptace tak někde v půlce cesty, ale na rok 1970 je to poměrně zajímavý počin. Nabízí se úchylnost Nezvalova námětu více rozpracovat ve třech směrech, 1) pohádkově/hororově - kdyby to natočil Del Toro, vybafnul by na nás "tchoří upír" několikrát za film tak, že by se nám až kousla pumpa. Tímto stylem by to bylo asi divácky nejvděčnější.  2) eroticky - kdyby to natočil řekněme Tinto Brass, pak by fantazie s Jaroslavou Schallerovou v hlavní roli mohly vést k opakovanému uvolnění přetlaku v kalhotech. Takto to asi Jaromil Jireš i myslel, jen to v roce 1970 úplně naprudko nešlo. 3) Opravdové režisérské prase by to ale pojalo násilně a eroticky zároveň - kdyby to natočil třeba Marian Dora, byla by z toho Melancholie Anděla volume 2. Zmateností (nebo surreálností, abych nebyl tak neuctivý) a zařazením hezké hudby tento film tvorbu zrovna tohoto úchylného německého režiséra připomíná, jen výjevy násilí nejdou až za hranice všednosti a nejsou tedy dostatečně intenzivní. Film lze zkouknout klidně s určitým štěstím v odpoledních hodinách na CS filmu a nikomu na tom nepřijde nic divného, takže tento film společnost asi úplně jako úchylné dílo nevnímá. ()

papuchalk

Syrealizmus a lyrické pojetí mám velmi rád! Je to moje kafe. Ale uplně jinak. Možná jsem již přemlsán současnou syrealistickou kinematografií, která je o světelné roky dál. Ale já si neumím u filmu říkat, že to je 40 let staré a tehdy to bylo všechno jinak. Vytknu také velmi slabý příběh. U filmů, ve kterých není příběh, musí holt zamakat všichni ostatní (herci, osvětlovači, kameramani, hudebníci, kulisáři scénografové), jako se to stalo třeba v Deadmanovi. Bohužel, zde nezamakal nikdo. Prostě to působilo spíš směšně. A příliš "česky". Takže jediné co mě občas udrželo nad hranicí spánku byly ty erotické scény a pěkné hlavní herečky (včetně morbidně nalíčené babičky). ()

radimartin

[Literární předloha: Vítězslav Nezval - Valerie a týden divů] Jedno z nejdokonalejších převedení atmosféry knihy na filmové plátno; perfektně zachycená vnitřní poetika a osobitost tohoto díla se symbolickým znázorněním přechodu mladé dívky od dětství do dospělosti. Málokdy je takováto symbióza mezi literární předlohou a filmovým zpracováním k vidění. ()

Bajislaw

Kdyby si Vítězslav Nezval a Jára Cimrman udělali víkendoví výlet do Slavonic a během dvoudenního brainstormingu v pokoji hotelu Arkáda na náměstí společně sepsali filmový scénář, tohle je přesně ten film, který by z jejich spolupráce vzešel. Valérie a týden divů je hypnotická, zneklidňující „pohádka“, plná nepatřičně vášnivých polibků a dětské nahoty, která udivuje precizností a důsledností, s jakou byla Nezvalova předloha převedena na filmové plátno. Právě tato ušlechtilá snaha o důslednost za každou cenu je achillovou patou snímku, který v mnoha dialogových pasážích zbytečně ztrácí na síle. Přesto je Valérie a týden divů vynikajícím filmovým počinem. Jaroslava Schallerová je v hlavní roli nezapomenutelná! ()

honzic

Musím pochválit hlavně skvělé kostýmy a kameru, herecké výkony už tak nenadchnou, ale jako celek to působí velmi dobře a člověka nutí stále udržovat pozornost a hlavně to není tak úplně předvídatelné jako jiné podobné filmy. Hodnocení: 75 % ()

Víteček

Ty příbuzenské veletoče tam, to by Cimrman zaplesal. Je to zajímavé, ale ne nutně dobré. Už vzhledem k pedofilně incestní podstatě filmu nemůžu hodnotit lépe. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

20.10.2020

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

18.04.2010

Festival českých filmů Finále 2010 se letos uskuteční od 18. do 24. dubna. Zahajovacím filmem bude v předpremiéře uvedený dokument Český mír režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy. Festival v… (více)