Rozum a cit

• USA Sense and Sensibility (více)

Anglie Jane Austenové, Anglie konce 18. století, Anglie se svými tradicemi, společenskými třídami a neporušitelnými pravidly. Dívky z dobrých rodin měly před sebou jasně narýsovanou budoucnost: dobře se vdát a být svým manželům tichou a věrnou oporou. Pokud ovšem to dobré jméno bylo jejich jediným majetkem, jediným věnem, nebyla ta budoucnost ani zdaleka tak jistá a přímočará. Což mají brzy poznat i Elinor i Marianna, které musí – i se svou matkou a nejmladší Margaret – po otcově smrti opustit rodinné sídlo, jež podle zákona připadne prvorozenému synovi z prvního manželství. Elinor a Marianna se od sebe liší tak, jak se vůbec dvě dcery jedné matky lišit mohou. Rozumové, společenské a disciplinované Elinor schází vášnivá citovost, mladší Marianna má naopak dost upřímných citů, ale nedokáže se ubránit prudkým výlevům vášní. Obě však musí dozrát, obě musí pro svůj další život najít rovnováhu mezi rozumem a citem… Román Jane Austenové "Elinor a Marianne" byl (v první osobě a v dopisech) napsán v r. 1795 poté, co se Austenová zamilovala do Thomase Lefroye, irského právníka, který byl v rodině na návštěvě. (Vztah – jak typické pro tehdejší dobu! – přerušili rodiče, protože živobytí mladého muže záviselo na dobré vůli příbuzných). Později jej autorka přepracovala na vyprávění ve třetí osobě a s dialogy, publikován byl ale až v r. 1811 pod názvem "Rozum a cit". Scénář je autorským debutem herečky Emmy Thompsonové, která za něj získala Oscara, Zlatý glóbus i Cenu newyorských a losangelských filmových kritiků. Režie byla svěřenu tchajwanskému režisérovi Ang Leeovi, který za film získal Zlatého medvěda na Berlínském filmovém festivalu. Kromě toho získal film i jednotliví jeho tvůrci řadu dalších mezinárodních ocenění. (Česká televize)

Scalpelexis

Zatímco Pýcha a Předsudek mě dojal a rozesmál, tak Rozum a Cit "jen" dojal. Neberte si to osobně, Pýcha a Předsudek mi je opravdu blízký film a Rozum a Cit je bezesporu krásným filmem..jen nejsem ženou. Ač tedy mi jsou strasti hlavních postav trochu cizí a místama mě spíš nervózně rozesmívaly než nechaly v pláči, tak musím uznat, že Ang Lee film procítil s až nadpřirozenou úctou, opatrností a láskou. Trio Emma Thompson, Kate Winselt a Alan Rickman vede výborný scénář k vrcholovému hereckému umění, před kterým musím jen smeknout. Pobavila mě i drobná, za to trošku zbytečná role Hugha Laurieho, která jakoby naznačovala jeho budoucnost. Právě kvůli pro mě chybějícího a důležitého humoru a trošku překotného finále nemůžu Rozum a Cit hodnotit před Wrightovovým počinem, nic to nemění na tom, že jsem si to z celého srdce užil. ()

triatlet

Anglie na počátku 19. století zobrazena působivě. Pěkný romantický příběh; závěrečný happy end v podobě dvojité svatby a rozpačitého pohledu toho vzadu – Willoughbyho v podání Hugh Granta - si obě hlavní hrdinky za svá martyria s láskou zaslouží. Kate Winstet jde za láskou stejně odhodlaně jako v TitanikuJ A kontrastní jsou ty klevety příbuzných. Vůbec se nedivím, že hlavní hrdinky z těch slepičích řečí rozbolela hlava… ()

mat.ilda

Snímek jsem viděla už před časem a tehdy se mi celkem líbil, tuto skutečnost musím po čerstvém zhlédnutí přehodnotit, vysvětlení pro tehdejší úspěch nemám, snad, že jsem v té době viděla ještě nezáživnější filmy. Nejsem čtenářka Jane Austenové, ale po "Pýše a předsudku" mě předloha dost lákala, teď mě docela přešla chuť. Nekonečné sledování nudné Thompsonové, která v sobě neměla kapku života, hysterické Winsletové, unylé matky a hrozných konvencí té doby mě nebavilo, milostná vzplanutí naprosto mimo, ovšem při výběru typu herců jsem opravdu nemohla čekat nějaké jiskření. Zde je ten hlavní rozdíl mezi předlohou a adaptací, při četbě je důležitým spolutvůrcem zážitku vaše fantazie a představivost, tedy, když má být Edward Ferars upjatý a škrobený, rozhodně ho nebudete vidět jako člověka, který si v noci nepěkně přeležel krční páteř, k tomu má silnou angínu a pokud chce usednout, je tu podezření na ústřel či na plné gatě. Taky nechápu, na jakém podkladě se mladé ženy domnívaly, že budou co nevidět požádány o ruku a jak přišly na to, že je dotyčný horoucně miluje? Z náznaků, pohledů, doteků???? No já bych se teda nedovtípila! Nejspíš proto, že se nic takového nekonalo, navíc jejich hloupá odevzdanost osudu a přizpůsobení se pravidlům určovaných muži mě vůbec nebere, přiznávám, že nejsem dvakrát romantická, to však nemůže změnit pocit víceméně ztracených dvou hodin a nemyslím, že je na vině předloha. ()

Stanislaus

Velkolepá inscenace veleznámého romantické díla z ruky Jane Austenové je ukázkovým příkladem elegantního skloubení neuvěřitelných hereckých výkonů, propracovaného scénáře a důvěryhodného audiovizuálního ztvárnění. Z celého díla na mě sálala kouzelná britská atmosféra, od dobových kostýmů, přes stará panství, až po typicky deštivé počasí. Nutno vyzdvihnout mladičkou Kate Winslet, sympatickou Emmu Thompson a příjemně otravnou Elizabeth Spriggs. Zkrátka tento snímek je absolutně mým šálkem kávy ve všech směrech a splnil má očekávání na výbornou. ()

honajz

Pro mne zajímavé jen účastí mých oblíbených herců (Emma, Hugh a Alan), ale jinak je to celé takové ne-britské, chladné, odtažité, asi jako kdyby český režisér točil nějaký klasický japonský příběh. ()

poz3n

Ang Lee nalákal ty nejskvělejší herce, dal tomu krásné vizuální ztvárnění a natočil po všech stránkách dobrý film. Jenže tomu zapomněl dát koule. V místech, kde Keira bojuje se svými předsudky, sedí sterilní a plochá (vyber podle libosti) Emma Thompson/Kate Winslet vyčkávajíc na další sterilní a ploché slzičky. Tudíž, můj rozum mi říká NE a můj cit ještě větší NE. 5/10 ()

hansel97

Já nevím, jak to filmy podle Austenové dělají, ale vždycky mě něčím uhranou, přestože mají poměrně primitivní zápletky. Ony ty její knížky i jejich filmové verze mají svoje kouzlo a tady tomu korunu nasazuje opravdu prvotřídní provedení na poli scénáře, kamery, hudby, výkonů. ()

Ilicka

Jediné, co mi zde chybělo, bylo závěrečné Willougbyho vyznání, jinak je na snímku těžké hledat chyby, obzvláště, když zachoval věrnost předloze. Alana Rickmana už nikdy nebudu mít zafixovaného jako grázla, Kate Winslet a Emma Thompslon jsou skvělé a Hugh Grant roztomilý. ()

Sofia

Přeceňovaná nuda. Ano, je to krásně natočené, plejáda výborných herců je téměř neuvěřitelná (zvláště v dnešni době fenoménu Harryho Pottera – najdeme zde profesorky Umbridgeovou a Trelawneyovou, profesora Snapea a dokonce i Korneliuse Popletala :-) ), ale přesto jsem se pořád dívala na hodinky a nekonečné dialogy o ničem mi lezly na nervy. Prostě asi nejsem fanoušek puritánské viktoriánské Anglie. Nebo jsem na podobné záležitosti až moc cynická, taky možné vysvětlení :-) ()

Ištván87

Perfektní adaptace knihy Jane Austinové se skvělým hereckým obsazením. Mužské herecké trio je sice poněkud ve stínu hlavních hrdinek ( Skvělá Emma Thompsonová a bezchybná Kate Winsletová ), nicméně Alan Rickman, Hugh Grant a v maličké roli se krčící a přitom vyčnívající Hugh Laurie dodávají příběhu kombinaci charismatu a humoru. ()

aniiicka

Jedna z mých filmových lásek! NÁDHERA. Dokonale obsazená ústřední čtveřice: Hugh a Alan, Emma a Kate,...Hugh Laurie ve vedlejší roli :), Patrick Doyle a jeho krásná HUDBA, snové anglické prostředí, úžasně napsané dialogy, vtip i dojetí. Nezapomenutelná závěrečná scéna s Emmou Thompson (už toho na ni bylo moc :)) That My heart is, and always will be....yours. :) http://www.youtube.com/watch?v=Xjo4KIVLrXM * http://www.youtube.com/watch?v=S1bRamJA1Qo ()

Jansen

Vlastně jsem nenašel chybu. Výborný scénář, herecké výkony, režie… Kdybych hodnotil čistě podle rozumu tak by hodnocení muselo být vyšší, ale bezchybná řemeslná stránka není vše. Na moje city to prostě tentokrát nezapůsobilo. Narozdíl od Pýchy a předsudku, kde jsem byl úplně ztracen a jen se kochal tou všudypřítomnou nádherou, Rozum a cit na mě působil pouze jako předem důkladně promyšlená a vypočítaná inteligentní telenovela z 19. století. ()

Tommassi3

"Čas není zárukou poznání.. Někteří lidé se skutečně nepoznají za sedm let a některým stačí pouhých sedm dní.." ()

Lacike

Nadherna romantika podla knihy Jane Austenovej. Je to dokonale napisane a zrezirovane. Perfektne je vykreslene postavenie zien v tej dobe az to vo mne prebudilo malu feministku, ktora mala chut kricat nad tym ake to mali zeny tazke. Ale kvôli laske v tomto filme trpia aj muzi, takze to je celkom vyvazene. Najlepsie na celom filme su ale herecke vykony zalozene nie na dialogoch, ktore vdaka dobovej etikete maju malu vypovednu hodnotu, ale na rôznych pohladoch a naznakoch, ktore o pocitoch a myslienkach postav prezradia ovela viac. Filmu jednoznacne kraluju zenske hrdinky v podani Emmy Thompson a pre mna v jednej z mala sympatickych vykonov kate Winslet, ktoru prilis nemusim. Z hercov som si uzil dobrosrdecneho Rickmana a po case som ovela viac docenil Granta. V tej dobe bola postava ostychaveho chlapika jeho tradicna skatulka az som si myslel, ze viac predviest nedokaze. Po ulohach cynickych zvodcov ale pôsobi jeho vykon v tomto filme osviezujuco a zaroven pôsobivo. No a bonbonikom su trefne suche poznamky Hugha Laurieho. Obrovsku pochvalu si zasluzi aj CZ dabing z cias, ked dabing stal za to. V originale, pokial neviete dobre anglicky, si film poriadne neuzijete, kedze sa tam prilis vela keca a titulky obsahuju tak 50% textu. A popritom zaroven musite sledovat vsetky tie pohlady, aby ste vedeli, co skutocne postavy vyjadruju. Vysledkom je jedna z najlepsich historickych romantik, ktoru si uzije aj chlap, pokial ma srdce a neboji sa prejavit emocie. 10/10. ()

Hwaelos

Rickman s Lauriem v jednom filmu? Tomu se nedá říct ne. Adaptace Jane Austenové mám taky rád a Ang Lee zvládl režii konverzačního dramatu na výbornou, byť kvalit Pýchy a předsudku to nedosahuje. Ale Alan Rickman byl ještě větší sympaťák, než Matthew MacFadyen v roli pana Darceyho. ()

MoiJe

Ano, svoje kuzlo to ma a sledovat tento film v roku 2007 tiez, rozoznavanim v obsadeni napr. Hugh Laurieho (Dr. House) ci ja napriklad hned 3 hercov objavujucich sa aj v Potterovskej serii (ktovie, kolkych objavili vacsi fanuskovia:) ). Vykony vsetkych zucastenych, at uz pred kamerou ci mimo nej pekne, ale... na vyse 2 hodiny skutocne potrebujem vacsiu iskru zivota ci humoru a neskutocne mi celu dobu prekazal vek ustrednych dvojich. Chlapcensky vyzerajuci Grant bez krku s vtedy 36 rocnou Thompson ako slecnou stale vhodnou na vydaj a Rickman citajuci basnicku Winslet, aj ked na tu dobu azda s beznym niekolkokrizikovym vekovym odstupom mi jednoducho nedovolili uzit si akukolvek romantiku ci doveru v ich vztahy. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson