Román M. Viewegha Výchova dívek v Čechách je vlastně prvním porevolučním (a po revoluci i napsaným) původním českým literárním bestsellerem. V jeho textu se umně slučuje humor, politika, sex, autorská sebereflexe i existenciální metafyzika. Stal se předlohou ke stejnojmennému filmu, který vypráví příběh Oskara, českého učitele a začínajícího spisovatele (O. Pavelka). Oskar dostane od místního zbohatlíka (M. Lasica) nabídku a těžko jí dokáže odolat: za peníze, několikanásobně převyšující jeho měsíční plat, má v kurzu tvůrčího psaní doučovat milionářovu dceru (A. Geislerová), která s ním zpočátku naprosto odmítá komunikovat. Do tvrdohlavé dívky se posléze zamiluje, nedokáže však kvůli ní opustit svou ženu a dceru a už jen zpovzdálí sleduje svou vyprahlou lásku, jak se řítí k neodvratnému konci… (Česká televize)

c.tucker

Původní předlohu jsem sice nečetl, ale film se mi zdál celkově zdařilí. Citáty, kterými celý příběh prostupuje se mi jevily jako dobrý nápad. ()

otík

Hodně zvláštní a spíše málo líbivý film o lásce postaršího muže a devatenáctileté dívky, která rozhodně není normální a je spíše zakázaná. ()

Mylouch

"Srandičky. Srandičky a ... citáty." Originální námět (přepracování Čapkovy pohádky jinak než v Lotrejdo a Zubanda), transformující atmosféru 90.let do stylizovaného tvaru (hlavně zapamatovatelná kamera), využívajícího herecký potenciál Pavelky a Geislerové, skvělý vstup Kristýny Novákové na plátno. 3-4* ()

Sfinkter

Škoda, že byla Aňa tak hubená. Režisér si šikovně pomáhal chytrými výroky známých lidí, v občasné šedi scénáře to fungovalo docela dobře. ()

Charlizee

Dokonalý přepis knižní předlohy - snad až na 3 detaily, které se liší, se všechno děje úplně stejně, dokonce ve stejné časové posloupnosti, s každým dalším obrazem pouze obracíte další stránku knihy, chybí byť jen náznak invence. Tvůrci jakoby nevěděli, jak využít potenciál filmového média. Nějak takto si představuji rutinní práci, k čemuž přispívá i výkon Ondřeje Pavelky. Knihu nemám ráda (ostatně jako všechny Vieweghovy knihy - především pro jeho ukájení se ve vlastní "chytrosti"), tento snímek však nemám ráda ještě víc :-( ()

venison

Shlédla jsem po dlouhé době a zdá se to tak trošku vyčpělé.. Kniha se mi ,jako jedna z mála Vieweghových, povedla, film mě však nepřesvědčil.. Až na rodinku Královu mě obsazení zklamalo.. Ondřej Pavelka mi přijde unylý a Vilma Cibulková špatně namaskovaná.. Citáty a ironické hlášky vyznívají jaksi křečovitě a do prázdna.. ()

dANo

Nie každý Viewegh je skvelý a ešte aj sfilmovateľný... Toto je tiež ten prípad (tak ako aj Účestníci zájezdu), aj keď sa aj v tomto filme nájde zopár dobrých nápadov a scénok, kvôli ktorým sa ho určite oplatí vidieť. Celkovo je to však len priemerná romantická komédia, kde sa vyskytuje zopár dobrých hercov, ale nikto z nich neexceluje... ()

KimmyJ

Samozřejmě že je tento film pro jinou zájmovou skupinu, ale přesto s obsazením, jaké měl, mohl být alespoň trochu koukatelný. Geislerová nehrála špatě, nejlepší výkon podal asi Milan Lasica, ale ta hrůza, jakou předvedl v hlavní roli Ondřej Pavelka, to měl člověk co dělat, aby televizi nevypnul. Film jsem dokoukal jen proto, že potřebuji znát děj k maturitě, ale jestli je kniha tak slabá jako film, tak nechápu, jak se může Viewegh svými knihami živit... ()

fabecc1222

Viewegh to má u mě tak 50/50, třeba Báječná léta... nebo Nestyda jsou super, ale na druhou stranu je tu zas takový Román pro ženy... A Výchova dívek je pro mě žánrově spíše k tomu druhému případu. Ne že by se jednalo o vyloženě špatný film, herecky je to velmi slušné, ale s postupem času se stává stále více předvídatelný, a v půlce už musí být všem jasné konečné vyvrcholení filmu, a tím pádem je tak celkové sledování zbytečné. ()

Autogram

Nebola by to Aňa, keby výchova neprebiehala sčasti hore bez a nestvárnila pritom nejakú aspoň mierne narušenú osobnosť. Našťastie sa odpudivosť po krátkej výchove celkom vytratí a absurdný príbeh naberie obrátky. Všetko je v poriadku, lebo je to prezentované ako spisovateľov výmysel, kde vystupuje ako Kráľovsky platený gigolo s kráľovsky chápavou a milujúcou manželkou. Ja som sa bavil, a aj na tých jeho nedomyslených obratoch. –––– To budou těžce vydělaný peníze. – No to si teda piš! –––– Zbabělče! ()

solskjaer

Tato adaptace Vieweghovi knihy Výchova dívek v čechách mě nechává na pochybách, jestli jde o brilantní příběh či jestli je to brak. Možná však se mi nabízí toto srovnání právě proto, že jde o čistý průměr a toho se tedy budu držet.Pomalý a dost nudný rozjezd filmu nabírá na konci takové tempo, které se mě opravdu zamlouvalo. Jako nejlepší scénu filmu určitě hodnotím závěrečné vystoupení Geislerové v autobuse coby přelétavá rádoby punkerka , poté ochránkyně světa a další a další zaručeně nejlepší životní postoje! CO je ve filmu zvládnuté na 5 hvězdiček je bezpochyby právě Anna Geislerová, která jako jedna z mála českých hereček by v Hollywoodu zapadla jako nic. ()

ondrech

Kamera: Vladimír Smutný ..... cože? Sice wiwega nesnáším, ale knížka je oproti tomuto pamfletu neuvěřitelná. Pavelka je hroznej, jeho hlas není jeho... nebo je? něco mi uniklo? Kamera velice průměrná, docela jsem byl překvapený, když na mě vybaflo jméno Vladimír Smutný v titulku... ()

Zagros

Viewegha mám z dřívějších let poměrně hodně načteného a filmové adaptace jeho knih jsem také viděl téměř všechny. Hned na úvod říkám, že Výchova dívek v Čechách je pro mě jedna z nejhorších. Jde prakticky o neslanou nemasnou autorovu zfilmovanou autobiografii. Mladý učitel, který to ještě nemá v hlavně a ani v kalhotách srovnáno, nedokáže ustát mladé a šikovné studentky. Ta nejšikovnější s ním poté zacvičí. Aňa Geislerová podala skvělý výkon a je jedou z mála věcí ke chválení. Jinak se mi protivil jak příběh, tak hlavní hrdina. Jestli to byla autorská sebereflexe (hádám, že ano), tak bych se s Vieweghem bavit nechtěl. Odpuzovala mě i celková atmosféra snímku. Ony rádoby intelektuální vsuvky a citáty nepovýší příběh nadrženého a nevyskákaného učitele do hlubokomyslného dramatu a žánr komedie je taky mimo. Ale nechci Michala Viewegha zatracovat. Některé z jeho knih se mi líbily a většina filmových adaptací jeho děl je také lepší. ()

Asmodin

Děj filmu je docela dobrý, parádní herecké obsazení (Ondřej Pavelka patří podle mě mezi nejlepší české herce), ale přesto mě to nepřesvědčilo, abych si knihu přečetla nebo se na film podívala ještě jednou. ()