Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

gizi

Komedie, na kterou se dá tak jednou podívat. Ne, že bych se zrovna bavil, ale ta myšlenky, i když trochu přehnaná, je zajímavá. Film ovšem stojí hlavně na dobrých výkonech De Nira a Hoffmana, díky tomu dávám 60%, ale jinak nic moc. ()

Auguri

Velice zajímavé zamyšlení se nad vládou medií a ovlivňováním středního proudu lidské společnosti. Myšlenka zajímavá, pro mě bohužel ale málo rozvedená. Kdo sleduje media a politické kličky pro toho by mohl být film nudný nebo povrchní. Nic moc „nového“ dílo nepřináší. ()

landavid

Neuvěřitelně chytré a zároveň skutečné,zmanipulovatelnost všeho a všech,hlavně v Americe kde všichni jdou jak stádo co se kde napíše a řekne.Nechápu jak někomu to může přijít nemožné.Všechno je možné,člověk nesmí všemu věřit a důležité je mít na vše vlastní názor.Síla ega Dustina Hoffmana je přesně nastavené zrcadlo-chci jen aby všichni věděli,že jsem to vytvořil JÁ-prásk,prásk.Geniální podobenstí dnešní doby a ten kdo dává méně než 5hvězd tak ať se podívá znovu a když stále nic tak ať si pustí Pretty Woman a vyhne se oduševnělým filozofujícím komentářům a kritikám na podobná díla.V jednoduchosti je síla. ()

Tomulka

To je nádhera. Film krásně poukazuje na skutečnost , jakou moc mají media. Je to až absurdní jak se dá s lidmi manipulovat (a teď nemluvím jen o mediích že) Politika je prostě svinstvo. Film není až tak velkou komedií pokud jej neberete jako parodii skutečnosti, která až tak rozdílná být nemusí. ()

Ioannes

Toto anglické rčení a film samotný se dostaly do širokého povědomí. Znají ho politici, politologové, novináři, lidi z marketingu, lidi z médií, učitelé angličtiny, učitelé občanky… Znát tento film a význam jeho názvu se od jeho premiéry staly součástí všeobecného vzdělání. Film měl díky svému námětu rozsáhlý celosvětový společenský dopad, protože se s nadsázkou pokouší ukázat, jak velkou moc média mají. Přes skutečnosti uvedená výše má film samotný překvapivě dosti nízkou kvalitu. Samotný námět je úžasný, avšak jeho zpracování chabé: Film je nedokonalý už od svého scénáře. Nedokonalosti v detailech jako je nezajímavá a nudná skladba, která má svou kvalitou získat celý národ. Tato skladba je soulová, přestože světu a Americe už celá desetiletí vládne pop. Děj je šílený, nereálný a absurdní. Obsahuje mnoho šíleností a nadsázek, mezi nimiž má ústřední postavení hlavní dějová linie: Umělé vyfabrikování neexistující války proti Albánii za účelem odvedení pozornosti od prezidentova sexuálního skandálu s mladou skautkou. Tyto šílenosti a nadsázky mají být jakousi kostrou pro humor. Vzhledem k absolutní absenci humoru jsou však tyto šílenosti a nadsázky obnaženy jako nereálné blbosti a tím pádem se film celkově jeví jako nereálná blbost. S humorem by byl tento film povýšen na absurdní komedii. ()

Jevablo

Nápad za pět hvězdiček, provedení za dvě, takže někde kolem tří hvězdiček se film pohybuje. Myšlenka skvělá, jinak to ale moc zábavné není, bez ohledu na herecké obsazení. ()

sherudan

"Nebyl jsem si jistý, jestli se říká pravda o válce v Čečensku. Co jsem viděl Vrtěti psem, ztratil jsem jistotu, zda vůbec existuje Čečensko..." Jako každý geniální film řeže "Vrtění" mnohem hlouběji, než se zdá na první pohled. Rozhodně to není film o Clintonovi, Lewinské a válce v Jugoslávii - i když tam mohla být prvotní ispirace. Je to o všech současných politicích a jejich poradcích, o zrůdné moci médií, o naší (pochopitelné) neschopnosti zahlédnout skrze televizní obrazovku realitu světa... O stokrát opakované lži, která se stává pravdou, a o prodejnosti pop-idolů. K smíchu jsou levicoví chytráci, kteří se snaží dosazovat do filmu Bushe - prvním prezidentem USA, kterého vynesl do Bílého domu organizovaný brainwashing, byla ikona levičáků JFK (a Obama by bez mediální manipulace nedosáhl ani na úřad šerifa v Twin Peaks). Stejně tak nejde o potrvzení konspiračních teorií, ale o výsměch jejich hlasatelům: k čemu by bylo spiknutí iluminátů či světového židovstva, když na vše stačí pár chytrých chlapů a kvalitní záznamová technika... A mimochodem: jste si jistí, že existuje Čečensko? ()

Copysan

Skvělý snímek o tom, jakou sílu mají média. Člověk jen žasne nad tím, jak snadno si lze vytvořit válku, když ji člověk potřebuje a má k tomu ty správné prostředky a říká si "vždyť takhle by to opravdu mohlo fungovat"....a možná i funguje. Všichni z nás "vědí" o válce v Iráku, ale kdo o ní opravdu něco ví?:-) Ve filmu je několik opravdu podařených scén, např. ta kde DeNiro rozebere agenty CIA tak, že by mu odkývali i třetí světovou, vymýšlení albánských tradic pro amerického diváka (pšenice na letišti :-D) a v tom všem předvolebním zmatku je prezidentovou hlavní starostí, jakou bude mít barvu kotě. Třešničkou na dortu pro mě byl Woody Harrelson v další ze svých psychopatických rolí. Dustin Hoffman zde předvedl úžasný herecký výkon, který zastínil i DeNira. ()

kreidlp

Kolega který byl v USA na služební cestě si vzpomenul, že o tomto filmu slyšel a tak ho napadlo si ho v USA koupit v originále. Dalo mu to celkem dost práce a musel si jej nakonec objednat z internetového obchodu v kameném byl tento film k nesehnání. Osobně jsem nadšen z vydání tohoto snímku na Blu-ray. ()

(fun)tomas

Satira na vtedajší (a rovnako aj súčasný) Hollywood, megalomanské filmové projekty, letné kinové blockbustre, veľké produkčné štúdiá a nechutne bohatých producentov, reklamu, propagáciu, pravdu, politiku (nielen) v USA, voľby, vojnu, vojakov, vojnou trpiacich občanov, mačky, CIA, amerického prezidenta, imidž, limuzíny, Jamesa Belushiho.....proste na všetko a na všetkých. ()

nydahl

Davam sem svoje komentare tak jak na ty svoje oblibeny filmy koukam a tohle jsem si dal vcera.Dalsi z me top10 a pro me osobne obrovska odvaha produkce.Od roku 1997 se svet hodne zmenil , takze dnes uz narusta skupina lidi , kteri konecne prichazeji na to , ze to vetsinou nejsou oni sami kdo ridi jejich zivoty a tak to mozna dnes nevyzni jako tenkrat.Nicmene film je o skutecnem svete tak jak funguje a je urceny prave tem oveckam ,jejichz zivotni styl udavaji media a propaganda.Film z pozadi nevyssi politiky nejmocnejsi federace sveta , kde nam tvurci serviruji zdrcujici pravdu - demokracie je nesplneny sen a stoji pouze na poslusnosti obycejnych lidi , ktere ONI kazdodenne demoluji kontrolovanym zpravodajstvim a prezentaci upravenych verzi JEJICH obchodnich zameru.Hoffman hraje velice velice dobry vykon a DeNIro je standartne super.Film ma rychle tempo a nebudete se nudit + dostanete opravdu vazny namet k zamysleni.Film si urcite puste pred volbama (hahahahahaha) a pak se zamyslete proc k ty urne vlastne jdete a kdo si pak s Vama vytira prdel. Jo a urcite si prectete komentar co sem dal "Isherwood" - vubec ho neznam , ale to je presne clovek o kterym ten film vlastne je.Jinak Vam to samozrejme prijde divne , ale at chcete nebo ne tak tenhle snimek je natocen podle skutecne udalosti - podle mnoha skutecnych udalosti.Davam jasnych 5 hvezd za odvahu a namet. ()

MG10

komédia bez vtipu, dráma bez náboja... Jednu hviezdičku dávam z úcty k De Nirovi a Hoffmanovi a jednu za to, že to bolo strašne nudné, naivné a hlúpe. ()

ragtime

Tento film je naozaj neľahká úloha. Je dobré mať aký taký prehľad o fungovaní politiky. A aj napriek tomu je to dosť nuda. ()

ssamo

Predstava a námet filmu sú naozaj zaujímavé a znejú až kruto realisticky (až som si občas nebol istý, či to je, alebo nie je vtipné. Každopádne konečný výsledok je geniálny, k tomu skvelé obsadenie (ktoré nesklamalo)... ()

P@\/EL

Docela dobrá komedie s dokonale vypointovanou satirou. Myšlenka, která si pohrává s faktem, že veřejné mínění je značně ovliňováno médii, je tím nejzajímavějším, co nám film nabízí. O to víc je film stále aktuální, jelikož nám náš zkažený systém lhal, lže a nejspíš i lhát bude. Co se týče humoru, tak tady film pokulhává. Až na pár zařnějších okamžiků se o žádnou přehlídku komických výkonů nejedná. Spoléhat se jen na geniální námět je u komedie přece jen málo. ()

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche