Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

Euchrid

Po čase přidávám hvězdu, protože je to stejně zábavné jako trefné. A možná nejlepší satirický film vůbec. A Hoffman s De Nirem jsou dokonale ladní ve vymýšlení imaginární války. Trefa! ()

UncleSam

"On nemá zelenou kartu, nemá zelenou kartu!" Ale kdeže, tenhle film jí rozhodně má! Výborný scénář, výborně vybraní herci, výborné hlášky a výborné nápady! Prostě paráda. ()

Tamdydam

Co mi příjde nejtrapnější? Když se úplná blbost tváři jako genialitou prodchnuté dílo. A to je případ tohoto filmu. ()

Petike

Otázka na adminov databázy : Prečo tu ako slovenský názov tróni polozabudnutý nezmysel distribútorov namiesto názvu, ktorým sa film všade na Slovensku uvádzal ? (Poradím : Je to ten druhý.) ()

altaica

PRO MUŽE:Famózní výkon DeNira a Hoffmana. Role zmetků manipulujících naprosto bezskrupulózním způsobem s pravdou a veřejným míněním. Dokonce šli i na nízký honorář, jen aby si to mohli zahrát. Pokud někdo trpí přehnanou iluzí o roli médií ve “svobodném a demokratickém” světě, pak je film povinný. K tomu měli tvůrci věštecké schopnosti – ve filmu přefiknul prznident světlušku (něco jako pionýrka, či skautka), v reálu měsíc po uvedení do kin prznidenta přeblafla stážistka. Monica. Ve filmu to maskují válkou s Albánií, v reálu se pustí raketami do Súdánu a Afganistánu a aby se ten impíčment s Mončou tak nerozmazával přihodí ještě Pouštní lišku. Komedie řízná jak dobře vychlazená dvanáctka (pivo, nikoliv objekt vášně nekrofilního pedofila, neplést, prosím) s troškou poučení na závěr ve stylu:”Nechoď Vašku s pány na led,....až se ucho utrhne" Rozhodně doporučuji.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Madame, člověk někdy musí obdivovat i zcela bezcharakterní typy, když vidí jak bravurně zvládají svou profesi, ať už je to čistič bot nebo čistič země od lidí. Tady se sešel vynikající scénář s břitkými dialogy na téma, co všechno lze beztrestně nakukat lidem za pomocí televize a spol. . Drzost politiků a jejich nohsledů je bezbřehá všude na světě, ale jen někde si z toho dokáží dělat šoufky inteligentní formou. Tady se to povedlo na 100%. Jediná chvíle, kdy vám zmrzne úsměv na rtech je ta, kdy si uvědomíte, že to klidně může být pravda a nejspíš taky je. Ani Vy madame, ani vy hošíci se určitě nudit nebudete.          UKÁZKA:Tomu nikdo neuvěří. Nemusí tomu věřit, musíme je zabavit. Jsou dva tejdny do voleb. Ale my si nemůžeme dovolit válku. Žádná válka nebude, bude to jenom tak vypadat. Nemůžeme si jí dovolit,ani naoko, vždyť na to přijdou! Kdo jako? Americkej lid? Kdo mu to řekne? Stačí jeden šot, kde jedna budova vyletí do vzduchu a ta může bejt z Lega. Opravdu máme jít do války? A s kým? S Albánií. A co o ní víme? Nic. Nic? No právě! A co nám ti Albánci udělali? A co udělali pro nás? ()

Shredder

Znamenita ukazka toho, ako predovsetkym v USA (ale aj na celom svete) manipuluje vlada a ludia pri moci mienku verejnosti prostrednictvom medii. Samozrejme to neprebieha na vlas rovnako ako vo filme, ale pricnip je podobny. Zarazajuce je, ze napriek schopnemu reziserovi, hviezdnemu obsadeniu a kvalitnej predlohe vznikla nudna a vsedna adaptacia, ktora okrem samotnej myslienky nicim nezaujme. Je to komedia? Je to drama? Je to satira? Predovsetkym je to nesurodny zlepenec, ktory posobi maximalne rozpacitym dojmom a zavana nevyuzitym potencialom. ()

departed

O naprostém hovně nezařaditelném do žánru. Co je mi po tom, že jde o satiru, když je nezáživně podaná? Celý je to natočený tak mdle, bez výraznějších /zapamatovatelnějších/ dialogů, když jediný, co se mi vybavilo po skončení filmu byla Heche nadávající na Hoffmana po pádu letadla. ()

sluzevsky

A co kdyby byl pes hloupější? To by pak vrtěl ocas psem... Do voleb zbývá 11 dní a protože se lidem nelíbí, že prezident ošukal skautskou světlušku, je nutné debilizovat a za účelem udržení hlasů odvést pozornost jinam. Ale kam? Co takhle, kdybychom rozpoutali válku? Co takhle jí rozpoutat jen fikčně? Ale co když se o tom druhá strana dozví? No co, bez nepřítele by to byla nuda. A také potřebujeme svou "hymnu" a válečného hrdinu. Pak už stačí jen jedna fotka bomby a všichni uvěří, že válčíme s Albánií. Tento film o zastření reality a sprostého skandálu ještě sprostějším podfukem skýtá moudra, nejeden vtip, ale také odhaluje principiální manipulovatelnost masami lidí a vlastně kýmkoli, kdo ví méně než ten, co zrovna vrtí. Líbila se mi omýlaná vsuvka: „Nikdy neměň koně vprostřed proudu" a její závěrečné naplnění. ()

HarqAlAda

Vrteli statočne. Hláška "To nič nie je, to ste ešte nič nezažili" dovedená ad absurdum. Jedna z komédií ktorá ma pobavila viac absurdnosťou témy a jej spracovania ako nefalšovanými gagmi. Vnímam ju ako nadčasovú, pre niekoho možno dych vyrážajúcu, paralelu na špinavú politiku a páči sa mi. Užil som si a byť menej nad vecou, tak sa uškŕňam cez slzy. Oplatí sa vidieť. ()

Shitonit

Kouzlo nechtěného. Stejně jako Mozart netušil že může být jednou slavný, tenhle film, netušil, že může být dobrej. Je. A má toho pořád víc, co nabídnout. ()

Emafera

“Válka skončila, bylo to v televizi! Ne, neskončila, je to můj film!” Film krásně sedí na dnešní dobu, aneb kolik lidí se médii nechá vodit jako na vařené nudli. ()

JohnZ87

Nadčasový snímek, který ťal jednoznačně do živého. Realita nebude daleko od pravdy. Nejde o události, ale o to, jak nám je podají média. 80% ()

Amonasr

Demokratické volby jsou již jen soubojem reklamních agentur - dnes ještě více než tenkrát. Nahlédnutí pod pokličku je to výborné, film však jen průměrný. ()

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche