Tragický příběh muže, který se narodil s hrůznou deformací. Režisér David Lynch je známý především díky dvěma ve své době skandálním snímkům Modrý samet (1986) a Zběsilost v srdci (1990). Pozornost publika však vzbudil už svým filmem z roku 1980 Sloní muž. Zachytil v něm podle autentických materiálů tragický osud mimořádně deformovaného člověka, Angličana Johna Merricka. Lékař Londýnské nemocnice Sir Frederick Treves našel tohoto nešťastníka mezi pouťovými atrakcemi a pomohl mu najít cestu k vlastní identitě. Takzvaný Sloní muž se projevil jako inteligentní a citlivá bytost, žijící s děsivým handicapem. Lynch vychází ve smutném příběhu z prostředí viktoriánské Anglie. Akcentuje bizarnost dobových londýnských ulic a dílen, kde se upocení muži lopotí u záhadných strojů, jejichž pára zahaluje temná zákoutí. Zdánlivě realistické vyprávění je ozvláštněno mystickým prologem a epilogem v působivé snové poloze. Stěžejním prvkem zůstává prezentace titulního hrdiny, při níž divák prochází podobným procesem jako lidé okolo Sloního muže. V této souvislosti je nutné ocenit výkon Johna Hurta, který v nevšední masce dokáže opravdu hrát. Lékaře Trevese ztvárnil Anthony Hopkins, ve filmu dále hrají John Gielgud, Anne Bancroftová a další známí herci. Snímek získal řadu prestižních filmových cen a byl nominován celkem na osm Oscarů. (Česká televize)

Caine

Říká se, že nic není černobílé. A ani tento černobílý film není. Johnovo (správně prý Josephovo) srdce bylo jasně rudé a žhnulo! Hrozně smutný film, ale hlavní hrdina byl na konci opravdu šťastný - já mu to věřím. Zažil tolik špatného, že každá (i obyčejná) laskavost mu musela opravdu přinášet hodně radosti. Hrozně moc lidí si nezaslouží, aby se k nim někdo choval hezky. Tady se k panu Merrickovi po devadesáti letech zachoval hezky i režisér Lynch, když o něm natočil tak překrásný film, plný zajímavých stínů a temnoty a přesto tolik plný světla... ()

kamil.i

Dokonalá režisérska práca a to nielen pri narábaní s hercami, pričom psychologizácia postáv je základom filmu, ale aj v precíznom, takmer sociálne-historicky vykreslenom prostredí. ()

Filomena.I.

Pohled do duše člověka zdeformovaného navenek, však průzračného uvnitř. Dloubanec do "normální" společnosti (nehledě na letopočet) odmítající vše lišící se od běžného, jež dá krutými prostředky najevo odmítnutí toho, co se jí hnusí. Nevědomky tím však odkrývá SVOJI ošklivost a zrůdnost. Pouze lékař ztvárněný Anthony Hopkinsem (poprvé jsem jej viděla ve filmu mladého) ukáže znetvořenému "slonímu muži" vlídnou tvář a vrátí mu na chvíli lidskou důstojnost. *** Černobíle zabarvený, však sugestivní film je provázen výbornou kamerou, jež zbytečně neukazuje divákovi drastické scény ve vší nahotě, jak je to u mnohých snímků běžné (aby si divák co nejvíce užil!). Přesto nebo právě proto nepostrádají dramatičnosti. Film Davida Lynche natočený dle skutečných událostí si zaslouží divákovu stoprocentní pozornost. ()

MIMI.kry

Nejděsivější příběhy jsou ty ze života. Hororovíej život postiženého muže, vyřazeného z normálního života. Životopis, jaký by nikdo nechtěl mít. Fakt si nemyslím, že k úspěchu stačí se jen o něco snažit a tento film je toho důkazem. Jedno z nejhloupějších klišé jsou věty typu: "Každý je svého štěstí strůjcem. Život máš jen ve svých rukou".  Je mi líto, že Sloní muži musí na této planetě trpět a nějak to s některými omezenými, nestvůrnými lidmi všechno přetrpět do svého posledního výdechu. Ne, ani soucit v důstojnosti nepomůže. Tragický životopisný film o subjektu, kterého zkoumali v cirkuse i v nemocnici. A kdyby neprokázal vrozenou inteligenci... Smutná výpověď o nás všech, o celé společnosti. ()

joker2

Zvláštní zklidnění mistra postmoderny, které je docela koukatelnou záležitostí i pro jeho neobdivovatele. I zde Lynch ukazuje svoji zvrhlou zálibu v odlišnostech a vybral si k tomu Freak Show, jednu ze zábav z doby, kdy ještě nebyly kina a televize (exkurz Cimrman: Lidi přišli z práce domů a koukali se do zdi.... Televize tenkrát ještě nebyla.:)). Chcete vidět, co jste neviděli? Chcete slyšet, co jste neslyšeli? Přijďte do našeho paláce zrůd. Proboha, vždyť jsou to lidé. Mýlíte se, jsou to ZRUDY!!! Kde leží hranice lidské důstojnosti? Zajímavá práce maskéra, skvělý Anthony Hopkins, krásná kamera a hvězdičku za mistra atmosféry Davida Lynche. ()

grerar

Současné moje hodnocení není plnohodnotné, neboť se nedokáži rozhodnout zda-li je pro mne tak dobrým filmem, nebo není. Musím se ještě jednou podívat, jestli to je na 5* nebo ne, zatím nechám 4* z prvního hodnocení, za které může už zmiňované expresionistické prostředí, které mi, přiznávám, moc nesedí. ()

Boomstick

Fantasticke dielo ktore (pravdaze,s trochou nadsazky) ukazuje ako sa vacsina ludi stavia k telesne/psychicky postihnutym ludom.Lynchovi sa podarilo navodit uchvatnu stiesnenu atmosferu co pre mna spravilo cele sledovanie velmi bolestive na dusu.Smrt Johna Merricka je jedna z najuchvatnejsie spravenych pasazi v akomkolvek filme,taktiez zanechalo dost hlboku ranu na dusi.Cierno-bielo filmu velmi slusi,Lynchovi sa podarilo vytvorit film ktory mi velmi pripomina filmy z 30. rokov (ludia ktory isli okolo neverili ze to je film z 1980). ()

Purity

Film s dechberoucí atmosférou, která na mě uděla veliký dojem. Nádherná ukázka a popis lidskosti a duše člověka, který si moc přál být normální jako ostatní a který si vážil naprosto všech maličkostí, které pro něj někdo udělal. Jinak bych vyzdvihl výkon Johna Hurta, který celý film opravdu zářil. A závěr...Pro mě velice dojemná věc a jsem si jistý, že bych spočítal na prstech jedné ruky filmy, které by se mu v tomto vyrovnaly. ()

KOZEL84

No tak nedojalo mě to teda ani na vteřinu.Příběh sice nadčasový je,ale zpracování rozhodně ne.Občas mi to přišlo až směšné.Večer se mi to pak nějak rozleželo a zvedám ze 3 na 4.Špatný film to určitě není,spíš já nejsem správný divák pro tohle. ()

kailik

Na tenhle film jsem se nechtel podivat z toho duvodu, ze sem tusil ze me to fakt dostane a taky ze sem mel pravdu ! I kdyz jsem se branil, tak sem proste musel uronit slzu. Takhle dojemny a krasny pribeh jsem nevidel uz hoodne dlouho. David Lynch je buh, tenhle film budu mit v hlave este hodne hodne dlouho. Jeden z nejlepsich filmu co jsem kdy videl. ()

edie sedgwic

Tak smutny a krasny film som asi este nevidela. Ako povie princezna Alexandra vo filme, John Merrick je jeden z "najnestastnejsich synov nasej krajiny", ale jedinym jeho nestastim je to, v akej podobe sa narodil, jeho dusa je tak cista a detsky uprimna ako nikoho z nas. Mozno vidiet fantasticky kontrast medzi "peknymi", teda neznetvorenymi a fyzicky nezdeformovanymi ludmi, ktori su vsak skazeni a ich prizemna ubohost nema hranic, a Johnom, ku ktoremu priroda bol viac nez nespravodliva, no napriek tomu dostane do daru krasu duse, co je to najcennejsie, co mohol dostat. Scena, ked Johnovi na stanici strhnu z hlavy masku, zazenu ho do kuta a John povie: Ja nie som netvor, zviera, som ludska bytost!, mi trhala srdce. Krasny koniec a este krajsi dojem, aj ked som cely film preplakala, ako sa to stava pri skutocnych ludskych osudoch. ()

End3R

Mazací hlava přitáhla pozornost na nového talentovaného, ale dost podivného režiséra, Davida Lynche. Sloní muž pak byl trefou do černého, potvrzením Lynchových kvalit a dokonce i překonáním jakýchkoliv očekávání. Z Lynche se stal uznávaný režisér těch nejvyšších kvalit. Sloní muž je jeden z těch 'normálních' filmů, které nesou v sobě humanistické poselství, aniž by v sobě nesly jasné otisky Lynchova rukopisu - tedy porušovaním narativních vzorců, provokací, absurditou. Hrozně krásný film s ještě krásnějším koncem, ve kterém do Merrickových snů vpluje pomalé 'Adagio for Strings' Samuela Barbera a každý divák, kterému ještě nezkamanělo srdce, musí zamáčknout slzu. ()

ondrin

Drtivá většina lidí označí člověka za zrůdu podle jeho zevnějšku, i přes všechnu krutost a nespravedlnost, jež se pod tím skrývá. Lynchovo pojetí jde pod povrch a ukazuje, že zrůdy ve filmu opravdu byly, ale John Merrick mezi ně rozhodně nepatřil. Vyzdvihuji skvělý výkon Anthonyho Hopkinse a hudbu Johna Morrise. ()

RedHot

Film o hledání lásky. Pod zvířecí maskou se skrývá osobnost nesmírně lidská, vnímavá a citlivá, muž, který má o čem vyprávět a který je upřímně dojat jakýmkoli dobrem, které mu až doposud nepřátelský svět nabízí. A přitom dalo takovou práci tohoto muže přimět o všem mluvit. Když nakonec uléhá na lůžko, má k životu a ke smrti naprosto odlišný vztah než tehdy, když Boha o smrt prosil, když už dost možná úplně ztratil naději na důstojný křesťanský život, pamatovalo-li si jeho zmučené nitro, čím že to naděje je. Tentokrát hledí smrti do očí klidně a smířeně, jde spát po báječném dni a báječných dnech, kdy se mu splnila všechna jeho přání a on svůj příběh završil šťastně a mistrovsky. Ani jednoho z nás příroda podobným postižením nejspíš neproklela, avšak kdo z nás dostane tu možnost na se úplném konci cesty ohlédnout zpět a smět sám sobě říci, že prožil dobrý, láskyplný a spokojený život? Takové požehnání je veliké – daleko větší než útrapy a muka, jaké sloní muž musel během kočování vytrpět. --- Nemám víc co dodat, příběh je to beze zbytku krásný, strhující a dojemný, zasáhl mne jako už dlouho nic podobného. Plné hodnocení. ()

TomasKotlant

Emocionálně odsazené, ale jinak velmi intuitivní a silné. Na Lynche až nečekaně ukázněná dramaturgická stavba, přesto je jeho rukopis v díle dostatečně znát. A samotnému závěru Lynch nasadil korunu lynchovským způsobem. *** Ve zkratce: Děkuji, děkuji, děkuji. Jsem John Merrick. Jste moc krásná. Promiňte, že pláču. ()

Helldo

Tak jsem se konečně k tomuto filmu dostal. Dlouho mě odrazovalo především černobílé zpracování a také jméno režiséra, jehož filmy jsou vždy velice zajímavé, ale svým způsobem velice matoucí (každý kdo něco z jeho tvorby viděl, mi dá za pravdu). Tentokrát se mi však potvrdilo, že čím více film odkládáš, tím více tě zaujme. A to vůbec nechci řešit, jak to pan Lynch myslel. Humanismus sem humanismus tam. Jednoduše mě to pohltilo a nejspíše i obohatilo. "Lidé mají strach z toho čemu nerozumějí" ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce