Reklama

Reklama

Cirkus v cirkuse

  • Sovětský svaz Solo dlja slona s orkestrom (více)

Obsahy(1)

Příběhy odehrávající se v cirkusovém prostředí mají v české kinematografii dlouhou tradici. Režisér Oldřich Lipský, jenž se této tématice často věnoval, ji v polovině 70. let obohatil ruskou-český projekt. Scénárista Miloš Macourek si příznačnou fantaskní zápletku, zmatky kolem vědeckého kongresu o dorozumívání se zvířaty - a tato rovina je obohacena vystoupením moskevského cirkusu. Film se tak rozpadá do dvou víceméně samostatných, nesourodých linií, které stěží hledají styčné body. Lipský, přestože se vyhnul ideologickým obezličkám, marně hledá zábavnost a vtip tam, kam se vkrádá zdlouhavost a nenápaditost. Cirkusová čísla pak vysloveně prozrazují dokumentární zaujetí. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (73)

tatortik 

všechny recenze uživatele

Trapný vtipy člověk by se až zastyděl že něco takového vzniklo cirkusové číslo se zpívajícím slonem to bude moje noční můra Film jsem viděl před léty a pamatoval jsem si že to bylo hrozný tak jsem se na něj znovu podíval když už ho v TV dávali zda nezměním názor a nezměním navíc ta ukrutná stopáž to opravdu za trest. Jednu hvězdu za artisty ti za nic nemůžou ()

Bernhardiner 

všechny recenze uživatele

Mé letité přání vidět trojité salto s pěti vruty slonmo se mi ani zde nevyplnilo, nicméně zdá se, že to nemusí být až tak nereálný úkol, zvlášť, když Jiří Sovák naučil jednoho slona zpívat. A to, co předvedli ruští artisté, pro to se těžko hledají vhodná slova. Já měl v jednom kuse strach, husí kůži a závratě z těch jejich nadpozemských i pozemských kejklů, ať již se živými zvířaty nebo bez. Pak tu máme linii příběhovou, která je, vcelku pochopitelně, o něco slabší, ale ani ona mě nenudí. Scénář je, musím přiznat, trošku chatrnější a příběh jako takový je dost předvídatelný, navíc podobné náměty, které se týkají dorozumívání lidí a zvířat dokázal Macourek zpracovat Macourek v jiných filmech a seriálech (hlavně v Arabele) podstatně lépe. Jenže máme tu několik výborných herců, kteří se svoje výkony opravdu nemusí stydět - Jevgenij Leonov v roli ředitele cirkusu (na jeho honičku za údajným záškodníkem Aljošou si počkejte, je k popukání), Jiří Sovák v roli profesora a sloního cvičitele a dirigenta a Iva Janžurová v roli zhypnotizované Angličanky. Všechny ale převyšuje Leonid Kuravljov, s takovouhle grácií zahranou zápornou postavu jsem snad ještě neviděl, opět zde dokazuje, jak multifunkčním hercem je. Upřímně, je tedy pravda, že obě dvě linie by lépe fungovaly samostatně, protože spolu moc neladí a nejsou příliš provázané. Taky je pravda, že akrobatické kousky nemusely být uměle zpomalované a zrychlované. Ale to je asi tak všechno, co by mi na tomhle snímku vadilo. Na to, že to trvalo více než dvě hodiny, mě to skutečně bavilo. 80 % ()

Reklama

Rami 

všechny recenze uživatele

Tento film se dá hodnotit ze dvou pohledů. Ten první - to je velmi slabá dějová linie, úmorná délka, natahované trapné scény, které měly být vtipné (Sovák se bohužel takovýchto filmů poměrně často účastnil svým minimalistickým humorem) - stojí leda tak za odpad! Ale ten druhý - zaznamenání těch nejlepších cirkusáckých čísel, hra s barvami a obrazovou kompozicí - si jednoznačně zaslouží alespoň 4 hvězdičky. Bohužel to ale není dokument, ale komedie, která se opravdu nepovedla. Je zde cítit rozdílný pohled na humor ze strany Čechů a Sovietů (oni se prostě smějí chrápajícímu dědovi, žonglování a honičkám celkově) - díky čemuž vznikl nesourodý slepenec. Rád bych řekl, raději se běžte podívat na živý cirkus a nenuďte se u této komedie, bude to mnohem lepší zážitek. Ale bohužel u nás (a možná ani v Rusku) už není možné spatřit tak dobré cirkusáky pod jedním šapitó. Zvláště naše cirkusy jsou vůči tomuto jen směšnou napodobeninou. Není divu, že obliba cirkusů upadá. Celkově tedy dávám 1 hvězdičku. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Těžko hodnotit co je to vlastně za film. Typická česká crazy komedie zprasená dokumentární prezentací sovětských cirkusových čísel a nebo prezentace moskevského cirkusového domu ozvláštněná crazy komediálními scénkami? Na první pohled je patrné, že koprodukční spolupráce se Sovětským svazem a značné libovůli soudruhů snímku značně uškodilo. Proč proboha ta kouzla a fantasy prvky? Už začátek snímku vlastně naznačuje jak to celé bude vypadat. Českoslovenští delegáti vystupují z letadla společně s nejrůznějšími zvířaty, takže divákům je v tu chvíli jasné, že tady o podivnosti zřejmě nebude nouze. Následuje dlouhá jízda Moskvou do hotelu začínající několika záběry na moskevské sídliště (ano, oproti těm našim šedivým neskutečná krása) s následujícími několika památkami. Jistě, Sovětský svaz náš vzor. To jsme ve své době už všichni věděli, tak proč to cpát ještě do takového filmu. Legraci zajišťují především čeští herci doplňující hlavně sovětským Jevgenijem Leonovem v roli ředitele cirkusu, kterého velmi profesionálně v dabingu vyzdvihl Josef Vinklář. Tak tady byla dobrá volba. Jinak sověti zajistili jen ony cirkusové výstupy, které jsme už tehdy opravdu obdivovali. Filmu to však vražedně brzdí komediální tempo, ostatně které režisér Oldřich Lipský uměl nejlépe, a tak se střídá zábava s pošetilým sledováním záznamu z cirkusu. Jako celek to naprosto nefunguje a rozhodně by to potřebovalo velmi ostré nůžky. Tak buď jde o crazy komedii z cirkusového prostředí a nebo o záznam jednoho cirkusového večera. Dohromady prostě ne. ()

giacobbe 

všechny recenze uživatele

Nesdílím s Oldřichem Lipským mánii pro cirkusové umění. Stejně nápadité, ale o třídu horší, jako Cirkus bude a 6medvědů s Cibulkou- na fim zachycený program cirkusu, který se zlomyslný hajzlík pokouší narušit a hlavní hrdina se tím klaunsky proplétá. Ukázky výborných výkonů sovětských artistů bohužel zničili psychedelickými efekty při střihu. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (7)

  • Natáčanie prebiehalo v Ľvove a Moskve. (dyfur)
  • Film byl vybrán jako zástupce československého filmu, který se ucházel o Oscara v sekci cizojazyčný film za rok 1975. (orkadimenza)
  • Súčasne s filmovaním Cirkus v cirkuse natáčal Jiří Sovák seriál Chalupári (1975). (dyfur)

Reklama

Reklama