Román M. Viewegha Výchova dívek v Čechách je vlastně prvním porevolučním (a po revoluci i napsaným) původním českým literárním bestsellerem. V jeho textu se umně slučuje humor, politika, sex, autorská sebereflexe i existenciální metafyzika. Stal se předlohou ke stejnojmennému filmu, který vypráví příběh Oskara, českého učitele a začínajícího spisovatele (O. Pavelka). Oskar dostane od místního zbohatlíka (M. Lasica) nabídku a těžko jí dokáže odolat: za peníze, několikanásobně převyšující jeho měsíční plat, má v kurzu tvůrčího psaní doučovat milionářovu dceru (A. Geislerová), která s ním zpočátku naprosto odmítá komunikovat. Do tvrdohlavé dívky se posléze zamiluje, nedokáže však kvůli ní opustit svou ženu a dceru a už jen zpovzdálí sleduje svou vyprahlou lásku, jak se řítí k neodvratnému konci… (Česká televize)

Mon_Ty

Pěkně zpracovaná knížka. Mám ráda Geislerovou a na roli Beáty bych si nikoho jinýho nedokázala představit líp. Pavelku nemusím, ale přežila jsem to. Vieweghův styl psaní se mi líbí a převedení do podoby filmu se mi zdá celkem zdařilé. ()

Horác

Já ten film nejsem moc schopnej soustředěně vnímat, protože Aňa mě rozptyuje. Aňa prostě byla a je totální sex symbol. (No vona Cibulková teda před 20 lety taky nevypadala zle) ()

allegria

Jednu * dávám jen za skvělé herce, jinak nuda a ubohost. Velice mě rušily vstupy vypravěče do děje, kde mistr autor vysvětloval, co se vlastně děje a proč, jako bychom byli nevidomí a potřebovali komentář. To dokonale roztrhalo jakoukoli možnost se do situací vžít. Citáty mi stejně tak kazily dojem. Ostatně celá osa příběhu byla neoriginální (což by se dalo odpustit při lepším zpracování), předvídatelná, roztahaná a nudná. A že by komedie? Romantika? Nic z toho jsem ve filmu nenašla. ()

Treble

Vim, že když sem to tenkrát viděl jako malej, tak jsem byl děsně odvařenej, že sou tam prsa. To je všechno... ()

Woyczek

Film mě moc nepobavil a ani moc neposunul dál. Dvě hvězdy jsou za pár scén, kde jsem se opravdu od srdce nasmál (třeba, když pan učitel dorazil pocelonočním flámu do školy, kde se ho ujali kolegové z kabinetu), ale jinak jsem se na film poslední půlhodinu dodívával, jen abych věděl, jak to teda dopadne. ()

Stealth2

Dvě hvězdy za V.Cibulkovou...přesný komentář . CaptainNor . Geislerová je nehorázná čůza a Pavelka se k ní hodí. ()

Kivis

Byli jsme na tom kdysi dávno se školou v kině a utkvělo mi to v hlavě jako celkem solidní film. Když jsem Výchovu dívek viděl teď po letech znovu, už mi to takové terno nepřijde. Nějak mi tam neseděl Ondřej Pavelka. Možná to byl záměr, aby to hrál tak necivilně civilně, když to byl vlastně "film ve filmu", ale mně to prostě nějak nesedělo. Jinak Aňa se vyřádila a líbila se mi i její kouzelná sestra Kristýna Nováková. ()

shinlove

První seznámení s Víeweghovou tvorbou, opravdu mě zaujal, ale že by nadchnul? To úplně ne. Moc se mi líbila i ústřední dvojice, ale že bych si z tohoto filmu sedl na zadek, to zase ne. 3* ()

Dupac

Tohle je hrozně umělej svět. Tak jako se obyčejnej maloměšťák maskuje za spisovatele trousícího moudra vyčtený z knížek, tak se televizní produkce ve standardu půlky devadesátých let vydává za film. Do toho (tehdy ještě neokoukaná) Aňa šustící s Pavelkou pronášejí dialogy šustící papírem. A s výjimkou Cibulkové (a snad ještě Kačera) všichni ostatní jsou jen karikatury, aby to byla jakože komedie. Prostě takové to typické české kinematografické bahýnko. ()

Hombre8

Úplně nechápu ten odpor k určitým autorům, jako třeba tenhle Wiewegh (nebo třeba Renč, Sedláček a spol). Jedna stránka je tvorba, druhá je osobnost. Netvrdím, že tohle je nějaká super záležitost, ale koukat se na to dalo. Taky netvrdím, že Koliha byl nějaký super režisér, ale proč zrovna tímto filmem svou režisérskou kariéru skončil...? ()

JARDAHONDA

Klasická česká úchylárna, kde se zbohatlá dívka snaží svést svého učitele. V hlavní roli, co by nezkrotné dívky se představila Aňa Gajslerová, která se později stala sexy symbolem českého filmu.. ()

Romivoe

Velké zklamání. Asi je lepší nejprve vidět film a poté si přečíst knížku, protože když je tomu naopak, člověk ztratí veškeré ideály a vůbec ho to nebaví. Ale to je asi moje chyba. Aňa byla dokonalá, jinak haluz. 2* ()

andy60

Knihu jsem nečetl, ani žádnou jinou od Viewegha. Jednou mně kdosi nějakou doporučil, jako že to stojí za to, tak jsem se zkoušel začíst, ale nešlo to. Prostě mně jeho styl moc nesedí a humorné vsuvky mně vtipné nepřijdou. S filmem je to podobné. Nelze ho označit jako nepovedený, ale rozplývat se nad ním je rovněž neadekvátní. Sice jsem si ho zařadil do své sbírky, ale v dohledné době opravdu nehrozí, že bych se k němu vracel. ()