Interview s upírem

• USA Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (více)

Napij se ze mě a budeš žít věčně... Když americká spisovatelka Anne Riceová publikovala svůj první román Interview s upírem (1976, česky 1996), kniha se nesetkala s právě vlídným kritickým ohlasem, ale stala se natolik oblíbenou, že autorka v následujících desetiletích vydala celkem jedenáct pokračování známých pod souborným názvem Upírská kronika. Bylo jen otázkou času, kdy o látku projeví zájem Hollywood. Na začátku devadesátých let filmová práva získala společnost Davida Geffena a pověřila autorku napsáním scénáře. Režie se ujal irský tvůrce Neil Jordan, který dosáhl velkého úspěchu působivým dramatem Hra na pláč. Film Interview s upírem (1994) byl kritikou přijat vesměs kladně a stal se velkým diváckým hitem. Hlavní roli upíra Louise, vyprávějícího svůj více než dvousetletý životní příběh mladému novináři, vytvořil do té doby jen málo známý Brad Pitt, který se rázem stal populární hereckou hvězdou. Jeho partnerem v úloze upíra Lestata byl Tom Cruise, jehož obsazení bylo sice zpočátku předmětem rozporných reakcí (autorka dávala přednost Rutgeru Hauerovi), ale po dokončení filmu byla jeho nezvykle záporná postava přijata s respektem. Ohlas snímku podnítil určitou obrodu upírské tematiky, která byla později úspěšně prezentována především formou televizních seriálů, např. Pravá krev nebo Upíří deníky. Film je věnován předčasně zemřelému Riveru Phoenixovi, který měl původně hrát postavu mladého novináře, jehož nakonec ztělesnil Christian Slater. (Česká televize)

PauloZ

Ta dlouhá stopáž mi snad ani nevadila. Vadil mi ale, v konečném důsledku, tak prázdný děj beze smyslu. K čemu to celé vlastně směřovalo? Crusie zabijí, ale on to rozchodí. Banderas tam byl vlastně úplně k ničemu. No a Brad se na konci vypaří jak mlha, bez vyplivnutí jakékoliv poenty. Absolutně postrádám smysl celého vyprávění a to mě upřímně sere. PS: Kirsten suveréně všechny pány přehrála a paradoxně je to její nejlepší výkon, co jsem od ní kdy viděl. ()

seeker23

Ale nebýt dokonalé Kirsten Dunst a výborného motivu upíra dítěte, bylo by to spíše za tři. Film se hrozně vleče, zdánlivě formálně vypilovaný (podle některých překombinovaný, ve skutečnosti se v něm však vlastně skoro vůbec nic neděje), ale jako celek poměrně povrchní. ()

EastWicka

"Upíři si hrají na lidi, kteří si hrají na upíry! - Jak avantgardní..." Vizuálně skvostný horor natočený před vampířím boomem kolem Underworld a Stmívání - s několika dekadentními vtípky, plný děsu skrytého v záhybech zaprášených krajek a neodbytného pachu hniloby... ()

Lokutus

Bravurní a velmi působivé, kupodivu nevadí ani jinak příšerní Brad Pitt, Tom Cruise a Antonio Banderas. Právě scény posledně jménovaného z divadla úpíru patří mezi nejsilnější momenty filmu, stejně jako vždy skvělá hudba Elliota Goldenthala právem nominovaná na Oscara i na Zlatý Globus. ()

depony

I like this! Film, který je pro svou upírskou tématiku naprosto úžasným představitelem "vysnění" vampírské dekadence, která přetrvává od dob dávného středověku až do dnešních dní. Hlavní představitelé byli velmi přesvědčiví a jejich postavy a charaktery "přirozené", pokud se to tak dá nazvat. Jako fanoušek vampírské linie jsem tento film považoval za jeden ze základů, kde je temnota spojená s příběhem, místy až romantickým a pod vlivem romantismu a je se na co dívat. Proto plný počet. ()

fannah

Rok 1994 patří určitě k nejplodnějším co se kvalitních filmů týká. Jinak jmenuju: Kirsten Dunst, Dante Ferretti, Philippe Rousselot, Tom Cruise, Elliot Goldenthal... dokonalá práce!!! ()

NinonL

Film vnímám, že je ani ne tak o upírech, ale spíše o prokletí nesmrtelnosti. Proto se mi velmi líbil. Nadšení v prvopočátcích žití věčně, vzrušení i strach a prázdná beznaděj z toho, že temnota nikdy neskončí. Vůbec žádné emoce, jen tma. Ve filmu je hodně dobrých efektů, scén, kostýmů a výborní herci. Filozofii, kterou jsem zmínila, sice staví do pozadí, ale nechává ji tiše táhnout celým filmem, což velmi oceňuji. 4 1/2 hvězdičky ()

LINKIN

Bacha na spoilery... Trvá asi půl hodiny, než je divákovi vnucena premisa, že Bredík je ten hodnej upír a Tomík ten zlej upír. Potom si z Dunstový udělaj hodnou malou upírku aby mohla skoncovat s tim šeredným a zlým upírem Tomíkem. Z Bredíka se ale taky stane zlej upír a když potká jiný upíry, zjistí, že Tomík nakonec vlastně nebyl zas tak moc zlej upír a Bredík začne mít výčitky, zažije jakousi katarzi a stane se z něj neutrální upír. Konec s Tomíkem je ale úžasnej. ()

Krissty

Příběh je zdlouhavý a dost často i nudný.. Ovšem Brad Pitt je v tomto filmu vynikající a dokonce i na Toma Cruise se dalo koukat.. Ovšem mladičká Kirsten Dunst, ta předvedla něco neuvěřitelného.. I přes svůj nízký věk zahrála upíří holčičku úžasně a její hlad po krvi jsem jí věřila :) I scény, kdy se upíři navzájem vraždili, se mi hodně líbily + závěr byl úžasný!.. Ale to je všechno.. A jelikož takových scén nebylo mnoho, cítila bych se provinile, kdybych filmu dala nějakou hvězdičku navíc.. ;) ()

TomX2

Chápem prečo je ten film tak obľúbený. Má dobrú výpravu a kostýmy, miestami fajn ponurú atmosféru a v neposlednom rade aj dobrých hercov. Avšak taktiež je neskutočne zdĺhavý a občas aj uspávajúci jak sviňa, pričom aj keď mu nemôžem zaprieť istú poetickosť, neviem sa zbaviť pocitu, že to neustále dumanie o niečom bolo vlastne o ničom a vlastne v konečnom dôsledku ani neviem o čom to vlastne bolo. Len to, že to malo až zbytočne veľkú dávku teatrálnosti a pátosu. Pitt ma bavil, Banderas a Cruise (jeho dialóg "Už toho máš dosť? Ja som musel toto vyplakávanie poslúchať celé storočia" perfektne vystihuje, ako som sa počas celého filmu cítil) snáď ešte viac, ale to mi k spokojnosti nestačí. Naviac tá "romantika" mi prišla prinajlepšom iritujúca a prinajhoršom nechutná (nemám na mysli tú medzi Pittom a Cruisom, tie náznaky mi vlastne prišli fajn, ale skôr mi prekážal ten divný vzťah medzi Pittom a Dunst). ()

Asgy

Upírskou tématiku mám rád, takže mě tento film mile potěšil. Tom Cruise a Brad Pitt neskutečně táhnou celý film dopředu. Jestli tedy něco musím pochválit, tak jsou to jejich herecké výkony. ()

havLord

Skvěle vymyšlená upíří mytologie. Mnohem lepší část s Cruisem bohužel zastiňuje druhou polovinu, ve které mi scházely tak famózní scény, jako Pittova proměna a první procitnutí. Btw Interview s upírem II by opravdu mělo smysl. ()

katasta

Suprově skloubený horor s dramatem, do kterého se sem tam zatoulalo i pár komediálních prvků. Obsazení je navíc špičkové a bylo vážně zajímavé sledovat malou Kirsten Dunst, která za výkony ostatních ani trochu nepokulhává. ()

GodComplex

Z nejakeho duvodu je vetsina filmu s upirskou tematikou neuveritelne uboha. Interview je ale jedna ze vzacnych vyjimek. Cele je to pojato temer dokumentarne a lehce epicky, coz ma pravdepodobne na svedomi predloha autorky Anne Rice. Z celeho filmu je mozna az prilis citit feministic feeling dane predlohy, postradajici akci a komplexnost. Na druhou stranu mozna je to take jeden ze zachranych bodu proc se z toho nestala slatanina typu Blade. Tom Cruise je v roli Lestata excelentni, Banderas plni dobre svoji mysteriozni roli a Brad Pitt si take odehral sve v ramci moznosti. Mlada Kirsten Dunst tam byla ale vskutku na presdrzku. Styl, design a kostymy jsou na vybornou, zejmena bych pochvalil upirske divadlo. Velmi dobry vampire flick. 8/10 ()

Sandiego

Svou atmosferou i námětem podmanivý snímek, který má občas problémy s tempem a občas na mě působil až příliš filozoficky. Hvězdička navíc za impozantní výkon Kirsten Dunst. ()

nirvanafan

Jednoznačně nejlepší horor, co jsem doposud viděla. Tom Cruise by zásadně měl dostávat záporné role. Interview s upírem a hned po něm Collateral jsou rozhodně jeho nejlepší výkony. Výkon Brada Pitta a Kirsten Dunst rovněž excelentní. ()

aluna

Tenhle biják žeru a bodovým ohodnocením nejvyšším očastovávám už dlouho, komentář jsem se ale jala zplodit, jakožto diplomovou práci "píšící" a tudíž "spoustu času" mající flákač, až dnes. Zaprvé: ano, takhle má vypadat upír - elegantní, inteligentní, důstojně děsivej/děsivě důstojnej, chladnej, dobře oblečenej a upravenej bledej krásnej chlap (mladá dáma), bořící mýty o kůlech a palicích česneku, se zvířecí sžíravou touhou po životodárný a smrtosnosný krvi, leč se zbytky lidskosti, jež bojuje morálkou proti vlastním tělesným potřebám (na podobným principu asi fungujou různý sexuální deviace). Zadruhý: Pitta mám ráda, takže tradičně bez výhrad, Cruise je, ač ho dvakrát u scientologickýho oltáře neucívám, taky dobrej, ale na to, co předvedla mladičká Kirsten Dunst, se oba dívají z distancu. Její mrštění nůžkama o zem a přes zuby procedivší nenávistný zašeptání: "You get rid of it." se nedá popsat jinak než jako dokonalost. Zatřetí: Neil Jordan vykouzlil úžasnou atmosféru, kdy přes nepopiratelný těžkosti upírskýho života taky zatoužíte uvidět oživnuvší les a všechny krásy noci i cítíte onu nostalgii, jako byste taky viděli váš první rozbřesk po x-letech až na filmovým plátně. Začtvrtý: škoda, že se River Phoenix takový sic malý, leč příjemný roličky nadšenýho novináře nedožil a byla to právě ona, co jí tehdy oslavoval, nicméně Ch. Slater odved slušnou práci. Zapátý: Guns N' Roses se s jejich remakem od Stounů Sympathy for a devil přesně hodili. Podtrženo sečteno: stručně (to brzo) - takhle má vypadat upírskej velkofilm. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

20.07.2014

Cruise, Pitt a jízda do pekla

Cruise, Pitt a jízda do pekla

24.12.2013

Pokud se tohle povede, dvě vyzrálé megahvězdy se objeví na plátnech bok po boku už podruhé – určitě si vzpomenete na hororový epos Interview s upírem, kde Cruise trénoval Pitta v prokousávání tepen.… (více)

Interview s Ježíškem

Interview s Ježíškem

10.12.2011

Anne Rice, autorka desetidílné knižní série Vampire Chronicles, podle které vznikly filmy jako Interview s upírem či Královna prokletých, překonala koncem devadesátých let vážné zdravotní potíže,… (více)