Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

Víteček

Hodně uspěchaný film. Mám pocit, že tam bylo nacpáno až příliš činů a manipulací a tak nějak na žádnou nezbyl dostatečný prostor a celé je to pak emočně ploché. I hlavní postavy De Nira a Hoffmana byly takové nevýrazné a ač herci odvedli celkem standardní práci, nebyl žádný z výkonů pamětihodný a celkem vyšumí. Jako satira je to docela dobré, ale chybí tomu něco navíc, co by z toho udělalo opravdu kvalitní film. 65 %. ()

papuchalk

Na tomhle filmu je asi nejvtipnější to, že měsíc po jeho uvedení vypukla aféra Billa Clintona s Lewinskou. Ten už ale plnil své druhé období, takže tím podobnost s filmem končí. Myslím, že ten film je úspěšnější v USA, kde lidi každý den vidí ty příběhy, který jim servírujou média, a možná je donutilo se nad tím trochu zamyslet. U nás média nefungují tak příběhově si myslím.. Pro mě to však bylo málo promyšlený, a když se nad tím zamyslíte, tak naprosto neproveditelný v tom rozsahu jak je to zobrazeno, protože - co CIA, co FBI, co ostatní média, co politická opozice, je tam celá řada dalších subjektů, který maj zájem tento laciný podvod odhalit a nahlásit veřejnosti, že to není pravda. Jako satira obecně na média a hlavně na jejich diváky je to však ucházející. ()

Vito_LePour

Toto by měl povinně shlédnout každý, kdo na slovo věří zprávám v televizi nebo médiím obecně. Film skvělých hereckých výkonů, výborných dialogů a monologů. Místy ale trochu nepřehledný a nevzbudil příliš mnoho silných emocí. ()

nash

Vysoce originální snímek o tom, jak to vlastně chodí v politice. Skvělé herecké obsazení a jistá režie barryho levinsona dělají z filmu slušnou podívanou. A Hoffmanova hláška: "Všechno je showbusiness" je nezapomenutelná. ()

vlada-xxx

Tahle komedie ma STYL.....skvely scenar,skvely herci.....skutecne verim ze by sla takova mystifikace provest-media maji(zvlaste v USA) ohromnou silu. ()

Sekel

Zjednoduseny pohled do zakulisnich machinaci s masami ovladanymi medii a kupodivu s prihlednutim na roku vzniku, cim dal aktualnejsi. Herecke vykony i humor dobry nadprumer, znepokojiva satira spickova. ()

da-a

Aby americký prezident nebyl přistižen se spuštěnými kalhotami, musí být spuštěna akce ještě větší. Mnohem větší! Robert de Niro a Dustin Hofman vrtí společností za zvuků národopudné hudby o hollywoodských hodnotách. Vrtěti psem je mírně schizofrenní dílo o médii prostoupeném světě, kde ten, kdo v rukou nedrží strakaté koťátko, nikdy nemůže být stoprocentě srdceryvný a kde krize bývá zažehnána kašírovanou "mega"krizí, alespoň na nezbytně nutnou chvíli. Příběh, ve své podstatě podobně neuvěřitelný jako albánská válka sama, přesto dokáže zachytit kontury naší víry v informace, stejně jako (filmem zprostředkované) přirozené pochyby o podezřele křiklavých zprávách. Ovšem tato obojakost se dotýká i filmu samého: postava režiséra utvářejícího za pomoci moderních klišé kontrolovaný chaos se mísí s režisérem skutečným, který svým nenápadným vedením odmítá používat jakékoli hollywoodské chytáky, aby se tím vymanil ze zorného pole terče, do nějž pevnou rukou cílí. Herečtí představitelé (krom výše jmenovaných zejména Anne Heche) odvádí svůj běžný standard, čímž míním do postav se vcitťující excelentní práci, což zaručuje bezchybný tah až do mrazivého finále. Film Barryho Levinsona (natočeného podle knihy Larryho Beinharta American Hero) je usměvavým šťouchancem do hejna potrefených, kteří si svou existenci ospravedlní stejně samozřejmě jako ti instalatéři, kteří dokud něco nezpackají, nic nám tu nesmrdí. Dokonalé iluze - kde bychom bez nich jenom byli... ()

ill

Zcela reálně si dokážu představit, že podobným způsobem přistáli Američané jako první na Měsíci. Tzv. masová mediální manipulace. ()

sAreOn

Aneb jak díky mediím dokážete zmanipulovat masy během chvíle... Místy úsměvné, místy nudné. Avšak originální s navíc výtečnými hereckými výkony. ()

tiolek

Dustin Hoffman a Robert De Niro - dva skvělí herci se potkali v naprosto úžasném snímku, který poukazuje na sílu médii a na to jak jednoduše lze manipulovat s realitou, a tím pádem i s lidma. Vřele doporučuji každému, kdo má rád zákulisní hrátky ve vysoké politice a koho baví politický marketing. ()

Simir79

Výborný mystifikační film. Možná bych k charakteristice vedle komedie přidal i Sci-fi, ale co se týká zábavy pro diváka je to určitě zajímavé. Je dobré vidět Dustina Hoffmana konečně zase v excelentně zahrané roly.... Nedoporučuji pro slabší povahy, protože.... jak to vlastně bylo s 11. zářím..... ? :-) ()

RomanT

Film se mi zvláštním způsobem vryl do paměti. Když se po 11.září 2001 konal první koncert věnovaný obětem, vystoupil na něm jako zpěvák i Willie Nelson, kterého jsem do té doby viděl jen ve filmu Vrtěti psem. Na chvíli mi blesklo hlavou: "Tak spadly ty mrakodrapy nebo nespadly? A co tím chtějí zakrýt?" :-) ()

EddieIron

Čekal jsem od toho malinko víc,především vzhledem k obsazení ale není to zklamání.Už proto,že tenhle film prožívá prakticky celý svět dnes a denně,psem vrtí politici všude. ()

Kalda69

Uzasny film, ktery je podle meho nazoru natocen podle skutecnosti (nemyslim tim nejakou konkretni valecnou situaci) s tim rozdilem ze se nemaskuji aferky politiku ale prave naopak, maskovani ruznych kontroverznich ci omezujicich zakonu aferkama politiku, kdy je normalni obcan medialnima kauzama politiku rozptylovan od zavaznych a pro neho dulezitych skutecnosti. ()

fafejt001

JÁ SI NEMOHU POMOCI , ALE JE TO I PO LETECH AKTUÁLNÍ . A TI DVA , ROBERT A DUSTIN JAKOBY MĚLI SVÉ NÁSLEDOVNÍKY I V SOUČASNOSTI . STUTEČNĚ MIMOŘÁDNÉ DÍLKO . PARÁDA . A PAK , ŽE - TO NIC NENÍ . ()

PenelopaW

POZOR SPOILER!!! Když pominu osud postavy Dustina Hoffmana, líbilo se mi - moc. Manipulace s veřejným míněním, fungování lidské psychiky (lidé si zapamatují symbol, píseň, ale už ne to ostatní), výběr hlavních představitelů... - super. A to vše jen pro zakrytí jednoho skandálu. Divák se pak nutně musí ptát, zda je to, co vidíme v médiích opravdu realita nebo jen dovedné krmení hloupých mas. ()

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche