Rozum a cit

• USA Sense and Sensibility (více)

Anglie Jane Austenové, Anglie konce 18. století, Anglie se svými tradicemi, společenskými třídami a neporušitelnými pravidly. Dívky z dobrých rodin měly před sebou jasně narýsovanou budoucnost: dobře se vdát a být svým manželům tichou a věrnou oporou. Pokud ovšem to dobré jméno bylo jejich jediným majetkem, jediným věnem, nebyla ta budoucnost ani zdaleka tak jistá a přímočará. Což mají brzy poznat i Elinor i Marianna, které musí – i se svou matkou a nejmladší Margaret – po otcově smrti opustit rodinné sídlo, jež podle zákona připadne prvorozenému synovi z prvního manželství. Elinor a Marianna se od sebe liší tak, jak se vůbec dvě dcery jedné matky lišit mohou. Rozumové, společenské a disciplinované Elinor schází vášnivá citovost, mladší Marianna má naopak dost upřímných citů, ale nedokáže se ubránit prudkým výlevům vášní. Obě však musí dozrát, obě musí pro svůj další život najít rovnováhu mezi rozumem a citem… Román Jane Austenové "Elinor a Marianne" byl (v první osobě a v dopisech) napsán v r. 1795 poté, co se Austenová zamilovala do Thomase Lefroye, irského právníka, který byl v rodině na návštěvě. (Vztah – jak typické pro tehdejší dobu! – přerušili rodiče, protože živobytí mladého muže záviselo na dobré vůli příbuzných). Později jej autorka přepracovala na vyprávění ve třetí osobě a s dialogy, publikován byl ale až v r. 1811 pod názvem "Rozum a cit". Scénář je autorským debutem herečky Emmy Thompsonové, která za něj získala Oscara, Zlatý glóbus i Cenu newyorských a losangelských filmových kritiků. Režie byla svěřenu tchajwanskému režisérovi Ang Leeovi, který za film získal Zlatého medvěda na Berlínském filmovém festivalu. Kromě toho získal film i jednotliví jeho tvůrci řadu dalších mezinárodních ocenění. (Česká televize)

Nuala

Krásná stará Anglie, romantický příběh a dobře napsané inteligentní postavy. Navíc skvělá a citlivá režie Anga Lee a skvělé herecké výkony v podání Kate Winslet, Alana Rickmana, Emmy Thompson... Těžko hledat cokoli, co by na tomto snímku bylo špatně. ()

Martin741

Roztahana nuda a plytky scenar : presne toto vladne filmu. postavy vykreslene plocho, akurat par ludi ako kate Winslet vie hrat. Dejova linia, to je vakuum a sci fi. Kopa prazdneho tliachania o medziludskych vztahoch, kto koho moze/nemusi, .... 65 % ()

vydumnica

Filmový klenot. Film ako stvorený pre mňa😉. Jane Austen♥️nám za svoj krátky život zanechala nezabudnuteľné príbehy a práve táto adaptácia je jednou z najlepších a to mám na mysli všetky jej sfilmované diela. Sense and Sensibility má všetko, čo od dobrého filmu očakávam a hlavne zahreje pri srdiečku. Je tu toľko emócií, že som sa aj smiala, aj plakala - je tu všetko! Dokonalý film, ktorému nemám absolútne čo vytknúť. Všetky nominácie a ocenenia zaslúžené. Podarilo sa tu ozaj všetko od hereckých výkonov až po kostýmy. Mladučká Kate Winslet ešte pred Titanicom :-). Emma Thompson a Hugh Grant tiež ešte mladí, mne osobne nevadilo, že Elinor vo filme je staršia ako v knihe, veď keby ju hrala mladšia herečka, nepôsobila by ako old maid. Ako dobre vybraní herci, ako krásne prenesené dialógy na plátno, aká skvelá hudba a malebné prostredie anglického vidieka s výhľadom na more. Balzam na dušu, pastva pre oči a uši. Sense and Sensibility som dnes nevidela prvý a dúfam ani posledný raz a zvažujem aj to, či mu neuvoľním miesto v mojej top desiatke. 95%. ()

shyster

Tento film je stejný jako jeho předloha. Většina kritiků jsou blahem bez sebe. Všechno je tak umělecky dokonalé. Čtenářky i divačky zažívají nirvanu. Jenže, co já, který u předlohy usínal, nudné a zdlouhavé pasáže popisující vnitřní boj hrdinek za nenaplněnou lásku jsem s radostí přeskakoval. Myslíte, že mě film nějak změnil. ani náhodou. Pořád je stejný jako předloha. ()

Stanley

Snímek se nese v určitém vážnějším duchu než jiné adaptace J. Austenové (Emma, Pýcha a předsudek), díky čemuž se příběh jeví poněkud realističtěji. Divák, který nezná předlohu, tedy dopředu tak snadno neodhadne, co se zde může dít a nemá záruku žádného happy endu či zromantizovaných klišé. To je na jednu stranu výhodou, na stranu druhou to tak dočista nesplnilo má očekávání. Těšil jsem se totiž právě raději na odpočinkovou romantiku než na vážné drama. Rozum a cit je tak trochu obojí a tak trochu ani jedno. K tomuto filmu se i přes jeho nesporné kvality zřejmě nebudu v blízké době znovu vracet. Zůstane v závěsu za zmíněnou roztomilou filmovou adaptací Emmy či brilantním ztvárněním Pýchy a předsudku. ()

Streeper

Willoughby vs. Brandon. Kate Winslet to měla vážně hodně těžké, já bych to měla rozhodnuté hned. Volila bych plukovníka Brandona. Už jen, jak se na Kate díval bylo jasné, že jde o lásku na první pohled. Opět jedna z adaptací podle knihy Jane Austen, která se povedla. Povedlo se nejen herecké obsazení, které je opravdu hvězdné, ale také se povedl scénář a režie. ()

joker.george

Rád se občas podívám na podobné filmy s typickou staroanglickou atmosférou a líbivými kostýmy, lokacemi, hudbou, skvěle padnoucími herci a jejich odměřenými i vášnivými postavy a také příběhem s relativně zjednodušenými a zidealizovanými vztahy. A film má všechno z výše uvedeného, jenomže se ovšem tak moc tlačí na pilu ohledně růžových brýlích, až mi to bylo nepříjemné a ten cukrkandlově sladký konec jsem musel chvíli rozdýchávat. ()

Crawler-D

Vkusně natočená adaptace románu Jane Austin, ve které exceluje Emma Thompson a jejíž režii bych nikdy netipl na Anga Leeho. ()

starbrejkr

Přehlídka upjatosti, škrobenosti a přetvářky v té nejčistší podobě. Filmu rozhodně nemůžu upřít působivé ztvárnění doby. Tato doba však byla tak strašně chladná, že díky tomu působí film strašně chladně i na mě. Škrobené chování, neustále poťouchlé hihňání starých bab a všudypřítomná upjatost místy působila až otravně a ve filmu jsem se nemohl ztotožnit snad z žádnou větší postavou, snad s výjimkou Alana Rickmana a zejména v malé roli Hugha Laurieho, díky kterému dávám i o hvězdu navíc. Jinak to šlo úplně mimo mě...hlavní pozitivní pocit z filmu byla radost, že nemusím v takovémtu "věku falešné nevinnosti" žít a to si rozhodně o dnešním světě nedělám iluze. ()

laik_60

Nádherný ženský román vo filmovej podobe. Anglicko 19. storočia osadené na vidieku s typickými vidieckymi domami šľachty. Dobové kostýmy a suchá škrobená atmosféra. Skvelý výkon Allan Rickmana. Oči krásnej Emmy Thompson uhrajú snáď všetko. Romantika od začiatku do konca. Dávam spoľahlivé 4b a ešte kúštik :). ()

tomtomtoma

Kostýmní romance, u které jsem se upřímně válel smíchy. Film je udělaný dobře a herci jsou k zulíbání. Předlohou je červená knihovna z dřívějších časů se svojí představou idealisticky vznešené lásky. A podle všeho je to i v současné době velice populární téma. Sice se skutečné city a vztahy zaměňují za představy a ideály a vzory, které mají se skutečností málo společného. Ale tak si to čtenáři i diváci představují a takto si to vychutnávají. Mohou se oddat svým snům a představám a věřit, že takto to skutečně je. Navíc to podtrhuje všeobecnou představu o Angličanech, jejich strohosti, strojenosti a zdvořilosti. A navíc tato červená knihovnička končí dobře. Všichni naleznou své štěstíčko a svou vyvolenou lásku a spokojenou budoucnost. Co více si od života můžeme přát! V hlavních rolích jsou sestry Dashwoodovi, uzavřenější Elinor (Emma Thompson) a živá Marianne (Kate Winslet). Přes všechny plané naděje, nedorozumění a zklamání dojdou ke svému cíli: ke kostelnímu oltáři se svým vyvoleným. Mužští protějšci a nápadníci: ušlechtilý Edward Ferrars (Hugh Grant), zamilovaný plukovník Christopher Brandon (Alan Rickman) a z nutnosti přelétavý John Willoughby (Greg Wise). Z dalších rolí: urozená lakotná švagrová Fanny Ferrars Dashwood (Harriet Walter), starostlivá matka sester (Gemma Jones), nejmladší sestra Margaret (Emilie François), zvědavá a starostlivá paní Jennings (Elizabeth Spriggs), veselý Sir John Middleton (Robert Hardy), a nesmí se zapomenout na Lucy Steele (Imogen Stubbs) a Roberta Ferrarse (Richard Lumsden). Ještě, že máme své ideály a představy o vznešené a ušlechtilé povaze lásky a mezilidských citů. Pobavil jsem se a opět jednou od srdce zasmál. ()

C0r0ner

První půlhodina v pohodě a pak mě začalo to nekonečné fňukání, brečení, vzdychání a stěžování (= popis ženského života) celkem srát, takže fakt, že to je špičkově zahrané a natočené nepřebije bídný obsah, nicméně to pořád bylo lepší než třeba Pokání, Kvalitní film to je, ale jsem opak cílovky. 50% ()

Wormboy

Velmi mily a prijemny film, ktory v mojich ociach sice nedosahuje lahkosti a nadnesenosti Pride and Prejudice, avsak kvalitativne ho v niektorych smeroch vyrazne prevysuje. Najma pokial ide o ustredne duo hereciek a skveleho Alana Rickmana. Dobova atmosfera je vyborna, kostymi, scenar a rezia, tu nemam co vytknut. Trochu ma vsak sklamala hudba Patricka Doyla, ktora bola na moj vkus malo vyrazna. ()

danecek24

53. Zlatý Glóbus za rok 1995 - cena (2) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší scénář - Emma Thompson + nominace (4) - Nejlepší herečka (drama) - Emma Thompson, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Kate Winslet, Nejlepší režie - Ang Lee, Nejlepší hudba - Patrick Doyle ()

pufina

Spousta dobrých herců se sešlo v jednom filmu, paráda. Nedokážu říct, kdo z nich mě překvapil nejvíce. Kate Winslet se tváří jako naivní mladá husička, co neumí do pěti napočítat - ta jediná mi tam neseděla (měli radši obsadit někoho jako Annu Hathaway). Vidět Granta, Laurieho nebo Rickamana v kamaších bylo opravdu k popukání. Dost jsem film podceňovala, opravdu mile mě překvapil; herci taktéž, skvělé obsazení. [Zřejmě tady začla Laurieho "houseovská" kariéra, ale tehdá ještě seriál House nebyl, přesto mě to pobavilo :-)] ()

pakobylka

Oduševnělá, maličko zasněná atmosféra dokonale vystihuje přísnou úzkoprsost - ale taky nepřehlédnutelnou velkorysost, kterou se vyznačoval život "lepší" společnosti staré dobré Anglie, svázané zažitými konzervativními tradicemi (alespoň v představách Jane Austen). V zajetí vlastní zpozdilosti snad můžete na chvíli nabýt nepěkného dojmu, že milá zápletka zcela bez zábran vydává všanc nelítostnému osudu jak zastánce pragmatického rozumu, tak i vyznavače horoucího citu, ale záhy si uvědomíte, že její lehký, rozmarný úsměv je plný náklonnosti a pochopení ... protože ve skutečnosti nikdy neměla v úmyslu je opustit. ()

Juto

Režisér nám predstavuje širokú škálu bohato rozvinutých, nádherne hraných postáv ... a ladne ich posúva v čase a v mnohých veľmi pekných priestoroch bez toho, aby stratili presvedčenie, koncentráciu alebo našu oslnenú pozornosť. 7/10 ()

Hermione

Pro mě má tento film nesmírné kouzlo, jak už perfektní kamerou a scénářem, tak i nádherě propracovanou hudbou (Patrick Doyle) a nadstandartními výkony herců. Nejlépe vybraný byl jednoznačně výborný herec Alan Rickman do postavy plukovníka, který se zamiluje do mladé dívky (Kate Winslet), která jeho lásku neopětuje. Rickman se do této situace dokáže doopravdy vžít. ()

campix

Bohužel je Rozum a cit jedním z filmů, které asi nedokáži plně ocenit. Děj mi přijde příliš roztahaný, nezajímavý a určitě mu daleko více sedí novější ztvárnění ve formě několikadílného seriálu. I toto zpracování románu Jane Austenové pod vedením Anga Leeho mi přijde příliš televizní. Obsazení je sice velmi kvalitní, ale stopáž a atraktivita děje nejsou na té úrovni, kterou bych mohl daleko více ocenit. ()

moviefilm

Krásny romantický príbeh, ktorý síce nedosahuje kvality Wrightovej Pýchy a predsudku (aj keď je sofistikovanejšie zrežírovaný aj zahraný), ale je skutočne príjemný, nevtieranvý, vtipný a Kate tu svojím výkonom začala svoj dlhý oscarovský matarón, ktorého vrchol mala podľa mňa dosiahnuť už tu... ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson