Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

Pepeto

Tento film má trošku svoje muchy a nie je tak famózny, ale to ako je v ňom zobrazené podávanie správ z " oficiálnych zdrojov ", to sa mi veľmi páči. Skutočnosť sa nedozvieme z Tv ani správ, tú sa totiž nedozvieme nikdy. Skoro každý to vie, ale ľudia sa vedome nechávajú klamať a robí im to dobre. Asi sme si už na to zvykli. V tom filme je to skvele vykreslené, a skutočným v ňom je len výkon hlavných predstaviteľov, ten je fakt famózny. "...tak na co jsou nám ty satelity, to se snad polámali nebo co? ..." ()

jprmusic

Tenhle film mě nadchnul - nejen fatastickýmu hereckými výkony ( De Niro, Hoffman, Anne Heche ), ale především pointou. Jeden nemá daleko k tomu, aby věřil, že se něco takového může v Americe stát. Vzpomeňte si na JFK a hned budete tomuhle filmu blíž. ()

boombang

Bible konspirátorů... Dokonalý náměť, dokonalé provedení, dokonalý Hoffman... tohle nic není! - od kotěte, přes boty, až po jízdu kombajnem. Ale v dnešní době už trošičku zastaralé, filmové i faktické možnosti jsou opět o kus dál... "Není mrtvý." "Bum!" "Už je!" ()

Křepi

Než se někdo začne dívat na zprávy v televizi, nebo číst noviny, měl by se nejdříve podívat na tento film. ()

seeker0

Satirický konspirační „skoro thriller“ American Hero spisovatele Larryho Beinharta přetvořil režisér Levinson v čistou politickou komedii se satirickým nádechem. George Bushe staršího nahradil fiktivní president a válku v Perském zálivu zákrok proti teroristům v Albánii, nu proč ne? Ona by knižní verze asi stejně neprošla hollywoodskou autocenzurou. Hoffman a De Niro hrají skvěle a na celý film se kouká hezky. A kdybych viděl dřív, než jsem četl, hodnocení by bylo zřejmě o hvězdu vyšší. ()

Forsetino

Kdo má rád satiru, tak si přijde na své. Tohle není film pro diváky, kteří očekávaji jednoduchost a... Tohle prostě není film pro blbce. Skvěle promyšlené dialogy a inteligentní humor, který bez určité znalosti faktů není možné pochopit, a proto někomu tento film vtipný nepřijde. Není to však chyba filmu, ale převážně neznalost diváka. Samozřejmě spíše se bude líbit lidem, co jsou nakloněni určitým "konspiračním" teoriím, ale těm co rádi věří tomu, co servírují média a neumí si udělat vlastní úsudek se to zřejmě líbit nebude. Na závěr je nutno si uvědomit, kdy byl film natočen a co následovalo v letech budoucích (aféra Lewinská, "humanitární" bombardování Jugoslávie apod.). Tím pádem se z tohoto filmu stal nepohodlný snímek a v USA bylo jeho promítání zakázáno. No, každý ať si udělá obrázek sám. De Niro s Hoffmanem jsou jen skvělý bonus geniální práce režíséra Levinsona! Jasných 5 hvězd! Proč pes vrtí ocasem? Protože pes je chytřejší než ocas. Kdyby tomu tak nebylo, tak by ocas vrtěl psem (pes=lid, ocas=vláda). Bohužel se vrtí psem... ()

MaxForValue

Nemôžem sa ubrániť pocitu, že občas scenárista nevedel do čoho "šlape" a všetko tvoril trochu horúcou ihlou. Výsledkom toho je trochu chaotický snímok, v ktorom pekné momenty striedajú slabšie. Pri dvojici Hoffman - De Niro sa z toho dalo vytrieskať oveľa a oveľa viac. Tri hviezdičky sú možno málo, ale štyri by boli priveľa. Každopádne, čakal som viac. ()

viktor.danek odpad!

Naprosto nepochopitelné logické nesmysly. Jestli to bylo myšleno jako groteska, tak prosím, ale takhle jsem jen nevěřícně zíral nad paranoidním uvažováním autorů. Záměr dobrej, ale dotaženej do naprosto absurdních konců. Myšlenka, že pokládáme to, co vidíme v televizi, za realitu, je vynikající. Její znásilnění tím, že se reportáž točí v Holywoodském studiu je ale absurdní. Autoři si nedali vůbec práci zjistit, jak funguje americká žurnalistika. Jak se ji ale potom odvažují kritizovat? Myšlenka odvádění pozornosti od kauz taky vynikající. Ale vyhlásit válku Albánii jen proto, že o ní nic nevíme? To podle autorů nemají americké stanice na Balkáně žádné zpravodaje? OSN by neřeklo ani popel? Hodně přitažené za vlasy. Uboze promarněná šance. ()

Adámo

Na můj vkus jsou ve scénáři některá děravá nebo nevysvětlená místa, ale Hoffman s De Nirem hráli opravdu skvěle (hlavně Hoffman). Čekal jsem více něco ve stylu Všech prezidentových můžů. Asi by to takto, jako v tomto filmu, doopravdy dělat nešlo, ale kdo ví, nepracuji přímo pro amerického prezidenta =)) | 09/2012 ()

Queendom

Tak tohle jsem rozhodně nepobrala napoprvé, jako Pája. Teda ne že by mě to téma nějak extra zajímalo, ale protože se tehdy jednalo o návštěvu kina v rámci prvního rande (nebo tak něco), chtěla jsem udělat intelektuální dojem. A tak se dost jednoduše provalilo, že místo intelektu se jedná o lehký reset a z druhýho rande už nebylo nic. No ale napodruhý, o pár let později, jsem zauzlení, zamotání, kombinace a všechny další finesy pochopila a tak můžu napsat hodnocení: jooo, bylo to fakt dobrý. A je dost blbý, jestli to takhle fakt funguje. Ale nedivila bych se. ()

kubilov

Ukázka důvěřivosti obyčejných konzumentů "faktům", které produkuje vláda a její zaměstnanci. Hodně přesvědčivě zahrané jak od De Nira, tak od Hoffmana, jehož klid a nadhled byl nejlepší: "This is nothing, it's piece of cake!" Filmového diváka určitě potěší i Kirsten Dunst v roli Albánky a Woody Harrelson v roli Williama Schumanna, fanouška politiky pak jistá podobnost se skandálem Billa Clintona a fanouška populární hudby odkaz na podobně sborově nahranou píseň "We are the world". Zajímavá jednohubka. ()

ilias

Že prej stačí, když válka existuje v myslích voličů. Humorný a koukatelný film o tom, že novináři skočí každýmu na špek. A o manipulovatelnosti davu. Milovníky konspiračních teorií by mohl nadchnout bez dalšího. Ostatní pobavit. Napadla mě jedna metakonspirační teorie - co když jsou všichni skeptičtí kritici konspiračního myšlení jen kvalitně naočkovaní pocitem, že konspirace zkrátka není sexy a podléhají jí jen slabomyslní? Člověk nemá nikdy jistotu... ()

helrohir

Ako satirický pohľad na americkú politiku sa film môže aplikovať nielen na dnešnú dobu, ale prakticky na funkčné obdobie ktoréhokoľvek amerického prezidenta za posledných minimálne 40 rokov. A to nehovorím o fakt výstižnom zobrazení médií, ktoré ovplyvňujú a formujú verejnú mienku bez ohľadu na pravdivosť alebo preukázateľnosť ponúkaných informácií. Ono to nie je vyslovene vtipná komédia, na ktorej sa bude divák neustále smiať, ale skôr totálna absurdita, ktorá však po precitnutí do reality dnešného sveta pôsobí tak reálne, až sa zastavuje rozum. Výborné výkony De Nira a Hoffmana dávajú filmu potrebnú hereckú kvalitu a robia z neho pozerateľný kúsok. 60%. ()

PlayEasy

Velmi zábavná podívaná, která nám absolutně sedla a už při čtení obsahu jsme se chechtali. Ve své roli dokonalý Dusty a skvělý Robbie podvádějí celé USA, je třeba něco navíc dodávat?... Snad jen to, že jsme se díky tomuto začali přátelit s politickými filmy :) 80% ()

CaladanChmur

Hodně nedoceněný film,který ve své myšlence jasně ukazuje,jak lze manipulovat s veřejným míněním.Až se divím,že to bylo vůbec vydáno.Na první dojem to je obyčejná komedie,ale kdo umí přemýšlet do hloubky tak zcela určitě musí vidět tu paralelu s každou agendou co se ve světě děje.Z profesionálního hlediska 80%,za přínos a hlavně potencionální přínos 100% ()

darthvader77

Nikdo neocení dobrou práci. Ale když se něco pokazí tak kafrají všichni. Vrtěti psem je naprosto briliantní a vizionářský film, který až znepokojivě podezřele dobře popisuje, jak to ve skutečnosti bylo s Kauzou Vrbětice (a co si budeme nalhávat tady by jste to dokázali i s nižším rozpočtem.) Nemám co k tomu dodat vynikající film se skvělými výkony Dustina Hoffmana, který ukazuje jak se lidé nechají zblbnout tím, co slyš. A přese všechno, že je spoustu věcí humorných, tak závěr je relativně drsný Stanleyho mi bylo líto. Určitě pouštět povinně. ()

ostravak30

Vrtěti psem, vychází z jedné jediné věci, navíc použité párkrát hned po filmu. Tou věcí je odvrácení pozornosti. Zatímco satirická komedie si dělá legraci, USA to bohužel myslely vážně a měly tu odvahu to opravdu udělat. O to smutnější a šílenější to je. Navíc i samotný fakt, jak média leckdy zacházejí s informacemi a podávají je veřejnosti. Jak se obecně ovlivňuje veřejnost a jak jsou schopni vám předložit jednu informaci důležitější než druhou. Ať už palcovými titulky, titulními stránkami, anebo, a to známe i u nás, často lživým titulkem, který je pak ale vysvětlen v článku. Dustin Hoffman byl výborný a bylo na něm vidět, že si svou nezvyklou roli užívá. I Robert De Niro byl tradičně skvělý. Albánci asi nebyli rádi, že se stali takto součástí. Nicméně je smutné, že řada Američanů ani neví, kde ta či ona země vypadá a Evropany povětšinou hází do jednoho pytle. Na druhé straně je fajn, že se našel tvůrci, který na to umí poukázat. A amíkům moc nevadí, že se smějí vlastní blbosti. ()

JosefTomas

Kreativní řádění, držící se stále zadaných mantinelů a ještě schopné satirickým způsobem hodnotit přístupnost vlády, ukázat moc médií v komediálním hávu, neboť tomu všemu vévodí chytrý scénář a dvě herecká esa v hlavních rolích. Absurdita je hnána od první minuty až ke stropu a přitom dokáže svým poselstvím přimět k zamyšlení. Skvělá práce. ()

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche