Stejnojmenný básnivý román Vítězslava Nezvala posloužil režiséru Jaromilu Jirešovi k vytvoření jakési surrealistické koláže, v níž se mísí romantické ladění s hrůzostrašnými prvky. Hrdinkou je třináctiletá dívka Valerie (J. Schallerová), která se do svých zhmotnělých představ natolik zaplétá, až přestává rozlišovat mezi skutečnem a halucinacemi. Pitoreskní i děsivé události kolem Valerie se posouvají do roviny sice hrůzostrašného, ale přece jen slastného snění. Postavy se vyznačují silně symbolickým zabarvením, ani jednotlivé dějové motivy nejsou vázány striktní logikou. Sám Nezval kdysi k příběhu uvedl, že jej utkal „z lásky k tajemství starých vyprávěnek, pověr a romantických knih, psaných švabachem, jež se kdysi mihly před mýma očima“. Valerie a týden divů uzavírá experimentující linii v naší kinematografii 60. let. (Česká televize)

NorseSword24

Človek môže takéto filmy obhajovať ako chce ale to nič nezmení na tom že to bol nepochopiteľný nudný chaos. Ale stále sa to dá v niečom chváliť. ()

spacylemon

Mám neodvratný pocit, že je celá Valerie od začátku do konce jenom o menstruaci (symbol tchoře - zvíře sající krev, Valeriina babička s bílou tváří, která už nekrvácí a omládne až poté, co se zakousne do krku nevěsty Hedviky, která poté pro změnu přestane krvácet a tvář ji zbledne)... mám z toho prostě divný pocit, který zvedá jenom Klusákův mnich Gracián, prasák jeden... btw. ten jeho výstup s obnaženou hrudí, na které si odkryje tesákový náhrdelník a přitom se tak hezky smyslně úchylně vlní, to je jedna z nejkomičtěších scén, jakou jsem kdy v českém filmu viděl. ()

Teleri

Upíří hrátky ve Slavonicích. Jednotlivé postavy jsou opravdu osobité. Zaujal mě hlavně příběh babičky a jejího přítele Tchoře. Valerie, půvabná panna uniká svodům duchovních, sourozenců, vilných dívek a upírů... ()

quixote

Srdeční záležitost. Klenot z konce šedesátých let, úžasný "poetický horor", který si dokázal vytvořit svůj vlastní osobitý svět. Výtvarná koncepce Ester Krumbachové je v rámci naší kinematografie naprosto výjimečná, okouzlující a podmanivá. Výjimečný, osobitý film, perla. Výstižné komentáře: Psice, darkrobyk, gudaulin, Morien ()

Aya.chan

Na české poměry naprosto nevídaný počin. Po prvním shlédnutí jsem na to koukala jen s otevřenou pusou jako baba Kelišová, ale s každým další shlédnutím se mi Valérie dostávala víc a víc pod kůži. Nádherný kousek, vystřižený z těch nejdivočejších snů dospívající dívky - temný, jemně erotický, zvrhlý, naivní,... To vše doplněné pro mě dnes už legendárními hláškami ("To nic, to je jen visící muž"). ()

Tiiso

Tak jsem bezmála čtyři desítky let od jeho vzniku konečně viděl tento dozajistý klenot naší kinematografie. Vizuálnost a snivé či snové prvky mají svou sílu a poutavost. Valerie si se svými představami a vizemi pohrává, nebo je jimi vláčena, jak se jí zlíbí a nenechala mě až na pár chvil odpočinout. Je pravda, že jsem několikrát nedokázal pochopit logičnost děje, ale myslím si, že o to tady ani tolik nejde. Osobně přiznám, mít já v době adolescence takovéto vidiny či představy asi by to na mě v budoucnu muselo něco zanechat. Je asi ve hvězdách co vše nebo naopak jen něco málo, tímto chtěl Nezval ve svém románu říci. Umělci vždy žijí tak trochu v jiném světě a tento film to jen a jen dokazuje. Spousty scén mě dokázalo emočně probudit a rozproudit myšlenkové toky. Neobvyklá vizuálnost dokázala zbystřit mé oko a tak si myslím, že snímek splnil to co od něj režisér očekával. ()

BuchtiCZ

Nezvalovský surrealistický a vizuálně propracovaný pohádkohoror o dospívání mladé dívky, který je prosáklý erotikou a vícesmysly skrznaskrz. Logiky v tom není ani za mák, ale masturbační, fetišistické, lehce pedofilní, sm a lesbické a jiné nejen náznaky velice potěší každého, kdo rád sex a ještě pamatuje na hrátky své pubertální mysli.Nechybí ani humorné scénky, hlavně zvrhlý kněz vrhající se na Valerii a hororové pasáže. Vynikající je také hudba, která dokonce vyšla v Anglii i jako soundtrack. Už dlouho mě film tak příjemně nenabil. Ojedinělý počin, který je perlou filmových klubů i v zemi královny Alžběty či v zámoří. ()

Fafyna

Surrealismus zkrátka není pro mě. Tento film mě nicméně velmi pobavil. A navnadil mě na přečtení knižní předlohy, která je prý o mnoho srozumitelnější. Hezký pokus, ale stačilo. ()

karlee

Hezká podívaná. V podstatě umělecké porno s hororovými prvky. Víťa Nezval měl rád mladší ročníky a je to znát, dnes by ho asi zabásli. Mně se to líbí. ()

LudkovaLevaRuka

Valerie a týden vlhkých snů. Erotická pohádka o uhrančivé nymfyčce, která nebojácně čelí nadrženému příbuzenstvu, rozjuchaně surrealistickému scénáři i vražedně špatnému postsynchronu. ()

Kozy9

Valeria mi robí vrásky na čele. Predstavuje totiž zložitý poetický nežný horor rastúci do krásy pomocou značného množstva erotických tónov a zvrátených vízií. Film vystupuje ako krátka avantgardná báseň bez interpunkcie. Dej sa viac zamotáva ako vyvrcholuje, postavy šialene menia svoje výzory a správanie, neviete či bdíte alebo snívate, všetko je chaotické a rýchle. Viac to pôsobí na city ako na rozum. Iba jeden prvok je statický navonok a to je samotná hrdinka Valeria. No vo vnútri prežíva azda najväčšiu premenu a to premenu z neuvedomelého dievčaťa na citovo vyvinutú ženu pričom si prechádza peklom v podobe vĺn sklamania, neistoty a strachu. Autori vytvorili znamenité dielo, mínusom je iba celková rozpoltenosť deja a nevídaná krátkosť. Ubehne to rýchlo, to je pravda, no som si istý, že to zanechá dojem. 90% ()

joelly01

Valerie je krasna. Valeria je pohadkova. Valerie je strasidelna. Valerie je "surreal". Valerie je zvlastni vizualizace vsech mych snu! Valerie je moje... Jsa fanynkou Nezvalovy predlohy, film me uchvatil. Presne takhle jsem si Valeriin zvlastni svet predstavovala, takze pro me jasna plna palba. Kdo chce na Valerii hledat chyby (jakekolv), najde je. Ale ja hledat chby na krase nechci a nebudu procez preji dobrou noc a sladke sny a nechavam se unaset a ocarovavat Valeriinym svetem. Tenhle tyden divu doporucuju jako "tajny" tip vsem filmovym fajnsmekrum! ()

LilyDeLarge

"Orlíku!" - "To nic, to je jen visící muž." Vsadím se, že nejsem sama, kdo film hned nepochopil. Ale i tak musím ohodnotit pěti hvězdama. Protože něco tak úchylnýho a podivnýho je na tu dobu vážně klenot. A vůbec...zkuste podobný snímek najít třeba i v zahraniční filmografii. Myslím, že tohle je fakt unikátní snímek, na který jen tak člověk nezapomene. A jsou tu jen dvě možnosti - bud' si ho zamilujete nebo ho budete nenávidět a odsuzovat. ()

Rattlehead

Jeden z našich nejlepších filmů, naprostý vizuální skvost. Jen málokdy se mi stane, že bych film tak hltal a přál si, aby nikdy neskončil. Navíc mám slabost pro snové snímky, které nelze pochopit, takže umístění v mé elitní desítce uniká Valerii jen o vlásek... ()

IvonaK

Trochu mě to připomíná film Modré z nebe. Kde se chlapci taky zdály divy. Akorát že to byl rodinný film který vím že se mi líbil. Toto bylo taky kolosální. Ale oproti filmu Modré z nebe zcela jinačí formát a určitě tento film nedoporučuji osobám mladším 18ti let. Taky se mi občas zdají podobné sny jako Valerii. Že jsem někde v zajetí nebezpečných a strašidelných lidí a jsem v psychickém i brutálním ohrožení a nic pro to nemůžu udělat. ()

Amonasr

Filmu nelze upřít jistou obrazovou poetiku, ale i ta působí poněkud rozháraně a což teprve příběh - nepříběh. Snímek je jakýmsi podivným slepencem atomizovaných scén, který místy dokonce nudí a vyznívá až příliš pozérsky. ()

mros

Je to mů nejoblíbenější český film, pokud se nebudu dlouhosáhle rozepisovat o perfektním výtvarnu, a skvělé atmosféře, vytvořené skvělým podáním nejen kamery, pořád je tu o čem mluvit. Pro některé možná příliš jednoduchá dějová linka, ale při "opravdovém pohledu" (třeba proniknout do duše Valerie) poznáme ve filmu tolik asociací, že se zde můžem lehce ztratit. Pro mě snad nejlépe propracovaný film z hlediska filmové řeči. Několik plánů, které se vzájemně překrývají aniž by se navzájem "rušili", vytváří svět dokonalích iluzí i pravd, které se navzájem podporují. Otevřenost pro vnější svět tak zůstává uzavřeným korytem nápadů, z nichž každý má vlastní příběh. Momentálně mě nenapadá film, který by naskytl tolik možností "vysvětlení" děje. Doporučuji se na film podívat i z pohledu jiných postav, než jen Valerie. Kdo je vlastně záporná a kdo kladná postava? Vše je perfektně rozehrané. Kdo ke hře nepřistoupí aktivně, nikdy jí nedohraje. Opravdu skvost českého filmu. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

20.10.2020

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

18.04.2010

Festival českých filmů Finále 2010 se letos uskuteční od 18. do 24. dubna. Zahajovacím filmem bude v předpremiéře uvedený dokument Český mír režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy. Festival v… (více)