Tragický příběh muže, který se narodil s hrůznou deformací. Režisér David Lynch je známý především díky dvěma ve své době skandálním snímkům Modrý samet (1986) a Zběsilost v srdci (1990). Pozornost publika však vzbudil už svým filmem z roku 1980 Sloní muž. Zachytil v něm podle autentických materiálů tragický osud mimořádně deformovaného člověka, Angličana Johna Merricka. Lékař Londýnské nemocnice Sir Frederick Treves našel tohoto nešťastníka mezi pouťovými atrakcemi a pomohl mu najít cestu k vlastní identitě. Takzvaný Sloní muž se projevil jako inteligentní a citlivá bytost, žijící s děsivým handicapem. Lynch vychází ve smutném příběhu z prostředí viktoriánské Anglie. Akcentuje bizarnost dobových londýnských ulic a dílen, kde se upocení muži lopotí u záhadných strojů, jejichž pára zahaluje temná zákoutí. Zdánlivě realistické vyprávění je ozvláštněno mystickým prologem a epilogem v působivé snové poloze. Stěžejním prvkem zůstává prezentace titulního hrdiny, při níž divák prochází podobným procesem jako lidé okolo Sloního muže. V této souvislosti je nutné ocenit výkon Johna Hurta, který v nevšední masce dokáže opravdu hrát. Lékaře Trevese ztvárnil Anthony Hopkins, ve filmu dále hrají John Gielgud, Anne Bancroftová a další známí herci. Snímek získal řadu prestižních filmových cen a byl nominován celkem na osm Oscarů. (Česká televize)

M.i.k.e

Lynch tentokrát neušil na diváka žádnou kulišárnu a přišel se silným, na reálných základech postaveným příběhem, jehož hlavní zprávou je lidskost a dnes už možná trochu provařené (leč stále platné), že vnější krása není všechno. Menší výtka snad jen k přílišné "černobílosti" světa kolem Johna Merricka, kde jsou buď lidé zlí a nebo dobří, ale nikdy nic mezi. Černobílá v obraze naopak Slonímu muži sluší a nebýt až nezvykle mladého Anthony Hopkinse, vůbec bych tomuhle kousku netipoval už víc je čtyři desetiletí na hrbu...80% ()

bogomira

Přestože semtam jsem měl pocit, že se trochu moc tlačí na pilu, nejde dát nic jinýho, než plnej počet. Chtěl bych jen dodat, že pokud to zvládnete, zkuste to radši bez titulků nebo jako já brzo zjistíte, že čtete něco jinýho, než ta postava říká. Kdo tohle spáchal na jednom z nejlepších filmů historie, může překládat leda tak bedny z vlaku na perón. ()

Jino

Hloubkové dílko, které donutí k zamyšlení a probouzí lítost v muži, jenž měl tu smůlu, že ho lidé viděli jako zrůdu. Mám z toho velký zážitek, patrně na celý život ()

MrPierc

Čím se liší člověk od zvířat ? Svojí krutostí a mučením ostatních. Fyzická nenormálnost Sloního muže je sice odpudivá, ale jeho srdce laskavé a mysl lidská. I přes všechno zlo, co kdy zažil, je lidská bytost, která má své city i když si o něm každý myslí, že není člověk. Nejhorší je ale na tom, že lidé mají rádi abnormality . Vždy se najde nějaký zprostředkovatel ( poslední dobou jsou to hlavně weby, které se věnují šokujícím videím, které by nikdo z nás něměl ani vidět ). Sloní muž není jen o člověku s fyzickým postižením, ale o ukázce společnosti, která je šokována věcmi, které nejsou "normální" = nejsou akceptovatelné pro pokryteckou společnost, která nechce vidět. Po tomto filmu mi nebylo do smíchu, začnete přemýšlet o chování společnosti - jak je pokrytecká, hloupá, necitlivá a bojí se všeho nového. I přesto se najdou lidi, kteří pomáhají. Sloní muž byl velmi dobře udělán po maskérské stránce. Hudba Adagio for Strings - hudba která vyvolá vždy emoce ! ()

Petoss1

Vo vonkajšiej kráse nieje všetko. V tomto filme to platí nie dvojnásobne, ale desaťnásobne. Príbeh znetvoreného muža s dobrým srdcom. Film preplnený citmi, ktoré nedajú pokoj ani v závere. Snímok ma pochmúrnu atmosféru a keď som uvidel prvýkrat slonieho muža bol mi odporný. A v tom je čaro tejto snímky. Pretože zo začiatku som sa naňho pozeral s odporom, no s pribúdajúcimi minútami som si na jeho tvár zvykol a už mi neprišiel tak neobyčajný. Jeho premena z cirkusovej atrakcie na kultivovaného muža s pomocou doktora je veľmi dojemná, vlastne tak, ako celý film. Herci sa úkázali a je škoda, že z tých 8 nominácií na Oscara ju nezískal aspoň John Hurt, ale aj tak podal excelentný výkon a vlastne všetci zúčastnení. Sloní muž je film, na konci ktorého sa mi ligotali oči a to nemám Davida Lyncha v obľube. 90% ()

Nach

Mohu snad říct něco jiného, než dokonalé? A to po všech stránkách. Sloní muž je film, který nesměřuje na povrchní zábavu - odreagování. S velkým úspěchem zasahuje diváka do nitra jeho duše. Z počátku je John Merrick alias Sloní muž stejně pro nás odpudivý jako pro společnost kolem něj, ale skrze něho začínáme postupně objevovat tu jinou, hlubší a hezčí krásu, která se skrývá za jeho vzhledem, zatímco někteří lidé jsou naopak duševně mnohem ohyzdnější, než je Johnova tvář. To samo o sobě říká, že celý snímek stojí i padá na hereckých výkonech, kterým zde naprosto nikde (u hlavních i vedlejších rolích) nemohu nic vytknout, jen chválit, chválit a žasnout. Co se režie týče, určitě jeden z nejlepších Lynchových filmů vůbec. Černobílý háv mu padne jako ulitý a krásná, i když ne častá hudba dokresluje atmosféru scén lépe, než by to jakýkoli kamerový filtr mohl dokázat. Jasných a podtržených 90%! ()

WoWoW

Nejen, že je to vážně skvělý film, ale je to hlavně jeden z nejúžasnějších filmových příběhů. Je strašně fajn vidět Johna (John Hurt) jak se mu celý svět klaní za to čím si prochází. Je to opravdu strašně silný film a výkon Johna Hurta je fenomenální. Ono to totiž určitě nebylo vůbec snadné něco hrát, když máte na sobě masku, ale Hurt to zvládá. ()

Streeper

Film mě opravdu hodně mile překvapil, očekávala jsem něco horšího a hlavně něco ve formě hororu. Postava Johna Merricka mě ze začátku trošku děsila, ale postupem filmu jsem si k němu našla cestu a ke konci jsem s ním opravdu soucítila. Navíc všechna čest herci Johnu Hurtovi, který postavu Merricka zahrál opravdu skvěle. Ještě musím říct, že Anthony Hopkins mi ve filmu hodně připomínal herce Aidana Quinna, chvílemi jsem i pochybovala zda to není on. Trošku mě zklamal konec, ráda bych viděla reakci lékařů a sester, ale i tak se jedná o hezky zpracovaný příběh. ()

Trainspotter

Nedokážu si představit nikoho jiného, kdo by natočil film s takovým tématem, než mistra mystérie Davida Lynche. Pro mou osobu to byl jeden z nejsilnějších a nejpůsobivějších filmových zážitků vůbec. AR: 2,39:1 - Panavision ()

ad

Na to, že je tohle moje 1000 hodnocení a 37 nejlepší film na scfd, tak nic moc... asi jsem čekal víc, tenhle film (nebo spíše moralita) pro mě moc zestárl... ()

Crawler-D

Kdybych nevěděl, že to natočil Lynch a v roce 1980, klidně bych uvěřil, že to vzniklo podobně jako Zrůdy Todda Browninga, až tak autenticky natočené to je. Lynch si pohrává s motivem znetvořeného člověka a vztahu společnosti k němu. Jak se k němu postaví, jak ho zneužijí a lze s ním udělat něco, aby to to nepůsobilo sobecky, tj. dělat z něj atrakci? Lidé se ukazují jako větší zůdy, uvnitř. Perfektní "psychologie" v rámci "žánru", včetně neuspěchaného odhalení znetvořeného muže. Jen ta délka je poněkud přehnaná. ()

starbrejkr

Další z filmů, ke kterým je těžké něco dodávat. Každopádně jestli se něčemu dává 5 hvězd, jsou to filmy jako Sloní muž. Část v závěrečné třetině od Johnova únosu až po jeho návrat do Londýna patří k těm nejhroznějším pasážím, jaké člověk může ve filmech spatřit - pan Bytes je jednoznačně jedna z nejodpornějších postav filmové historie srovnatelnou s panem Bobligem z Kladiva na čarodějnice...V této části byla znát silná inspirace o 40 let staršími Zrůdami. Závěr snad ani jiný být nemohl a byl jsem za něj rád....takhle se film definitivně stal přehlídkou lídské hroznosti i krásy.... K výkonům herců a provedení filmu rovněž není co dodávat, už od chvíle kdy Antohony Hopkinsovi ukápnou slzy, když poprvé spatří Sloního muže, je to jeden velký koncert. Skláním se před tvůrci a doporučuji..... ()

tomtomtoma

Film, který má hlavně dojmout nelehkým životem znetvořeného človška Johna Merricka (hodně nalíčený John Hurt), uměleckým jménem známý jako Sloní muž. Nalezne a ujme se ho londýnský lékař Frederick Trevers (Anthony Hopkins). Všichni, nebo skoro všichni ho považují za zvíře, za monstrum, které je lepší držet v kleci a maximálně vydělávat za jeho ukazování, jako bezcitný Bytes (Freddie Jones), či později nemocniční zřízenec Jim (nádherně škodolibý Michael Elphick). Film odsuzuje lidskou netoleranci ke všemu velmi zvláštnímu a odlišnému, ale dělá to příliš sentimentální cestou plného lítosti nad Sloním mužem. Navíc i když jsou lidé schopni přijmout fakt, že žije, tak stejně i nadále budí odpor, strach a opovržení. Nakonec se mu za pomoci doktora Treverse a ředitele nemocnice Carr Gomma (John Gielgud) podaří žít celkem normální důstojný život. Nakonec ale sám volí smrt, protože si uvědomuje strašnou nechuť žít nadále takový život. Kvalitní, ale příliš sentimentální film o lidksém pokrytectví. ()

dubinak

Lynch ukazuje, že umí točit nejen ty své zvrhlosti ve stylu Mazací hlavy, ale i perfektně vyhlížející drama, které dokáže vtáhnout do děje, dojmout, ale i okouzlit. Ke Slonímu muži, ke snímku jako takovému mám nesmírnou úctu a beru ho jako přepychovou filmařinu z životopisných vod. Strhující námět, strhující herecké výkony, strhující způsob zamyšlení se nad lidskostí, estetikou i spiritualismem. ()

laik_60

zaujímavé čiernobiele spracovanie dalo filmu taku zvlastnu atmosféru. Viacako tridsat rkov starýfilm s mladým Hopkinsom a sloním mužom. Utrpenie postihnutého človeka na jednej strane, na druhej strane hlboké humanne citenie. ()

zette

Ne,ze by tento film byl spatny z filmarskeho hlediska, obsahove byl ale velmi plochy, pribeh se mnou vubec nehnul a to nejsem zadna bezcitna bestie:-)! Predstaveni Merricka v divadle byla jedna z nejtrapnejsich scen, kterou jsem ve filmu v posledni dobe videl. Jinak film ale neurazi a taky nenadchne, i kdyz, jak se divam na hodnoceni jinych, jsem siroko daleko jediny. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce