Lidé zde chodí pozpátku, koně skáčou přes překážky pozpátku, smrt se stává zrozením a naopak, při jídle vycházejí potraviny lidem z úst na talíř… Jen tak se může stát, že po dopadu se ostří gilotiny zvedne, odsouzencova hlava opět sedí na krku a odsouzenec – řezník Bedřich Frydrych obživne, neboli podle jeho vlastního komentáře „se za poněkud zvláštních okolností narodí“. Pozoruhodná na Happy endu ovšem zůstává hlavně základní myšlenka pracující s tím, že zpětným chodem se divák dopracuje ke zcela protikladnému vnímání původního významu: rozřezávaná manželka je „složena“, smrt se jeví jako zrození, pohřeb tchána jako „doručení“ v rakvi… Především se však tragický – a banální – příběh podváděného manžela-vraha mění v nevšední komedii s dobrým koncem. (KVIFF.TV)

midgard

Výtečný film, dlouho jsem se tak nepobavil. Na to, že jsem na něj narazil čirou náhodou je to zázrak. Nejspíš se o něm moc neví, což je obrovská škoda. Rozhodně v televizi by se měl (ještě popř. se slaměným kloboukem) vyskytovat častěji místo různých kameňáků a podobných "komedií"... ()

Monniques

Zvláštní, ale naprosto originální snímek, který exceluje v nápadu příběhu a jeho vtipnosti. Zcela uznávám tu originalitu, nápad a provedení, jenže na mě toho bylo trochu moc. Někdy jsem tam tápala a ztrácela jsem se v příběhu. Prostě na mou hlavu moc komplikované a tak. Jinak moc povedený český film a je to spíše 3 a půl hvězdičky, než čisté 3. ()

cowee

Tento film mi doporučil kamarád a snažil se mi vysvětlit, v jakém časosledu je natočen. Absolutně jsme se nepochopili a závěrem řekl: "to musíš vidět". Ze zpracování jsem nadšen, některé scény jsou právě díky kombinaci dopředné a zpětné časové posloupnosti velmi vtipné. Když jsem pak chtěl film doporučit, teprve jsem pochopil, že tento film se popsat nedá, ten se musí vidět. ()

embee

Tento skvost čs kinematografie jsem objevila teprve nedávno. Pozdě, ale přece... od té doby jsem viděla několikrát, geniální záležitost. ()

stepni.vlk

Vladimír Menšík katem a maminkou zároveň aneb palindromická řež po česku :). Kdo si doteď myslel, že viděl vše, je na omylu. Připomnělo mi to snad jen jednu epizodu Červeného trpaslíka. Konkrétně díl Pozpátku. Zde ovšem dovedeno k dokonalosti. Příběh člověka, který nemá o kauzalitě ani ponětí s komentářem člověka, který ví o kauzalitě vše, je mistrovský nápad sám o sobě. Doporučuji všem, co hledají návod na sestavení nevěrné ženy ze zbytků :). ()

lajkus

Nečekal jsem, že narazim na film s mým neoblíbeným hercem (promiňte pane Menšík), který je černobílý, experimentální (co to kurňa znamená) a něco pře 40 let starý a přesto se mu podaří se dostat do mý top 10.... ()

Wolfvater

Nebýt ČSFD, zůstal by tento skvost nepovšimnut. To se skutečně u nás točily takové filmy? Kam se to vše podělo? Bavil jsem se královsky, rád se k filmu opět vrátím. ()

Isiala

Happy end vás prevráti a naozaj dožičí "americký" Happy end - v skutočnosti Happy begining. Skvelý pán Menšík a film, ktorý človeku naruší ľavo-pravé vnímanie časovej osi a následnosť otázok a odpovedí. - keď sa žije od konca. Život je taký krásny, ()

adako

Oldřich dáva, hneď po Limonádovom Joovi ďaľší klenot. Experimentálna celovečerná komédia je experiment už sám o sebe, takých filmov je málo (ak experiment nevijde nemôže sa skrývať za artovosť). Tento ale vyšiel skvelo. Spätné premietanie (samo o sebe sranda, hlavne jedenie a zceľovanie teliatok), obrátené repliky (to je ešte vyšia úroveň písania dialógov, tak aby normálne zneli rozumne, a popri tom dávali zmysel opačne a boli vtipné) a cez to zase opačný Menšíkov komentár. Dokopy to spôsobí že Happy end si môžete užívať na troch rôznych rovinách naraz, a všetky zvládol bravúrne. Ale chvíľu po dopozeraní som bol v takom zvláštnom režime, vždy keď po mne niekto niečo chcel, len som tak neprítomne na neho hľadel, a čakal kým sa to čo ho trápi odstane :) ()

the_weaver

Dialógy, ktoré v pôvodnom smere dávali zmysel a v opačnom ešte aj boli vtipné. Čo sa Vám na filme najviac pozdávalo? Pretáčanie filmového materiálu po úpravách v strižni. Viete, aká bola inšpirácia pre vznik tohto diela? Konverzácia pri návšteve Júliiných rodičov. A aká je Vaša najobľúbenejšia scéna? Síce neobvyklý, ale veľmi podarený počin, ktorý je tak dômyselný a prepracovaný, že sa nedá považovať za experiment. Čo si myslíte o tomto filme, pozdával sa Vám? Celkom určite, veď na rozdiel od artových meditácií o živote chrústa išlo stále o veľmi prístupnú zábavu. Myslíte, že je stráviteľný i pre bežné publikum? Bohužiaľ, je trochu škoda, že divák sa ani nenazdá a film ubehne ako voda. Začnime od konca, čo vravíte na stopáž filmu? ()

evangelik

Na tenhle film jsem narazil až v 59 letech. Vůbec mi nejde na rozum, proč ho žádná televize ještě nevysílala??? Naprostá originalita experimentu, k tomu vtip, výborné obsazení... Jaroslavu Obermaierovou jsem hned nepoznal... ()

Pokri

Mimoriadne originálne a zábavné. Film sa dá vnímať dvoma spôsobmi. Buď ako tragický príbeh pustený odzadu, pričom je v tejto rovine zmysluplný a logický alebo... Alebo to môžeme vnímať ako surreálny príbeh, v ktorom sa jednoducho nič nedeje tak, ako to káže logika. Komentár rozprávača Menšíka má hlavu aj pätu, aj keď nerešpektuje logiku plynutia deja. ()

PoprockCZ

Film běží celý pozpátku, začíná smrtí a končí narozením, herci chodí pozpátku, ale mluví normálně (při natáčení to museli vyslovovat pozpátku) a celé to doplňuje parodický voiceover. Pro vypravěče je normální, že člověk žije život obráceně, tedy že "mrtvou" manželku si postaví dohromady, po manželství ji vrátí do svobodna a tak dále. Navíc, to, co my vidíme jako život člověka, který se oženil, zabil dva milence a šel do vězení, kde ho popravili, on vypráví pozpátku, tedy jako zrození muže do školky (vězení), tam mu dali do kufru na složení (mrtvou) manželku a postupně se kolem něj rodí (staří) lidé a on sám stárne životem do novorozenětě. Když přehlédnu pár morbidních scén (viz. zmíněné oživování manželky, kdy doslova dává nožem k sobě rozřezané části těla, celé je to vlastně plné zabíjení), tak se jedná o velmi originální a komické dílo. Tím, že i dialogy jsou řečeny v obráceném pořadí, dochází k mnoho trefným hláškám: "Jsem dochvilná, viďte?" - "Spíš hladová." nebo: "Čekali jsme radostnou novinu, že se nám narodí tchán." (pohřeb). Hodina utekla jako voda my se s bráchou řádně pobavili. Vlastně kam se na Happy End hrabou moderní parodie, ten voiceover je geniální. :D Takový předchůdce Mementa a jiních mindblowing filmů. Člověk si to musí v hlavě trochu přerovnávat, aby udržel tempo s významy filmu v "obou směrech". ()

Neel

Něco takového vyšlo z pera tuzemských tvůrců v 60.letech? Klobouk dolů před náročností takového projektu, obdivuji obraz sépiové kosti, promyšlený scénář, i odvahu nechat celý film pustit ve zpětném chodu a přitom zachovat celistvost. Neuvěřitelné, že máme v archivu takové skvosty, které nejsou tak známé a nejedou ve státní svátky furt dokola. ()

Hombre8

Řetězový orgasmus pro milovníky retroperspektivy! Nebývale nadčasově vtipná záležitost. Originální nápad, perfektně zpracovaný po scénáristické i režijní stránce. Muselo to být hodně náročné, dát to takhle dohromady, aby vše sedělo. Škoda toho konce, tím se dost pokazilo. Kdyby film končil hozením Jůlinky do plamenů, bylo by to za 5, i když už to samotné bylo poněkud přitažené. Bylo znát, že tvůrcům už v závěru docházel dech. Ale nedivím se. Vnímání času je individuální a relativní záležitost, ale narozdíl od mnoha jiných snímků mi tento utekl nadobyčej rychle. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám