• Ony

Viewegha občas čtu. Nejsem jeho skalní příznivec ani odpůrce. Snad po něm v budoucnu i nějaký ten staromilský pejsek štěkne. S filmy podle jeho knih je to asi stejné. Jsou stejně populární a stejně ploché. Citáty klasiků to nedohoní. Ne že by proměny hrdinky Výchovy dívek v Čechách byly nezajímavé nebo nemožné, ale v tomhle bleskovém pojetí je ani Anna Geislerová nemohla při nejlepší vůli stihnout. Naťukávání, nedodělávky, zjednodušování, spojení všedního s výstředním – typický Viewegh. Spolehlivá „nenuda“ (zábava nemohu říct). A Jana Švandová mi v roli učitelky sexuální výchovy připadala vyloženě trapná.(31.3.2006)

Citáty uváděné na obrazovce se na začátku mohou zdát výstřední, ale zachovávají Vieweghův styl. Dnes není moc filmů vycházejících z „oblíbeného“ prostředí „učitelů v Čechách“, a tenhle je nejen zvláštní, ale i dobrý. Skvělou postavou je učitelka sexuální výchovy (tj. dle současného pojetí ZŠ rodinné výchovy) v podání Jany Švandové. I Pavelkův hlavní a stále zmatený hrdina... Navíc film, co používá způsob prolínání se románu a reality nikdy nezklame.(13.10.2003)

Český Lev 1 nominace: Herečka VR - Vilma Cibulková(8.9.2004)