Před čtyřmi lety, na natáčení komedie Spikea Jonzeho V kůži Johna Malkoviche, začíná vyprávění, jehož hrdinou je scenárista Charlie Kaufman. Po úspěchu filmu nemá Charlie o pracovní nabídky nouzi: nakonec přijme adaptaci non-fiction bestselleru spisovatelky Susan Orleanové Zloděj orchidejí. Protože však jde o knihu, která se nevyznačuje klasickým přehledným příběhem, dostává se Charlie do problémů, které rychle přerůstají v mučivou tvůrčí krizi. Situaci nevylepšuje ani Charlieho dvojče Donald, které bratrovi začne fušovat do řemesla: absolvuje totiž příslušný kurz a hravě napíše scénář komerčního thrilleru o sériovém vrahovi s mnohačetnou identitou, který Hollywood okamžitě nadšeně koupí. Do rohu Charlieho tlačí i stále komplikovanější platonický vztah k autorce knihy a jejímu protagonistovi Johnu Larocheovi, takže není divu, že vznikající text se stále výrazněji odchyluje od zadání: k prosté adaptace se mění v příběh o scenáristovi v krizi a o fantómech, které ho pronásledují.

Hollywoodský scenáristický zázrak Charlie Kaufman se po filmu V kůži Johna Malkoviche už podruhé spojil s režisérem Spikem Jonzem, aby opět rafinovaně smísil realitu s fikcí. Hrdinou vyprávění tentokrát udělal sám sebe: sluší se však podotknout, že Kaufman ve skutečnosti nemá žádné dvojče a že se v realitě nijak nepodobá Nicolasi Cageovi. Zároveň je však pravda, že Charlie Kaufman získal cenu BAFTA za scénář (pod nímž je však podepsán s Donaldem Kaufmanem!), Chris Cooper za svůj herecký výkon obdržel Zlatý glóbus a Oscara, Meryl Streepová byla oceněna Zlatým glóbem a Spike Jonze si odvezl Stříbrného medvěda z MFF v Berlíně. (oficiální text distributora)

v.indruchova

Velmi nudný snímek, nekonečný. Nic se tam celou dobu neděje, až na jeno malé odhalení. Nevím co druhé vede k takovému vysokému hodnocení. Já i můj protějšek jsme si nemohli užít smutných scén(aspoň něco zajímavého), protože nás většina filmu cela znudila. Děkuji, už nikdy. Jediná hvězdička pro mého oblíbeného N. CAge. Vetšinu filmu zde fňuká veliký "lůzr" a utapí se v neúspěších. Film o filmu jak se to nemá dělat. ()

C.lementine

Kdysi náš divadelní výkon potorci festivalu přirovnali k situaci, když vám někdo ztopoří penis a potom ho polije ledovou vodou... Z nějakého důvodu se mi tahle věta po shlédnutí filmu přišla na mysl... A strašně mě to mrzí... Byť jsou záměry pana Kaufmana pochopitelné, asi by se mi líbilo, kdyby zůstal ve fázi zoufalce neschopného dokončit scénář. ()

Tomas_PO

Nuž veru, subjektívne nezaujalo. Napriek výborným hodnoteniam, skvelému hereckému obsadeniu, či režisérskemu vkladu. Pre mňa zmätočný príbeh, s množstvom deviácií, občas chytajúcim ten správny drajv (scény s Chrisom Cooperom), no následne ho opäť strácajúcim. Rozdvojenosť Nicolasa Cage-a na mňa pôsobila takisto nekoherentne, či neautenticky, a to najmä v autistických pasážach. Porovnať to s Hoffmanovým Rain Man-om sa to proste nedá. Nepomohla tomu ani Meryl Streep, ktorej rola nevýraznej mládežníčky taktiež nesadla. ()

Pasternak

Každý chce být ve svém oboru výborný. Když se živíte psaním, musíte napsat zajímavý příběh. Když máte nařízeno psát o orchidejích, musíte o nich napsat. Nejde to? Není nic jednoduší než napsat o tom, že nevíte jak napsat příběh o orchidejích. Divné? Ano, ale divný je celý film. Divný, ale také skvělý a originální. Nicolas Cage předvádí výbornou dvojroli. Ovšem k plnému počtu hvězdiček přispěla i nepřekonatelná dvojice Meryl Streep & Chris Cooper. Bravo pánové Kaufman a Jonze. ()

Xylobalsam

Hodně jsem se těšil, ale že by mě to vyvedlo nějak z míry, to ne. Jde o hodně inteligentní, propracovaný film, který se ale občas nemůže zbavit určité zdlouhavosti. Velmi dobrý závěr, kdy se přechází úplně do jiného žánru. ()

Sublog

Nechápu, proč Cage nedostal podle mého názoru za svou zatím nejlépe zahranou roli Oscara (zasloužil si ho rozhodně více než Adrian Brody za Pianistu) a proč Adaptace nedostala Oscara za scénář a alespoň nominaci za nejlepší film. Pro mě to je nejlepší film roku. ()

bobbec

oreginalný projekt Ch. Kaufman-a, len mi tam niečo chýbaL..asi to bude tým, že Kaufman ma za sebou aj podarenejšie projekty. Ale necham na posúdenie. Určite sú zaujímavé herecké výkony(Cage v dvojúlohe) a režijna tvorba Spike Jonze-ho. ()

ABC1

Dost zvláštní film, slabší než V kůži..., nezaujal mě, sice nijak zvlášť neobdivuju herectví N. Cage, ale tady je fakt výbornej a Merylka jako vždy skvělá. ()

kjghme

Jeden z dobrých okamžiků Nicolase Cage. Zajímavý námět a zpracování. Meryl Streep v jedné z hlavních rolí, to je další důvod proč se na tenhle film podívat. ()

Vig

Jsem nějaká zmatená, tady se něco nepovedlo... Těžko říct co, na mne působilo hned několik faktorů, proč jsem hodnotila, jak jsem hodnotila. Scénář perfektní, ale ty flashbacky byly občas dost matoucí. Nicolas Cage mi do role vůbec nezapadl, nic jsem mu nežrala, přestože se hooodně snažil. Meryl toho prostoru moc nedostala, i když ta proměna ze sebevědomé novinářky v zoufalou ženu bez smyslu života vystřihla bravurně. Chris Cooper - no, nemám co říct ani navíc, ani méně, to už se mi spíš líbila Tilda Swinton :) Myslím, že nejhoší, co tenhle film potkalo byl závěr, škoda. ()

Pavlo

Zvláštny, čudný a zároveň pútavý. Toto sú charakteristiky tohto filmu. Ide v podstate o nahliadnutie do duše scenáristu, ktorý trpí tvorcovským blokom a nedokáže spraviť nič – ani z predlohou ani zo svojím životom. Ďalej sa film vyvíja a my cítime, že postupne smeruje do absurdity. A je to tak, koniec filmu je sklamaním. Všetky obrazy a pocity, ktoré sú v prvých dvoch tretinách filmu sú brilantne spracované, zahrané a občas vznikne pocit, že i my máme niečo spoločné s hlavným hrdinom, a to zamrazí. No nanešťastie príde vyvrcholenie deja, ktoré stratilo dych a skĺzne do klišéovitých scén a dialógov o živote,... Proste nebyť takéhoto konca, ide o bezchybný film. ()

BlackVelvet

Contains spoilers ! Tak tohle je absolutne genialni film, ktery ma vic vrstev nez cele slavne Inception. Nejsem si jista, jestli vse co napisu je spravne pochopeni deje, nicmene takhle nejak si myslim ze to bylo. Takze, Charlie Kaufman, scenarista, ktery napsal scenar k tomuto filmu, sam sebe vepsal do tohoto filmu. V tomto filmu ze zacatku vidime odkazy na Being John Malkovich, coz vsichni vime, je predesly film ke kteremu Kaufman psal scenar. V Adaptation vidime tedy Charlie Kaufmana a jeho bratra, dvojce, Donalda, jak oba dva pisi scenar k filmu. Charlie je zkuseny a snazi se upravit knihu The Orchid Thief do filmu (tedy zadaptovat) a jeho brat Donal ktery je volnomyslenkar si jen tak nahodou udela vecerni kurz scenaristiky a jeho uplne levny rychle sesmoleny scenar plny klise a obehranych schemat je obrovsky hit. Charlie tedy necha Donalda prepsatsvuj scenar, protoze ma spisovatelsky blok a bratrovi se dari. No a nejednou vam dojde, ze film ktery sledujete, je vlastne prepisovany scenar The Orchid Thief a ze vy jste ucastnikem adaptace jako divak. Perlickou je, ze Meryl Streep ktera hraje Susan hraje opravdouvou spisovatelku Susan Orlean ktera opravdu napsala The Orchid Thief. No a protoze Donald nema daleko k pouzivani sexu, nasili atd, tak se dej opravdu pekne rozbali v pekny narez. Nejlepsi je, jestli sem to teda spravne pochopila, ze zadny Donald vlastne neexistuje, a ze to je jen alter ego Charlieho, ktery ve filmu vlastne resi sam sebe v realnem zivote a jestli ma psat scenare podbizive a levne a prijit tak k rychlemu cashy a zaprodat se jako umelec a nebo se nezaprodat a nebyt pak tak uspesny. Ja mam za to, ze tenhle film musim zkouknout jeste nekolikrat, pac mne urcite neco uteklo, tech rovin je tam nekolik a je to fakticky dost do sebe zamotany dej. Psala jsem autorce The Orchid Thief kolik z toho filmu na dejove linii kradeji vzacnych Ghost Orchids se udalo opravdu (mimo to co je popsane v jeji knize) a ona mne odpovedela, ze nektere veci je lepe pokud zustanou tajemstvim ;) ()

KeskarM

Pro mne celkem zklamání z pera Charlieho Kaufmana... možná se k filmu ještě vrátím, ale první dojem nic moc, čekala jsem více. ()

Nemravnost

Je krásné, jak cize se na sebe člověk dívá, když se jeho střed zhroutí. Když už v sobě nic nenajde. Pak to dopadne tak, že nechá svého staršího bratra (nebo svou praktičtější hemisféru) napsat třetí akt. ()

skok01

Příliš složité, až zbytečně spletitý děj. Málo přehledný film, člověk se v něm dost ztrácí. A to, že na konci musí být za každou cenu nějaká akce, nějaká bomba a nejlépe nějaká mrtvola - toto klišé si mohli tvůrci odpustit, to je zde naprosto navíc. ()

Spike Jonze a jeho noční můra

Spike Jonze a jeho noční můra